Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζω οτι δεν γινεται downgrade. αρα ο μονος τροπος ειναι με cobra(που δεν συμφερει μια)

πρεπει να το αγορασεις(κανα 60αρι-80αρι νμζ?) και να στο περασει καποιος(αλλα 30-40 παλι νμζ?)

κλτρα πουλησε το και παρε ενα slim που γινεται downgrade. και συμφερει πιο πολυ, και θα εχεις ολες τις δυνατοτητες ενος cfw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

νομιζω οτι δεν γινεται downgrade. αρα ο μονος τροπος ειναι με cobra(που δεν συμφερει μια)

πρεπει να το αγορασεις(κανα 60αρι-80αρι νμζ?) και να στο περασει καποιος(αλλα 30-40 παλι νμζ?)

κλτρα πουλησε το και παρε ενα slim που γινεται downgrade. και συμφερει πιο πολυ, και θα εχεις ολες τις δυνατοτητες ενος cfw

οκ ευχαριστω, αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι αλλα πσ3 γινονται downgrade και αλλα οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστω, αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι αλλα πσ3 γινονται downgrade και αλλα οχι?

 

Λιγο πριν βγει το δικο σου μοντελο, την στιμγη ακριβως που στην παραγωγη ηταν το 2500 αποκαλυφθηκε το priv.key που επετρεπε στα ps3 να "τσιπαροντε" ωστε να τρεχουν οτιδηποτε υπογεγραμενο με αυτο το κλειδι. Το μονο που μπορουσε να κανει η sony ηταν να αλλαξει το priv.key αλλα και τo bootloader των ps3 που ΘΑ εβγαιναν στην παραγωγη συμπεριλαμβανομενου και του δικου σου με αποτελεσμα να μην τρεχει υπογεγραμενο κωδικα με το παλαιο κλειδι. Μπορεις να δεις το cobra ode, δουλευει μια χαρα αλλα θελει να βαλζεις και να βγαλεις ενα "ψευτικο" δισκακι, μικροπραγματα. Γυρω στα 60-70 κοστος μαζι με την εγκατασταση παει συνηθως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο πριν βγει το δικο σου μοντελο, την στιμγη ακριβως που στην παραγωγη ηταν το 2500 αποκαλυφθηκε το priv.key που επετρεπε στα ps3 να "τσιπαροντε" ωστε να τρεχουν οτιδηποτε υπογεγραμενο με αυτο το κλειδι. Το μονο που μπορουσε να κανει η sony ηταν να αλλαξει το priv.key αλλα και τo bootloader των ps3 που ΘΑ εβγαιναν στην παραγωγη συμπεριλαμβανομενου και του δικου σου με αποτελεσμα να μην τρεχει υπογεγραμενο κωδικα με το παλαιο κλειδι. Μπορεις να δεις το cobra ode, δουλευει μια χαρα αλλα θελει να βαλζεις και να βγαλεις ενα "ψευτικο" δισκακι, μικροπραγματα. Γυρω στα 60-70 κοστος μαζι με την εγκατασταση παει συνηθως.

καταλαβα και ευχαριστω για τον χρονο σας και κατι τελευταιο, με το ode ξεχνάω ps plus kai online ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό θέλει λίγο ανάλυση, εχω τσιπάρει πολύ Playstation και εχω φίλους που με αυτές τις κονσόλες παίζουν νυχθημερόν στο live, δεν είχαν ποτέ θέμα.

Τώρα θα μου πείς εγω δεν θέλω τσιπάρισμα θέλω ode, όσο περίεργο και αν ακούγεται το ode είναι ακόμα πιο ασφαλές για το Live μιάς και η firmware είναι απείραχτη, οπότε κλειδιά, md5 κλπ φαίνονται ολα σωστά οπότε λιγότερες πιθανότητες για ban.

Η Sony αν θυμάμαι καλά μόνο 2 φορές έκανε κάποια μαζικά ban και έκτοτε δεν ασχολήθηκε, επίσης το μόνο που μπορεί να σου κάνει είναι να σου μπλοκάρει το psnid, πράγμα το οποίο θα έπρεπε να σε πειράζει μόνο στην περίπτωση που μαζεύεις trophies και να σου μπλοκάρει επίσης το consoleid με αποτέλεσμα αυτό το ps3 να μην μπορεί να μπεί στο Online (στην περίπτωση που τσιπαρόταν το ps3 σου θα το προσπερνάγαμε αυτό το τελευταίο άνετα, το έχω κάνει πολλές φορές).

Στο διαταύτα προσωπικά το θεωρώ απίθανο να ασχοληθούν για να σε μπανάρουν μιάς και ασχολούνται πλεόν με το 4 μόνο, προχώρα σου λεω εγω.

Συμβουλη που δίνω σε πελάτες με ps3 που δεν "τσιπάροντε" : πούλα το με ολα τα παιχνίδια που έχεις αγοράσει και με τα ίδια λεφτά αγόρασε ενα που να τσιπάρεται χωρίς παιχνίδια, δεν θα τα χρειάζεσαι πλέον άλλωστε.

Αν θες κάποια άλλη πληροφορία για σημεία αγοράς, εγκατάστασης κλπ πες μου, εδω γύρω θα είμαι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω ενα πς3 σλιμ 4 χρονια τρα αξιζει να το κανω jailbreak η να παρω ενα ετοιμο

Φοβαμαι επειδη ειναι παλιο λιγο μην παθει τιποτα γενικα οχι απο το jailbreak

Παρακαλω απαντηστε!!!!

Εε παιδια;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
nikolas gamer, on 16 Feb 2015 - 9:05 PM, said:nikolas gamer, on 16 Feb 2015 - 9:05 PM, said:

Παιδια εχω ενα πς3 σλιμ 4 χρονια τρα αξιζει να το κανω jailbreak η να παρω ενα ετοιμο

Φοβαμαι επειδη ειναι παλιο λιγο μην παθει τιποτα γενικα οχι απο το jailbreak

Παρακαλω απαντηστε!!!!

Εε παιδια;;;;

Δεν αλλάζει κάτι με το cfw, δεν έχει λογική. Αυτό που γίνεται και έχει έμμεση σχέση είναι οτι αφού θα το κάνεις cfw θα παίζεις όλη μέρα γιατί θα έχεις ενα κάρο παιχνίδια οπότε θα το ζεματάς με μεγαλύτερες , συνεπώς, πιθανότητες να καεί.

Οσα πάντως εχω κάνει cfw (και εχω κάνει πολλά) δεν είχαν ποτέ κανενα θέμα πάντα βέβαια ενημερώνοντας τους πελάτες να μην "λιώνουν" τις κονσόλες. 

Επεξ/σία από Man2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισα ισα βασικα. αν περασεις cfw εισαι σε πιο καλη φαση.

αφου πολυ απλα οσο και να λιωνεις μπορεις να δεις τις θερμοκρασιες σου και να ανεβασεις το fan.

οπως ειχα πει και πιο παλια, αφου μου το εφτιαξε ο ερμακ ειπα να δω διαφορα σε θερμοκρασιες με fan μανισιο, και ανεβασμενο.

επαιξα λιγο Mw2 Online με μανισιο fan και πηγα καπου στους 82(αν θυμαμαι καλα).

με το φαν στο 35% πηγε max 67(2ωρο λιωσιμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισα ισα βασικα. αν περασεις cfw εισαι σε πιο καλη φαση.

αφου πολυ απλα οσο και να λιωνεις μπορεις να δεις τις θερμοκρασιες σου και να ανεβασεις το fan.

οπως ειχα πει και πιο παλια, αφου μου το εφτιαξε ο ερμακ ειπα να δω διαφορα σε θερμοκρασιες με fan μανισιο, και ανεβασμενο.

επαιξα λιγο Mw2 Online με μανισιο fan και πηγα καπου στους 82(αν θυμαμαι καλα).

με το φαν στο 35% πηγε max 67(2ωρο λιωσιμο)

Γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κατι παιχτηκε με το ps3 μου...την ωρα που ημουν μεσα σε παιχνιδι και ετοιμαζομουν να παιξω κολλησε.Περιμενα λιγη ωρα αλλα τιποτα.Το εκλεισα και το ξανα ανοιξα και ηταν μαυρη η οθονη χωρις να δειχνει τιποτα και χωρις να ανταποκρινεται...Το εκλεισα και το ξανα ανοιξα και παλι τα ιδια...Και αφου περιμενα αρκετη ωρα μπας και...μου εβγαλε αυτο "cannot start. the appropriate system storage was not found" και παραμενει εκει.Τι λετε?Τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...