Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα, πλέον αποκτήσαμε master τόσα χρόνια με το jailbreak και σίγουρα δεν περίμενα να ξαναπροκύψει ποτέ απορία..ωστόσο, έφτασε η στιγμή που θα χρειαστεί να αποχωριστώ το jailbreak και θέλω να γυρίσω σε official για να δώσω το ps3 μου σε συγγενικό πρόσωπο που το θέλει "μαμά".

 

Η απορία μου είναι η εξής. Είχα φάει ban στην idps μου πριν κανά χρόνο περίπου. Από τότε δεν ξαναμπήκα online, παρότι έχω άλλη μια καθαρή idps από χαλασμένη κονσόλα. (απείραχτο δηλαδή). Γνωρίζω ότι σε cfw μπορώ να αλλάξω και temp και permanently την idps, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται πχ, να αλλάξω μόνιμα την idps με την καθαρή και μετά να γυρίσω σε 4.80 ofw.

 

Με λίγα λόγια, υπάρχει καθαρή idps, θέλω να ξέρω αν γίνεται να γυρίσω σε ofw με κανονικό online χωρίς κανένα φόβο για ban.

 

Οι ακόμη πιο master του είδους aka mikele, ermak κλπ ίσως μπορούν να βοηθήσουν αν το έχουν δοκιμάσει ποτέ..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια...εχω κατεβασει καποια games απο psx και θελω να τα παιξω στο ps3 μεσω multiman αλλα δεν μου τα εμφανιζει!!!Παλιοτερα την ειχα ξανακανει την διαδικασια μεσα απο usb και τα επαιζα κανονικα!!!Το ps3 τρεχει 4.80 rebug και εχω τον τελευταιο multiman!!!Καμια ιδεα καποιος??

τα psx games να τα εχεις σε iso.

τα βαζεις στον psxiso φακελο του ps3.

κανεις enable webman +cobra απο toolbox που εχει ηδη το rebug 4.80

(package manager/install package files/system storage)

κανεις refresh xml απο webman setup για να τα δει τα games

πας webman games/playstation 1/τρεχεις το iso

Παιδιά καλησπέρα, πλέον αποκτήσαμε master τόσα χρόνια με το jailbreak και σίγουρα δεν περίμενα να ξαναπροκύψει ποτέ απορία..ωστόσο, έφτασε η στιγμή που θα χρειαστεί να αποχωριστώ το jailbreak και θέλω να γυρίσω σε official για να δώσω το ps3 μου σε συγγενικό πρόσωπο που το θέλει "μαμά".

 

Η απορία μου είναι η εξής. Είχα φάει ban στην idps μου πριν κανά χρόνο περίπου. Από τότε δεν ξαναμπήκα online, παρότι έχω άλλη μια καθαρή idps από χαλασμένη κονσόλα. (απείραχτο δηλαδή). Γνωρίζω ότι σε cfw μπορώ να αλλάξω και temp και permanently την idps, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται πχ, να αλλάξω μόνιμα την idps με την καθαρή και μετά να γυρίσω σε 4.80 ofw.

 

Με λίγα λόγια, υπάρχει καθαρή idps, θέλω να ξέρω αν γίνεται να γυρίσω σε ofw με κανονικό online χωρίς κανένα φόβο για ban.

 

Οι ακόμη πιο master του είδους aka mikele, ermak κλπ ίσως μπορούν να βοηθήσουν αν το έχουν δοκιμάσει ποτέ..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

μπορεις να αλλαξεις την id μονιμα ΑΛΛΑ θα πρεπει να κατεβεις σε 3.55 

και να βρεις καποιον οδηγο που υπαρχει στα γνωστα sites.

 

μολις τελειωσεις την διαδικασια,τσεκαρεις τα qa αν ειναι ενεργα,περνας 3.55 ofw

και τελος βαζεις την 4.80 η την κανεις μεσω ιντερνετ.

 

οσο αφορα για μελλοντικο ban,αν ο φιλος βαλει δικο του account

που δεν εχει χρησιμοποιηθει σε cfw δεν θα εχει κανενα προβλημα....... :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια ,εχω ps3 με cobra 4.78 .Υπαρχει κινδυνος αν μπαινω online με original game ή μονο με backup?

ευχαριστω!

ο κινδυνος ειναι ο ιδιος απο την στιγμη που εισαι με custom firmware...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι η κονσολα δε μπρικαρει. Απλα το online τελος και δια παντος για καθε λογαριασμο που θα βαζεις μεσα

Offline παιζεις τα παντα ολα και κανονικα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Account Banned or Temporarily Suspended.... σημαινει banned λογαριασμος και οχι κονσολα.

 

μπες με αλλον λογαριασμο.

 

Περιμενα λιγο καιρο να δω μηπως ξεμπλοκαριστει απο μονο του αλλα τιποτα.

Εφτιαξα νεο user και εκανα sign up αλλα μετα την επιλογη των στοιχειων μου εμφανιζει παλι το ιδιο μηνυμα, μετα εσβησα και το παλιο και το καινουργιο user ,εκανα ενα νεο ,παλι το ιδιο και στο quick sign up μου λεει '' An error has occured. ( 800230D3) .''.

 

Υπαρχει περιπτωση να ειναι μπαν στην κονσολα τελικα;

Aν ναι, ξερετε μηπως κανενα προγραμμα που να μπορω να περναω τα εσωτερικα updates απο τα games και περισσοτερο σε παιχνιδια τυπου fifa ,pes κλπ ;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενα λιγο καιρο να δω μηπως ξεμπλοκαριστει απο μονο του αλλα τιποτα.

Εφτιαξα νεο user και εκανα sign up αλλα μετα την επιλογη των στοιχειων μου εμφανιζει παλι το ιδιο μηνυμα, μετα εσβησα και το παλιο και το καινουργιο user ,εκανα ενα νεο ,παλι το ιδιο και στο quick sign up μου λεει '' An error has occured. ( 800230D3) .''.

 

Υπαρχει περιπτωση να ειναι μπαν στην κονσολα τελικα;

Aν ναι, ξερετε μηπως κανενα προγραμμα που να μπορω να περναω τα εσωτερικα updates απο τα games και περισσοτερο σε παιχνιδια τυπου fifa ,pes κλπ ;

Ευχαριστω

100% ban στην κονσολα ειναι.

τα μπαν πεφτουν προτιστως στην κονσολα. και οτι λογαριασμο να βαλεις εκει το ιδιο ερρορ θα σου βγαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενα λιγο καιρο να δω μηπως ξεμπλοκαριστει απο μονο του αλλα τιποτα.

Εφτιαξα νεο user και εκανα sign up αλλα μετα την επιλογη των στοιχειων μου εμφανιζει παλι το ιδιο μηνυμα, μετα εσβησα και το παλιο και το καινουργιο user ,εκανα ενα νεο ,παλι το ιδιο και στο quick sign up μου λεει '' An error has occured. ( 800230D3) .''.

 

Υπαρχει περιπτωση να ειναι μπαν στην κονσολα τελικα;

Aν ναι, ξερετε μηπως κανενα προγραμμα που να μπορω να περναω τα εσωτερικα updates απο τα games και περισσοτερο σε παιχνιδια τυπου fifa ,pes κλπ ;

Ευχαριστω

μηπως επιλεγεις "quick" sign up και οχι το απλο sign up?

 

αν ναι,το εχει πατσαρει η sony γι'αυτο εχεις κ το error..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως επιλεγεις "quick" sign up και οχι το απλο sign up?

 

αν ναι,το εχει πατσαρει η sony γι'αυτο εχεις κ το error..

Kαι στο κανονικο και στο quick δε κανει sign up. Απλα στο quick βγαζει error με τον αριθμο-κωδικο.

 

100% ban στην κονσολα ειναι.

τα μπαν πεφτουν προτιστως στην κονσολα. και οτι λογαριασμο να βαλεις εκει το ιδιο ερρορ θα σου βγαζει.

Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση ; Αγοραζω απο αλλη κονσολα ip ?

Υπαρχει καπου κανενα σαιτ για να δω πληροφοριες κλπ?

Ευχαριστω παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να ασχοληθώ με το PS3 που έχω και να μάθω λίγα πράγματα για αυτό και το πως λειτουργεί. Έχετε να προτείνεται κάποιους συγκεκριμένους οδηγούς (ή αριθμό ποστ αν υπάρχουν στο συγκεκριμένο thread) που να αναφέρονται στα πολύ βασικά ή να πειράξω πράγματα χωρίς σημαντικές απώλειες όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να περάσεις custom firmware στο ps3 η πρώτη σελίδα έχει εκτενέστατο οδηγό γι αυτό. Βέβαια αν είσαι σε firmware μεγαλύτερο από 3.55 θα πρέπει να δώσεις κάπου έξω την κονσόλα για να γίνει downgrade σε 3.55. ( Εκτός και αν έχεις την τεχνογνωσία να το κάνεις μόνος σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι στο κανονικο και στο quick δε κανει sign up. Απλα στο quick βγαζει error με τον αριθμο-κωδικο.

 

Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση ; Αγοραζω απο αλλη κονσολα ip ?

Υπαρχει καπου κανενα σαιτ για να δω πληροφοριες κλπ?

Ευχαριστω παιδια

στο κανονικο sign up πρεπει να σου βγαλει μνμα για ban.

αν ναι,πρεπει να αλλαξεις idps.

στειλε μνμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,εχω ενα PS3 Slim CECH-25004A  0D στην εκδοση 4.80 OFW και θελω να το κανω jailbreak ωστε να περασω καποια Modakia στο CoD:BO2/BO1.Αποσο ειδα και διαβασα το συγκεκριμενο μοντελο που εχω γινεται Jailbreak και Downgrade.Το θεμα ειναι ομως οτι δεν εχω ιδεα πως θα μπορεσω να το κανω πρωτα Downgrade απο 4.80OFW σε 3.55OFW/CFW και επειτα να το κανω Jailbreak.

 

Το μονο που ειδα ειναι για ενα τσιπακι E3 Flasher που κοστιζει 40-50 ευρω και πρεπει να ανοιξεις και το ps3 για να το κουμπωσεις επανω στην μητρικη οποτε αυτος ο τροπος δεν ειναι για εμενα :ρ

 

Καμια ιδεα παιδια ? 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...