Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hub χωρίς δική του τροφοδοσία με εξωτερικό 3.5 με δική του τροφοδοσία δεν θα πάθουν τίποτα.Αν του βάλεις 2.5 και το hub πέρνει ρεύμα μόνο απο το ps3 τότε θα καεί ο σκληρός.Είχα πάνω σε hub χωρίς δική του τροφοδοσία 5 3.5" σκληρούς ο καθένας με δική του τροφοδοσία στο wd live και τους διάβαζε ταυτόχρονα χωρίς πρόβλημα.

 

Αποστολή από το Huawei X5 Pro με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και για pc ισχυει αυτο.

Καλο ειναι να εχει παντα παροχη ρευματος στο hub ειδικα αν βαζεις επανω σκληρο χωρις παροχη ρευματος

οπως και σε πολλα λαπτοπ. δεν εχουν ολες οι usb ports παροχη ρευματος 5 βολτ και ετσι αν βαζεις το δισκο πανω σε usb χωρις ρευμα τοτε πολλες φορες μπορει να μην τον αναγνωριζει η να στον καψει !!!

 

Σωστό αυτό.

Συνήθως ανεπαρκή παροχή έχουν οι front usb θύρες που βρίσκουμε στο μπροστινό μέρος των κουτιών.

 

Αλλά στα laptops κανονικά πρέπει να έχουν την κανονική τάση, διαφορετικά φεύγουν από το πρωτόκολλο του usb2.

 

Από την άλλη υπάρχουν μερικοί σκληροί δίσκοι που απαιτούν περισσότερη τάση λειτουργίας απ' όση δίνει το usb2 και έτσι είτε μερικοί δίνουν 2 καλώδια usb για περισσότερο ρεύμα (όπως ο apacer που έχω) είτε λειτουργούν ανεπαρκώς με αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζονται όπως λες.

 

Σε θέμα μητρικών τώρα, οι μητρικές της gigabyte είναι καλή περίπτωση μητρικών οι οποίες, εκτός από το ότι φέρουν πολύ καλούς controllers πάνω, κάποια μοντέλα τους έχουν το USB3x χαρακτηριστικό, που προσφέρει 3 φορές περισσότερη τάση σε κάποιες θύρες usb, έτσι ώστε να είναι πολύ πιο εύκολο να αναγνωρίσει όλες τις συσκευές και επίσης επιτρέπει τη γρηγορότερη φόρτιση hotplug συσκευών όπως π.χ. smartphones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει μηνιαία συνδρομή, καλή ιδέα αυτό που είπες!

 

Ναι γιατί ΔΕ θα χρειάζεται να πληρώνεις κάθε μήνα για psn plus, αλλά κάθε 5-6 μήνες, ανά μισό χρόνο π.χ. και θα συγχρονίζεις τότε τα saves σου.

Αν και Tilemaxx η άποψή μου είναι πως είναι too much να πληρώσεις ακόμα και 2 μηνιαίες συνδρομές το χρόνο μόνο και μόνο για online storage, έστω και αν βολεύει πολύ το cloud saving.

Δηλαδή π.χ. το Steam στο PC/mac έχει cloud saving.

Θα μπορούσαν να είχαν εύκολα και το Live και το PSN.

 

Εγώ 2μηνη Live με 2 ευρώ έβαλα πρώτα για κάποιες υπηρεσίες TV ondemand και music channels που έχει το Live, μετά για να παίξω λίγο online και απλά εκμεταλλεύτηκα παράλληλα και το cloud saving, σαν ένα πρόσθετο έξτρα.

 

To psn plus έχει κάποια άλλα extras που να μπορείς να εκμεταλλευτείς?

Μέχρι τώρα είμαι απόλυτα βολεμένος με το απλό psn, αν και ερχόμενος από το live, στη σύγκριση ωχριά. Πολύ πιο σπαρτιάτικο περιβάλλον το psn.

Τουλάχιστον είναι free και δεν είναι τόσο content restricted όσο το Live.

Επεξ/σία από cortaN@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί θα χρειάζεται να πληρώνεις κάθε μήνα για psn plus, αλλά κάθε 5-6 μήνες, ανά μισό χρόνο π.χ. και θα συγχρονίζεις τότε τα saves σου.

Αν και Tilemaxx η άποψή μου είναι πως είναι too much να πληρώσεις ακόμα και 2 μηνιαίες συνδρομές το χρόνο μόνο και μόνο για online storage, έστω και αν βολεύει πολύ το cloud saving.

Δηλαδή π.χ. το Steam στο PC/mac έχει cloud saving.

Θα μπορούσαν να είχαν εύκολα και το Live και το PSN.

 

Εγώ 2μηνη Live με 2 ευρώ έβαλα πρώτα για κάποιες υπηρεσίες TV ondemand και music channels που έχει το Live, μετά για να παίξω λίγο online και απλά εκμεταλλεύτηκα παράλληλα και το cloud saving, σαν ένα πρόσθετο έξτρα.

 

To psn plus έχει κάποια άλλα extras που να μπορείς να εκμεταλλευτείς?

Μέχρι τώρα είμαι απόλυτα βολεμένος με το απλό psn, αν και ερχόμενος από το live, στη σύγκριση ωχριά. Πολύ πιο σπαρτιάτικο περιβάλλον το psn.

Τουλάχιστον είναι free και δεν είναι τόσο content restricted όσο το Live.

 

Τι εννοείς content restricted όσο το Live?

 

Το Live ρε παιδιά τι υπηρεσίες έχει που το κάνουν να ξεχωρίζει τόσο? Να νοικιάζεις ταινίες και τραγούδια από e-stores? Σιγά το πράγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό.

Συνήθως ανεπαρκή παροχή έχουν οι front usb θύρες που βρίσκουμε στο μπροστινό μέρος των κουτιών.

 

Αλλά στα laptops κανονικά πρέπει να έχουν την κανονική τάση, διαφορετικά φεύγουν από το πρωτόκολλο του usb2.

 

Από την άλλη υπάρχουν μερικοί σκληροί δίσκοι που απαιτούν περισσότερη τάση λειτουργίας απ' όση δίνει το usb2 και έτσι είτε μερικοί δίνουν 2 καλώδια usb για περισσότερο ρεύμα (όπως ο apacer που έχω) είτε λειτουργούν ανεπαρκώς με αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζονται όπως λες.

 

Σε θέμα μητρικών τώρα, οι μητρικές της gigabyte είναι καλή περίπτωση μητρικών οι οποίες, εκτός από το ότι φέρουν πολύ καλούς controllers πάνω, κάποια μοντέλα τους έχουν το USB3x χαρακτηριστικό, που προσφέρει 3 φορές περισσότερη τάση σε κάποιες θύρες usb, έτσι ώστε να είναι πολύ πιο εύκολο να αναγνωρίσει όλες τις συσκευές και επίσης επιτρέπει τη γρηγορότερη φόρτιση hotplug συσκευών όπως π.χ. smartphones.

 

Εννοείς πως ένα εξωτερικό σκληρό δεν πρέπει να τον συνδέουμε στις μπροστινές θύρες usb του κουτιού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς πως ένα εξωτερικό σκληρό δεν πρέπει να τον συνδέουμε στις μπροστινές θύρες usb του κουτιού?

 

μου εχει τυχει σε μπροστινες θυρες να μην παιρνει σωστη ταση ο δισκος και να μην αναγνωριζεται καν

πολλες φορες οι 2 usb που εχει το κουτι ειναι συνεπεια hub που βρισκεται απο πισω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς πως ένα εξωτερικό σκληρό δεν πρέπει να τον συνδέουμε στις μπροστινές θύρες usb του κουτιού?

εγω παντως εναν εξωτερικο 3.5" που εχω 320gb μια χαρα δουλευει και δεν εχει παθει τιποτα, παντα στις μπροστινες τον συνδεω (τωρα δλδ που τον εχω μονο για backup και δεν τον εχω μονιμα συνδεμενο,πριν που τον ειχα μονιμα τον ειχα απο πισω για να μην μου ποιανει τις μπροστινες θυρες).

 

Υ.Γ.υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να αλλαξω τις 2 μπροστινες θυρες usb γτ η μια χαλασε απο ενα αποτομο τραβηγμα και δεν ποιανει παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ενας παραγοντας θα καθορισει εαν παρω το TB.Αν βγαλουν eboot για το MLB12 The Show.Εκτος του Dark Souls δεν βλεπω κανενα αλλο σοβαρο παιχνιδι να βγηκε τοσο καιρο (εννοω exclusive βεβαια διοτι για ολα τα υπολοιπα υπαρχει το pc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά αν πάρω το true blue και το εγκαταστήσω στο ps3 μου (που έχω ήδη cfw kneaw), μετά μπορώ να ξαναγυρίσω στο cfw του kneaw?

 

ποιο e-shop προτείνετε και ποια είναι η τελευταία του έκδοση?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά αν πάρω το true blue και το εγκαταστήσω στο ps3 μου (που έχω ήδη cfw kneaw), μετά μπορώ να ξαναγυρίσω στο cfw του kneaw?

 

ποιο e-shop προτείνετε και ποια είναι η τελευταία του έκδοση?

 

ευχαριστώ

 

Ναι, μπορεις οποτε θελεις.Ξανα σε recovery και περνας απο πανω το kmeaw.Η αληθεια οτι θα προτιμουσα να δουλευαν ταυτοχρονα αλλα δεν γινεται καθως πρεπει να περαστει το TB CFW.

Παρε το απο καταστημα EBW.Καλουτσικη τιμη το εχει.Αναβαθμιζεται μονο του οποτε μην σε απασχολει αυτο.Κοιτα μονο πριν κανεις την αγορα τι ακριβως θελεις να παιζεις.Για αυτο περιμενω εγω.Εκτος των Dark Souls, The Show 12 αντε και του SSX εμενα δεν με ενδιαφερει κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά αν πάρω το true blue και το εγκαταστήσω στο ps3 μου (που έχω ήδη cfw kneaw), μετά μπορώ να ξαναγυρίσω στο cfw του kneaw?

 

ποιο e-shop προτείνετε και ποια είναι η τελευταία του έκδοση?

 

ευχαριστώ

 

http://www.insomnia.gr/topic/439353-trueblue-usb-dongle-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς content restricted όσο το Live?

 

Το Live ρε παιδιά τι υπηρεσίες έχει που το κάνουν να ξεχωρίζει τόσο? Να νοικιάζεις ταινίες και τραγούδια από e-stores? Σιγά το πράγμα!

 

Στο ιρλανδέζικο live που έχω έχει τα εξής: (για πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες απαιτείται live gold, κάποιες υπηρεσίες παίζουν και με live free)

facebook, twitter, youtube, vevo (πάρα πολύ καλό, βασικά την έχω καταβρεί γιατί το έχω και παίζω playlists με τα κομμάτια μου από τη vevo), muzu.tv (μουσικό κανάλι και αυτό), dailymotion (ενημερωτικό με πολλά βίντεο σε πολλούς τομείς), zune video player (για ενικοίαση και αγορά ταινιών).

 

Δεν έχω ακόμα δοκιμάσει το netflix (ο μεγαλύτερος digital video διανομέας στον κόσμο) και ΔΕΝ παίζει το sky player, καθώς είναι restricted σε Ιρλανδία και Αγγλία.

 

To live σε ορισμένες υπηρεσίες είναι restricted ανάλογα με το region, π.χ. οι αμερικάνικοι λογαριασμοί live έχουν συνήθως πλουσιότερο περιεχόμενο και περισσότερα apps. Π.χ. έχουν το espn, το hulu. Το γαλλικό και το καναδέζικο live έχουν το canal+ για tv.

Εννοείται πως το ελληνικό live είναι πολύ φτωχό.

 

Το θέμα είναι πως και να φτιάξεις άλλο λογαριασμό, π.χ. αμερικάνικο ή ιρλανδέζικο, κάποια από τα apps δε θα λειτουργούν γιατί θα είναι restricted λόγω geolocation.

Δηλαδή το app εντοπίζει πως το τρέχεις στην τάδε χώρα και στο κλειδώνει να μην τρέξει καθώς είναι προορισμένο μόνο π.χ. να τρέξει Αμερική. Ή μόνο Γαλλία/Καναδά.

Επίσης άπαξ και φτιάξεις ένα gamertag και δηλώσεις μία συγκεκριμένη χώρα διαμονής, δε μπορείς αυτό να το αλλάξεις στο ίδιο gamertag. Παραμόνο αν φτιάξεις καινούριο.

 

Eπίσης όλα τα καλά παιχνίδια υπάρχουν σε digital κατέβασμα.

 

Και φυσικά υπάρχει το xbox live arcade το οποίο είναι σαν να αγοράζεις μία 2η κονσόλα, με εκατοντάδες dowloaded παιχνίδια, μεταξύ των οποίων, δεκάδες exclusive τίτλους παιχνιδιών που δεν έχουν βγει σε άλλο δίκτυο (π.χ. psn, steam, mac store) και είναι exclusive στο Live και τα οποία κοστίζουν από 4 ως 12 ευρώ. (χοντρικά)

Το Alan Wake American Nightmare είναι μία περίπτωση τίτλου Live arcade exclusive (μόλις βγήκε). Άλλη τέτοια περίπτωση είναι το καινούριο Fable που βγαίνει για το Live Arcade μέσα στο 2012, καθώς και το Fruit Ninja Kinect που είναι τίτλος για Kinect (exclusive από τους δημιουργούς του επίσης εξαιρετικού gunstringer).

 

Επίσης τα live arcade παιχνίδια καθώς και εν γένει όλα τα digital παιχνίδια μπορείς με ένα έμμεσο cheat (το οποίο όμως είναι νόμιμο) να τα αγοράζεις μία φορά και να τα παίζεις/να τα έχεις και εσύ και ένας φίλος σου. (ή μεταξύ εσένα και ενός τρίτου φίλου σου. Το κόλπο ισχύει πάντα ανάμεσα σε 2 φίλους και 2 κονσόλες). Άρα αγοράζεις ένα παιχνίδι διά του 2 και το χαίρεστε και οι 2.

Π.χ. το εκπληκτικό rpg Tales of Vesperia, που από πολλούς θεωρείται το κορυφαίο rpg αυτής της γενιάς και είναι exclusive τίτλος του 360 για Ευρώπη, Αμερική, μπορείς να το αγοράσεις digital στο Live με 19.99ευρώ όταν στα καταστήματα πωλείται 60 ευρώ. (λόγω έλλειψης)

Έτσι αν υπάρχουν 2 φιλαράκια που έχουν και οι 2 360 και οι 2 live (ΔΕΝ απαιτείται gold, απλό free), μπορούν να αγοράσουν τον τίτλο διά του 2 και να το έχουν και οι 2 με 10 ευρώ. Αντίστοιχα το American Nightmare με 6 ευρώ ο ένας. Το limbo με 6 ευρώ, το resident evil 4 HD με 10 ευρώ, το Crysis 1 (που είναι μόνο digital διανομή) με 10 ευρώ και πάει λέγοντας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

jailbreak = custom firmware (cfw) 3.55

εαν εισαι σε official firmware > 3.55 δεν γινεται να πας σε cfw

για να πας σε cfw πρεπει να εισαι σε firmware 3.55 οποιασδηποτε μορφης και κατω και δεν απαιτειται ανοιγμα κονσολας, μπαινει επανω με απλο usb stick

Για να πας σε 3.55 εαν εχεις official firmware>3.56 αυτο γινεται μονο με DOWNGRADE που ΑΠΑΙΤΕΙ ανοιγμα κονσολας και φλασαρισμα της μνημης NOR η NAND (αναλογα με το μοντελο που εχεις) με το E3-flasher (ευκολοτερη μεθοδος) η με το ProGskeet (δυσκολοτερη μεθοδος)

Αλλος τροπος δεν υπαρχει

ΕΓΚΥΡΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ

Επεξ/σία από mtzs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...