Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μεχρι και το 1.09 τρεχει σε 3.55

απο κει και πανω θελει 3.60 κ νομιζω τα τελευταια θελουν 3.70

Η αληθεια ειναι οτι εχει αλλαξει κατα πολυ το παιχνιδι απ το V2 και μετα.Οι αντιπαλοι ειναι πιο εξυπνοι και αντιδρουν καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή για να σβήσω ένα update πρέπει να σβήσω όλα τα δεδομένα του game data utility, όλα τα δεδομένα που είναι εγκατεστημένα δηλαδή?

 

Κάτι τέτοιο είδα στο video, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Τελικά πιστεύω η καλύτερη λύση είναι να κρατάω ένα backup για το eboot και ένα backup για το param.sfo.

 

Έτσι και κάτι να πάει στραβά, εάν δηλαδή τροποποιηθεί ένα από τα δύο θα μπορώ να τα ξανααντικαταστήσω.

 

Κανονικά αυτό δεν θα έπρεπε όμως να γίνεται, υποτίθεται ότι το ps3 διαβάζει από blu ray δίσκο (όχι από τον σκληρό), πως μπορεί και αλλάζει το ίδιο το backup μας? Με ποιά εντολή? Μήπως μεσολαβεί ο MM και κάνει την μπινιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να σβήσω ένα update πρέπει να σβήσω όλα τα δεδομένα του game data utility, όλα τα δεδομένα που είναι εγκατεστημένα δηλαδή?

 

Κάτι τέτοιο είδα στο video, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

Τελικά πιστεύω η καλύτερη λύση είναι να κρατάω ένα backup για το eboot και ένα backup για το param.sfo.

 

Έτσι και κάτι να πάει στραβά, εάν δηλαδή τροποποιηθεί ένα από τα δύο θα μπορώ να τα ξανααντικαταστήσω.

 

Κανονικά αυτό δεν θα έπρεπε όμως να γίνεται, υποτίθεται ότι το ps3 διαβάζει από blu ray δίσκο (όχι από τον σκληρό), πως μπορεί και αλλάζει το ίδιο το backup μας? Με ποιά εντολή? Μήπως μεσολαβεί ο MM και κάνει την μπινιά?

 

ουσιαστικα ναι,θα πρεπει να κανεις εγκατασταση το παιχνιδι στην κονσολα απ την αρχη,τα saves κλπ δεν χανονται.

η καλυτερη λυση ναι οντως ειναι αυτη!

οσο για το τελευταιο η κονσολα δεν τροποποιει κατι,ο ΜΜ το κανει(σε ρωταει κιολας,βρηκα οτι το param.sfo ειναι για 3.56 να το κανω 3.55;;; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να σβήσω ένα update πρέπει να σβήσω όλα τα δεδομένα του game data utility, όλα τα δεδομένα που είναι εγκατεστημένα δηλαδή?

Οχι ολα. μονο οσα ειναι για το game που σε αφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Πήρα το motorstorm apocalypse από έναν φίλο. Μόλις το έβαλα στο ps3 έλεγε πως ήθελε έκδοση μεγαλύτερη από 3.55 για να παίξει. Φαίνεται αυτός είχε κάνει update στην τελευταία έκδοση που δεν έπαιζε σε 3.55. Υπάρχει τρόπος να παίξει ώστε να το περάσω στον σκληρό μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρες το αυθεντικο δισκακι εννοεις η το μπακαπ;

http://www.pshomebrew.net/wiki/PS3_Backup_Compatibility_List

οπως βλεπεις θελει λεει modified EBOOT η Pkg για να τρεξει η αρχικη εκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

copy απο το pc over ftp, μεσα στο path dev_hdd0/GAMES/BCES00484/PS3_GAME/USRDIR

o filezilla θα σε ρωτηση για αντικατασταση, εκει επιλεγεις yes and u re ready to play.

Δεν ξερω αν το φιξ περιλαμβανει και PARAM.SFO αρχειο. Αν περιλαμβανει θα πρεπει να το βαλεις στο dev_hdd0/GAMES/BCES00484/PS3_GAME

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το πρώτο που πρέπει να κάνω ειναι ένα back up του παιχνιδιού στην εσωτερικό και μετά μπορω να το δώσω το παιχνίδι? Γιατί μεχρι να έχω ιντερνέτ για να κατεβάσω το eboot αυτός θα το θέλει πίσω το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το πρώτο που πρέπει να κάνω ειναι ένα back up του παιχνιδιού στην εσωτερικό και μετά μπορω να το δώσω το παιχνίδι? Γιατί μεχρι να έχω ιντερνέτ για να κατεβάσω το eboot αυτός θα το θέλει πίσω το παιχνίδι.

 

κανε ενα backup ναι σε εσωτερικο,εξωτερικο whaterver.

τα eboot πρεπει να τα εχω κ εγω.Κατσε να ψαξω στον δισκο μου και σου στελνω Pm.

 

edit:δεν το εχω τελικα,θυμηθηκα ποιο παιχνιδι ειναι,δεν μου αρεσε καθολου,ουτε το backup δεν κρατησα καν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά θέμα γούστου ειναι αυτά! :-P έτσι κ αλλιώς δεν παίζω πολύ racing αλλα αμα παίξω θα προτιμήσω arcade. Βέβαια αν δω και το gt5 μπορει να αλλαξω γνώμη :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε, μην ανησυχείς. Και το GT5 arcade είναι σε σχέση με τα racing sims που υπάρχουν στα PC. Συμφωνώ πάντως ότι είναι θέμα γούστου, άλλωστε πολλές φορές θέλουμε να παίξουμε κάτι στα γρήγορα αντί να κάτσουμε να ρυθμίζουμε αναρτήσεις και κιβώτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...