Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστής ασύμβατος με Linux?!


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έδωσαν ένα υπολογιστή να του περάσω Linux. Η κατάσταση είναι σκέτος Γολγοθάς Δε λέει να τρέξει σωστά...

 

Περιληπτικά ο υπολογιστής είναι Intel PC με 2,8GHz, Intel Graphics, 256MB Ram και 20GB δίσκο και Wifi Ralink PCI (οι drivers είναι στον πυρήνα από το '07).

 

Έχουμε και λέμε

*GNOME διανομές: Απλά δεν λειτουργούν. Με τίποτα.

*Xubuntu: No Wifi, No Bluetooth

*PCLinuxOS: Το KDE τρέχει σχεδον άψογα, Wifi ΟΚ, Νο Bluetooth, No Printer, No ...., No ..., No..., PCLOS is out-dated, PCLOS Sucks.

*Mandriva: Now Installing... Για να δούμε...

 

Όλο το hardware (bluetooth, wifi, printer) λειτουργούν κανονικά στο δικό μου PC (Mint +Mandriva)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για xubuntu:

To Bluetooth δουλεύει κατά 90%.

Το Wifi μπορεί να θέλει driver.

 

Εκτελείς:

lsusb και lspci -nn

και κάνεις search στο google για τις συσκευές απο τα αποτελέσματα.

Επίσης πόσταρε και εδώ , μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι.

Συμβουλέψου επίσης απο εδώ (https://help.ubuntu.com/community/) και εδώ (https://wiki.ubuntu.com/)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Bluetooth δουλεύει κατά 90%.

Δεν βρήκα καν ένα bluetooth manager.

Το Wifi μπορεί να θέλει driver.

Υπάρχουν. Το Xububtu την είδε από το ive cd και συνδέθηκε. Από το install και μετά την βλέπει αλλά δεν μπορεί να την χρησιμοποιήσει Δοκίμασα ακόμα και τον χειροκίνητο τρόπο για το σετάρισμα του δικτύου.

 

Ενημερώνω επίσης ότι είχα το πρώτο μου KERNEL PANIC από το Mandriva.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έδωσαν ένα υπολογιστή να του περάσω Linux. Η κατάσταση είναι σκέτος Γολγοθάς Δε λέει να τρέξει σωστά...

 

Περιληπτικά ο υπολογιστής είναι Intel PC με 2,8GHz, Intel Graphics, 256MB Ram και 20GB δίσκο και Wifi Ralink PCI (οι drivers είναι στον πυρήνα από το '07).

 

Έχουμε και λέμε

*GNOME διανομές: Απλά δεν λειτουργούν. Με τίποτα.

*Xubuntu: No Wifi, No Bluetooth

*PCLinuxOS: Το KDE τρέχει σχεδον άψογα, Wifi ΟΚ, Νο Bluetooth, No Printer, No ...., No ..., No..., PCLOS is out-dated, PCLOS Sucks.

*Mandriva: Now Installing... Για να δούμε...

 

Όλο το hardware (bluetooth, wifi, printer) λειτουργούν κανονικά στο δικό μου PC (Mint +Mandriva)

 

Αν η κάρτα WiFi που έχεις υποστηρίζεται από τον kernel από το 07, τότε πώς δε σου δουλεύει στο xUbuntu; Περίεργο μου φαίνεται. Τα 256 MB είναι ΠΟΛΥ οριακά για να σου δουλέψει οποιαδήποτε μοντέρνα gnome διανομή. (Δοκίμασες noacpi και safe vga επιλογές; ) Θα πρέπει να δοκιμάσεις ελαφριά διανομή ή να εγκαταστήσεις κάποια γυμνή και με κονσόλα να τη φτιάξεις με ό,τι ακριβώς χρειάζεσαι και τίποτα περιττό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το pc είναι παραόνοικο. Έβαλα καταλάθως το cd του Ubuntu και τώρα το εκκίνησε και τρέχει και πολύ άνετα με 256MB αν και είναι Live CD... Wifi + Bluetooth ΟΚ. Θα δοκιμάσω να του βάλω Mint γιατί δεν αντέχω να ξαναπεράσω όλα τα πακέτα για 7η φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...