Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικος Σκληρος Δισκος SATA Usb


Tuxer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Εχω ενα pc κ του εχω περασει το Suse με το οποιο παιζω αρκετα χρονονακια οποτε εχω παραπανω χρονο,τωρα του περασα το Suse 11,εχω εναν εξωτερικο 500G Usb δισκο κ οταν τον συνδεω θελω να περασω μερικους φακελους ή αρχεια που εχω το pc κ δεν με αφηνει με τα δικαιωματα κατι παζει,εω το μεταξυ μεσα απο το Yast ειδα οτι καποια πακετα για ntfs-3g ηταν τικαρισμενα κ τους εκανα ενα update

 

εχετε καμια ιδεα τι να κανω ωστε να το λυσω??

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κάνεις mount τον δίσκο με την παράμετρο ntfs-3g. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=265599&page=2

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2246125&postcount=80

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον δισκο τον εβαλα στο αλλο το pc τωρα,απο κει κ περα ειδα τα link κ τα 2 .θελετε να μ πειτε τι να κανω?

 

πηγα μεσω Yast -ομαδες πακετων-Συστημα κ ειναι τικαρισμενα τα ntfs-3g ,ntfs-config,ntfsprogs κ.α...

 

τι αλλο θα πρεπει να δουμε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να αλλάξεις τα δικαιώματα στον εξωτερικό σου δίσκο. Μια εύκολη λύση είναι να ανοίγεις με root δικαιώματα τον file manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι αυτο που μου λες δηλ για τον file manager πως γινετε ,διοτι μεσα απο το shell παταω root κ το passwd αλλα προφανως εσυ κατι αλλο θα εννοεις.

 

απλα γενικα τα ρωταω αναλυτικα γιατι εχω καιρο να ασχοληθω κ τωρα που ξανα βρηκα χρονο θελησα

 

κ το λεω κ για τον firewalker αυτο για να ξερετε ολοι σας πανω κατω γιατι κανω αναλυτικες ερωτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον filemanager σε suse θα δώσεις σε κονσόλα την εντολή για να πας σε root mode και μετά θα δώσεις απλά

 

nautilus

 

η

 

konqueror

 

αν είσαι σε kde

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...