Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με εκκίνηση Ubuntu


G_Zisis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γεια σας!Μόλις πριν λίγο εγκατέστησα το Ubuntu στον υπολογιστή μου μέσα από τα Windows αλλά έχω ένα πρόβλημα και μια ερώτηση να κάνω.

 

Πρώτα η ερώτηση.Εγώ όπως είπα εγκατέστησα το Ubuntu μέσα από τα Windows.Μπορείτε να μου πείτε τι διαφορά έχει να το εγκαταστείς μέσα από τα Windows από το να χωρίσεις μόνος σου ένα partition και να εγκαταστήσεις με boot από το CD το Ubuntu;

 

Το πρόβλημα τώρα.Η εγκατάσταση έγινε κανονικά και μου είπε να κάνω επανεκκίνηση τον υπολογιστή.Έκανα εγώ την επανεκκίνηση μια χαρά και μόλις μου έδειχνε αν διαλέξω εκκίνηση ανάμεσα σε Windows και Ubuntu,συνειδητοποίησα ότι δεν μπορούσα να επιλέξω τίποτα,σαν να είχε νεκρωθεί το πληκτρολόγιο. :confused: Τελικά έκανε εκκίνηση μόνο του στα Windows.Γιατί έγινε αυτό ρε παιδιά;Πώς γίνεται να το διορθώσω;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί μου έδωσες αυτόν τον οδηγό.Δεν είπα ότι δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση το Ubuntu.Όταν κάνω επανεκκίνηση και μου βγάζει τη λίστα με επιλογές Windows κια Ubuntu,δεν μπορώ να διαλέξω τίποτα από τα δύο διότι το πληκτρολόγιο δεν λειτουργεί! :confused: Τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την πρώτη σου ερώτηση είχα κι εγώ την ίδια απόρία πριν μερικούς μήνες και η πιο κατατοπιστική απάντηση που διάβασα είναι αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα και θύρες usb και δεν έγινε τίποτα,το πληκτρολόγιο σαν να είναι χαλασμένο το διάστημα που μου εμφανίζει τη λίστα με τις επιλογές.Έχει φάει αρκετά κλωτσήδια μπορώ να πω. :mad: Ε,μα να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω τα Linux εξαιτίας του πληκτρολογίου μου;Λέτε επειδιή είναι Microsoft; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,ok.Εγώ νόμιζα ότι δεν έγινα κατανοητός. :-) Πάντως σε ευχαριστώ που κοίταξες όλες τις σελίδες για να βρεις κάτι σχετικό,δεν είναι και λίγο αυτό. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου μεσα στο bios των συγχρονων μητρικων εχει μια επιλογη "Usb keyboard support" που κανει ενα usb πληκτρολογιο να συμπεριφερεται σαν να ειναι στην ps/2 για οσο διαστημα δεν ειναι φορτωμενο το λειτουργικο.

Για δοκιμασε να την ενεργοποιησεις και πες μας τι κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τελικά έκανα μια ρύθμιση με USB στα BIOS και τελικα δούλεψε.Όμως τώρα όταν μπαίνω στο Ubuntu και μου λέει να βάλω username τότε πάλι δεν μπορώ να πληκτρολογήσω τίποτα! :confused: Τι γίνεται ρε γαμώτο; :mad:

 

Το κωλοπληκτρολόγιο επειδή είναι Microsoft δεν με αφήνει να αλλάξω λειτουργικό.Έχω την κατάρα της Microsoft; :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Λυσαμε το προβλημα με το πληκτρολογιο πριν μπει σε λειτουργικο, τωρα μενει να βρουμε τι γινεται αφου μπει στο λειτουργικο.

 

Αν μπεις σε γραμμη εντολων μονο, απο εκει που λεει "Ubuntu... recovery mode", δουλευει? Αν ναι, τοτε κατι παιζει με το xorg.

 

Θα προτεινα να τρεξεις ενα "dpkg-reconfigure xserver-xorg" απο εκει, αλλα ειμαι σιγουρος οτι το νεο "σπαρτιατικο" layout του xorg.conf δεν θα δειξει και πολλα. Μπορει ομως να φτιαχτει το προβλημα σου. Δεν χανεις κατι αν το δοκιμασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα παρουμε βημα βημα

1) Στον grub καπου λεει "Ubuntu... recovery mode" (δεν ξερω τι ακριβως λεει, με recovery τελειωνει). Μπες εκει και αστο να φορτωσει. Οταν σου ζητηθει ονομα χρηστη και κωδικος δωστα. Γραφει εκει το πληκτρολογιο? Αν ναι, δωσε ενα "sudo reboot" να κανεις επανεκκινηση.

 

Καντα ολα αυτα για να παμε στο 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...