Προς το περιεχόμενο

Αρχιζουν να μου την σπανε οι περιορισμοι του Ubuntu?


million_voices

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Για να καταλάβω. Έκανες την ερώτηση εδω, σε κράξανε, έψαξες στο google και βρήκες τη λύση και την έκανες edit στο αρχικό σου πόστ;

 

οχι δεν εκανα edit βρηκα την λυση και τολμησα να διαπιστωσω κατι που δεν σας αρεσει γιατι θιγει και καλα μια διανομη η ενα παραθυρικο περιβαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝοD,

Tο linux έχει εκ φύσεως κάτι από το "φτιάξτο μόνος σου" αλλά αν αυτό ήταν όλη η αλήθεια δε θα υπήρχε αυτό το forum.

Δεν είπα κάτι τέτοιο εγώ.

Συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μία θες customization (εσύ, όχι ο υποθετικός Linuxας τον οποίο βάζεις μπροστά), από την άλλη θές πλήρες customization μέσω GUI. Όπως σου είπαν και άλλοι, το GNOME είναι εκ διαμέτρου αντίθετο προς αυτή τη λογική, οπότε θα πρέπει να δοκιμάσεις κάποιο άλλο περιβάλλον (μάλλον KDE). Το να απαξιώνεις μια ολόκληρη διανομή και ένα λειτουργικό, επειδή ένα από τα περιβάλλοντά του δεν κάνει ακριβώς αυτό που θες, δε νομίζεις ότι είναι λίγο υπερβολικό;

 

 

ως απαξιωση το ειδες εσυ και αναρωτησου γιατι,εγω το ειδα ως κριτικη που βοηθαει την κοινοτητα να παει ακομα ποιο μπροστα

 

πληρες customization επισης το βαφτιζεις εσυ,εγω το λεω minimum ευκολια ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ

 

μιλησα για Ubuntu οχι Kubuntu κλπ κλπ οπως πολυ σωστα επισημανες και αρα καταλαβες στο τελος της τοποθετησης σου

 

Το Linux δεν είναι ούτε μαγαζί, ούτε σύλλογος, ούτε ομάδα για να «θέλουμε» (ποιοι;) πελατεία ή οτιδήποτε άλλο, ούτε μοιράζει κανείς επιλεκτικά άδειες χρήσης αριστερά-δεξιά. Όπως έχω ξαναπεί, καλώς ή κακώς τα πράγματα είναι ως είναι. Από 'κει και πέρα, οποιοσδήποτε μπορεί:

 

  1. να γκρινιάζει
  2. να αλλάξει περιβάλλον εργασίας ή λειτουργικό
  3. να αποδεχθεί 1, 2, 5, 10 κακώς κείμενα και να προσαρμόσει τον τρόπο δουλειάς του σε αυτά
  4. να βοηθήσει να αλλάξει η κατάσταση (όχι απαραίτητα γράφοντας κώδικα). Στο συγκεκριμένο ας πούμε, γιατί δεν πετάς ένα feature request στον bugtracker του GNOME;

 

σε αυτην ακριβως την λογικη του "αμα γουσταρεις" εχω απαντησει

 

εχω κανει request

 

 

Διακηρύξεις περί του τι θέλουμε, τι δε θέλουμε, ποιανού είναι το μαγαζί, ποιος μπορεί και ποιος δεν μπορεί, τι πρέπει και τι δεν πρέπει, δε νομίζω ότι βοηθάνε και πολύ.

 

το μαγαζι ειναι ΟΛΩΝ ΘΕΛΕΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ και θα γραφουμε οτι γουσταρουμε κοσμια και τεκμηριωμενα

 

κατα την ταπεινη μου αποψη τετοιες "διακυρηξεις" οπως λες βαζουν τα πραγματα σε σωστες βασεις με αφορμη συμπεριφορες που εκτος του οτι ειναι ασχημες κανουν και κακο στην κοινοτητα και εχω εξηγησει παλι γιατι

 

διωχνουν κοσμο απο το Linux καταλαβετε το και στην τελικη δεν γενηθηκατε γνωστες καποτε ρωταγατε και εσεις μαλακ***

 

 

 

 

Η σωστή σειρά κατ' εμέ είναι:

  1. Υπάρχουν manpages
  2. Υπάρχει η βοήθεια κάθε προγράμματος
  3. Υπάρχουν οι mailing lists και το bug tracking system κάθε διανομής και κάθε προγράμματος
  4. Υπάρχει το google και οτιδήποτε άλλο

 

Κατά 99% στα δε θα χρειαστεί να φτάσεις μέχρι το google.

 

Το RTFM δεν είναι τυχαίο. Το να κάνεις πράγματα μηχανικά, με ετοιματζίδικες «συνταγές», χωρίς να καταλαβαίνεις τι ακριβώς κάνεις, δεν είναι καλή πρακτική και αργά ή γρήγορα οδηγεί σε αδιέξοδα. Κατά τ' άλλα θα συμφωνούσα μαζί σου αν δεν υπήρχε μια μεγάλη μερίδα χρηστών που θεωρούν ότι είναι πιο έξυπνοι απ' όλους τους άλλους και αρνούνται να διαβάσουν τις προτεινόμενες τεκμηριώσεις.

 

Δε νομίζω ότι όταν ξεκινήσαμε όλοι να δουλεύουμε windows μας φαίνονταν όλα πια τόσο ρόδινα ;)

 

ισως να ειμαι και ποιο πολλα χρονια στον χωρο της πληροφορικης (απο το 1992 αν θυμαμαι καλα) απο πολλους εδω μεσα και ποτε δεν αντιμετωπισα νεωτερους στα Windows τα οποια ξερω παρα παρα πολυ καλα με ειρωνια και υπεροψια,πολυ απλα οταν καποιο ερωτημα το θεωρω χαζο η δεν με ενδιαφερει δεν απανταω

 

το οτι ασχοληθηκα με το Linux τωρα τελευταια δεν σημαινει οτι δεν καταλαβαινω τι κανω,το να μην ξερεις πραγματα που για αλλους ειναι δεδομενα ουτε κακο το βρισκω ουτε αδυναμια ουτε λογο για να πεταγεται ο καθε εξυπνακιας και να βγαζει τα κομπλεξ και τα απωθημενα του

 

 

συμπερασματικα το Linux ανηκει σε ολους και μην διωχνετε κοσμο απο αυτο επειδη την εχετε δει, οτι την εχει δει ο καθενας

 

ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ

 

αν κατι το θεωρειτε χαζο μην ασχολειστε, ολο και καποιος αλλος θα βρεθει χωρις κομπλεξ και οπαδισμο για να απαντησει

 

μην το κρατατε στασιμο επειδη δεν σας βολευει η συγκριση με τα windows η το mac os,NAI ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΖΗΛΕΥΕΤΕ ΤΗΝ ΕΥΧΡΗΣΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ PLUG N PLAY ΤΟΥΣ

 

παρτε παραδειγμα απο τα ξενα φορουμ απο οπου οι περισσοτεροι βρισκουμε λυσεις και οχι απο εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης (για δες σύμπτωση) :-)

καλή ξεκούραση

Και εμένα στης 15 του μήνα καλές μας διακοπές :)

 

Δεν θυμάμαι πότε κάποιος ζήτησε βοήθεια στο forum και έλαβε ξερές απαντήσεις RTFM. Όσοι διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους για τέτοιες απαντήσεις, πού ακριβώς τις είδαν; Α... τις είδαν μόνο σε αυτό το θέμα (και ούτε εδώ, αλλά ας πούμε). Μα... ζητάει βοήθεια για κάτι αυτό το θέμα;

 

ippo00;2255071]Βασικά μου βάζεις την ιδεά να φτιάξω theme package που να γράφει παντού "READ THE FUCKING MANUAL" και χίλιες δύο φορές έχει ακουστή το ίδιο πράγμα. ήμαρτον κ ας είμαι άθρησκος :ρ

 

 

 

Όχι, απλά γκρινιάζει για κάτι το οποίο δεν ισχύει κι όλας. Νομίζω, και να μην έχει κάποιος την υποχρέωση να διαβάσει το documentation και να έχει μια σωστή αντίληψη του προβλήματός του πριν ζητήσει βοήθεια, την έχει σίγουρα πριν βγει να κρίνει αρνητικά.

 

Δε γκρίνιαξε παρέθεσε την παρατήρηση του και την απορία του,

 

Για βασικές δουλίτσες μια χαρά δουλεύουν τα XP (αυτό έλειπε, λογισμικό 6,5 ετών, με μερικές εκατοντάδες patches, και να μη δουλεύει στοιχειωδώς καλά). Τα περισσότερα προβλήματα εμφανίζονται από την κακή χρήση την οποία ενθαρρύνουν και την κακή επιλογή ανεξάρτητων εφαρμογών.

 

Φυσικά είναι ένα πιο περιορισμένο από κάθε άποψη και τεχνολογικά παρωχημένο λειτουργικό, αλλά για όποιον δεν έχει συναντήσει τους περιορισμούς και δεν τον ενοχλεί η νοοτροπία του είναι μια χαρά επιλογή.

 

Δουλεύω Αcad κλπ ναι μετά από 6,5 χρόνια έγινε σωστό λειτουργικό και κάνω τι δουλεία μου με το λίνουξ απλά δεν βολεύομαι πειράζει; :)

 

Καλές διακοπές είπαμε; :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nske

 

πες μου σε παρακαλω εσυ και οι αλλοι που διαβαζετε τα manual

 

μπηκες καν στον κοπο να διαβασεις το πρωτο post?

 

καταλαβες καθολου για ποιο ζητημα μιλαει?

 

τα links που παραθετω τα ειδες? ειδες οτι ειναι απο το Ubuntuforums.org? ειδες μηπως οτι μιλαει για το Hardy heron? σου φαινεται ο τυπος που ποσταρει για noob?

 

 

δασκαλε που διδασκες το λενε στο χωριο μου

 

παρτε μαθηματα διαβαστεροι γνωστες πως συμπεριφερονται εξω και πως φερνουν κοσμο στον χωρο για το καλο ολων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εκανα edit βρηκα την λυση και τολμησα να διαπιστωσω κατι που δεν σας αρεσει γιατι θιγει και καλα μια διανομη η ενα παραθυρικο περιβαλλον

 

συμπερασματικα το Linux ανηκει σε ολους και μην διωχνετε κοσμο απο αυτο επειδη την εχετε δει, οτι την εχει δει ο καθενας

 

ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΟ

 

αν κατι το θεωρειτε χαζο μην ασχολειστε, ολο και καποιος αλλος θα βρεθει χωρις κομπλεξ και οπαδισμο για να απαντησει

 

μην το κρατατε στασιμο επειδη δεν σας βολευει η συγκριση με τα windows η το mac os,NAI ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΖΗΛΕΥΕΤΕ ΤΗΝ ΕΥΧΡΗΣΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ PLUG N PLAY ΤΟΥΣ

 

παρτε παραδειγμα απο τα ξενα φορουμ απο οπου οι περισσοτεροι βρισκουμε λυσεις και οχι απο εδω

 

@nske

 

πες μου σε παρακαλω εσυ και οι αλλοι που διαβαζετε τα manual

 

μπηκες καν στον κοπο να διαβασεις το πρωτο post?

 

καταλαβες καθολου για ποιο ζητημα μιλαει?

 

τα links που παραθετω τα ειδες? ειδες οτι ειναι απο το Ubuntuforums.org? ειδες μηπως οτι μιλαει για το Hardy heron? σου φαινεται ο τυπος που ποσταρει για noob?

 

 

δασκαλε που διδασκες το λενε στο χωριο μου

 

παρτε μαθηματα διαβαστεροι γνωστες πως συμπεριφερονται εξω και πως φερνουν κοσμο στον χωρο για το καλο ολων

 

Ναι στο πω και πιο στεγνά γιατί από τι βλέπω δεν παίρνεις χαμπάρι. Αφού δεν το κατέχεις το άθλημα γιατί βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα. Κάτσε κανα μήνα ασχολήσου με το λειτουργικό να δεις τα μείων και τα συν του, δοκίμασε καμία άλλη διανομή και περιβάλλων εργασίας και μετά έλα να κατηγορήσεις όποιον θέλεις ότι θέλεις και βρίσε μας και από πάνω αμά γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου

 

μεινετε μονοι να λετε ποσο καλα ειναι ολα και ποσο ευχαριστημενοι ειστε κλαψουριστε μετα γιατι ειστε στο περιθωριο απο πολλες αποψεις και ξανα μανα τα ιδια

 

πληροφοριακα εχω δοκιμασει και 32 και 64bit εκδοσεις και KDE και Gnome

 

αυτα απο εμενα και καλη τυχη σε ολους γιατι οντως δεν παιζεστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε η περίπτωση σου είναι μοναδική στα χρονικά. Οχι μόνο είσαι άσχετος με τον χώρο και το αντικείμενο αλλά και αχάρηστος. Αρχικά μπήκες εδώ και ζήτησες την βοήθεια μας και τρέξαμε όλοι να σε βοηθήσουμε σε όλες τις αρχάριες ερωτήσεις σου. Μετά μόλις έμαθες δυο πράγματα θεώρησες ότι πλέον ανήκεις και εσύ στους ψαγμένους και πρέπει να αρχίσεις να κατηγορεις τους πάντες και τα πάντα. Αυτους που πριν λίγο καιρό σε βοηθούσαν, την διανομή, την κοινότητα, το linux.

Tι να πεις.. Μερικοί αντί για μυαλό και λογική έχουν στο κεφάλι τους βαθιά ριζωμένη μια τυρόπιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

million_voices με απογοήτευσες. Έθιξες μερικά σωστά σημεία αλλά μετά ξέφυγες...

Με αποκορύφωμα το

NAI ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΖΗΛΕΥΕΤΕ ΤΗΝ ΕΥΧΡΗΣΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ PLUG N PLAY ΤΟΥΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω Αcad κλπ ναι μετά από 6,5 χρόνια έγινε σωστό λειτουργικό και κάνω τι δουλεία μου με το λίνουξ απλά δεν βολεύομαι πειράζει; :)

 

Κανένα πρόβλημα. Εμείς που κατηγορούμε τα Windows, έχουμε τους λόγους μας, οι οποίοι δεν είναι απαραίτητα και δικοί σου λόγοι. Το ότι εσύ δεν έχεις λόγους δε σημαίνει ότι δεν έχουμε κι εμείς :)

 

μεινετε μονοι να λετε ποσο καλα ειναι ολα και ποσο ευχαριστημενοι ειστε κλαψουριστε μετα γιατι ειστε στο περιθωριο απο πολλες αποψεις και ξανα μανα τα ιδια

Μα αφού είμαστε όντως ευχαριστημένοι από το λειτουργικό και δε νιώθουμε στο περιθώριο. Αλλιώς δε θα το χρησιμοποιούσαμε. Κάποιος άλλος έχει τέτοιες ανησυχίες...

 

παρτε μαθηματα διαβαστεροι γνωστες πως συμπεριφερονται εξω και πως φερνουν κοσμο στον χωρο για το καλο ολων

Έχεις μια εμμονή να νομίζεις ότι θέλουμε να προσηλυτίσουμε κόσμο. Όχι, δε μας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Είμαστε ευχαριστημένοι ως έχει. Μας ενδιαφέρει να βοηθήσουμε όποιον θέλει να ασχοληθεί, στα σημεία που θα κολλήσει, επειδή περιμένουμε να κάνει το ίδιο κάποια στιγμή για μας ή κάποιον άλλον κι επειδή μπορούμε. Εσύ αντί να εκτιμήσεις ότι βρήκες στο φόρουμ του Ubuntu έτοιμες οδηγίες οι οποίες σε απάλλαξαν από το να διαβάσεις το manual άνοιξες ένα post για... "τους περιορισμούς του ubuntu". Δεν είναι περιορισμός να πρέπει να πειράξεις ένα text configuration file για να λειτουργήσει κάτι και σίγουρα δεν είναι υπόθεση του ubuntu. Ακόμη περισσότερο, όπως σου εξήγησε ο jim_p, δεν χρειάζεται να το κάνεις.

 

Οπότε: χωρίς να έχεις κάνει την έρευνά σου, να δεις ποιο project είναι υπεύθυνο γι' αυτό που βρίσκεις αρνητικό, και χωρίς να εξακριβώσεις καν ότι αυτό είναι όντως έτσι -και όχι απλά μια λύση που προτίμησε και δημοσίευσε κάποιος, όπως και είναι-, βγήκες να κάνεις κριτική. Έχεις χάσει πόσο χρόνο διαφωνώντας σε αυτό το θέμα για πράγματα σωστά που σου λένε, αλλά δεν θέλεις να αφιερώσεις το χρόνο για να μάθεις 5 πράγματα για το λειτουργικό που θέλεις να χρησιμοποιήσεις με αξιώσεις.

 

Για να τα κάνεις ακόμη χειρότερα, αντί να παραδεχθείς το λάθος σου άρχισες να κατηγορείς αυτούς που το επισήμαναν -οι οποίοι συμπτωματικά είναι και αυτοί που αύριο θα περιμένεις να σε βοηθήσουν με ένα όντως πρόβλημα-. Αν άνοιγες ένα θέμα για να ρωτήσεις "πώς μπορώ να ορίσω default dvd player" δε θα σου έλεγε κανείς "κάτσε ασχολήσου", πιθανότατα θα έπαιρνες τις απαντήσεις που ήθελες. Από μας τους ελιτιστές, κολλημένους, κι από τον check2fire ειδικά (αυτός κι αν είναι ελιτιστής, μην τον βλέπεις έτσι, τις νύχτες φοράει άσπρη μυτερή κουκούλα και σφάζει νέους χρήστες :-P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί αντί για μυαλό και λογική έχουν στο κεφάλι τους βαθιά ριζωμένη μια τυρόπιτα.

Να 'σαι καλά αγόρι, κλαίω από τα γέλια...

Άκου εκεί τυρόπιτα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μιλήσουν και τα ... ψάρια ; :P

million_voices άλλο να ρωτάμε και άλλο να διαπιστώνουμε αυθαίρετα

http://www.dionyziz.com/howto-smart-questions-gr/

 

αχα καλα φοβόμουν τοσο καιρο τον chek2fire :-D :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα. Εμείς που κατηγορούμε τα Windows, έχουμε τους λόγους μας, οι οποίοι δεν είναι απαραίτητα και δικοί σου λόγοι. Το ότι εσύ δεν έχεις λόγους δε σημαίνει ότι δεν έχουμε κι εμείς :)

.

 

Σίγουρα :) Αλλά οι παρωπίδες μερικών πρέπει να βγουν αλλιώς το κομιούνιτι πάει για φαλιμέντο. :)

 

Στο κάτω κάτω επειδή έχω δεί πράγματα αρκετά τόσα χρόνια στο κουρμπέτη...όλοι σας έχετε ένα υπολογιστή με windows ή ένα particion με windows ;)

 

Λίγη είναι οι φανατικοί και αυτούς τους σέβομαι γιατί ΜΠΟΡΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ να απαντήσουν οι υπόλοιποι....read the f#$%# manual ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Κι εγώ έχω και xp και (s)vista και ubuntu. (Πιο πολύ με ubuntu είμαι).

 

Είναι τέλεια εμπειρία η ανακαλυπτική διαδικασία στο linux, όμως οι καθημερινές ανάγκες είναι τόσο πιεστικές, που απιστείς θες δε θες για ορισμένες βιαστικές δουλειές (σκαναραρίσματα με hp scanners κτλ κτλ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...