Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και πως το τσεκάρω αυτό?

 

Δεν θυμάσαι το αρχικό firmware? Αν όχι πες το μοντέλο πίσω που γράφει πίσω από την κονσόλα σου να σου πουν τα παιδιά αν γίνεται ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει κάποιος την υπομονή να μου εξηγείσει τις προϋποθέσεις για να γίνει μία κονσόλα downgrade σε 3.55?

πας εδω

http://www.ps3devwiki.com/wiki/SKU_Models

και βλεπεις τα datecodes. αν η κονσολα γραφει απο κατω datecode εως και 0D τοτε γινεται downgrade σε 3.55 με Ε3 flasher η ProGskeet και μετα περνας το 3.55

Αν ειναι μεταγενεστερη με datecode 1A και πανω τοτε δε γινεται τιποτα

τα datecodes τα βρισκεις στο κατω μερος της κονσολας στο αυτοκολλητο για τις σλιμ

για τις ΦΑΤ κονσολες δε χρειαζεται datecode καθοτι ολες γινονται downgrade

 

Πριν κανένα 8μηνο είχε χαλάσει η κονσόλα (που την είχα με 3.55) και αυτή που μου δώσανε σαν αντικατάσταση είχε 3.60...

Γίνεται τίποτα?

Να δώσω serial?

δωσε serial και datecode να δουμε τι γινεται. βλεπεις τι firmware ειχε απο τη μαμα απο το παραπανω λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα εγινε τπτ της προκοπης ή θα χρειαστουμε true blue...?

 

Βλεπε εδω τις εξελιξεις... βαρεθηκαμε να λεμε τα ιδια πραγματα συνεχεια...

 

http://ps3jailbreak-greece.blogspot.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα όχι. Γίνονται βήματα πάντως...

 

Επιβεβαιώνω πως το grand slam 2 δουλεύει άψογα και είναι πολύ καλό παιχνίδι. Κλάσεις ανώτερο από το Virtua Tennis 4, ελάχιστα χειρότερο από το Top Spin 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αμα σε τρωει το κανεις dex ρε man και εχεις games.Σημερα λογικα δοκιμαζω starhawk και μια αλλη εκδοση dragondogma.Ενταξει ειναι confirmed αλλα αλλο να το βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν καταρχήν το dragon dogma παίζει.

 

Oι κονσόλες που πουλανε τα μαγαζιά λέγονται cex αυτές που έχουν οι κατασκευαστές λέγονται dex.

 

Για να έχεις όλα τα καλούδια του 3.55 περνάς το rogero 3.55 DEX που έχει peek and poke και όλα τα απαραίτητα patches για homebrew.

 

Αν σου έρθει όμως να παίξεις κάνα παιχνιδάκι 3.56+ κάνεις πρώτα update σε dex4.20 ελέγχεις αν έχει βγει κάποιο πατσ για το παιχνίδι που σε ενδιαφέρει, αν δεν έχει βγει δεν μπορείς να το παίξεις ούτε με dex κονσόλα. Αφού κατεβάσεις το patch το modareis ώστε να αφαιρέσεις από ότι έχω καταλάβει το drm και να το κάνεις free content.Λόγο του ότι το dex4.20 δεν έχει peekpoke δεν μπορείς να τρέχεις παιχνίδια από όπου θες.Η λύση που έχουμε αυτή την στιγμή είναι η λύση των κατασκευαστών dld BDemu.

 

Τι εστί bdemu για dex? ενας εξωτερικος (αλλοι λενε και για flashdrive)που χωρίζεται σε 4 κομμάτια (partitions).Για να στείλουμε ένα παιχνίδι στον δίσκο το περνάμε πρώτα από το ps3discgen και αφού κάνουμε 3 αστείες μετατροπές και προσθέσουμε τα αρχεία του παιχνιδιού κάνουμε build στον δίσκο.

Ανοίγουμε το play κάνουμε εγκατάσταση το patch update.Ο δισκος πρεπει να ειναι ανιχτος πριν την κονσολα.

προφιτ

 

αφού τελειώσεις το game ξαναπάς σε 3.55 για τις υπόλοιπες λειτουργίες.

Υπάρχουν tutorial μέχρι και για το πως να περάσεις τα fw στον δίσκο ώστε κάθε μετάβαση να είναι γύρω στο 2λεπτο η κάτι τέτοιο.

Απλά επειδή ακόμα είναι σε βρεφικό στάδιο οπoιος έχει υπομονή καλό είναι να περιμένει για κάτι ποιο ευκολο.Οταν λέμε εύκολο εννοούμε κάτι ποιο λειτουργικό να μην αλλάζεις frimware ,μόνο 4 game την φορά κτλ κτλ.

 

Αν έχεις εναλλακτική πηγή gaming διασκέδασης περιμένεις αν δεν έχεις dex it.

Αν έχεις φτάσει να βάλεις Linux έχεις αρκετή εξοικείωση ,και tutorials για να το κάνεις dex.

To πραγματικό κακό είναι όπως λένε οι φήμες πάντα, ότι το play ζεσταίνετε περισσότερο και αυξάνονται οι πιθανότητες για ylod.Εγώ προληπτικά θα του κουμπώσω μια βάση για λαπτοπ και βλέπουμε! Ελπίζω να βοήθησα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

1) μπορω να εγκαταστησω παιχνιδι που μου εστειλε ο θειος μου το οποιο δεν εχει package αρχειο;;;

2) μου βγαζει συνεχεια 80028f14 error on /app_home/PS3_GAME/. τι ειναι αυτο;;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...