Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιοι δίσκοι usb3 2.5άριδες (συνήθως αυτοί πάνω από 500GB, όχι όλοι) απαιτούν περισσότερο ρεύμα από τους usb2 για να λειτουργήσουν. Οι λύσεις σε περίπτωση που τύχεις σε τέτοιον 2 οι επιλογές

1) καλώδιο τύπου Υ που τρώει 2 θύρες usb στο ps3

2) Να τον συνδέσεις σε ένα powered usb Hub (habάκι με ανεξάρτητη τροφοδισία)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκέφτηκα τους τρόπους που αναφέρεις αλλά τους απέρριψα και τους δύο, τον πρώτο για τον λόγο πως δεν θα έχω καμία usb θύρα ελεύθερη στο ps3 για να συνδέσω άλλη συσκευή(π.χ. την κάμερα) και την δεύτερη λύση την απέρριψα επειδή δεν θα κερδίσω και πολλά πράγματα σε σχέση με έναν 3,5άρη δίσκο από την στιγμή που θα έχω μία επιπλέον συσκευή και ξεχωριστό τροφοδοτικό.

 

Αν πάρω usb 3.0 3,5άρη δίσκο και τον αναγνωρίσει το ps3, θα λειτουργούν όλα άψογα όπως με τον usb 2.0 3,5άρη που είχα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , αλλά όπως είπες θα έχεις τον δίσκο μεγάλου μεγέθους , που δεν θα μπορείς να τον μεταφέρεις για να τον συνδέσεις σε κάνα άλλο pc, σε αντίθεση με τον 2.5.

Γιαυτό και προτάθηκε ο usb2.0

Για 3.5 δεν έχω ακούσει κάτι για ασυμβατότητα τουλάχιστον σε δίσκους κάτω των 2GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , αλλά όπως είπες θα έχεις τον δίσκο μεγάλου μεγέθους , που δεν θα μπορείς να τον μεταφέρεις για να τον συνδέσεις σε κάνα άλλο pc, σε αντίθεση με τον 2.5.

Γιαυτό και προτάθηκε ο usb2.0

Για 3.5 δεν έχω ακούσει κάτι για ασυμβατότητα τουλάχιστον σε δίσκους κάτω των 2GB

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες αλλά σε αυτό το μήνυμα δεν κατάλαβα την εξήγησή σου γιατί λες ότι προτάθηκε ο usb 2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι ναι μεν μπορεί να μην λειτουργεί καλά στο ps3 και να θέλει τροφοδοσία κτλ , αλλά σε χρήση με pc κτλ θα λειτουργεί κανονικά με όλα τα πλεονεκτήματα ενός 2,5 έναντι ενός 3,5 . Μέγεθος θόρυβος τροφοδοσία

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα οι σίγουρες λύσεις είναι είτε 2,5άρης usb 2.0 είτε 3,5άρης usb 3.0. Ξέρουμε οι 3,5άρηδες που δεν έχουν διακόπτη on/off, αν συνεχίζουν να περιστρέφονται όταν είναι απενεργοποιημένο το ps3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Usb 2.0 είχα και τον έδωσα για να πάρω usb 3.0 μιας και υποτίθεται ότι το πρότυπο usb 3.0 είναι συμβατό με το usb 2.0. Αν κατάλαβα καλά γράφεις ότι μπορεί κάποια παιχνίδια να παίζουν και κάποια άλλα όχι; Θεωρώ πιθανό να υπάρχουν δίσκοι usb 3.0 που να μην τους βλέπει καθόλου το ps3 αλλά αυτούς που τους αναγνωρίζει, δεν βρίσκω λόγο και δεν μπορώ να στηρίξω σε κάποια λογική το ότι μπορεί να παίζουν μερικά παιχνίδια και κάποια άλλα όχι.

αυτο με το usb 3.0 compatible σε 2.0 ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ διοτι οπως ειπα κ πριν

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ αν θα τον δει το ps3.

Δεν εχει να κανει με τα παιχνιδια,ειναι καθαρα θεμα συμβατοτητας με την κονσολα.

οι περισσοτεροι usb 3.0 που εχουν δοκιμαστει κ μου εχουν φερει παιδια

για να τους περασω παιχνιδια,δεν τους βλεπει το ps3

ενας μονο μου ειχε τυχει ηταν συμβατος αλλα δεν θυμαμαι ποιος ηταν.

κοιτας ΜΟΝΟ για usb 2.0 πλεον.

ειτε 2,5αρη απο laptop και του βαζεις θηκη και τον εχεις portable,

ειτε 3,5αρη με ρευμα.

(οσο για το ρευμα που λες επειδη εχω 2 WD 2TB 3,5" με ρευμα,

μολις κλεισει η κονσολα σταματανε να δουλευουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το usb 3.0 compatible σε 2.0 ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ διοτι οπως ειπα κ πριν

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ αν θα τον δει το ps3.

Δεν εχει να κανει με τα παιχνιδια,ειναι καθαρα θεμα συμβατοτητας με την κονσολα.

οι περισσοτεροι usb 3.0 που εχουν δοκιμαστει κ μου εχουν φερει παιδια

για να τους περασω παιχνιδια,δεν τους βλεπει το ps3

ενας μονο μου ειχε τυχει ηταν συμβατος αλλα δεν θυμαμαι ποιος ηταν.

κοιτας ΜΟΝΟ για usb 2.0 πλεον.

ειτε 2,5αρη απο laptop και του βαζεις θηκη και τον εχεις portable,

ειτε 3,5αρη με ρευμα.

(οσο για το ρευμα που λες επειδη εχω 2 WD 2TB 3,5" με ρευμα,

μολις κλεισει η κονσολα σταματανε να δουλευουν)

Ακόμη και αν ο usb3.0 είναι 3,5 ενδέχεται να μην τον βλέπει? Γιατί προσωπικά μόνο με τους 2,5 usb3.0 είχα τέτοιο θέμα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ενημερώσεις παιχνιδιών δεν προκαλούν προβλήματα, μόνο αν σου ζητήσει να κάνει System Update και σου κατεβάσει firmware θα έχεις θέμα

Οχι οι αναβαθμίσεις τον παιχνιδιών δεν προκαλούν το γνωστό πρόβλημα. Απλά όταν τις κάνεις έχε το νού σου μην κατεβάσει System Update το οποιό όμως θα καταλάβεις αμέσως γιατί θα σε πάει σε εντελώς διαφορετικό τρόπο εγκατάστασης όπου θα πατήσεις Decline, λεω αν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και αν ο usb3.0 είναι 3,5 ενδέχεται να μην τον βλέπει? Γιατί προσωπικά μόνο με τους 2,5 usb3.0 είχα τέτοιο θέμα

ναι μου εχει τυχει κ σε 3,5αρη.

και μαλιστα θυμαμαι το παιδι που μου τον εφερε,

τον πληρωσε πανακριβα κ φυσικα ξενερωσε μολις του ειπα

οτι δεν τον βλεπει το ps3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θυμάσαι τι μεγέθους ήταν ο δίσκος? Γιατί μόνο σε 2ΤΒ και άνω έχω ακούσει για προβλήματα

δεν ειμαι σιγουρος,νομιζω 2 η 3 tb ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...