Προς το περιεχόμενο

Αρχιζουν να μου την σπανε οι περιορισμοι του Ubuntu?


million_voices

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ. Κι εγώ έχω και xp και (s)vista και ubuntu. (Πιο πολύ με ubuntu είμαι).

 

Είναι τέλεια εμπειρία η ανακαλυπτική διαδικασία στο linux, όμως οι καθημερινές ανάγκες είναι τόσο πιεστικές, που απιστείς θες δε θες για ορισμένες βιαστικές δουλειές (σκαναραρίσματα με hp scanners κτλ κτλ)...

 

Tο λίνουξ υποστηρίζει ΗΡ εκτυπωτές και εν καιρό κ σκάνερς τότε να δείς χαρά :ΡΡ

 

Αυτό που δεν θέλουν να καταλάβουν μερικοί είναι ότι έτσι μερικοί βολεύονται να κάνουν τι δουλειά τους. Τράβα δούλεψε ΕΡΠ σε λίνουξ με το Ορίζοντες να δείς γέλια :) ΑΝΝΝΝΝΝΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ!

 

 

million_voices με απογοήτευσες. Έθιξες μερικά σωστά σημεία αλλά μετά ξέφυγες...

Με αποκορύφωμα το

 

Μα κ στο τελευταίο είχε δίκιο :) Είναι η μεριά που θα το δείς :)

Κ κακά τα ψέμματα είναι ποιό pnp (plug and pray:Ρ) αυτά που είπε σε σχέση με μερικές διανομές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Tο λίνουξ υποστηρίζει ΗΡ εκτυπωτές και εν καιρό κ σκάνερς τότε να δείς χαρά :ΡΡ

 

Αυτό που δεν θέλουν να καταλάβουν μερικοί είναι ότι έτσι μερικοί βολεύονται να κάνουν τι δουλειά τους. Τράβα δούλεψε ΕΡΠ σε λίνουξ με το Ορίζοντες να δείς γέλια :) ΑΝΝΝΝΝΝΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ!

 

 

 

 

Μα κ στο τελευταίο είχε δίκιο :) Είναι η μεριά που θα το δείς :)

Κ κακά τα ψέμματα είναι ποιό pnp (plug and pray:Ρ) αυτά που είπε σε σχέση με μερικές διανομές...

Είδα το plug and play των Windwos σήμερα. Ακόμη ψάχνω για drivers. Anyway, αυτο που ήθελα να τονίσω από το quote είναι το "ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΖΗΛΕΥΕΤΕ" και όχι το p'n'p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μια εμμονή να νομίζεις ότι θέλουμε να προσηλυτίσουμε κόσμο. Όχι, δε μας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Είμαστε ευχαριστημένοι ως έχει.

Εγω βλεπω οτι ο κοσμος των Λινουξαδων (και καλα κανουν) θελουν να διαδωσουν το Λινουξ, θελουν να βλεπουν το Λινουξ να χρησιμοποιειται οσο γινεται απο περισσοτερες εταιρειες, και θελουν να βλεπουν να μη επεκτεινεται τοσο η M$

 

Μπορω να σε παραπεμψω σε συγκεκριμενα μηνυματα που εκφραζουν τετοια διαθεση.

 

Και οχι, δεν ειναι μεμονωμενη

 

Επαναλαμβανω οτι δε διαφωνω με αυτο. Και εγω ο ιδιος συστηνω το Λινουξ οταν βλεπω οτι δεν υπαρχει λογος να πληρωσει καποιος Windows χωρις λογο

 

Οποτε νομιζω οτι οταν λεμε 'δε μας ενδιαφερει να προσηλυτισουμε κοσμο' (βλεπε 'διαδωσουμε το Λινουξ') δεν ειμαστε τοσο ειλικρινεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδμιν:

Από ένα driver κρίνεις όλο το λειτουργικό; Δλδ στο λίνουξ που πρέπει να το φτιάξεις μόνος είναι καλύτερα;

Τώρα ποιός έχει παρωπίδες.. ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδμιν:

Από ένα driver κρίνεις όλο το λειτουργικό; Δλδ στο λίνουξ που πρέπει να το φτιάξεις μόνος είναι καλύτερα;

Τώρα ποιός έχει παρωπίδες.. ;

 

Δε με 'πιασες. Δεν είπα τίποτα για τα Windows. Απλά είναι ένα παράδειγμα που δείχνει ότι ούτε τα Windows είναι τέλεια και τα ζηλεύουν τα άλλα λειτουργικά. Προσωπικά σπάνια κάνω επιθέσεις σε λειτουργικά, και όταν το κάνω κυρίως για πλάκα (i like flame-threads).

 

ΥΓ. Στο Linux o driver ήταν στο kernel. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε νομιζω οτι οταν λεμε 'δε μας ενδιαφερει να προσηλυτισουμε κοσμο' (βλεπε 'διαδωσουμε το Λινουξ') δεν ειμαστε τοσο ειλικρινεις :)

Διαφωνώ.

Νομίζω απλά προσπαθούν να μαθευτεί να μάθει ο κόσμος οτι εχει επιλογή και να επιλέξει , αυτο που λες θα ταίριαζε σε μια εταιρία με στόχο το κέρδος και τπτ άλλο δεν ταιριάζει σε μια κοινότητα .

 

απο το Linux != Windows

Το νόημα είναι να γίνει το Linux το καλύτερο λειτουργικό σύστημα που μπορεί η κοινότητα του να φτιάξει. Όχι για κάποιον. Για τον εαυτό του. Οι κοινότυπες απειλές του τύπου το "Linux δεν θα κυριαρχήσει στους προσωπικούς υπολογιστές αν δεν κάνει το ένα ή το άλλο” είναι απλώς άσχετες. Η κοινότητα του δεν προσπαθεί να κυριαρχήσει. Δεν τους ενδιαφέρει να θα γίνει αρκετά καλό ώστε να φτάσει στον υπολογιστή σας. Τους ενδιαφέρει μόνο να είναι αρκετά καλό για τον υπολογιστή τους. Αυτοί που μισούν την Microsoft, οι ζηλωτές του προ-Linux και αυτοί που βγάζουν χρήματα από το FOSS μπορεί δίνουν δυναμικά παρόν αλλά αποτελούν την μειοψηφία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

million_voices άλλο να ρωτάμε και άλλο να διαπιστώνουμε αυθαίρετα

http://www.dionyziz.com/howto-smart-questions-gr/

 

υπάρχει στην υπογραφή του nske απο χρόνια :mrgreen:

 

- "How to ask questions the smart way"

http://www.catb.org/~esr/faqs/smart-questions.html

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κάτω κάτω επειδή έχω δεί πράγματα αρκετά τόσα χρόνια στο κουρμπέτη...όλοι σας έχετε ένα υπολογιστή με windows ή ένα particion με windows

 

άμα δεν θέλει κάποιος να τρώει μαγιονέζα με βαλβολίνες

ή αλλάζει διατροφή

ή την φτιάχνει μόνο του

 

 

μπορεί βέβαια να ψάξει κανείς και για πιό ποιοτική βαλβολίνη :mrgreen:

η συνήθεια είναι δεύτερη φύση

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κάτω κάτω επειδή έχω δεί πράγματα αρκετά τόσα χρόνια στο κουρμπέτη...όλοι σας έχετε ένα υπολογιστή με windows ή ένα particion με windows

Όχι όλοι. Μην γενικεύεις με βάση τη δική σου εμπειρία.

 

Μπορεί να μη σε βολεύει το Linux για κάποια πράγματα ή να μη μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για όλα όσα θέλεις να κάνεις λόγω έλλειψης κάποιας εξωτερικής εφαρμογής από την οποία εξαρτάσαι, αλλά κάποιους άλλους, έχοντας χρησιμοποιήσει και τα δύο για χρόνια, μας βολεύει και κάνουμε περισσότερα πράγματα από ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε στα Windows με το μισό κόπο και στο μισό χρόνο. Windows δεν έχουμε τον παραμικρό λόγο να χρησιμοποιήσουμε, μιας που επιλέγουμε το hardware μας με βάση το λειτουργικό (όπως είναι το σωστό) και βρίσκουμε τις εφαρμογές που υπάρχουν στο unix καλύτερες. Δε μπορείς να βγάλεις πόρισμα ότι το Linux είναι πιο άβολο για όλους από τα Windows επειδή εσένα δε σε βολεύει. ;)

 

Κ κακά τα ψέμματα είναι ποιό pnp (plug and pray:Ρ) αυτά που είπε σε σχέση με μερικές διανομές...

Μερικοί δε θέλουμε plug and play. Το plug and play δε μας λέει κανείς ότι αύριο δε θα σταματήσει να παίζει μόνο του, το ίδιο εύκολα όπως άρχισε να παίζει. Θέλουμε να ξέρουμε 5 πράγματα για το πώς παίζει κάτι και να μην αφήνουμε τα πράγματα στην τύχη. Τουτέστιν, το plug and play δεν είναι πανάκεια, είναι απλά κάτι που βολεύει κάποιους.

 

Διαφωνώ.

Νομίζω απλά προσπαθούν να μαθευτεί να μάθει ο κόσμος οτι εχει επιλογή και να επιλέξει ' date=' αυτο που λες θα ταίριαζε σε μια εταιρία με στόχο το κέρδος και τπτ άλλο δεν ταιριάζει σε μια κοινότητα .[/quote']

emmsok++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Είναι τέλεια εμπειρία η ανακαλυπτική διαδικασία στο linux, όμως οι καθημερινές ανάγκες είναι τόσο πιεστικές, που απιστείς θες δε θες για ορισμένες βιαστικές δουλειές (σκαναραρίσματα με hp scanners κτλ κτλ)...

 

Προσωπικά έχω ΜΟΝΟ Linux στον υπολογιστή μου και το σκάνερ μου είναι HP! Σε πληροφορώ ότι δεν χρειάζομαι Windows για να σκανάρω, με το Linux δουλεύει μια χαρά το σκάνερ μου! Αλήθεια, έχεις ακούσει για το XSane;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βλεπω οτι ο κοσμος των Λινουξαδων (και καλα κανουν) θελουν να διαδωσουν το Λινουξ, θελουν να βλεπουν το Λινουξ να χρησιμοποιειται οσο γινεται απο περισσοτερες εταιρειες, και θελουν να βλεπουν να μη επεκτεινεται τοσο η M$

 

Μπορω να σε παραπεμψω σε συγκεκριμενα μηνυματα που εκφραζουν τετοια διαθεση.

 

Και οχι, δεν ειναι μεμονωμενη

 

Επαναλαμβανω οτι δε διαφωνω με αυτο. Και εγω ο ιδιος συστηνω το Λινουξ οταν βλεπω οτι δεν υπαρχει λογος να πληρωσει καποιος Windows χωρις λογο

 

Οποτε νομιζω οτι οταν λεμε 'δε μας ενδιαφερει να προσηλυτισουμε κοσμο' (βλεπε 'διαδωσουμε το Λινουξ') δεν ειμαστε τοσο ειλικρινεις :)

 

δε μας ενδιαφερει να προσηλυτισουμε κοσμο' (βλεπε 'διαδωσουμε το Λινουξ')

 

Μας ενδιαφέρει να να ενημερώσουμε/διαδώσουμε τον/στον κόσμο (για) το ελεύθερο λογισμικό και τις δυνατότητές του και να τον βοηθήσουμε να μεταβεί σε αυτό, σε αντίθεση με την πολιτική μερικών εταιριών (που κυριαρχούν αυτήν την στιγμή λόγο της πετυχημένης διαφήμισης που κάνουν) που προσπαθούν να περιορίσουν όλο και περισσότερο την ανάπτυξη software (βλέπε πατέντες λογισμικού) και τα δικαιώματα των χρηστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το dual boot είναι άσχημο πράγμα! Χίλιες φορές να πάρει κάποιος την απόφαση να φύγει από τα Windows και να στραφεί στο Linux, παρά να εμφανίζονται δεξιά κι αριστερά διάφοροι φερέλπιδες "λινουξάδες" που μόλις δεν τους παίξει ένα αρχείο ή δεν τους δουλέψει το wifi, να κατηγορούν το...ασύμφορο Linux και να γίνονται οι μεγαλύτεροι εχθροί του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φερέλπις....μπα είσαι λίγο εκτός...Αυτό που δεν δέχεστε είναι ότι όλοι θέλουν να κάνουν τι δουλειά τους. ΔΟΥΛΕΙΑ Λέμε όχι πειραματισμό.! Όχι ανάπτυξη εφαρμογής σε λίνουξ. Τράβα δούλεψε λογιστικό πρόγραμμα σε λίνουξ.. αα ξέχασα η παντοκράτος ms έχει δώσει περισσότερα δικαιώματα ανάπτυξης τέτοιων εφαρμογών σε εταιρίες... ! Εσείς στέλνετε στο μάνιουαλ τον κόσμο! :) Δεν θεωρό τον εαυτό μου λινουξά..χρήστης είμαι όπως όλους μας αλλά το λίνουξ δεν είναι μονόδρομος :)

Computing Uber Ales:)

 

Όχι όλοι. Μην γενικεύεις με βάση τη δική σου εμπειρία.

Έτσι είναι κ πάντα το έχετε σκεφτεί ακόμα κ αν δεν παίζεται games. Μην το αρνήστε δεν θα σας δείρουμε. διάλογο κάνουμε :ρ

 

Μερικοί δε θέλουμε plug and play. Το plug and play δε μας λέει κανείς ότι αύριο δε θα σταματήσει να παίζει μόνο του, το ίδιο εύκολα όπως άρχισε να παίζει.
το δέχομαι επειδή είναι γνώμη σου αλλά δε συμφωνώ επειδή το λές από πείσμα:) Το PnP έλυσε πολλά χέρια άρα είναι μαζοχιστικό από μέρους σου κάτι τέτοιο :)

Καλά το κάνεις βέβαια αλλά αυτό δεν αιτιολογή τίποτα:) Είναι αυθέραιτο από μόνο του..γιατί ποιό το νόημα άμα έχεις βρεί το τέλειο:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μας ενδιαφερει να προσηλυτισουμε κοσμο' (βλεπε 'διαδωσουμε το Λινουξ')

 

Μας ενδιαφέρει να να ενημερώσουμε/διαδώσουμε τον/στον κόσμο (για) το ελεύθερο λογισμικό και τις δυνατότητές του και να τον βοηθήσουμε να μεταβεί σε αυτό, σε αντίθεση με την πολιτική μερικών εταιριών (που κυριαρχούν αυτήν την στιγμή λόγο της πετυχημένης διαφήμισης που κάνουν) που προσπαθούν να περιορίσουν όλο και περισσότερο την ανάπτυξη software (βλέπε πατέντες λογισμικού) και τα δικαιώματα των χρηστών.

 

Ακριβως αυτο διανα!

Λιγα λογια και καλα στηριζω οπως μπορω οσο μπορω αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...