Προς το περιεχόμενο

ATI 4850 SVGA + LINUX


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύντομα αγοράζω νεο pc με αυτή τη GPU και επειδή ξέρω ότι η υποστήριξη της ΑΤΙ είναι τραγική ζητώ να μάθω πόσα δεινά θα περάσω μέχρι να καταφερω να έχω Compiz, 3D, OpenGL, Video playback χωρίς προβλήματα ή αν υπάρχει αντίστοιχη από Nvidia...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο προσωπικη εμπειρια που εχω εδω και λιγους μηνες με διαφορες διανομες του λειτουργικου συστηματος linux , ο συνδιασμος με καρτα γραφικων ati ειναι ας τα να πανε στον αγυριστο. Τι να πρωτο θυμηθω; Οτι οποια διανομη και αν ειχα βαλει ειχαν προβληματα σταθεροτητας ( πχ εκει που ακουγα μουσικη εκανε crash το λειτουργικο ). Αν ειναι να βαλεις linux παρε nvidia αλλιως αν χρησημοποιησεις windows μια χαρα θα ειναι η ati.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως εχει δικιο ο ThReSh , αν θελεις να παιζεις παιχνιδια βαλε windows. Δεν ξερω βεβαια μεσω του wine αν μπορεις να παιζεις συγχρονους τιτλους παιχνιδιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδμιν: μακριά από ATI. Προς το παρόν οι drivers της εξακολουθούν να έχουν τρομερές ελλείψεις σε συγκεκριμένους τομείς (π.χ. διάφορα colorspaces στο XV accelerated overlay), τις οποίες κατά πάσα πιθανότητα θα βρεις μπροστά σου αν προσπαθήσεις να ασχοληθείς σοβαρά με video. Καλύτερα να προτιμήσεις λοιπόν μια nvidia κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω για nVidia λοιπόν. Επειδή δεν ασχολούμε πολύ με Hardware, η nVidia είναι συμβατή με το Mobo ASUS M3A?

 

ΥΓ. H αλήθεια είναι ότι για κανονική χρήση μια Intel On Board Graphics είναι αρκετή, και το Compiz τρέχει και τα OpenGL παιχνίδια τα παίζεις και έχει και open source drivers... Αλλά για redering θέλουμε κάτι παραπάνω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...