Προς το περιεχόμενο

Laptopακι + Linux = Web Server!!


Waveside

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου το εκανα... Οντως παει ποιο γρηγορα! Βασικα δεν ξερω αν εκατσε σωστα... Τι θα επρεπε να μου εμφανιζει? Το ιδιο γραφικο περιβαλλον με πριν?? Το εκανα δυο φορες και βγαζει το ιδιο γραφικο περιβαλλον με πριν αλλα λιγο ποιο γρηγορο...

Οχι δεν εννοουσα αυτο.. προφανως ειναι η ιδεα σου οτι παει λιγο πιο γρηγορα... αυτο που σου ειπα δεν εχει σχεση με την ταχυτητα, ηταν απλα να επιλεξεις καποιο αλλο γραφικο περιβαλλον πιο ελαφρυ. Απο οσο ξερω το Ουμπουντου εκτος απο το Gnome εγκαθιστα εξ ορισμου και αλλα 1-2 πιο ελαφρια περιβαλλοντα

 

Επειδη μαλλον δεν εχεις, σου προτεινω να εγκαταστησεις το Xfce. Κανε συνδεση στο ιντερνετ, ανοιξε μια κονσολα (terminal), και γραψε sudo apt-get install xfce και δες τι σου βγαζει. Αν ολα πανε καλα, το περιβαλλον Xfce θα εγκατασταθει αυτοματα

 

Οταν μπεις απο κει, θα μπορεις να σβησεις το Gnome να μη σου τρωει χωρο. Οντως για webserver δε χρειαζεσαι γραφικο περιβαλλον, αλλα δεν ειναι ευκολο να τα κανεις ολα αυτα μονο απο τη γραμμη εντολων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Με 128MB βαζεις οτι θες αρκει να εχει Xfce περιβαλλον. Δεν λεω για κατι πιο εξωτικο (openbox, fluxbox κλπ) γιατι θα παιδευτεις πολυ να το κανεις να δουλεψεις και αμα εισαι αρχαριος ισως και να τα παρατησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 128MB βαζεις οτι θες αρκει να εχει Xfce περιβαλλον. Δεν λεω για κατι πιο εξωτικο (openbox, fluxbox κλπ) γιατι θα παιδευτεις πολυ να το κανεις να δουλεψεις και αμα εισαι αρχαριος ισως και να τα παρατησεις.

 

Φιλε μου, πως θα βαλω το Xfce περιβαλλον???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, πως θα βαλω το Xfce περιβαλλον???

 

Αυτο ακριβως σου εξηγω πιο πανω :)

 

κατα 90% οι εγκαταστασεις προγραμματων γινονται με την εντολη sudo apt-get install [ονομα προγραμματος], αρκει να εισαι συνδεδεμνος στο ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να χειρίζεσαι LAMP δε χρειάζεσαι ούτε γραφικό περιβάλλον , ούτε μεγάλη εμπειρία με κονσόλα. Αφου σε ενδιαφέρει το αντικείμενο , για καλό σου θα'ναι να μάθεις μερικές εντολές.

 

Γραφικό περιβάλλον δεν είναι απαράιτητο , αφου όλο το configuration γίνεται απο αρχεία. Δίνεις nano /etc/file.conf με ctrl+O σώζεις , και με Ctrl+X βγαίνεις. Μετά κάνεις ένα restart τον apaphe || mysql (με /etc/init.d/apache restart || start || stop για τον apache συνήθως αναλόγως που έχει τα scriptakia η διανομή)

 

Αμα θες βάζεις και το phpmyadmin και το τρέχεις απο τον client υπολογιστή σου για να χεις και γραφικό περιβάλλον για τις βάσεις σου ή όποιο άλλο εργαλείο βρεις.

 

Αμα έχεις όρεξη + ώρα για να ασχοληθείς εγκατέστησε arch. Ελαφρύ , και μετά την εγκατάσταση δε φορτώνει καν Xserver εκτος κι αν τον εγκαταστήσεις εσύ. Apache και ιστορίες τα εγκαθειστάς πολύ απλά με pacman -S apache (έστω).Υπάρχει sticky που θα σε βοηθήσει , και beginner's installation guide sto wiki του archlinux.org που μπορείς να τον ανοίξεις κατα τη διάρκεια της εγκατάστασης. (Για το arch στο προτείνω απο προσωπική εμπειρία , για λοιπές lightweight διανομές δεν έχω ψαχτεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυστηριε αν δεις πιο πανω, ηδη του καναμε 3-4 προτασεις για εναλλακτικες εγκαταστασεις...

 

η γνωμη μου ειναι αφου το παιδι εβαλε ουμπουντου, ας το κρατησει, ας μαθει τα βασικα (οπως πχ που ειναι το τερματικο) και να το φτιαξει οπως μπορει, δεν ειναι υποχρεωτικο να βαλει 'ελαφρια' διανομη... προταση πανω στην προταση θα εχει αρνητικο αποτελεσμα πιστευω γιατι καποιος αρχαριος το μονο που θελει ειναι να κολυμπησει, οχι να φορτωνεται με επιλογες επι επιλογων

 

Τωρα οσον αφορα το τερματικο, ψαξε καλυτερα.. και εχε υποψη σου οτι λεγεται και 'κονσολα', μπορει να τη γραφει ετσι

 

Αν δεν τη βρεις, πατα alt-F2 και στο παραθυρο που θα βγει γραψε gnome-terminal η gnome-console

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνωμη μου ειναι αφου το παιδι εβαλε ουμπουντου, ας το κρατησει, ας μαθει τα βασικα

 

Ωραίο το ubuntu , οτι πρέπει για αρχάριο , αλλα όχι για 128mb μνήμη γιατι θα φορτώσει και μπόλικη σαβούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και τωρα με το Ουμπουντου μπορει μια χαρα να βγει σε κονσολα και να κανει ενα apt-get remove X-windows-system (η οπως αλλιως λεγεται)

 

μετα ποιος θα τον καθοδηγησει; εγω; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...