Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπήρχε περίπτωση να την χακάρω έτσι και αλλιώς, γιατί παίζω online.

 

Ναι δε μπορείς να παίζεις online και να τη χακάρεις, καθώς χάνεις το online.

Και προσωπικά πιστεύω αυτό είναι και το θετικό στο psn, δηλαδή το δωρεάν online και όχι το restricted content που σου δίνει το xbox live.

 

Tώρα αν είχαν προχωρήσει και σε κάποια παραπέρα, όπως π.χ. να έχουν δώσει το cloud storage στο απλό psn και να είχαν μεγαλύτερη ενσωμάτωση του steam (την περίμενα πολύ καλύτερη), τότε θα ήταν ακόμα καλύτερο το psn κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το κακό με το Live είναι οτι ενώ πληρώνεις κανονικά, σου βγάζει ένα σωρό διαφημίσεις με προσφορές κτλ, και καταντάει λίγο ενοχλητικό. Η λογική λέει οτι οι silver users θα έπρεπε να έχουν διαφημίσεις, και όχι οι "premium" gold.

 

Όσο για το cloud saving στο PSN, το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βάλω PSN Plus μόνο γι' αυτό το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με το Live είναι οτι ενώ πληρώνεις κανονικά, σου βγάζει ένα σωρό διαφημίσεις με προσφορές κτλ, και καταντάει λίγο ενοχλητικό. Η λογική λέει οτι οι silver users θα έπρεπε να έχουν διαφημίσεις, και όχι οι "premium" gold.

 

Όσο για το cloud saving στο PSN, το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να βάλω PSN Plus μόνο γι' αυτό το λόγο.

 

Εγώ δεν πληρώνω για οnline παρά μόνο από redeem codes ή κάποια πολύ πολύ καλή προσφορά.

Πριν 5 μέρες είχα προσφορά στο Live για 2 μήνες live με 2 ευρώ.

Και έβαλα την προσφορά μέσω paypal. 1 ευρώ το μήνα μπορώ να τα δώσω για online :P

Και αμέσως ανέβασα (με copy) τα saves στο cloud, για να υπάρχουν.

Τώρα όταν τελειώσει η συνδρομή, απλά θα υπάρχουν και δε θα μπορώ να τα κάνω access.

 

Aυτό θα σου πρότεινα και σένα, δηλαδή να βρεις κάποια προσφορά για psn ή να κάνεις μηνιαία συνδρομή και μετά να την κόψεις στο plus, και να τα έχεις πάνω.

Φυσικά αυτό αποτρέπει τον συγχρονισμό, αλλά έτσι η αλλιώς θα τα κάνεις copy και όχι move και μπορείς να ανεβάσεις saves σημαντικά που έχεις να υπάρχουν και να τα ξανασυγχρονίσεις μετά από 5-6 μήνες, με εκ νέου συνδρομή. Δεν είμαι και σίγουρος αν έχει μηνιαία συνδρομή το psn plus, γιατί δεν έχω ασχοληθεί καν μέχρι τώρα με το plus.

 

Εμένα ως περιβάλλον μου αρέσει περισσότερο το live από το psn, δε με ενοχλούν τόσο οι διαφημίσεις, αυτό που με ενοχλεί είναι το region locked περιεχόμενο και ειδικά στα apps τώρα και ειδικά το ότι το περιεχόμενο στην Ευρώπη είναι πιο φτωχό από το περιεχόμενο στην Αμερική, ενώ η τιμή του live gold είναι η ίδια (και με την ισοτιμία πιο φθηνή για τους Aμερικάνους). Γι αυτό και δεν πληρώνω για live gold συνδρομή, παρά μόνο σε κάτι τρελές προσφορές όπως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και απο 4.11 γινεται το εκανα προχθες

σε μια κονσολα

 

 

εννοεις downgrade απο official 4.11 firmwire η απο custom σε 3.55??εγω εχω official 3.70 μπορω να το κανω downgrade σε 3.55??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις downgrade απο official 4.11 firmwire η απο custom σε 3.55??εγω εχω official 3.70 μπορω να το κανω downgrade σε 3.55??

Χρειαζεται ανοιγμα η κονσολα και ειδικο clip το Ε3 flasher που κουμπωνει στη μητρικη για downgrade και μετα ξαναβγαινει.

Γινεται εφοσον το PS3 σου το αγορασες με firmware 3.50 και κατω (μαμισιο firmware). Αν ειχε 3.60+ οταν το εβγαλες απο το κουτι του δεν γινεται

Αν δεν ξερεις τι firmware ειχε πες μας το κωδικο της κονσολας (αναγραφεται στο πισω μερος) και το date code (αναγραφεται στο κατω μερος) να σου πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεται ανοιγμα η κονσολα και ειδικο clip το Ε3 flasher που κουμπωνει στη μητρικη για downgrade και μετα ξαναβγαινει.

Γινεται εφοσον το PS3 σου το αγορασες με firmware 3.50 και κατω (μαμισιο firmware). Αν ειχε 3.60+ οταν το εβγαλες απο το κουτι του δεν γινεται

Αν δεν ξερεις τι firmware ειχε πες μας το κωδικο της κονσολας (αναγραφεται στο πισω μερος) και το date code (αναγραφεται στο κατω μερος) να σου πουμε

 

 

φιλε μ το εχω τουλαχιστον 3+ χρονια και εχω κανει 2-3 αναβαθμισεις!!τι εννοεις κωδικο αυτον που λεει model no.??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το εχεις 3+ χρονια τοτε γινεται downgrade σε 3.55

ειναι ενας κωδικος του στυλ CECH XXXXXX

 

 

CECH-2003B!!αν γινεται μιλαμε παντα για τον Ε3 flasher που αναφερες ετσι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με αυτη τη λιστα εδω

http://www.ps3devwiki.com/wiki/SKU_Models#Retail_Models

εχεις το πρωτο 250αρι σλιμ που βγηκε και ερχοταν με μαμισιο firmware 2.79

αρα γινεται downgrade με το E3 flasher.

Εκτος απο αυτο θα χρειαστεις ενα ειδικο usb flashaki (dongle) η ενα PSP η ενα iphone 3G για να μπεις σε factory service mode

και ενα απλο usb για να περασεις μεσα τα αρχεια των firmware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με αυτη τη λιστα εδω

http://www.ps3devwiki.com/wiki/SKU_Models#Retail_Models

εχεις το πρωτο 250αρι σλιμ που βγηκε και ερχοταν με μαμισιο firmware 2.79

αρα γινεται downgrade με το E3 flasher.

Εκτος απο αυτο θα χρειαστεις ενα ειδικο usb flashaki (dongle) η ενα PSP η ενα iphone 3G για να μπεις σε factory service mode

και ενα απλο usb για να περασεις μεσα τα αρχεια των firmware

 

 

ωπα κατσε λιγο γιατι χαθηκα...οκ με το μοντελο του ps3 την ειδα τη λιστα!!

1η ερωτηση που 8α βρω τον Ε3 flasher??

2η εχω το psp fat το 1000 αν γνωριζεις χακαρισμενο στη 5.00 με M33-4!!

3η το ειδικο flashaki dongle που το βρησκω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοστιζει περι τα 80 ευρω νομιζω η το παραγγελνεις απο retailers του εξωτερικου η απο εδω στις αγγελιες. κατα καιρους πουλανε μερικα

Εχε υποψην πως

  1. χρειαζεται καλα χερια να ανοιξεις την κονσολα και να το σεταρεις σωστα (να το κατεχεις το αθλημα - δεν ειναι και κατι πολυ δυσκολο το ανοιγμα εδω που τα λεμε)
  2. να προσεξεις μετα τη σωστη σειρα που θα βαλεις το firmware για να μη μπρικαρεις την κονσολα (θεωρω πως αυτο ειναι το πιο δυσκολο μερος της ολης διαδικασιας)

http://www.youtube.com/watch?v=WHNw2E4tU6c&feature=related

 

 

Πρεπει σε καποια στιγμη της διαδικασιας να μπεις σε factory service mode (FSM)... Αυτο γινεται με 3 τροπους (αν εχεις καποιο απο αυτα δε χρειαζεται το αλλο)

1. PSP 2.PS3break dongle (η κατι αναλογο) 3.Ιphone3g (μονο τα απλα 3G μοντελα) η Ipod2g

και στις 3 περιπτωσεις χρειαζεται να περασεις μεσα ειδικα αρχεια που βαζουν την κονσολα σε FSM

http://www.youtube.com/watch?v=594dZBbWWsA

 

Αν δεν εισαι εξικοιωμενος με αυτα καλυτερα να βρεις καποιον να στο κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι πως μου φαινεται αρκετα το δυσκολο το 2 βημα γιατι δν εχω ξανασχοληθει με το hack του ps3(σε εφαρμογη σε πραξεις εννοω) μονο γνωσεις εχω για τα firmwire!!Ωμολογω παντως οτι ειναι πολυ πιο δυσκολη διαδικασια απο του psp που την εχω κανει μονος μ!!μαλλον θα ψαξω για κανεναν ειδικο(τουλαχιστον αφου ξερω οτι γινεται downgrade)!!σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και για τον χρονο σου!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε cfw 3.55 και χρησιμοποιώ multiman, αξίζει να βάλω το true blue ή θα χάσω τη δυνατότητα να παίζω τα μέχρι τώρα backups μου?

Κανένα αξιόπιστο μαγαζί για true blue υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...