Προς το περιεχόμενο

ubuntu 8.04 ξαφνικο προβλημα αναγνωρισης δευτερου δισκου


serpent

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! νέος στα Ubuntu και μετα απο λιγο διάβασμα σημερα εβαλα ενα σωρο πολυ ωραιες εφαρμογες στα ubuntu! Ξαφνικά ομως μετα την εγκατάσταση μιας μπαρας τυπου mac και ένα update παω να ανοίξω τον δευτερο σκληρο που εχω μεσα τα αρχεία μου και παίρνω το εξής μηνυμα: Aδύνατη η εμφάνιση του "/media/ Τοπικός δίσκος'' Δεν υπάρχει εγκατεστημένη εφαρμογή για αυτόν τον τύπο αρχείου.

Τι μπορεί να έχει γίνει? καμια ιδέα πως θα το φτιάξω?

Ευxαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "αρχειο" /media/τοπικος δισκος δεν ειναι αρχειο αλλα φακελος.

Αν δωσεις σε ενα τερματικο

>nautilus "/media/τοπικος δισκος"

θα το ανοιξει κανονικα. Μπορεις να κανεις και μια συντομευση με το παραπανω,

 

@chek2fire: Επιτρεπει το ubuntu να υπαρχουν τοσο σημαντικα paths με ελληνικους χαρακτηρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι η νέα μόδα αυτή. Είχε γίνει παλιά μεγάλη κουβέντα αν πρέπει να αλλάζουμε τους φακέλους με ελληνικά ονόματα. Δυστηχώς επικράτησε η δεύτερη άποψη και έτσι έχουμε αντι για dekstop επιφάνεια εργασίας και άλλα τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή στα κενά των Ελληνικών ονομάτων που γράφουμε στο τερματικό.

 

Παράδειγμα το "Τοπικός δίσκος" που έχει ένα κενό μέσα θα πρέπει να γραφτεί στο τερματικό έτσι: "Τοπικός\ δίσκος"

 

Ο καλύτερος τρόπος για αποφυγή λαθών είναι να γράψουμε: Τοπ και μετά να πατήσουμε TAB TAB ώστε το τερματικό να συμπληρώσει την λέξη σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το πρόγραμματακι για το ntfs είναι εγκατεστημένο.Στο τερματικό οταν δίνω την εντολη που λετε μου βγάζει το εξης μήνυμα: αδύνατη η ευρεση 'media τοπικος δίσκος

παρακαλω ελεγξτε την ορθογραφία και δοκιμάστε ξανα... :fear:

Τωρα το περίεργο είναι οτι όταν παταω διπλό κλικ στον αλλο δίσκο η δεξι κλικ ανοιγμα δνε μου εμφανίζει το μηνυμα που μου εβγαζε πριν. απλα δεν κάνει τιποτα...

 

ftso στο τερματικό με το tab δεν κάνει μου συμπληρώνει την λέξη..

 

κατι ακόμα που μόλις προσεξα..τωρα δεν μου ανοίγει ουτε το partition του δίσκου που είναι τα λίνουξ μεσα...εχει αλλαξει και το ονομα και γραφει δεδομενα..

να και ενα screenshot

κατι που ειδα μολις τωρα βαζω το φλασακι μου το βρισκει αλλα ουτε αυτο το ανοιγει...

 

 

screenshot1nr0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποσταρε τα αποτελεσματα των παρακατω εντολων για το τερματικο:

 

1) επειδη δεν εχω ιδεα πως ειναι χωρισμενος ο δισκος σου

 

fdisk -l

 

2) τα περιεχομενα του fstab για να το κανουμε προβλεπε

 

cat /etc/fstab

 

3) τα περιεχομενα των φακελων /mnt και /media

 

ls /media

ls /mnt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά thanks αλλα το προβλημα το ελυσα αλλιως εκανα φορματ! :)

τωρα ειναι ολα μια χαρα! :-)

thanks!

 

Κλασικη windows αντιμετωπιση! Αν το βαζεις ετσι ευκολα κατω δεν θα στεριωσεις ποτε σε linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...