Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ermak αν και ελληνικό είναι πολύ πίσω.

Καλο θα ηταν να μαθω και εγω το γιατι.

Μιας και παιζω 4,5 χρονια τωρα χωρις να εχω φαει ποτε μπαν απο day one του jailbreak (και χρησιμοποιω συνηθως τα απλα CFW του Ερμακ πλεον τα οποια δε μου δημιουργησαν προβληματα ποτε)  θα θελα να μαθω κατι παραπανω που ισως να μου εχει ξεφυγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1ο.Ermak αν και ελληνικό είναι πολύ πίσω (ως συνήθως σε αυτή την χώρα),

2ο.πέρνα την FERROX 4.70 Dual Boot αν θες να έχεις λιγότερες πιθανότητες για ban.

3ο.Έχει κανονικό boot σε CFW και εναλλακτικό σε εικονική OFW με ελάχιστες διαφορές.

1ο.και εγώ θα ήθελα να μάθω.

2ο.με τι κριτήρια κρίνεις τις λιγότερες πιθανότητες για το ban?

3o.dual boot δεν είναι εναλλαγή λογισμικού, κανονικού και εναλλακτικού.Είναι διαφορετικό fw!το dual boot είναι to fw που έχει αλλάξει το lv0 ( + κάτι αρχεία) ούτως ώστε να μπορείς να κάνεις downgrade,και βέβαια να κάνει emulate όπως ένα ofw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένο ότι το ps3 έχει θύρες usb 2.0 οι οποίες στην πράξη λογικά υποστηρίζουν ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων περίπου 40mb/s, αν συνδέσουμε έναν εξωτερικό δίσκο στις 7200 στροφές, θα είναι πιο γρήγορος στους χρόνους φόρτωσης των παιχνιδιών σε σχέση με έναν στις 5400 στροφές ή θα είναι το ίδιο λόγω του αργού usb 2.0;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δεδομένο ότι το ps3 έχει θύρες usb 2.0 οι οποίες στην πράξη λογικά υποστηρίζουν ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων περίπου 40mb/s, αν συνδέσουμε έναν εξωτερικό δίσκο στις 7200 στροφές, θα είναι πιο γρήγορος στους χρόνους φόρτωσης των παιχνιδιών σε σχέση με έναν στις 5400 στροφές ή θα είναι το ίδιο λόγω του αργού usb 2.0;

το ιδιο θα ειναι Γιωργο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα δει οτι ειχε βγει 4.66 ermak, λαθος μου. Tο ασφαλεστερο ειναι το ferrox dual boot, αυτο ζητησε ο ανθρωπος "να παιζει ασφαλεστερα στο online" και αυτο του προτεινω, δοκιμαζω την 4.70 απο το βραδυ και παιζει με multiman 4.66 , webman (λιγη προσπαθεια για τη πρωτη φορα , μετα παει τρενο) και irisman 3.45. Σε παρακαλω αλλη φορα πριν βγαλεις βιαστικα συμπερασματα για μενα, τι εχω δοκιμασει, ποτε κλπ ρωτα με πρωτα. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα δει οτι ειχε βγει 4.66 ermak, λαθος μου. Tο ασφαλεστερο ειναι το ferrox dual boot, αυτο ζητησε ο ανθρωπος "να παιζει ασφαλεστερα στο online" και αυτο του προτεινω, δοκιμαζω την 4.70 απο το βραδυ και παιζει με multiman 4.66 , webman (λιγη προσπαθεια για τη πρωτη φορα , μετα παει τρενο) και irisman 3.45. Σε παρακαλω αλλη φορα πριν βγαλεις βιαστικα συμπερασματα για μενα, τι εχω δοκιμασει, ποτε κλπ ρωτα με πρωτα. Ευχαριστω.

συμπερασματα βγαζω βασει των λεγομενων σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, αναφέρω επανειλημμένως στο αρχικό μου κείμενο οτι δεν την δοκίμασα και οτι δεν εχω ιδέα πως και αν δουλεύει.

 

 

Θα πρέπει να πω και εγώ την γνώμη μου, γιατί κάποιες φορές δεν μου αρέσει να γράφονται πράγματα που δεν είναι σωστά.

 

Στο αρχικό σου κείμενο Man2015 δεν αναφέρεις πουθενά επανειλημμένως όπως λες ότι δεν έχεις δοκιμάσει το 4.66 ermak.

 

Έγραψες πολύ ξερά: Ermak αν και ελληνικό είναι πολύ πίσω (ως συνήθως σε αυτή την χώρα)...

 

Το αν και Ελληνικό είναι πολύ πίσω, από που έβγαλες τόσο εύκολα το συμπέρασμα φίλε;

 

Γνωρίζεις τι έχει προσφέρει αυτός ο άνθρωπος (ermak) στο PS3 και όχι μόνο;

 

Προσοχή λοιπόν στο τι γράφεις και δείξε τουλάχιστον λίγο σεβασμό για τον άνθρωπο στον οποίο τόσο εύκολα έβγαλες και έγραψες το  συμπέρασμά σου...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ermak αν και ελληνικό είναι πολύ πίσω (ως συνήθως σε αυτή την χώρα), πέρνα την FERROX 4.70 Dual Boot αν θες να έχεις λιγότερες πιθανότητες για ban. Έχει κανονικό boot σε CFW και εναλλακτικό σε εικονική OFW με ελάχιστες διαφορές.

καλησπερα πρωτα απο ολα , θα ηθελα να πω κατι οσο αφορα τον Ermak ειναι ο μοναδικος developer ο οποιος κανει τα cfw επειδη του αρεσει και οχι για τα λεφτα οπως ΟΛΟΙ οι αλλοι devs και μην ξεχνας οτι πλεον τα cfw του τα χρησιμοποιουν και εξωτερικο.. τυχαιο?? απο κει και περα αν δεν σ'αρεσει η δουλεια του αλλο καπελο .. δεν χρειαζεται να επηρεαζεις οσους διαβαζουν το post αυτο.. φιλικα παντα.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να πω και εγώ την γνώμη μου, γιατί κάποιες φορές δεν μου αρέσει να γράφονται πράγματα που δεν είναι σωστά.

 

Στο αρχικό σου κείμενο Man2015 δεν αναφέρεις πουθενά επανειλημμένως όπως λες ότι δεν έχεις δοκιμάσει το 4.66 ermak.

 

Έγραψες πολύ ξερά: Ermak αν και ελληνικό είναι πολύ πίσω (ως συνήθως σε αυτή την χώρα)...

 

Το αν και Ελληνικό είναι πολύ πίσω, από που έβγαλες τόσο εύκολα το συμπέρασμα φίλε;

 

Γνωρίζεις τι έχει προσφέρει αυτός ο άνθρωπος (ermak) στο PS3 και όχι μόνο;

 

Προσοχή λοιπόν στο τι γράφεις και δείξε τουλάχιστον λίγο σεβασμό για τον άνθρωπο στον οποίο τόσο εύκολα έβγαλες και έγραψες το  συμπέρασμά σου...

Στην ακριβώς επόμενη ανάρτηση μου είπα οτι δεν είχα δει οτι είχε βγεί 4.66 ermak και αναγνώρισα το λάθος μου, τι θέλεις τώρα? Να πέσω και στα γόνατα? Σταυρώστε με! :P

Οσο για το οτι δεν την χρησμιποιήσα ήταν ειρωνεία και πήγαινε για την ferrox, διότι συμπεράνθηκε για κάποιο λόγο οτι δεν την εχω χρησιμοποιήσει και συνεπώς την δεν γνωρίζω....δεν πήγαινε στην ermak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιες φορες αν ειναι στην αρχη της βλαβης και απλα σβηνει χωρις να εχει βγαλει YLOD ισως σωζεται με αλλαγη παστας γιατι αυτη που ειναι ηδη επανω εχει ξεραθει η εξαερωθει. Αργα η γρηγορα ομως μπορει να το ξαναπαθει. Με το control fan αν κρατιουνται οι θερμοκρασιες χαμηλα (<75  βαθμους) μπορει να κρατησει καμποσο και γι αυτο το ανεφερα

Τι μοντελο κονσολας ειναι ακριβως;

το μοντελο ειναι CECHL04

 

Οχι δεν θα λυθεί. Η πάστα δεν φεύγει μόνη της για να ανέβει η θερμοκρασία, οπότε σε συνδυασμό με το οτι είναι καθαρό μέσα σημαίνει οτι έχεις τις θερμοκρασίες που πάντα είχες αρα αν σβήνει απο gpu-cpu είσαι στα πρόθυρα YLOD και τίποτα δεν το σώνει οριστικά εκτός απο reball ή αντικατάσταση. Ολα τα άλλα είναι ημίμετρα που θα το κρατήσουν μερικούς μήνες παραπάνω μέχρι να σβήσει εντελώς. Επιμένω όμως οτι πρέπει να κάνεις μια δοκιμή με τροφοδοτικό, ίσως κάποιου φίλου σου.

αν δεν βρω τροφοδοτικο κατα τι γνωμη σου να κανω αυτο με την παστα η τσαμπα χρονος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να παίξουμε γνήσια παιχνίδια ον-λαιν,όταν είμαστε σε cfw(rogero 4.46)?

ναι μπορεις ΑΛΛΑ το ρισκο του μπαναρισματος ειναι το ιδιο

με το να παιξεις απο σκληρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...