Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 8.04 και πρόβλημα με κάρτα γραφικών!


jimel7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εξής κάρτα γραφικών (κάπως παλιά): NVIDIA GeForce Ti 4200 with AGP 8x.

Κατά την ενεργοποιήση της κάρτας από τον Οδηγό Υλικού, ένω μου κάνει εγκατάσταση των drivers στην επανεκίνηση μου αλλάζει την ανάλυση της οθόνης σε 640x350. Η οθόνη μου είναι 17''. Στην έκδοση 7.10 δεν είχα κανένα πρόβλημα και το compiz δούλευε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο σύστημα με την ανάλυση που λες και δώσε αρχικά σε κονσόλα

 

sudo nvidia-settings

 

και προσπάθησε να αλλάξεις την ανάλυση της οθόνης από εκεί και πες μας τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο σύστημα με την ανάλυση που λες και δώσε αρχικά σε κονσόλα

 

sudo nvidia-settings

 

και προσπάθησε να αλλάξεις την ανάλυση της οθόνης από εκεί και πες μας τι έγινε.

 

Η κονσόλα μου δίνει όταν γράψω την εντολή, command not found.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η καρτα γραφικων σου περιλαμβανεται πλεον στις "legacy", πρεπει να βαλεις το πακετο nvidia-glx-legacy.

 

Ισως μεχρι το 7,10 η καρτα σου να ηθελε το πακετο "nvidia-glx-new", τωρα ομως η ιδια nvidia την περασε, λογω ηλικιας, στις "παλιες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κονσόλα μου δίνει όταν γράψω την εντολή, command not found.

 

Πρώτα το κάνεις εγκατάσταση απο το synaptic.

Προσοχή , στο τέλος πατάς το κουμπί "save to X configuration file" και μετά κάνεις logout-login για να δεις τα πραγματικά αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To nvidia-settings εννοώ.

Δες στην υπογραφή μου #Πως κάνω εγκατάσταση προγραμμάτων στο (k)ubuntu ?# αν δεν ξέρεις πως να κάνεις εγκατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν είχα καταλάβει τι έπρεπε να κάνω εγκατάσταση επειδή είχε γράψει και ο jim_p κάτι.

Αυτό εδώ "save to X configuration file " που το συναντάω, κατά την εγκατάστασή με το Synaptic; Επειδή δεν μου έβγαλε αυτήν την επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή το βρησκεις απο το synaptic και το εγκαταστεις, ή απο το τερματικο
>sudo apt-get install nvidia-glx-legacy

Ναι το ξέρω.

 

Το δοκίμασα και όταν περάσει το nvidia-glx-legacy, απεγκαθιστά το nvidia-glx και κάνει την κάρτα not use. Όταν επιλέξω την καρτα use, από το Synaprtic βλέπω ότι βγάζει το nvidia-glx-legacy και περνάει πάλι το nvidia-glχ. Επομένως η ανάλυση θα είναι 800χ600 στην πρώτη περίπτωση και 640χ350 στην δεύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τι κατάλαβα δεν έχεις καθόλου driver για την nvida. Η καλύτερη λύση κατά την γνώμη μου είναι να τους περάσεις μέσω envyng γιαυτό άνοιξε αρχικά κονσόλα και δώσε

 

sudo apt-get install envyng-gtk

 

μετά την εγκατάσταση πήγαινε στο μενού σύστημα>διαχείριση συστήματος και άνοιξε το πρόγραμμα envyng και πέρνα τους nvidia driver από εκεί. Μετά την εγκατάσταση κάνε restart και μπες ξανά στο λειτουργικό και πες μας τι έγινε. Αν υπάρξει πρόβλημα θα μπείς σε recovery mode είναι μια από τις επιλογές στο grub δλδ εκεί που επιλέγεις σύστημα θα σε βγάλει σε μια οθόνη και εκεί θα επιλέξεις fix xserver και μετά κανονική εκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξέρω.

 

Το δοκίμασα και όταν περάσει το nvidia-glx-legacy, απεγκαθιστά το nvidia-glx και κάνει την κάρτα not use. Όταν επιλέξω την καρτα use, από το Synaprtic βλέπω ότι βγάζει το nvidia-glx-legacy και περνάει πάλι το nvidia-glχ. Επομένως η ανάλυση θα είναι 800χ600 στην πρώτη περίπτωση και 640χ350 στην δεύτερη.

 

άρα κάνεις την κάρτα in use απο το hardware drives το οποίο θα σου περάσει το nvidia-glχ και μετά θα κάνεις ένα reboot.

Μόλις ανοίξει το σύστημα τότε κάνεις εγκατάσταση το nvidia-settings απο το synaptic αν δεν το έχεις κάνεις ακόμα και μετά το τρέχεις απο το τερματικό με την εντολή:

sudo nvidia-settings

 

Θα πρέπει να σου ανοίξουν οι ρυθμίσει της nvidia όπου θα καθορίσεις την ανάλυση και μετά θα πατήσεις το κουμπί "save to X configuration file" που θα βρείς εκεί και μετά θα κλείσεις το nvidia-settings και θα κάνεις logout και ξανά login για να δεις το αποτέλεσμα.

Αυτά!

 

ΥΓ:Αν το nvidia-settings δεν σου βγάλει επιλογές ρύθμισής της ανάλυσης δοκίμασε να κάνεις κανένα reboot και μετά να το ξανα ανοίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τις υποδείξεις σας το πρόβλημα της ανάλυσεις διορθώθηκε.

 

Τώρα όμως μου παρουσίασε το εξής, όταν ανοίξω οτιδήποτε δεν μου βγάζει στην κορυφή του παραθύρου τα κουμπιά της μεγιστοποιήσεις, ελαχιστοποιήσεις κτλ...

Επίσης το τερματικό μου το εμφανίζει σαν ένα λευκό πλαίσιο χωρίς χαρακτήρες, δέχεται όμως οποιαδήποτε εντολή του γράψω, αλλά χωρίς να μου την εμφανίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...