Προς το περιεχόμενο

32 η 64bit?


million_voices

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω 4gb ram και 2πυρηνο 64bit Athlon

 

αρχικα ειχα δοκιμασει τα 64bita Ubuntu με τα οποια ολα ηταν ok πλην του ρημαδοFlash το οποιο κολλαγε αρκετα και του driver της vga Ati hd3200 (Envyng) που ηταν αθλιος

 

σκεφτηκα να δοκιμασω τα 32αρια μπας και ειναι καλυτερα τα πραγματα λογω περισσοτερου ογκου χρηστων και η αισθηση μου ειναι οτι ειναι ελαχιστα ποιο καλα οσον αφορα αυτα τα 2 που αναφερω

 

σκεφτομαι να ξαναγυρισω στα 64αρια

 

για να εκμεταλλευτω ολη την μνημη μου (εχω ρυθμισει το preload να κασαρει με τρελα αν και ποτε δεν πηγε πανω απο 600mb κατειλημμενη μνημη συνολο)

 

για να δουλευει η CPU στο "φυσικο της περιβαλλον" αν και δεν καταλαβα διαφορα απο αποψης ταχυτητας

 

 

εσεις τι λετε οτι ειναι καλυτερα 32 η 64bit για 64bit capable μηχανημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 32bit δεν σου αναγνωριζε ολη τη RAM?

 

Ειναι γνωστο το προβλημα με τα 4gb σε 32bit αλλα το linux υποστηριζει πληρως PAE (physical address extension) απ'οσο ξερω.

 

Δεν ισχυει το ιδιο στα windows XP, ουτε καν στα pro και νομιζω ουτε στα vista. To PAE στα XP υπαρχει αλλα δεν κανει αυτη τη δουλεια. Μονο windows server 2003 32bit υποστηριζουν >4gb RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 32bit βλεπει 2,9gb στα 64bit 3,4 νομιζω

 

βεβαια εχω VGA που τρωει 256mb αλλα τι διαολο στο bios λεει 3,9gb ram +256mb Vga

 

που πανε τα υπολοιπα στα 64αρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει server kernel ?

για παράδειγμα στο mandriva είναι έτσι :

kernel-desktop & kernel-desktop-latest

This kernel is compiled for desktop use, single or multiple i686/x86_64 processor(s)/core(s) and less than 4GB RAM (usually 3-4GB detected, depending on hardware) using voluntary preempt, CFS cpu scheduler and cfq i/o scheduler. It has HZ=1000, and tickless mode enabled.

 

kernel-server & kernel-server-latest

This kernel is compiled for server use, single or multiple i686/x86_64 processor(s)/core(s) and up to 64GB RAM (using PAE on i686), using no preempt, CFS cpu scheduler and cfq i/o scheduler. It has HZ=100, and tickless mode enabled.

 

http://wiki.mandriva.com/en/Docs/Howto/Mandriva_Kernels

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

million_voices:

Κανονικά το 32bito σύστημα βλέπει μέχρι 4 GB (virtual ram) RAM, και μάλιστα με κάποιους περιορισμούς όσον αφορά στο πόσο physical memory μπορεί να δει ο πυρήνας και πόσο οι εφαρμογές. Το πρόβλημα αυτό «λύνεται» με τη χρήση του PAE (physical address extension) που υπάρχει στους σύγχρονους επεξεργαστές και επιτρέπει την αξιοποίηση μέχρι 64 GB RAM. Για να χρησιμοποιήσεις αυτή τη λειτουργία όμως, πρέπει να υποστηρίζεται απ' τον πυρήνα σου. Απ' όσο είδα το ubuntu δεν έχει -bigmem πυρήνες (με PAE ενεργοποιημένο δηλαδή), αλλά μόνο τον -server. Ο -server πυρήνας θα σου δει όλη τη μνήμη σε 32bito σύστημα, αλλά δε θα σου δουλεύουν τυχόν restricted modules κατά πάσα πιθανότητα (θα πρέπει να τα κάνεις compile μόνος σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωωωωωωωωω κανοντας το παραπανω το Ubuntu 32bit αναφερει συνολικη διαθεσιμη ram 3.71GB!!!!

 

το ζητημα ειναι αν απλα αναφερει σωστα την πραγματικα εγκατεστημενη μνημη οπως τα Win η αν οντως μπορει να δουλεψει με αυτην

 

 

Υγ κατι δεν παει καλα ομως, στον Opera το scrolling των σελιδων γινεται σε slow motion

 

μαλλον πρεπει να βαλω τα 64αρια για καθαρες λυσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ σκέφτομαι στην επόμενη έκδοση του kubuntu να περάσω πλέον σε 64αρα διανομή και σε kde4. Το μόνο που λυπάμαι είναι ότι αυτήν την εγκατάσταση την συντηρώ χωρίς προβλήματα πάνω από ένα χρόνο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον απο τα 3,9gb που αναφερει το bios τα 64αρια ειδαν 3,62

 

caching? μηπως το preload που τρεχει hidden?

 

τεσπα εχω την αισθηση οτι τα 64αρια ειναι ελαφρως ποιο γρηγορα παρολο τον χειροτερο driver για την VGA μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ σκέφτομαι στην επόμενη έκδοση του kubuntu να περάσω πλέον σε 64αρα διανομή και σε kde4. Το μόνο που λυπάμαι είναι ότι αυτήν την εγκατάσταση την συντηρώ χωρίς προβλήματα πάνω από ένα χρόνο :P

 

μια βδομαδα με 10 μερες θα σου σπάσει τα νευρα αλλα μετα δεν ξαναγυριζεις στο 3 ουτε με σφαιρες. Εγω συνηθισα και ειμαι υπερευχαριστημενος με το 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...