Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ για το firm. Αλλά για το dongle? Ακόμη δεν ήρθε (από EBW) και δεν ξέρω τί ver. θα φοράει . Ότι και να έχει απευθείας περνάω την 2.5 ή πρώτα σε κάποια άλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απευθειας 2.5.

1. Κατεβαζεις στο pc το ΤΒ dongle update v2.5 (pkg αρχειο). Απο το pc περνας σε απλο usb stick (οχι στο dongle) το pkg αρχειο

2. Συδεεις το απλο στικακι στο ΠΣ3 και κανεις εγκατασταση του pkg κανονικα σα να κανεις install οποιοδηποτε pkg

3. Συνδεεις το ΤΒ dongle στο ΠΣ3

4. Τρεχεις απο το ΧΜΒ το pkg αρχειο που εγκατεστησες πριν (θα το βρεις στην στηλη games) και κανει την αναβαθμιση στο dongle αυτοματα. Μετα αν θες σβηνεις το προγραμμα αναβαθμισης απο το ΧΜΒ καθοτι δε χρειαζεται πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την διαδικασία αναβάθμισης. Είχα ψιλοδιαβάσει αλλά δεν είχα καταλάβει πώς γίνεται να αναβαθμιστεί το dongle χωρίς να είναι συνδεμένο παράλληλα με το φλασάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Επειδη εχω παρα πολυ καιρο να διαβασω θεματα σχετικα με το σπασιμο του Ps3 μια ερωτηση θελω να κανω.Μπορουμε να κανουμε πλεον downgrade του firmware μας?

πες τι κοσολα εχεις, κωδικο CECH XXXX, και date code (το γραφει στο κατω μερος του ΠΣ3 με μορφη εναν αριθμο και ενα γραμμα A,B,C,η D) και θα σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σχετικά με το 3.55cfw και το Uncharted 3.

 

Το backup του Uncharted 3 μπορεί να παίξει με τα διάφορα updates που έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς; Κάπου είχα δει ότι το 1.02 δεν έπαιζε όταν βγήκε αλλά από τότε έχει περάσει καιρός και νομίζω ότι έχουμε φτάσει στο 1.07. Μήπως έχει αλλάξει κάτι στο ενδιάμεσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά, απλώς ρωτάω. Για να έχουν βγάλει τόσα updates κάποιος λόγος θα υπάρχει, αν και ομολογώ πως δεν διάβασα όλα τα changelogs. Το 1.02 πάντως βελτίωνε κάμποσα πράγματα. Τελοσπάντων, απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει λύση για το συγκεκριμένο θέμα. Ακόμα και τα fixes που βγήκαν πριν ελάχιστες εβδομάδες αναφέρουν ότι δεν πρέπει να περάσουμε update στο παιχνίδι άρα...

 

Στο ενδιάμεσο πρόλαβα να παίξω τα πρώτα 4-5 chapters και έμεινα με το στόμα ανοιχτό, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα. Απίστευτο από κάθε άποψη :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά SOS βοήθεια χρειάζομαι τα φώτα σας,

 

εάν κάνουμε update σε ένα παιχνίδι ps3 που είναι περασμένο στον σκληρό (με MM cfw 3.55 είμαι), σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά και δεν παίξει μετά το update θα μπορώ να απεγκαταστήσω το παιχνίδι και να το ξαναεγκαταστήσω?

 

Θέλω να πω όταν γίνεται update σε ένα παιχνίδι ps3, πχ από έκδοση 1.0 σε έκδοση 1.1 λέω τώρα, παράδειγμα, μετά θα έχουνε επηρεαστεί τα δεδομένα από τον εξωτερικό σκληρό (το παιχνίδι) ή το ps3 θα βλέπει το παιχνίδι σαν να είναι ένας δίσκος blu ray δηλαδή θα είναι μόνο read only και έτσι δεν θα μπορεί να κάνει αλλαγές στο ριπαρισμένο παιχνίδι ότι και να γίνει και άρα θα είμαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα δεδομενα απο τον εξωτερικο σκληρο η γενικα του backup του παιχνιδιου δεν επηρεαζονται με το update

εαν το update ειναι μη συμβατο με 3.55 (παραδειγμα τα updates του GT5 απο το 1.10 και μετα) τοτε σβηνεις τα game data απο την στηλη game του ΧΜΒ και εκκινεις το παιχνιδι απο την αρχη απο τον ΜΜ

Ως γνωστον το backup ειναι στον φακελο GAMES η GAMEZ (αναλογα πως το εχει ο καθενας) του εσω η του εξωτερικου σκληρου

Τα updates και τα game data του καθε παιχνιδιου εγκαθιστανται μεσα στον φακελο hdd_0/game

που ειναι διαφορετικος απο τα GAMES η GAMEZ, οποτε δεν επηρεαζουν επ ουδενι το αρχικο backup

απλα αν υπαρχουν προβληματα συμβατοτητας σβηνεις τα game data απο το ΧΜΒ

Σε σπανιες περιπτωσεις μπορει να χρειαστει το EBOOT + PARAM.SFO αρχειο του αρχικου backup γιαυτο παντα αφηνουμε το αρχικο backup ως εχει και δεν το πειραζουμε ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνώριζα ότι τα game data μπορώ να τα σβήσω όποια στιγμή θέλω απλά δεν ήμουν σίγουρος για το backup του παιχνιδιού. Thanks mtzs που μου έλυσες την απορία. Με το update επηρεάζεται και το eboot ή param.sfo?

 

Αυτή τη στιγμή όλα τα backups μου παίζουνε άψογα απλά δεν είχα αποφασίσει μέχρι τώρα να κάνω update ένα παιχνίδι γιατί φοβόμουν μη μου χαλάσει το backup γιαυτό.

 

Να κάνω άφοβα update δηλαδή? Στην περίπτωσή μου (όλα τα παιχνίδια μου παίζουνε κανονικά) πρέπει να κάνω ένα backup το eboot και το param.sfo πριν επιχειρήσω update στα παιχνίδια ή δεν χρειάζεται καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς αφαιρείς το update που σου δημιούργησε το πρόβλημα, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

 

Παράδειγμα:

 

 

ps: άργησα :P

 

Νομίζω πάντως πως υπάρχουν και περιπτώσεις που το update μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο παιχνίδι, όπως πχ. με το Uncharted 3 (που χρειάζεται ολόκληρη ιστορία για να πατσαριστεί με το crack που το κάνει να παίζει σε 3.55). Αυτές όμως είναι μάλλον σπάνιες.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις πριν εφαρμόσεις το οποιοδήποτε update, είναι να ψάξεις λίγο στο google για το συγκεκριμένο παιχνίδι, αν θα έχεις πρόβλημα ή όχι με την αναβάθμισή του. Συνήθως δεν χρειάζονται πάνω από 1-2' για να βρεις την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι να κρατας backup των EBOOT + PARAM.SFO σε ξεχωριστους φακελους

Εγω παντα το κανω αυτο αν και δεν εχει χρειαστει ως τωρα (βασικα εχω μπακαπ ολο το παιχιδι)

Παντως λογικα ο ΜΜ δεν επηρεαζει το αρχικο backup αφου αυτο το βλεπει ουσιαστικα σαν BDROM και σε BD δεν μπορεις να γραψεις κατι

Νομιζω ομως οτι πατσαρει το sfo του αρχικου backup, το ΕΒΟΟΤ δεν το επηρεαζει καθολου. με το update επηρεαζονται τα sfo + eboots του φακελου game (ναι αυτα μεταβαλονται τις πιο πολλες φορες) οχι ομως του GAMES

αλλα για τον φοβο των ιουδαιων καλο ειναι να τα κρατας μπακαπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι να κρατας backup των EBOOT + PARAM.SFO σε ξεχωριστους φακελους

 

Νομιζω ομως οτι πατσαρει το sfo του αρχικου backup,

 

ετσι ειναι.Σε παιχνιδι που θελει 3.56+ κ εχεις μονο το patched EBOOT,πρεπει να πατσαρει και το Param.sfo αρα τα κρατας απο την αρχη!!!Αν δεν θες να κρατας ολο το παιχνιδι φτιαξε φακελους σε καποιο δισκο και βαλε μεσα το original!Με εχει σωσει αρκετες φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το έφερε η κουβέντα, μπορώ να περάσω το τελευταίο update του GT5 (ή έστω οποιοδήποτε update); Κάπου διάβασα ότι τα patches αυτά χρειάζονται 3.60+ keys και πρέπει να περάσουμε αποκλειστικά κάποια πειραγμένα updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...