Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι τώρα έκανα τις εξής 2 προσπάθειες για να αντιγράψω το παιχνίδι από το pc στο ps3:

 

1) αντιγραφή από pc σε εξωτερικό σκληρό fat 32 ούτως ώστε να αντιγράψω μετά το παιχνίδι στον εσωτερικό σκληρό του ps3

2) αντιγραφή με filezilla ftp από pc σε εσωτερικό σκληρό του ps3 απευθείας μέσω δικτύου.

 

Και οι δύο προσπάθειες απέτυχαν. Κάπου στη μέση πάγωσε η μεταφορά και στις δύο περιπτώσεις.

 

Για να καταλάβω με start + τρίγωνο μπορώ να παίζω μέσω MM από ntfs σκληρό?

 

Το bdemu2 τι είναι? Δεν μου έχει χρησιμεύσει μέχρι τώρα, σε 1-2 περιπτώσεις που χρειάστηκε να μεταφέρω από ps3 σε εξωτερικό σκληρό κάτι πολύ μεγάλα παιχνίδια (πχ metal gear solid 4) τα έκανε split αυτόματα μόνο του.

 

Φαίνεται η αντίστροφη διαδικασία δηλαδή από pc σε ps3 (εξωτερικό ή εσωτερικό σκληρό) δεν δουλεύει πάντα 100% αφού πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί split προηγουμένως :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να καταλάβω με start + τρίγωνο μπορώ να παίζω μέσω MM από ntfs σκληρό?

Δεν προκειται να σου δουλεψει. Οπως ειπα σκληρος NTFS δεν υποστηριζεται για φορτωμα backup η ταινιας. Μονο για copy

 

Το bdemu2 τι είναι? Δεν μου έχει χρησιμεύσει μέχρι τώρα, σε 1-2 περιπτώσεις που χρειάστηκε να μεταφέρω από ps3 σε εξωτερικό σκληρό κάτι πολύ μεγάλα παιχνίδια (πχ metal gear solid 4) τα έκανε split αυτόματα μόνο του.

 

Προφανως εχεις το παλιο BDEMU. Χρειαζεται για να υποστηριζονται πιο νεα παιχνιδια και ειναι πιο βελτιωμενη και σταθερη εκδοση για να υποστηριζεται το BDROM emulation. οπως οταν τρεχουμε τα παιχνιδια απο το εικονιδιο BDROM του ΧΜΒ (αυτο που λεμε οτι χρειαζεται οποιοδηποτε γνησιο δισκακι μεσα)

Θα το βρεις εδω. παρτο και βαλτο

 

Μέχρι τώρα έκανα τις εξής 2 προσπάθειες για να αντιγράψω το παιχνίδι από το pc στο ps3:

1) αντιγραφή από pc σε εξωτερικό σκληρό fat 32 ούτως ώστε να αντιγράψω μετά το παιχνίδι στον εσωτερικό σκληρό του ps3

2) αντιγραφή με filezilla ftp από pc σε εσωτερικό σκληρό του ps3 απευθείας μέσω δικτύου.

 

Κανε αναβαθμιση στον ΜΜ στην τελευταια εκδοση που εχει πολυ σταθερο φτπ τρανσφερ και πιο γρηγορο, αφου εγκαταστησεις το BDEMU2 και δοκιμασε τον 2ο τροπο που εγραψα ενα ποστ παραπανω. Δηλαδη περασμα του backup με φτπ και filezilla στον εσωτερικο σκληρο του ΠΣ3, και μετα αντιγραφη στον εξωτερικο μεσω ΜΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω .Αν θέλω να παίζω ένα παιχνίδι απο τον εξωτερικό σκληρό δίσκο μου ,πρέπει οπωσδήποτε να κρατήσω τα cache data ?Δε μπορώ να τα σ΄βησω δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω .Αν θέλω να παίζω ένα παιχνίδι απο τον εξωτερικό σκληρό δίσκο μου ,πρέπει οπωσδήποτε να κρατήσω τα cache data ?Δε μπορώ να τα σ΄βησω δλδ?

 

αν το παιχνιδι περιεχει split files οταν τον τρεξεις απ τον εσωτερικο θα αντιγραψει τα αρχεια στον εσωτερικο.ΑΝ κανεις clear cache τα αρχεια αυτα θα χαθουν απ τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ δισκο σου.

Σε περιπτωση που θες να παιξεις το ιδιο παιχνιδι,θα φας ωρα μεχρι να αντιγραψει ΞΑΝΑ τα split files απ τον εξωτερικο στον εσωτερικο!

 

 

αν το παιχνιδι ΔΕΝ ΕΧΕΙ split files δεν χρησιμοποιεις καθολου το clear cache data Καθως δεν εχει αποθηκευτει τιποτα στην κονσολα!ΔΛΔ και να το πατησεις δεν θα κερδισεις κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Για το Killzone 2 μιλάω ,το οποίο το χωρίζει σε split files.Απλως έλεγα μήπως γίνεται να το τρέξω απο τον εξωτερικό σκληρό έχοντας σβήσει τα cache data του killzone 2. για να κερδίσω χώρο στον σκληρό του ps3.Αλλα μάλλον δε γίνεται ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σου λεω.Μπορεις να τα σβησεις δεν σε απασχολει τιποτα

ΑΝ τα σβησεις θα πρεπει να περιμενεις ωστε να αντιγραψει ξανα τα split files και να μπορει να τρεξει το παιχνιδι

αν εχεις τοσο χρονο να περιμενεις καλως:-D

αν θυμαμαι καλα ολο κ ολο το παιχνιδι ειναι καμια 15αρια αρχεια κ ενα τεραστιο...

 

 

 

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΑΜΕ

σε περιπτωση που χρησιμοποιησεις το Ps3 splitter,θα πρεπει να μετονομασεις τον φακελο του παιχνιδιου ΔΗΛΑΔΗ

αν το παιχνιδι ειναι το (τυχαια τελειως) BLES001099

εφοσον περιεχει split files θα πρεπει να το μετονομασεις σε _BLES001099

ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ PS3 SPLITTER

αν αντιγραψεις απο εσωτερικο σε εξωτερικο δισκο το killzone 2 Πχ θα δεις οτι ο μουλτιμαν μετονομαζει μονος του τον αρχικο φακελο βαζοντας το"_" μπροστα απ τον φακελο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mtzs thanks

 

Θα πρέπει να κάνω πρώτα κάποια απεγκατάσταση του προηγούμενου bdemu1? Να εγκαταστήσω το bdemu2 δηλαδή απευθείας χωρίς καμία προ εργασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που αναφερεται στο ποστ 3571 ισχυει και θα βλεπει ο ΜΜ τον σκληρο

Αλλα θα τον βλεπει μονο για copy και οχι για να παιζει (φορτωνει) backups η ταινιες (ετσι εχω διαβασει - δεν το εχω δοκιμασει καθοτι δεν χρησιμοποιω εξωτερικο σκληρο)

Υπαρχουν 2 τροποι για να μεταφερεις αρχεια > 4 GB απο το pc σε εξωτερικο σκληρο ΦΑΤ32 για να φορτωνουν

1. καποιο προγραμμα PS3 splitter που σπαει τα αρχεια σε κομματια < 4 GB για να μπαινουν σε ΦΑΤ 32. αυτο λειτουργει μεσω υπολογιστη και το splitting γινεται μεσα στο pc. κατα καιρους εχουν αναφερθει προβληματα με αυτη τη μεθοδο.

 

2. μεταφορα ολου του backup με ftp μεσα στον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ σκληρο του ΠΣ3. Και μετα επιλογη αυτου του backup μεσα απο τον ΜΜ --> Παταμε τετραγωνο για να παμε στο μενου του παιχνιδιου και επιλογη COPY. Ο ΜΜ θα μας ρωτησει εαν θελουμε να αντιγραψουμε το παιχνιδι στον εξωτερικο σκληρο (ΦΑΤ32) που εχουμε συνδεδεμενο στο ΠΣ3. Εκει παταμε yes και θα αναλαβει αυτοματως απο μονος του το splitting των αρχειων, και την μεταφορα στον εξωτερικο σκληρο. Μετα μπορουμε να σβησουμε το παιχνιδι απο τον εσωτερικο

Για την 2η μεθοδο η συμβατοτητα ειναι 100%

 

Ο δεύτερος τρόπος ειναι οτι χειρότερο έχεις να κανείς. Είχα δοκιμάσει κάποια μέρα να αντιγράψω το PlayStation move heroes από τον εσωτερικό του PS3 στον εξωτερικό και ήθελε αν θυμάμαι καλα καμία 700 ώρες. Εται έλεγε. Βέβαια το έκλεισα κατευθείαν και το έκανα με PS3 splitter.

 

ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΑΜΕ

σε περιπτωση που χρησιμοποιησεις το Ps3 splitter,θα πρεπει να μετονομασεις τον φακελο του παιχνιδιου ΔΗΛΑΔΗ

αν το παιχνιδι ειναι το (τυχαια τελειως) BLES001099

εφοσον περιεχει split files θα πρεπει να το μετονομασεις σε _BLES001099

ΜΟΝΟ ΟΜΩΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ PS3 SPLITTER

αν αντιγραψεις απο εσωτερικο σε εξωτερικο δισκο το killzone 2 Πχ θα δεις οτι ο μουλτιμαν μετονομαζει μονος του τον αρχικο φακελο βαζοντας το"_" μπροστα απ τον φακελο!

 

 

Άυτο ειναι απαραίτητο? Έγω απλα αλλάζω το όνομα καθ βάζω σε παρένθεση δίπλα στον κωδικό το όνομα του παιχνιδιού. Το PlayStation move heroes πάντως εται έπαιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το θυμαμαι χαρακτηριστικα,αν δεν βαλεις "_" δεν βλεπει οτι ειναι splitted(στο λεει κατω απ το καθε παιχνιδι κιολας)

και το εχω παρατηρησει σε ολα τα παιχνιδια που κοπιαρουμε απ τον εσωτερικο στον εξωτερικο και εχουν big files!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το θυμαμαι χαρακτηριστικα,αν δεν βαλεις "_" δεν βλεπει οτι ειναι splitted(στο λεει κατω απ το καθε παιχνιδι κιολας)

και το εχω παρατηρησει σε ολα τα παιχνιδια που κοπιαρουμε απ τον εσωτερικο στον εξωτερικο και εχουν big files!

 

Και εμένα γιατί έπαιξε? Αν δεν παίξει το επόμενο θα το δοκιμασω. Είπες βάζουμε ένα _ μπροστά στο όνομα του παιχνιδιού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mtzs thanks

 

Θα πρέπει να κάνω πρώτα κάποια απεγκατάσταση του προηγούμενου bdemu1? Να εγκαταστήσω το bdemu2 δηλαδή απευθείας χωρίς καμία προ εργασία?

το πετας μεσα ως εχει. απλο install pkg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δεύτερος τρόπος ειναι οτι χειρότερο έχεις να κανείς. Είχα δοκιμάσει κάποια μέρα να αντιγράψω το PlayStation move heroes από τον εσωτερικό του PS3 στον εξωτερικό και ήθελε αν θυμάμαι καλα καμία 700 ώρες. Εται έλεγε. Βέβαια το έκλεισα κατευθείαν και το έκανα με PS3 splitter.

 

 

 

 

Εδω κάνεις λάθος .ή κάποιο πρόβλημα έχει ο σκληρός σου.εμένα κάνει 15-35 λέπτα να το αντιγραψει ,αναλογα το παιχνίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω κάνεις λάθος .ή κάποιο πρόβλημα έχει ο σκληρός σου.εμένα κάνει 15-35 λέπτα να το αντιγραψει ,αναλογα το παιχνίδι

 

Δεν ξέρω τι να πω. Βασικα μπορει να έιπα και κοτσανα γιατί δεν το θυμάμαι καλα. Σιγουρα όμως ήθελε πάνω από 8ωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ωρα περιπου μπορει και λιγοτερο μου ειχε παρει να κανω αντιγραφο ασφαλειας απ το resident evil 5,πραγματικα ειχα βαρεθει να κοιταζω την μπαρα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...