Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Μα ότι νά'ναι ! Αν είναι δυνατόν site που υποτίθεται ότι εξειδικεύεται σε θέματα ps3 να λέει τέτοιες χαζομάρες. Το dex μπορεί να παίξει παιχνίδια άνω του 3.60 με δύο τρόπους 1) με debug eboot και 2) κάνοντας unsign και /ή resign τα υπάρχοντα eboot

Για το πρώτα δεν έχουμε πρόσβαση στα debug eboot και για το δεύτερο αν είχαμε τρόπο να κάνουμε ρεσιγν τα eboot θα σήμαινε ότι είχαμε και τα κλειδιά για τα firm άνω του 3.55 , οπότε δεν θα χρειαζόμασταν κάν το dex .To μονο που βοηθάει το dex (τουλάχιστον εώς τώρα) είναι τους developers να κάνουν καλύτερες εφαρμογές μέσω debug και τρέχοντας unsigned code

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Το dex μπορεί να παίξει παιχνίδια άνω του 3.60 με δύο τρόπους 1) με debug eboot και 2) κάνοντας unsign και /ή resign τα υπάρχοντα eboot

Για το πρώτα δεν έχουμε πρόσβαση στα debug eboot και για το δεύτερο αν είχαμε τρόπο να κάνουμε ρεσιγν τα eboot θα σήμαινε ότι είχαμε και τα κλειδιά για τα firm άνω του 3.55 , οπότε δεν θα χρειαζόμασταν κάν το dex .To μονο που βοηθάει το dex (τουλάχιστον εώς τώρα) είναι τους developers να κάνουν καλύτερες εφαρμογές μέσω debug και τρέχοντας unsigned code

 

Ο.Κ.

Εγώ αναρωτιέμαι το εξής:

Homebrew μπορεί να τρέξει στο dex firmware;

Το showtime;

 

Όσον αφορά τους τρόπους που μπορεί να παίξει παιχνίδια, προφανώς εννοείς back-ups, γιατί μπορείς να παίξεις παιχνίδια από το δισκάκι τους. Κάτι που, προς το παρόν δε μπορείς να κάνεις σε CFW 3.55 για αρκετά νέα παιχνίδια.

 

Προσωπικά, αν διασφάλιζα τη λειτουργία του showtime και των homebrews όπως και ενός FTPserver, θα προτιμούσα να μην παίζω back-ups παιχνιδιών, αλλά να μπορώ να παίζω κάποια πιο πρόσφατα που θα ήθελα, όπως το assassins creed - revelations π.χ.

Στο κάτω - κάτω, ό,τι παιχνίδι έπαιξα και ευχαριστήθηκα, το αγόρασα λίγους μήνες αργότερα μεταχειρισμένο, σε φυσιολογική τιμή.

 

Δικιά μου εκτίμηση αυτή, ο καθένας έχει τις προτεραιότητές του.

Άλλοι πήγαν σε OFW, άλλοι σε dongles, άλλοι (όπως εγώ) λουφάξαμε στο CFW.

Υπο συνθήκες όμως, θα πήγαινα λίγο πιο πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο.Κ.

Εγώ αναρωτιέμαι το εξής:

Homebrew μπορεί να τρέξει στο dex firmware;

Το showtime;

 

Όσον αφορά τους τρόπους που μπορεί να παίξει παιχνίδια, προφανώς εννοείς back-ups, γιατί μπορείς να παίξεις παιχνίδια από το δισκάκι τους. Κάτι που, προς το παρόν δε μπορείς να κάνεις σε CFW 3.55 για αρκετά νέα παιχνίδια.

 

Αναδημοσιευση απο ξενο site

Can we play homebrew with this on every firmware?:

Yes as long as the hombrew is fake signed, use the tools from the SDK to do it.

 

Can we play game (backups) with this?

Yes, you can play all 3.55 backups and prior.

 

Can we play 3.60+ game (backups) with this?

Yes IF you are to decrypt 3.60+ selfs, so NO, only if you get your hands on the decrypted eboots (thats how tb works).

 

Can we play 3.60+ (originals)?

YES, just update and play.

 

Can we get into debugger mode, and use the debug options?

YES.

 

Can you connect to psn (or any other network prod-q etc)?

NO.

 

Can you downgrade without a flasher?

Yes to the limit of the factory firmware.

 

Λυνουν αρκετες αποριες

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://psx-scene.com/forums/content/rumor-new-type-ps3-hack-coming-year-ps3-drive-emulation-2194/

 

Επιτέλους και ένα καλό νέο, ελπίζω να βγει μέχρι τέλος του χρόνου. Αν το καταφέρουνε και το πετύχουνε οι hack teams, ένα μεγάλο μπράβο.

 

Το xbox 360 είναι χακαρισμένο εδώ και πολύ καιρό και δεν έχει αυτά τα απαίσια firmware που έχει η sony, η sony γιατί να πρέπει να τα έχει όλα κλειδωμένα?

 

Είναι πολιτική της εταιρείας επειδή βλέπει ότι πουλάει όπως είναι ή είναι τόσο καλά κλειδωμένο το ps3 που δεν μπορεί να κάνει κανένας τίποτα? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολιτική της εταιρείας επειδή βλέπει ότι πουλάει όπως είναι ή είναι τόσο καλά κλειδωμένο το ps3 που δεν μπορεί να κάνει κανένας τίποτα? :confused:

Τώρα θίγεις πολύ μεγάλο θέμα. Φαντάζομαι οι περισσότεροι θα σου πουν το πρώτο. Εγώ είμαι υπέρ της δεύτερης εξήγησης (τον λόγο τον έχω εξηγήσει αρκετές φορές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολιτικής των απαράδεκτων χάκερς στη σκηνή και του τρελού κινέζικου εμπορίου. δυστυχώς....

ήδη υπάρχει τρόπος "αρκετά" παιχνίδια να παίξουν σε 3.55 αλλα κάποιοι κερδοσκοπούν με τα στικάκια,ψάχνουν τρόπους ωστε να κάνουν stealproof το στικάκι τους και να βγάζουν συνέχεια φράγκα, οι λίγοι σωστοί που ασχολήθηκαν τα παράτησαν στις μηνύσεις της σόνυ.και οι περισσότεροι είναι fame-whores και απλά τους νοιάζει να βγάλουν κάτι έξω πρώτοι.

λίγοι ενδιαφέρονται για το πραγματικό σπάσιμο της κονσόλας,και πλέον δεν είναι και έυκολο, το Ps3 έχει ήδη πολύ καιρό στην αγορά και τα valnuabilities του τα έχουν θάψει όλα με συνεχόμενα software updates,εφόσον κλείνουν τις τρύπες συνέχεια δεν υπάρχει τρόπος δυστυχώς. την μς την βολέυει αυτό το γεγονός και απλά κάνει Bans,άντε βγάζει και καινούριο Security 1 φορά τον 1μιση χρόνο,η σόνυ όμως ρίχνει ανθρωποκυνηγητό.

 

για το 3ds περιμένω να δω κάποια εξέλιξη,έχει χρονίσει και ακόμα τπτ. γενικά η hacking σκηνή έχει μείνει πολύ πίσω,μόνο κινητά τους ενδιαφέρει πλέον να σπάνε χαχαχα,εκεί που είναι έυκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να βρεθεί μια ριζοσπαστική λύση γύρω απο το σπάσιμο του PS3, μιλάμε για μια κονσόλα 6 ετών που ακόμα δεν έχει σπάσει έτσι όπως πρέπει. To PS1 και το PS2 νομίζω είχαν σπάσει 1-2 χρόνια μετά την κυκλοφορία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν βρέθηκε τρόπος να παίζουν τα παιχνίδια <3.60 αλλα μόνο για όσα έχει βγει official update,στις dex κονσόλες μπορείς να χωρίσεις τον σκληρό μέχρι 4 κομμάτια και να έχεις 4x blue ray emulation οπότε maximum 4 games(no multiman,showtime,etc),τα παιχνίδια τα φορτώνεις διαφορετικά.

δεν είναι καθόλου Noob friendly και μπορεί να πάθει η κονσόλα Brick στην μετατροπή cex to dex.θέλει Linux στο ps3,usb πληκτρολόγιο και mouse,κάποιος που ασχολείται με pc και την παλέυει το κάνει άνετα,αλλα άποψη μου δεν υπάρχει λόγος.

 

εφόσον παίζουν τα ίδια παιχνίδια που παίζουν με το true blue(αυτά με official update) και εφόσον είδαμε πρόσφατα 2 παιχνίδια να τα μεταφέρουν σε 3.55 θα βγει νωρίς η αργά ο τρόπος που αλλάζουν τα eboots και θα τα έχουμε για 3.55,λογικά τώρα θα είναι πιο έυκολο να βρουν τι παίζει,αν και για κάνα 3μηνο θα ασχολούνται όλοι με το cex to dex...

 

dunno,εγώ πάντος σκέφτομαι για Official πλεον,έχω παραγγείλει και 2 games (<3.60),έχει καταντήσει κουραστικό το όλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που παίζει αυθεντικά games εδω πέρα? :P

Ε, αφού το θέμα το λένε PS3 Hacking. ^_^

 

Κι εγώ πάντως σκέφτομαι πλέον σοβαρά να κάνω το απονενοημένο διάβημα και να περάσω ofw, γιατί σε cfw έχω πάψει πλέον να ελπίζω ό,τι και να λένε οι πειρατές του γλυκού νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα περιμένω να βγεί κανα στικάκι σαν το true blue,για να παίζω τα καινούργια παιχνίδια.

Αλήθεια ,το true blue σταμάτησε?

Θα βγεί τίποτα παρόμοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...