Προς το περιεχόμενο

Μέρα χαρας!!! Επιτελους Hauppauge usb-tv II δουλεύει!!!!


hasodikis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από δικαιοολογημένη πολυήμερη αποχή από το φόρουμ.... επιστρεφω με νέα χαρας!!!!

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ WINDO$E ΣΕ PC MOY ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ!!!! ,.,.... ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ!!!!:devil::devil::devil:

 

Επιτελους καταφερα να κανω την Hauppauge usb-tv II να δουλεψει... σε kdetv με ήχο από την κάρτα δυστυχώς όχι ακομα με ήχο από το usb (δε νομίζω να γίνεται)

 

τις τελευταίες μέρες έιδα κατά τύχη ότι είχα απάντήσεις σε ένα σχετικό μου τόπικ στο φόρουμ του PCLOS.... http://www.pclinuxos.com/index.php?option=com_smf&Itemid=58&topic=25508.0;topicseen

 

Τα παιδια με στέλναν σε άλλες σελίδες και είχε μια πολύ καλή επισήμανση για ένα πρόβλημα στο em28xx.

από τα ποστ αυτά ... οδηγήθηκα σε άλλες σελίδες π.χ.

http://mcentral.de/wiki/index.php5/Em2820

http://computers-stuff.blogspot.com/2007/05/pctv-analog-usb2-devvbi-device-or.html

κτλ/

 

 

το πρόβλημα ήταν ότι ενω η κάρτα αναγνωριζόταν κανονικά μετα τον Kernel 2.6.22.xx

[root@localhost dimitris]# lsusb | grep Hau

Bus 004 Device 008: ID 0573:4d21 Zoran Co. Personal Media Division (Nogatech) Hauppauge WinTV-USB II (PAL)

 

και φορτωνόταν το κατάλληλο module usbvision

root@localhost dimitris]# lsmod | grep usbv

usbvision 70184 1

compat_ioctl32 1440 2 usbvision,bttv

i2c_core 24064 12 usbvision,tuner,tea5767,tda8290,tuner_simple,mt20xx,tea5761,saa7115,nvidia,bttv,i2c_algo_bit,tveeprom

videodev 28096 4 usbvision,gspca,bttv

usbcore 140140 9 usbvision,usbkbd,gspca,usbmouse,usb_storage,usbhid,ehci_hcd,uhci_hcd

 

παρουσιαζόταν ένα αγνωστης φύσης πρόβλημα το οποίο τελικά όπως αποδείχθηκε δε σχετιζόταν με το vbi.

 

το ότι η καρτα δουλευε το είχα διαπιστώσει μέσω του wxCam το οποίο σε V4L2 εδινε εικόνα τηλεόρασης αλλα χωρίς σήμα.

 

Τέσπα για να μην πολυλογώ το kdetvόταν επέλεγες Plugin video 4 linux 2 έδινε απάντησ ότι δεν μπορεί να πιάσει βίντεο από τη συσκευή και ότι έπρεπε να παίξω με τις ρυθμίσεις του plugin για να δουλέψει... ΜΑΜΑΚΙΕΣ δλδ αφού οι ρυθμίσεις του είναι μηδαμηνες. Αρχισα λοιπόν να παίζω με την αλληλουχία ενεργοποίησης των Plugins αφού αυτή μου έδινε διάφορετικά μηνυματα στην κονσόλα.

τι μου δούλεψε..

καταρχήν ενεργοποίηση μόνο του V4l2 σε full frame rate kai xvideo with shared memory (????). φαγωμα στη μαπα του μηνύματος λαθους. αδιαφορία. channel

--> import--> local defaults --> televion, pal, west europe. -->import.

μετα απενεργοποίηση του v4l2 κλείσιμο εφαρμογής. ανοιγμα ενεργοποίηση του v4l (ΣΟΣ οχι vl42) κλείσμο εφαρμογής, άνογμα εφαρμογής , απενεργοποίηση v4l, save ενεργοποίηση v4l2 save κλεισιμο εφαρμογής . Εκκινηση -->channel --> import--> local defaults --> televion, pal, west europe. -->import....και βουαλα μανδαμς ε μουσιους....

 

1ep601oqx7wzprazfter_thumb.png

 

επομενη κίνηση ???? ρυθμιση και φορματ στο παρτιτιον των Windows....:devil::devil::devil::devil::devil::devil::devil::devil::devil::devil::devil:

 

δεν ξέρω γιατί ακριβ ώς δούλεψε έτσι όπως δούλεψε.... θα με ενδιέφερε να μάθω... .πάντως έπαιζα για ώρες με ενεργοποιήσεις και απενεργοποιήσεις και με τις ρυθμίσεις των plugins και δούλεψε....

 

οταν δίνω από κονσόλα kdetv όλα δουλευουν κανονικά και δίνει το ακόλουθο

>[dimitris@localhost ~]$ kdetv
Creating vbi proxy client, rev.
$Id: proxy-client.c,v 1.10 2006/02/10 06:25:37 mschimek Exp $
proxy_msg: connect: error 2, No such file or directory
kdetv: WARNING: VBIDecoder: vbi_capture_proxy_new error: Connection via socket failed, server not running.
Try to open V4L2 0.20 VBI device, libzvbi interface rev.
 $Id: io-v4l2.c,v 1.32 2006/02/10 06:25:37 mschimek Exp $
kdetv: WARNING: VBIDecoder: vbi_capture_v4l2_new error: Cannot open '/dev/v4l/vbi0': 19, No such device.
libzvbi: Try to open v4l vbi device, libzvbi interface rev.
 $Id: io-v4l.c,v 1.32 2006/04/29 05:55:35 mschimek Exp $
libzvbi: /dev/v4l/vbi0 permissions: user=501.82 mode=020660, I am 501.501
kdetv: WARNING: VBIDecoder: vbi_capture_v4l_new error: Cannot open '/dev/v4l/vbi0': 19, No such device.
kdetv: WARNING: [VBIDecoder::restart()] failed to initialize device
kdetv: WARNING: MainWindow::setupInfraRed(): Lirc not available
kdetv: WARNING: VolumeController::doSetVolume: SourceManager failed, trying AudioManager
kdetv: WARNING: VolumeController::doSetVolume: SourceManager failed, trying AudioManager
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 0
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 0
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 0
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
kdetv: WARNING: VolumeController::doSetVolume: SourceManager failed, trying AudioManager
kdetv: WARNING: VolumeController::doSetVolume: SourceManager failed, trying AudioManager
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 2
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 0
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 1
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 0
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 0
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 0
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 0
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 0
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 2
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 0
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 0
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 0
kdetv: WARNING: V4L2Dev::enqueueBuffer(): buffer already queued: 0
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): wait().
V4L2Grabber::~V4L2Grabber(): deleted.

 

αυτα

>kdetv: WARNING: VolumeController::doSetVolume: SourceManager failed, trying AudioManager
kdetv: WARNING: VolumeController::doSetVolume: SourceManager failed, trying AudioManager
kdetv: WARNING: VolumeController::doSetVolume: SourceManager failed, trying AudioManager
kdetv: WARNING: VolumeController::doSetVolume: SourceManager failed, trying AudioManager
kdetv: WARNING: VolumeController::doSetVolume: SourceManager failed, trying AudioManager
kdetv: WARNING: VolumeController::doSetVolume: SourceManager failed, trying AudioManager

τα βγαζει σε καθε αλλαγή καναλιού.... έχουν να κάνουν προφανώς με τον ήχο, οοποίος δε νομίζω να δουλεψει τελικά από το ισβ.. αλλα δε με πειράζει καθώς συνδέω την καρτα με το Linein του πισι..

 

Αν καποιος έχει την κάρτα.... μεγαλη προσοχή ... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ channel wizard.... MAKRIA>.... μηδενίζει τα παντα και όλα πρέπει να γίνουν απο την αρχή.

 

αυτα προς το παρόν... εξακολουθω να ψάχνω το γιατι ακριβω δούλεψε....

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία!

tvtime και xawtv έχεις δοκιμάσει;

Το kdetv μου είχε σπάσει τα νεύρα όταν δοκίμαζα διάφορα προγράμματα θέασης και τελικά κατέληξα σε tvtime/mythtv.

 

capthookb.... το tvtime επιβαιβεωμένα δε δουλέυει με την καρτα μου. το xawtv το δοκίμασα... αλλα και πάλι τζιφος.... Το mythtv δεν το δοκίμασα όχι....

Γενικά δοκίμασα όλα τα προγράμματα εκτός από το mythtv. Μόνο με το kdetv έκανα δουλεια ... .και πάλι δεν έχω καταλάβει ακόμα το πως....

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site του προγράμματος όμως αναφέρει πως υποστηρίζονται οι κάρτες που λειτουργούν με το usbvision.

http://tvtime.sourceforge.net/cards.html#usbvision

 

Από τη στιγμή που δημιουργείται /dev/video συσκευή πρέπει να δουλεύουν όλα τα προγράμματα (xawtv κτλ), όπως άλλωστε αναφέρει και στο documentation του usbvision (Try xawtv or kwintv and good luck.)

http://usbvision.sourceforge.net/index.php?page=documentation

 

Εκτός κι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον οδηγό.

 

(μόλις βρω λίγο χρόνο θα ψάξω κι εγώ μήπως βρω περεταίρω πληροφορίες για το θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site του προγράμματος όμως αναφέρει πως υποστηρίζονται οι κάρτες που λειτουργούν με το usbvision.

http://tvtime.sourceforge.net/cards.html#usbvision'>http://tvtime.sourceforge.net/cards.html#usbvision

 

Από τη στιγμή που δημιουργείται /dev/video συσκευή πρέπει να δουλεύουν όλα τα προγράμματα (xawtv κτλ), όπως άλλωστε αναφέρει και στο documentation του usbvision (Try xawtv or kwintv and good luck.)

http://usbvision.sourceforge.net/index.php?page=documentation

 

Εκτός κι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον οδηγό.

 

(μόλις βρω λίγο χρόνο θα ψάξω κι εγώ μήπως βρω περεταίρω πληροφορίες για το θέμα)

 

capthookb.... το tvtime δυστυχώς είναι γνωστό ως πολύ μα πάρα πολυ προβληματικό πρόγραμμα...

Για το ότι δεν μπορεί να λειτουργήσει μα την hauppauge wintv-usb II δες:

 

http://www.linuxquestions.org/hcl/showproduct.php?product=1344&cat=464

(Once installed, it'll work with any xawtv-based viewer. Does not work with TV-Time.)

 

http://osdir.com/ml/video.tvtime.devel/2005-12/msg00003.html

Αυτή είναι η ακριβής περιγραφή του bug που έχω και εγω'

( Your capture card driver, USBVision USB Video, is

not providing

enough buffers for tvtime to process the video.

Please check with

your driver documentation to see if you can

increase the number

of buffers provided to applications, and report

this to the tvtime

bug tracker at http://tvtime.net/)

 

http://www.linuxcompatible.org/WinTV_USB_c13804.html

(dentified using USBvision driver, however tvtime complains:

 

Your capture card driver: USBVision [Hauppauge WinTV USB Pro (PAL I)/4-2/2313] does not support full size studio-quality images required by tvtime. This is true for many low-quality webcams. Please select a different video device for tvtime to use with the command line option --device.)

 

ΟΙ ίδιοι στο tvtime .... αναγνωρίζουν έστω ότι υπάρχουν αναφορές για προβλήματα με την καρτα μου

http://tvtime.sourceforge.net/cards.html

(The usbvision driver supports many USB capture devices and webcams, such as the Hauppauge WinTV-USB devices and the Pinnacle Studio PCTV USB devices. We have had reports that the usbvision driver cannot provide frames either at the quality or pixel format required by tvtime, and therefore will not be usable. If you have more information about this driver and tvtime, please me at [email protected].)

 

από το φορouμ του Ubuntu (μέχρι και εκεί πήγα ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΧΩΡΑ ΜΕ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ!!!!)

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=352213

(Chris, the WinTV USB2 only supports mpeg2 output and unfortunately TVTime does not. Try this ´vlc - < /dev/video1´ or ´mplayer - < /dev/video1´. As for radio support, I think you´ll find that it does. Check this mailing list for more information... http://www.isely.net/pipermail/pvrusb2/)

 

και για το τελος εκει που εισαι σιγουρος οτι όντως το προβλημα ειναι του tvtime... έρχεται ο κλασσικός ο μαμακας ubuntakias και σου μαμει τη μέρα και σε κάνει να ψάχνεις φτου και απ την αρχή για να επιβεβαιώσεις στο τέλος ότι όντως ειναι μαμακας

http://ubuntu.flowconsult.at/en/hauppauge-wintv-usb2/

( 2. Install and start tvtime. tvtime is a tv viewer, you may use any other tv viewer application.

 

sudo apt-get install tvtime

 

For the configuration select PAL and for example Europe. Run a channel scan (e.g. 140 channels). If you only see blue screens, deactivate the signal detection after the scan. The senders will now be visible.)

 

αι μην πω καμια βαρυτερη κουβεντα

 

Αυτα capthookb.... και αυτά που έβρισκα στο ιντερνετ... και κυρίως αυτα που αντιμετώπισα μόνος μου με έπεισαν οτι hauppauge usb-tv II (αναφέρομαι αποκλειστικά σε αυτή την καρτα) και tvtime ειναι ένας αδύνατος τουλαχιστον προς το παρόν σανδυασμός.

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ και ηθελα να παρω tv tuner usb στην φιλη μου και δεν ηξερα πιο ειναι συμβατο

ωραιος ο Μητσαρας!!!! ;)

 

Ρε παιδια πια ειναι η κάρτα ; αυτή ;

http://www.cdiscount.com/informatique/composants-informatique/hauppauge-wintv-hvr900/f-10701052704-WINTVHVR900.html?prix=discount&trilist=0&numpage=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μητσε μήτσε χρόνια και ζαμάνια .... οχι αγόρι μου δεν ειναι αυτή ... η δικια μου ειναι πολύ παλιά.... και δε νομίζω να βγαινει πλέον.... φώτ της υπάρχει εδώ...

http://www.hauppauge.com/pages/products/data_usb2.html

μονο που η δικια μου ειναι το προηγουμενο μοντελο σε μπλε υηιδιαφανο πλαστικο και χωρις τηλεκοντρολ

 

Αυτή που δειχνεις την έιχε πάρει ο παλιος μου συγκάτοικος στη Γερμανία αλλα δεν την είχε δοκιμάσει σε λινουξ μονο σε παράθυρα....

Μήτσε ψάξε καλα.... να εισαι σιγουρος οτι δουλευει γιατι οι καρτες τιβι είναι δυσκολη υπεση στο λινουξ. Η δικια μου με παιδεψε πάνω από 2 χρόνια

 

Μήτσε....

 

σύντομα θα τα πουμε στο msn, σορρυ που χαθηκα... αλλα έχω πηξει στη δουλεια...με 14ωρα κάθε μαμημενη μερα.... έχω και απαιτητική γυναικα.... αστα στο δαιμονα....

 

 

hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μητσε μήτσε χρόνια και ζαμάνια .... οχι αγόρι μου δεν ειναι αυτή ... η δικια μου ειναι πολύ παλιά.... και δε νομίζω να βγαινει πλέον.... φώτ της υπάρχει εδώ...

http://www.hauppauge.com/pages/products/data_usb2.html

μονο που η δικια μου ειναι το προηγουμενο μοντελο σε μπλε υηιδιαφανο πλαστικο και χωρις τηλεκοντρολ

 

Αυτή που δειχνεις την έιχε πάρει ο παλιος μου συγκάτοικος στη Γερμανία αλλα δεν την είχε δοκιμάσει σε λινουξ μονο σε παράθυρα....

Μήτσε ψάξε καλα.... να εισαι σιγουρος οτι δουλευει γιατι οι καρτες τιβι είναι δυσκολη υπεση στο λινουξ. Η δικια μου με παιδεψε πάνω από 2 χρόνια

 

Μήτσε....

 

σύντομα θα τα πουμε στο msn, σορρυ που χαθηκα... αλλα έχω πηξει στη δουλεια...με 14ωρα κάθε μαμημενη μερα.... έχω και απαιτητική γυναικα.... αστα στο δαιμονα....

 

 

hasodikis

μακάρι να βγει κάποια συμβατη γιατι θελω να εχει και ΤΝΤ , την ψηφιακη τηλεοραση

 

Μητσε αυτα ειναι τα δυσκολα linux vs γυναικα :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνώμη μου είναι να το τσιμεντάρεις έτσι όπως είναι και να μην κάνεις καμιά άλλη δοκιμή. Έχω μια Hauppauge Pci TVgo η οποία δούλεψε - δεν έχω ιδέα πως - για 2 λεπτά μόνο... από τότε ποτέ ξανά. Είχα βλέπεις τη φαεινή ιδέα να βγάλω το TVtime και να δοκιμάσω με - δεν ξέρω και εγώ τί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέντορα.... το αστείο είναι ότι μόλισ δούλεψε την πρώτη φορά... είπα δε δοκιμάζω ο μαμακας το channel wizard του kdetv... εεεεε τι το ηθελα... Χαθηκαν τα παντα και επέστρεψα στην αρχική μάυρη οθόνη. μου πήρε πολλες ώρες παιχνίδι με τα plugins για να ξαναδουλεψει...

 

Δεν τον πειράζω ... αλλά έχω καταλήξει σε τρία συμπεράσματα,....

1. ο driver είναι χάλια (ευθύνη της Hauppauge, οχι της ομάδας του usbvision)

2. επειδή ο driver ειναι χαλια καταλήγει να είναι θέμα εφαρμογής...

3. στο kdetv την μονη εφαρμογή που τελικά δουλέυει.... το όλο ζήτημα κρύβεται στην αλληλουχία ενεργοποίησης των plugins και όχι στις ρυθμίσεις που επιλέγεις...

Οι ρυθμίσεις που έχω τώρα στο v4l2 είναι οι ίδιες με πριν δεν έχω αλλάξει κάτι... Πρίν δε δουλευε όμως ... μονο οταν άρχισα να ενεργοποιώ και να απενεργοποιώ με συγκεκριμένα σειρά τοτε δουλεψε.... Αντε βγάλε ακρη....

 

Σπαω το κεφαλι μου αλλά δεν το ρισκάρω ξανα....

 

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη και στην tv tuner pci που εχω στο δικό μου υπάρχει το ιδιο ακριβως προβλημα, απλα αποστηθιζεις τα configuration

ενα tip αν δε δουλευει ειναι να σωσεις ενα κανάλι ας μη δουλευει δηλαδη να εχει ενα καναλι στην λιστα και μετα να ψαξεις αυτοματα

ψαχνω να βρω τα configuration του kdetv και θα τα ανεβάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέντορα.... το αστείο είναι ότι μόλισ δούλεψε την πρώτη φορά... είπα δε δοκιμάζω ο μαμακας το channel wizard του kdetv... εεεεε τι το ηθελα... Χαθηκαν τα παντα και επέστρεψα στην αρχική μάυρη οθόνη. μου πήρε πολλες ώρες παιχνίδι με τα plugins για να ξαναδουλεψει...

 

Δεν τον πειράζω ... αλλά έχω καταλήξει σε τρία συμπεράσματα,....

1. ο driver είναι χάλια (ευθύνη της Hauppauge, οχι της ομάδας του usbvision)

2. επειδή ο driver ειναι χαλια καταλήγει να είναι θέμα εφαρμογής...

3. στο kdetv την μονη εφαρμογή που τελικά δουλέυει.... το όλο ζήτημα κρύβεται στην αλληλουχία ενεργοποίησης των plugins και όχι στις ρυθμίσεις που επιλέγεις...

Οι ρυθμίσεις που έχω τώρα στο v4l2 είναι οι ίδιες με πριν δεν έχω αλλάξει κάτι... Πρίν δε δουλευε όμως ... μονο οταν άρχισα να ενεργοποιώ και να απενεργοποιώ με συγκεκριμένα σειρά τοτε δουλεψε.... Αντε βγάλε ακρη....

 

Σπαω το κεφαλι μου αλλά δεν το ρισκάρω ξανά....

 

Hasodikis

 

Παλεύω επί κάτι μήνες με τη δική μου. Βρίσκομαι στο Detroit όπου διδάσκω στο Uni και στο σπίτι μου με επισκέπτεται φίλος καθηγητής. Στα ερευνητικά κέντρα και πανεπιστήμια στην αμερική γίνετε πολύ χρήση του Scientific Linux που είναι redhat based με πακέτα .rpm αλλά είναι πολύ στριφνό σαν λειτουργικό (τουλάχιστον όταν το δοκίμασα εγώ). Βλέπει ο συνάδελφος την κάρτα. ρωτάει "τί είναι αυτό;" και λέω την μαύρη ιστορία μου... "Δεν υπάρχει πρόβλημα μου λέει άσε να δοκιμάσω εγώ στο δικό μου..

Η τσούλα έπαιξε...

Ορκίστηκα να μην ξαναπάρω hauppauge και τώρα έχω μια Terratec Cinergy HT Pci

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά με τον ήχο τί γίνεται???? ρωτάω διότι έχω φάει πολύ καιρό να κάνω την κάρτα μου να δουλέψει σε linux και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να έχω εικόνα μόνο και αυτή όχι πάντα. ήχο ποτέ!!!! είμαι σε ubuntu 8.04 + avermedia avertv go 007 fm.

το tvtime κατάφερε να μου δώσει εικόνα αλλά όχι ήχο, και τώρα δε μου δίνει ούτε είκόνα, το xawtv δεν κατάφερα ακόμα να το κάνω να δεί και τίποτα. το kdetv με το που το έτρεξα δεν έκανε τίποτα! βρίκα το topic αυτό και έχω εικόνα αλλά όχι ήχο. θέλω ήχο ρε παιδια....

δλδ μόνο μερικά βράδυα θα βλέπω tv και μάλιστα την ΕΤ1 που θα έχει βουβό????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...