Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

jailbreak = custom firmware (cfw) 3.55

εαν εισαι σε official firmware > 3.55 δεν γινεται να πας σε cfw

για να πας σε cfw πρεπει να εισαι σε firmware 3.55 οποιασδηποτε μορφης και κατω και δεν απαιτειται ανοιγμα κονσολας, μπαινει επανω με απλο usb stick

Για να πας σε 3.55 εαν εχεις official firmware>3.56 αυτο γινεται μονο με DOWNGRADE που ΑΠΑΙΤΕΙ ανοιγμα κονσολας και φλασαρισμα της μνημης NOR η NAND (αναλογα με το μοντελο που εχεις) με το E3-flasher (ευκολοτερη μεθοδος) η με το ProGskeet (δυσκολοτερη μεθοδος)

Αλλος τροπος δεν υπαρχει

ΕΓΚΥΡΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ

 

Καλά στο θέμα ταχύτητας δεν πιάνεσαι! Άσε με να πω και εγώ κάτι από αυτά που μου έχεις μάθει τόσο καιρό! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαίρετα παίδες!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρει κανείς πώς μπορούμε να παίξουμε σε cfw 3.55 το Call of Duty 4 - Modern Warfare 2 από τον εσωτερικό του ps3...

 

Αν εννοείς το mw και το mw2 τότε θα το παίξεις όπως και τα υπόλοιπα. Δεν έχουν κάτι διαφορετικό πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το mw και το mw2 τότε θα το παίξεις όπως και τα υπόλοιπα. Δεν έχουν κάτι διαφορετικό πιστεύω.

 

αν θυμαμαι καλα το mw2 παιζει μονο απο εξωτερικο και με μουλτιμαν 1.16 και μετα.Θα το επιβεβαιωνα αλλα βλεπω το ματς τωρα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμαμαι καλα το mw2 παιζει μονο απο εξωτερικο και με μουλτιμαν 1.16 και μετα.Θα το επιβεβαιωνα αλλα βλεπω το ματς τωρα :-D

 

Ε καλά ο MM 1.16 είναι πανάρχαιος. Για τον εξωτερικό δεν ήξερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Επειδή δεν έχω παίξει ποτέ κάτι από τον εξωτερικό, πώς ακριβώς γίνεται η διαδικασία?

 

To κάνω copy σε ένα usb π.χ. και μετά πώς ακριβώς το φορτώνω από τον multiman?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φακελος GAMES η GAMEZ στο root του εξωτερικου η ενος στικ και μεσα στον GAMES το παιχνιδι

το συνδεεις στο usb port

και κλασσικα τα ιδια κολπα με ΜουλτιΜαν

εαν δεν σου τρεξει κανονικα με απλο φορτωμα πατωντας Χ στον ΜΜ πιθανως να χρειαστει να ενεργοποιησεις την επιλογη BD Mirror μεσα απο τον ΜΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Επειδή δεν έχω παίξει ποτέ κάτι από τον εξωτερικό, πώς ακριβώς γίνεται η διαδικασία?

 

To κάνω copy σε ένα usb π.χ. και μετά πώς ακριβώς το φορτώνω από τον multiman?

 

Παιχνίδια μεγαλύτερα από 4GB δεν πρόκειται να μπουν στον σκληρό γιατί αυτός πρέπει να είναι φορμαρισμένος σε fat32. Οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις χρησιμοποίησε το ps3 splitter για να κόψεις τα παιχνίδια σε περισσότερα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!

 

Σκεφτομαι να αγορασω ενα ps3 χωρις blu-ray player μεσα! Μπορω να το χακαρω και να παιζω τα παιχνιδια απο εξωτερικο δισκο;;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπάθησα να κάνω copy paste το παιχνίδι metal gear solid HD collection από pc σε ps3, αλλά κάπου στη μέση πάγωσε και μου βγάζει μύνημα ότι το μέγεθος του αρχείου που προσπαθώ να μεταφέρω είναι πολύ μεγάλο για το fat32.

Σε περίπτωση που δημιουργήσω έναν τόμο ntfs θα μου το αναγνωρίζει το ps3? Κάπου είχα διαβάσει ότι το multiman το βλέπει κανονικά, ισχύει κάτι τέτοιο?

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να κάνω copy paste το παιχνίδι metal gear solid HD από pc σε ps3, αλλά κάπου στη μέση πάγωσε και μου βγάζει μύνημα ότι το μέγεθος του αρχείου που προσπαθώ να μεταφέρω είναι πολύ μεγάλο για το fat32.

Σε περίπτωση που δημιουργήσω έναν τόμο ntfs θα μου το αναγνωρίζει το ps3? Κάπου είχα διαβάσει ότι το multiman το βλέπει κανονικά, ισχύει κάτι τέτοιο?

Ισχύει. Aντιγράφω τη διαδικασία απ' το post #3571, αλλά δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι με τις τελευταίες εκδόσεις του ΜΜ.

 

 

Thanks. Μόλις τώρα διάβαζα αυτό που είπες. Το έψαχνα γιατί το multiman δεν μου αναγνώριζε καν τον εξωτερικό δίσκο. Θα γράψω τι έκανα προς γνώση των... επόμενων.

 

  • Κατά πρώτον το Multiman εναλλάσσει την υποστήριξη FAT32/NTFS με το συνδυασμό Start+τρίγωνο.
  • Αν έχετε FAT/FAT32 δεν υπάρχει πρόβλημα, αν όμως θέλετε NTFS τότε πρέπει να δηλώσετε τον ακριβή τύπο του δίσκου πριν τον χρησιμοποιήσετε.
  • Πρέπει να βρείτε το VID και το PID (δηλ. Vendor ID και Product ID) του δίσκου μέσω του device manager των windows και να τα δηλώσετε στο αρχείο USB.CFG, το οποιο βρίσκεται μέσα στο φάκελο του multiman που κατεβάσατε.
  • Αν λοιπόν το VID είναι πχ. VID_1058 και το PID είναι PID_072A (και τα 2 νούμερα είναι παραδείγματα) τότε το αρχείο USB.CFG θα πρέπει να είναι ως εξής:

0x13fd:0x1240:1

0x1058:0x072a:1

 

  • Η πρώτη τιμή υπάρχει by default και δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται ενώ η δεύτερη είναι αυτή που δηλώσαμε εμείς. Το τελευταίο ":1" είναι τα πόσα partitions έχει ο δίσκος μας.
  • Βάζουμε το αρχείο USB.CFG στον εσωτερικό δίσκο του PS3 και συγκεκριμένα στο φάκελο /dev_hdd0/game/BLES80608/USRDIR.
  • Τέλος. Το PS3 είδε το δίσκο μου και ήδη (με μόλις ένα κλικ) κάνω copy τα αρχεία των παιχνιδιών στον εσωτερικό δίσκο.

 

Πλέον δεν πολυασχολούμαι με το αντικείμενο (και έχω να ανάψω το PS3 απ' το περασμένο καλοκαίρι), αλλά από τη -μικρή- εμπειρία μου μπορώ να πω ότι ο καλύτερος τρόπος μεταφοράς ήταν μέσω FTP. Δηλαδή απευθείας από PC στον εσωτερικό του PS3 μέσω δικτύου. Ειδικά σε Gigabit Ethernet η ταχύτητα μεταφοράς ήταν ικανοποιητική, γύρω στα 35ΜΒ/s και ξεμπέρδευα μια και καλή με τους USB δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που αναφερεται στο ποστ 3571 ισχυει και θα βλεπει ο ΜΜ τον σκληρο

Αλλα θα τον βλεπει μονο για copy και οχι για να παιζει (φορτωνει) backups η ταινιες (ετσι εχω διαβασει - δεν το εχω δοκιμασει καθοτι δεν χρησιμοποιω εξωτερικο σκληρο)

Υπαρχουν 2 τροποι για να μεταφερεις αρχεια > 4 GB απο το pc σε εξωτερικο σκληρο ΦΑΤ32 για να φορτωνουν

1. καποιο προγραμμα PS3 splitter που σπαει τα αρχεια σε κομματια < 4 GB για να μπαινουν σε ΦΑΤ 32. αυτο λειτουργει μεσω υπολογιστη και το splitting γινεται μεσα στο pc. κατα καιρους εχουν αναφερθει προβληματα με αυτη τη μεθοδο.

 

2. μεταφορα ολου του backup με ftp μεσα στον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ σκληρο του ΠΣ3. Και μετα επιλογη αυτου του backup μεσα απο τον ΜΜ --> Παταμε τετραγωνο για να παμε στο μενου του παιχνιδιου και επιλογη COPY. Ο ΜΜ θα μας ρωτησει εαν θελουμε να αντιγραψουμε το παιχνιδι στον εξωτερικο σκληρο (ΦΑΤ32) που εχουμε συνδεδεμενο στο ΠΣ3. Εκει παταμε yes και θα αναλαβει αυτοματως απο μονος του το splitting των αρχειων, και την μεταφορα στον εξωτερικο σκληρο. Μετα μπορουμε να σβησουμε το παιχνιδι απο τον εσωτερικο

Για την 2η μεθοδο η συμβατοτητα ειναι 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις παιχνιδια σε ntfs partition,γυρνας τον μουλτιμαν να διαβαζει ntfs και κοπιαρεις ΜΟΝΟ το παιχνιδι απ τον εξωτερικο στον εσωτερικο δισκο.Δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο!

Η πιο "γρηγορη" λυση ειναι η πρωτη αν και μερικες φορες η διαδικασια σκαλωνει με αποτελεσμα να προσπαθεις 2 και 3 φορες για να πετυχεις το κοψιμο.

ειδικα το LA Noire μου εβγαλε την πιστη.Επρεπε να μην λειτουργω καν τον υπολογιστη μεχρι να τελειωσει,ακομα κ μια ανανεωση σελιδας στον firefox το επηρεαζε.Σε αλλα παιχνδια παλι δεν μου εκανε κανενα προβλημα.

Η δευτερη λυση ειναι πιο χρονοβορα αλλα ξερεις οτι το παιχνιδι θα παιξει 100%

 

επειδη εχω καιρο να παρακολουθησω εδω μεσα ελπιζω να εχεις περασει το bdemu2 ωστε να μπορει ο μουλτιμαν να διαβαζει οτι υπαρχουν αρχεια πανω απο 4 γιγα στον εξωτερικο και να μπορει να αντιγραφει ΜΟΝΟ αυτα ωστε να τρεχει το παιχνιδι χωρις να χρειαζεται ολοκληρη αντιγραφη στον εσωτερικο δισκο.Μετα εχεις ελλειψη χωρου πχ πατας ενα clear cache data και διαγραφει ολα τα splitted parts που αντεγραψε στον εσωτερικο και ενωσε.

 

Κατα τα αλλα μια χαρα τα λεει και ο mtzs απλα σου ειπα τις εμπειριες μου στο θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...