Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα. Επειδη ειμαι σχετικα νεος σε θεμα cfw's θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις. Προς το παρον ειμαι σε Darknet Cobra 4.66 . Αξιζει να αναβαθμισω σε καποιο 4.70 cfw και αν ναι ποιο? Πρεπει να προσεξω κατι? Μηπως υπαρχει κατι σαν λιστα για να συγκρινω ποιο ειναι το καλυτερο? Επισης χρισημοποιουσα το PSNpatcher για να συνδεθω στο PSN. Yπαρχει κατι αλλο για να με προστατεψει (ξερω οτι δεν προστατευομαι 100%) απο καποιο ενδεχομενο ban?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Επειδη ειμαι σχετικα νεος σε θεμα cfw's θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις. Προς το παρον ειμαι σε Darknet Cobra 4.66 . Αξιζει να αναβαθμισω σε καποιο 4.70 cfw και αν ναι ποιο? Πρεπει να προσεξω κατι? Μηπως υπαρχει κατι σαν λιστα για να συγκρινω ποιο ειναι το καλυτερο? Επισης χρισημοποιουσα το PSNpatcher για να συνδεθω στο PSN. Yπαρχει κατι αλλο για να με προστατεψει (ξερω οτι δεν προστατευομαι 100%) απο καποιο ενδεχομενο ban?

Υπαρχει το ERMAK 4.66 Ready to 4.70 COBRA Ported (Ενσωματωμενο spoof) με το οποιο 

μπαινεις PSN κανονικοτατα.Δουλευει και η 4.66 εκδοση του Multiman

Δοκιμασμενο σε αρκετες κονσολες,και με ελληνικη γλωσσα παρακαλώ.

http://www.psjailbreak.gr/2015/02/ermak86-cobra-ported-ready-to-470.html

 

Λιστα δεν υπαρχει να κανεις συγκριση.

Οσο για το PsnPatch δεν υπαρχει κατι αλλο καλυτερο.

Προσεχεις να μην παιζεις Multi τα νεοτερα παιχνιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ mikele.. το ειχα δει το cfw του ermak απλα δεν ειχα πολλες πληροφοριες... Ty again θα το τσεκαρω.

 

Edit: BTW φανταστικη δουλεια στο psjailbreak. Keep it up.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα 3 παιχνιδια που αναφερεις παιζουν ΜΟΝΟ απο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ σκληρο

δηλαδη απο του PS3.

καντα μεταφορα στην κονσολα στον φακελο PS3ISO και τρεξτα με webman.

και πες μας αποτελεσμα.

Υπάρχει καμιά λίστα με τέτοια αντιστοιχία για ISOs; (Έχω το PS3 Backup Compatibility List, αλλά όπως αντιλαμβάνομαι αφορά μόνο παιχνίδια για τον φάκελο "GAMES")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει καμιά λίστα με τέτοια αντιστοιχία για ISOs; (Έχω το PS3 Backup Compatibility List, αλλά όπως αντιλαμβάνομαι αφορά μόνο παιχνίδια για τον φάκελο "GAMES")

Δεν εχω βρει κατι μεχρι σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα για δοκιμή στο PS3ISO του NTFS εξωτερικού σκληρού τα 3 πρώτα Assassin's Creed. Τόσο ο webMan όσο και ο MutiMan τα βλέπουν μόνο ως εγγραφές (δεν βγάζουν logo αλλά μόνο το εικονίδιο ενός CD και ο MultiMan δε βγάζει ούτε την αφίσα). Εννοείται πως κανένας δεν τα παίζει. Ο webMAN λέει πως η εικόνα φορτώθηκε ενώ ο multiMan λέει πως η εικόνα δεν είναι συμβατή με παιχνίδι ISO και κανένας απ' τους δύο δε δημιουργεί εικονίδιο BR-Disk στο XMB.

 

Για την περίπτωση που κάνω κάτι λάθος (πολύ απίθανο από 7 παιχνίδια που έχω δοκιμάσει, ΚΑΝΕΝΑ να μην παίζει σαν ISO από εξωτερικό σκληρό) έχετε να μου πείτε 3-4 παιχνίδια που ΞΕΡΕΤΕ πως παίζουν σαν ISO από εξωτερικό σκληρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα για δοκιμή στο PS3ISO του NTFS εξωτερικού σκληρού τα 3 πρώτα Assassin's Creed. Τόσο ο webMan όσο και ο MutiMan τα βλέπουν μόνο ως εγγραφές (δεν βγάζουν logo αλλά μόνο το εικονίδιο ενός CD και ο MultiMan δε βγάζει ούτε την αφίσα). Εννοείται πως κανένας δεν τα παίζει. Ο webMAN λέει πως η εικόνα φορτώθηκε ενώ ο multiMan λέει πως η εικόνα δεν είναι συμβατή με παιχνίδι ISO και κανένας απ' τους δύο δε δημιουργεί εικονίδιο BR-Disk στο XMB.

 

Για την περίπτωση που κάνω κάτι λάθος (πολύ απίθανο από 7 παιχνίδια που έχω δοκιμάσει, ΚΑΝΕΝΑ να μην παίζει σαν ISO από εξωτερικό σκληρό) έχετε να μου πείτε 3-4 παιχνίδια που ΞΕΡΕΤΕ πως παίζουν σαν ISO από εξωτερικό σκληρό;

 Πικραμένη ιστορία τα φόρτωμα απο NTFS. Ερωτήσεις :

1) Τα iso τα έφτιαξες με genps3iso?

2) Εαν ναι, χρησιμοποιήσες το .ird αρχείο που απατείται για μερικά iso?

3) Επίσης απαιτείται να χρησιμοποιείς ενα αρχείο .cfg που δηλώνει στην ουσία την usb που χρησιμοποιείς για τον δίσκο. Το έφτιαξες? Αν οχι δες τις οδηγίες εδω .

Οι περισσότεροι βασικά σε αυτό το τελευταίο την πατάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα βρισκοντας αυτο το thread θελω να σας ενημερωσω οτι χρησιμοποιυσα cfw εδω και 2 3 χρονια δεν ειχα παιξει ποτε online στο ps3 μονο sync για τα trophies εκανα στο psn και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Για περισσοτερη ασφαλεια περασα 4.70 ferrox dualboot πριν 2 μερες και εφαγα μπαν μολις πηγα να συγχρονισω τα τροπαια μεγα τραγικο.

Το λεω για να ενημερωσω μερικους και επισης να μαθω τι εφταιξε που πιστευω ηταν το dualboot.

Eπισης η κονσολα γινεται να ξεμπαναριστει η ειναι για πωληση;

(Βεβαια ηξερα οτι το ρισκο υπαρχει παντα αλλα δε πιστευα οτι θα το φαω το μπαν ετσι με αυτο το τροπο και τονιζω ποτε δεν ειχα παιξει οnline)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωναζω χρονια τωρα να χρησιμοποιειτε οσο πιο καθαρο cfw γινεται.

Κατα καιρους ολο και καποιος θα μπει να το αμφισβητησει, λεγοντας οτι αυτα ειναι η εχουνε μεινει πισω :)

Δηλαδη για να καταλαβω και γω ο ασχετος τι παραπανω μπορει να θελει καποιος απο ενα cfw? να παιζω τα παιχνιδια απο ΧΜΒ η ISO;

Αφου με τους παλιους καλους γνωστους τροπους παιζουν τα παντα ολα σε απλο cfw τα παραπανισια τι να τα κανουμε.

Και στη τελικη οσοι εχουν θεμα χωρου στο σκληρο δισκο με αρχεια μεγαλυτερα > 4GB ας τα περνανε αυτα στον εσωτερικο σκληρο και τα υπολοιπα στον εξωτερικο.

Εχω πει και θα ξαναπω οτι οσοι ασχολουνται με εξωτερικο σκληρο και ISO's ολο και καποιο θεμα θα προκυψει.

Αν εχει καποιος σκοπο να κρατησει το PS3 του κοτσαρει εναν 500αρη   σκληρο (αν εχει μικρο HDD < 160GB) με 45 ευρουλακια και καθαρισε με ολα τα υπολοιπα.

Η λυση ειναι χρονια τωρα απλο cfw + psn patch που προστεθηκε αργοτερα. Οτιδηποτε αλλο για τις δικες μου αναγκες ειναι περιττο.


Eπισης η κονσολα γινεται να ξεμπαναριστει η ειναι για πωληση;

 

Η κονσολα δυναται να ξεμπαναριστει μονιμα αρκει να εχεις ενα περισσιο "καθαρο" idps ωστε να το περασεις στα DUMPS και να τη ξαναφλασαρεις πισω. Δε χρειαζεται hardware flasher γι αυτη τη διαδικασια. Με αλλα λογια γινεται να καθαρισει και να γινει αμπαναριστη.

Ο λογαριασμος σου δε ξεμπαναρεται ομως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα βρισκοντας αυτο το thread θελω να σας ενημερωσω οτι χρησιμοποιυσα cfw εδω και 2 3 χρονια δεν ειχα παιξει ποτε online στο ps3 μονο sync για τα trophies εκανα στο psn και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Για περισσοτερη ασφαλεια περασα 4.70 ferrox dualboot πριν 2 μερες και εφαγα μπαν μολις πηγα να συγχρονισω τα τροπαια μεγα τραγικο.

Το λεω για να ενημερωσω μερικους και επισης να μαθω τι εφταιξε που πιστευω ηταν το dualboot.

Eπισης η κονσολα γινεται να ξεμπαναριστει η ειναι για πωληση;

(Βεβαια ηξερα οτι το ρισκο υπαρχει παντα αλλα δε πιστευα οτι θα το φαω το μπαν ετσι με αυτο το τροπο και τονιζω ποτε δεν ειχα παιξει οnline)

 

Καλημέρα.

Δυσυχώς δεν υπάρχει ασφαλής τρόπος να παίζεις iso στο psn, ούτε λιγότερο ασφαλής ούτε περισσότερο ασφαλής όπως λένε μερικοί, γεγονός. :)

"Και γιατί αυτο?" Θα μου πείς τωρα και εξηγούμε. Γιατί για να παιξεις iso απαιτείται CFW που ειναι μια τροποιημένη  OFW, η Sony λοιπόν τι κάνει? Το πιο απλό, αντιπαραβάλει τα τρωτά μέρη (υποθέτω) του κώδικα της FW που χρησιμοποιείς, με τα μέρη που αυτή έχει αποθηκευμένα και είναι προφανώς της OFW και όπως καταλαβαίνεις η όποια διαφορά φαινεται "απο απέναντι".

Και απο που να ξεκινήσεις και που να τελειώσεις για να δεις τις διαφορές τους? Άπο το Package Files και APP_HOME που έχεις στο XMB και βλέπεις και εσυ ο ίδιος ή άπο τα πολύ πειραγμένα LV0, LV1 και LV2? Που και οι δυο περιπτώσεις είναι τροποποιήσεις που έχει και η πιο απλή CFW, δεν γίνεται να λειτουργήσει αλλιώς.

Η Ferrox λοιπόν έχει κάνει ενα Dual Boot το οποίο σου επιτρέπει να παίξεις Online παιχνίδια αγορασμένα (σε δισκάκι BD) οχι iso, έχει τροποποιήσει μόνο τον έλεγχο του ECDSA έτσι ωστε να μπορείς να ξαναξεκινήσεις την CFW όποτε θες και να παίξεις iso.

Οι απόψεις διίστανται στο αν έτσι μειώνεται το ρίσκο, αλλά χωρίς να γνωρίζουμε με ακρίβεια, όπως προείπα, τι έλέγχους κάνει η Sony, για να δεί αν είσαι εντάξει η πειρατής, με την απορία θα μείνουμε, τις πιθανότητες και την ελπίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωναζω χρονια τωρα να χρησιμοποιειτε οσο πιο καθαρο cfw γινεται.

Κατα καιρους ολο και καποιος θα μπει να το αμφισβητησει, λεγοντας οτι αυτα ειναι η εχουνε μεινει πισω :)

Δηλαδη για να καταλαβω και γω ο ασχετος τι παραπανω μπορει να θελει καποιος απο ενα cfw? να παιζω τα παιχνιδια απο ΧΜΒ η ISO;

Αφου με τους παλιους καλους γνωστους τροπους παιζουν τα παντα ολα σε απλο cfw τα παραπανισια τι να τα κανουμε.

Και στη τελικη οσοι εχουν θεμα χωρου στο σκληρο δισκο με αρχεια μεγαλυτερα > 4GB ας τα περνανε αυτα στον εσωτερικο σκληρο και τα υπολοιπα στον εξωτερικο.

Εχω πει και θα ξαναπω οτι οσοι ασχολουνται με εξωτερικο σκληρο και ISO's ολο και καποιο θεμα θα προκυψει.

Αν εχει καποιος σκοπο να κρατησει το PS3 του κοτσαρει εναν 500αρη   σκληρο (αν εχει μικρο HDD < 160GB) με 45 ευρουλακια και καθαρισε με ολα τα υπολοιπα.

Η λυση ειναι χρονια τωρα απλο cfw + psn patch που προστεθηκε αργοτερα. Οτιδηποτε αλλο για τις δικες μου αναγκες ειναι περιττο.

Η κονσολα δυναται να ξεμπαναριστει μονιμα αρκει να εχεις ενα περισσιο "καθαρο" idps ωστε να το περασεις στα DUMPS και να τη ξαναφλασαρεις πισω. Δε χρειαζεται hardware flasher γι αυτη τη διαδικασια. Με αλλα λογια γινεται να καθαρισει και να γινει αμπαναριστη.

Ο λογαριασμος σου δε ξεμπαναρεται ομως

Nαι το ξερω ο λογαριασμος τελειωσε και ειχα και αγορασμενα παιχνιδια μεσα για το πσ4 τα οποια χαθηκαν.

Αυτη η διαδικασια να αλλαξεις cid  εχω ακουσει αργα η γρηγορα ξανα υπαρχει προβλημα με το μπαν δε ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι το ξερω ο λογαριασμος τελειωσε και ειχα και αγορασμενα παιχνιδια μεσα για το πσ4 τα οποια χαθηκαν.

Αυτη η διαδικασια να αλλαξεις cid  εχω ακουσει αργα η γρηγορα ξανα υπαρχει προβλημα με το μπαν δε ξερω.

ΠΑΝΤΑ θα υπαρχει προβλημα...

CFW KAI PSN δεν πανε μαζι,απλα πραγματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...