Προς το περιεχόμενο

Boot Vista με Ubuntu μέσω Grub


Cygnus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες..Είχα dual boot Vista με Ubuntu μέσω Grub και χθες έκανα εκ νέου εγκατάσταση των Vista. Φυσικά δεν μπορώ να μπω ακόμα στo Ubuntu. Γνωρίζω και έχω εφαρμόσει μία μέθοδο που αφορά έναν bootloader των Windows μέσω EasyBCD και μετά επανεγκατάσταση του grub. Αυτό που θα ήθελα να κάνω, και δεν ξέρω πώς ή αν γίνεται, είναι να "παίξω" μόνο με grub χωρίς το EasyBCD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα δουλέψει. Μόνο ένας bootloader μπορεί να είναι εγκατεστημένος κάθε φορά σε ένα σημείο του σκληρού. Ο grub θα αναλαμβάνει να εκκινήσει και τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο Ubuntu και παλεύω με τις εντολές για την εγκατάσταση του grub, αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με τα partitions. λοιπόν έχω τους εξής δίσκους (κατά ubuntu):

sda

sdb -> χωρισμένος σε 2 partitions για ubuntu και swap

sdc

sdd

sde -> χωρισμένος σε 2 partitions, στο ένα είναι τα vista

 

πώς πρέπει να κάνω τις εντολές στο grub;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το ήδη υπάρχον /boot/grub/menu.lst σου.

 

Κάπου θα γράφει

>
title		Ubuntu 8.04.1, kernel 2.6.24-20-generic
root		(hd0,4)

 

Οπότε από live cd δίνεις

>
sudo grub
root (hd0,4)
setup hd0

 

Εννοείται αντί (hd0,4) βάζεις αυτό που σου λέει το menu.lst σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, κι εγώ sata έχω, το grub δεν ξεχωρίζει pata/sata.

Αν θες για σιγουριά πόσταρε το menu.lst σου για να μην κάνεις κανένα λάθος με τα hd0 ή hd1.

Στην root πρέπει να βάλεις το partition που είναι το Ubuntu,

και στην setup εκεί που είναι ο σκληρός εκκίνησης (ο πρώτος, που μπουτάρει το BIOS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

## ## End Default Options ##

 

title Ubuntu 8.04.1, kernel 2.6.24-19-generic

root (hd1,1)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-19-generic root=UUID=4cd58b2a-1a45-4d7e-9e2b-e9c29f68d4ab ro quiet splash

initrd /boot/initrd.img-2.6.24-19-generic

quiet

 

title Ubuntu 8.04.1, kernel 2.6.24-19-generic (recovery mode)

root (hd1,1)

kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-19-generic root=UUID=4cd58b2a-1a45-4d7e-9e2b-e9c29f68d4ab ro single

initrd /boot/initrd.img-2.6.24-19-generic

 

title Ubuntu 8.04.1, memtest86+

root (hd1,1)

kernel /boot/memtest86+.bin

quiet

 

### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST

 

# This is a divider, added to separate the menu items below from the Debian

# ones.

#title Other operating systems:

#root

 

 

# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS

# on /dev/sda1

title Windows Vista Business

root (hd4,0)

savedefault

makeactive

chainloader +1

 

Το τελευταίο με τα windows δεν μου δουλεύει..Ο πρώτος που μπουτάρει το bios είναι ο ide0 λογικά;αυτό αλλάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, λίγο μπλέξιμο. Ξεκαθάρισμα:

 

Μπορείς να ορίσεις το ποιος δίσκος ξεκινάει από το BIOS. Π.χ. τα παλιά BIOS έλεγαν "Boot from D" και εννοούσαν τον δεύτερο IDE. Νομίζω τα σύγχρονα BIOS σου λένε κατευθείαν το όνομα του δίσκου, π.χ. WD400τάδε.

 

Βάζεις λοιπόν εκεί όποιον δίσκο θέλεις. Δεν παίζει ρόλο, έτσι κι αλλιώς μόνο ο MBR χρειάζεται κατά την εκκίνηση, και εκεί θα είναι που θα γίνει το setup του grub.

 

Δεν ξέρω από ποιον δίσκο ξεκινάει τώρα. Μπορείς να το δεις αν ξεκινήσεις τα Windows, τρέξεις diskmgmt.msc και δεις ποιο partition γράφει από δίπλα "εκκίνηση". Ή φυσικά από το BIOS.

 

Αν πούμε ότι τώρα ξεκινάει από τον IDE0, και δεν θες να αλλάξεις τίποτα, τότε οι εντολές που χρειάζεσαι είναι

 

>
grub
root (hd1,1)
setup (hd0)

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση απλά αλλάζεις την εντολή setup. Μάλιστα, άμα θες μπορείς να κάνεις

setup (hd0)

setup (hd1)

setup (hd2)

κτλ και να εγκατασταθεί στον MBR όλων των δίσκων, δεν είναι κάτι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα την προτεραιότητα των δίσκων στο bios και έβαλα πρώτον αυτόν του Ubuntu στον οποίο έκανα και setup τον grub. φαίνεται όμως ότι αν αλλάξεις την προτεραιότητα στο bios αλλάζουν και οι συσχετισμοί των δίσκων και έτσι όταν διάλεξα να bootαρει το Ubuntu μου έβγαλε unrecongised partition. Ισχύει αυτό; Μετά τα έβαλα όλα όπως πριν και έτσι σου μιλάω τώρα από ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...