Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ίδια μηχανή θα είναι σίγουρα, αλλά με μεγάλες βελτιώσεις. Και το Max Payne 3 αυτή την μηχανή χρησιμοποιεί. Δεν υπάρχει το ενδεχόμενο να αλλάξει engine η Rockstar.

 

Cortan ναι, στο 360 είναι οπτικά ανώτερο, στο PS3 έχει χειρότερο ΑΑ και τρέχει σε 640p.

 

Δεν νομιζω να ειναι η ιδια μηχανη φιλε... Το gta v δεν ειναι ενα παιχνιδι σαν ολα τα αλλα, αλλα αποτελει τον βασικο πυρηνα της rockstar οποτε ολα περιστρεφονται γυρω απο αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H ίδια μηχανή θα είναι λέμε, θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να χρησιμοποιήσουν κάτι διαφορετικό. Εκτός και αν κάνουν την έκπληξη, τι να πώ...

 

Και γω ελπιζω να μας κανουν αυτην την ευχαριστη εκπληξη αν και δεν το θεωρω τοσο απιθανο να γινει... Για να δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τι παιζει με το jailbreak στο ps3,το χω αφησει λιγο τον τελευταιο καιρο και δν εχω μαθει νεα!!υπαρχει τπτ καινουργειο για firmwire πανω απο 3.55!!ακουσα οτι ενας νεος hacker εργαζεται στο jailbreak της 4.11,ισχυει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το PS3 πόσα μεροκάματα έδωσες?

Ή μήπως το έκλεψες και αυτό?

 

Είπαμε κρίση-κρίση, αλλά μην γινόμαστε και προκλητικοί έτσι?

 

εισαι φοβερος μπραβο...συνεχισε ετσι...

ΠΛουσιε δεν μου δανιζεις κανενα cd προτιμω δρασης....

 

μιας και μου το παιζεται ολοι τελειοι...ας ριξουμε μια ματια στα pc σας να δουμε τι εχετε κλεψει και τι οχι... απο λογια αλλο τπτ..αλλα απο πραξεις να σας δω... οσο για τους ανωριμους που νομιζουν οτι επειδη δεν εχουμε χρηματα να αγορασουμε cd αξιας 50-60 ευρω -και ζηταμε οι χαζοι την βοηθεια σας, γτ μεσα εδω ειστε και "ψαγμενοι" τρομαρα σας...- ειμαστε και κλεφτες...ας μας απαγορεψουν το gaming !κλεινωντας οποιος με θεωρει κλεφτη ας με παρει τηλ να μου δανιζει original παιχνιδακια..για να μη κανω και εγω το "πιτσιρικι" παραπτωματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπες φιλε μου modenaros, αν υπαρχει ενας ανθρωπος ο οποιος ασχολειτε με την τεχνολογια και με pc και δεν εχει ουτε ενα κατευασμενο τραγουδι/παιχνιδι/προγραμμα εγω θα στεισω @@@@...

πριν μηλισουμε να κοιταμε λιγο και τους εαυτους μας...αν εσυ φιλε Timour21 εχεις τοσα λεφτα για να δεινεις καθε τρεις και λιγο σε αυθεντικα παιχνιδια για το ps3 δωσε και τιποτα σε μας για να μην τα κατευαζουμε!

 

@naruto μπορει να ειναι "κλεψια" αλλα ας προσεχαν οι εταιριες τι ζητανε, ουτε απο χρυσο νατανε...ακους εκει 60-70Ε τα παιχνιδια, ας τα κατευασουν ολα για το ps3 στα 20Ε να δεις οτι θα τα αγοραζουμε (ο λογος για τον οποιο θελω να πουλησω την δικια μου για να παρω cfw,αρκετα εχω πληρωσει μεχρι στιγμης και στο ps2 και στο ps3), στο pc οσο και να τα πανε εγω δεν δεχομε να πληρωσω παιχνιδι αφου μπορω και το εχω τζαμπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το PS3 πόσα μεροκάματα έδωσες?

Ή μήπως το έκλεψες και αυτό?

 

Είπαμε κρίση-κρίση, αλλά μην γινόμαστε και προκλητικοί έτσι?

 

 

Το χακάρισμα μιας κονσόλας είναι καθόλα νόμιμο σύμφωνα με την ελληνική και παγκόσμια νομοθεσία.

 

 

Είναι δικαίωμα του thread starter να ρωτήσει εδώ πως γίνεται ένα χακάρισμα και επίσης να εκφράσει την άποψή του πως ένα παιχνίδι σήμερα κοστίζει όσο 2 μεροκάματα.

Κάτι το οποίο δεν απέχει από την πραγματικότητα και συνήθως τα περισσότερα από αυτά τα χρήματα δεν πάνε στους καθαυτούς developers των παιχνιδιών, αλλά στους εκδοτικούς οίκους και στους κατασκευαστές των κονσολών.

 

Επίσης, ο topic starter δε ρώτησε τίποτα σχετικό με το πώς θα κατεβάσει πνευματικό περιεχόμενο ή πώς θα τρέξει παράνομα παιχνίδια, οπότε το ύφος του thread είναι καθόλα σωστό κατά την άποψή μου.

 

Και θα σε παρακαλούσα να μας απαντήσεις τι εννοείς με την έκφραση "μήπως το έκλεψες και αυτό?"

 

Έκλεψε κάτι ο topic starter? :S

Μία ερώτηση έκανε, εξέφρασε μία άποψη και ζήτησε ένα tutorial.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί αλλά σύμφωνα με το ToS της εταιρίας απαγορεύεται. Δεν ξέρω απο νομικά κτλ, αλλά απο την στιγμή που αγοράζεις την κονσόλα είναι σαν να παραβιάζεις τους όρους χρήσης που έχει θέσει η εταιρία με το να χακάρεις την κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί αλλά σύμφωνα με το ToS της εταιρίας απαγορεύεται. Δεν ξέρω απο νομικά κτλ, αλλά απο την στιγμή που αγοράζεις την κονσόλα είναι σαν να παραβιάζεις τους όρους χρήσης που έχει θέσει η εταιρία με το να χακάρεις την κονσόλα.

 

Όχι καμία σχέση.

Η αγορά μίας κονσόλας είναι τελικό προιόν του οποίου γίνεσαι τελικός χρήστης και έχεις τα αποκλειστικά δικαιώματα χρήσης του.

 

Αυτό που είναι παράνομο είναι να μπεις στα online δίκτυα της κάθε εταιρείας (xbox live, psn network) έχοντας χακάρει την κονσόλα, γι αυτό πριν κάνεις signup σε αυτά τα δίκτυα σου διαβιβάζουν τους όρους χρήσης της υπηρεσίας με τους οποίους πρέπει να συμφωνήσεις, δηλαδή να βάλεις την ψηφιακή σου υπογραφή.

 

Δηλαδή παράνομη είναι η χρήση των υπηρεσιών που υπέγκεινται σε νομική σχέση και όχι το ίδιο το κουτί, το hardware και ό,τι περιλαμβάνει.

Το οποίο μπορείς να το κάνεις ό,τι θέλεις.

Από το να το κάνεις πατίνι μέχρι και να το χακάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους... υπαρχει καποιος τροπος να βρω καποιον να με βοηθησει να χακαρω το ps3 ή καποιο tutorial στις μερες μας για να αγορασεις ενα παιχνιδι θελεις δυο μεροκαματα.... :fear:

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό, λόγω ότι το σπάσιμο γίνεται μόνο εάν δεν έχει ξεπεράσει το Firmware που σπάει.

 

Για το PS3 πόσα μεροκάματα έδωσες?

Ή μήπως το έκλεψες και αυτό?

 

Είπαμε κρίση-κρίση, αλλά μην γινόμαστε και προκλητικοί έτσι?

Προκλητική είναι η Sony που έχει 70€ τα παιχνίδια. Δεν κλέβει τον περιπτερά τις γειτονιάς.

Όπως δεν είναι κλεψιά να κλέψεις την τράπεζα, έτσι και αυτό. ;)

Να φροντίσουν να φτιάξουν ένα Store, όπου ο κόσμος θα μπορεί να κατεβάζει τα παιχνίδια με μικρό κόστος, 5€ για παράδειγμα. Ας ρωτήσουν την Apple πως θα το κάνουν, αν δεν μπορούν μόνοι τους.

Από την άλλη μεριά φαίνεται να μην πειράζει την SONY και την κάθε SONY η πειρατεία. Αν την πείραζε θα έβρισκε τρόπους να δελεάσει το κοινό. Οπότε σου λέει 70€ και όποιος τσιμπήσει.

Κάποιος θα πει για τα καταστήματα τις Αγγλίας που πουλάνε με 45€. Θα πρέπει να πούμε εδώ ότι αυτά τα καταστήματα είναι μετρημένα στα δάχτυλα και πουλάνε μόνο αυτά σε τόσο χαμηλές τιμές, κάνοντας ζημιά σε άλλα καταστήματα ιδιωτών και άλλων εταιριών με τις τιμές που πουλάνε. Με λίγα λόγια τα καταστήματα στην Αγγλία πέρα από τα Internetικά που πουλάνε με τόσο χαμηλό κόστος, έχουν κανονικές τιμές, όπως αυτά στην Ελλάδα. Για να μην παραμυθιάζονται όσοι αγοράζουν φθηνά από Αγγλία ότι κάνουν τίμια κίνηση.

 

Υ.Γ.: Δεν έχω σπάσει την κονσόλα γιατί θα έχω περιορισμούς με Online, κλπ. Από εκεί και πέρα ψωνίζω από τα φθηνά καταστήματα της Αγγλίας για πιο φθηνά, απλά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τι παιζει με το jailbreak στο ps3,το χω αφησει λιγο τον τελευταιο καιρο και δν εχω μαθει νεα!!υπαρχει τπτ καινουργειο για firmwire πανω απο 3.55!!ακουσα οτι ενας νεος hacker εργαζεται στο jailbreak της 4.11,ισχυει??

 

 

Δεν υπάρχει τίποτα σίγουρο ακόμα.

Τελευταίο CFW παραμένει το 3.55 CFW.

Από κει και πέρα μπορείς - υπό προυποθέσεις - να κάνεις downgrade από 4.00 (νομίζω και από 4.10) και πίσω στο 3.55 για να βάλεις CFW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παράνομη είναι η χρήση των υπηρεσιών που υπέγκεινται σε νομική σχέση και όχι το ίδιο το κουτί, το hardware και ό,τι περιλαμβάνει.

Το οποίο μπορείς να το κάνεις ό,τι θέλεις.

Από το να το κάνεις πατίνι μέχρι και να το χακάρεις.

 

Μάλιστα, κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, κατάλαβα.

 

Ναι σκέψου πως όπως με τον ίδιο τρόπο μπορείς να πάρεις το ps3 σου και να το πετάξεις στα σκουπίδια, έτσι μπορείς να ανοίξεις την κονσόλα και να τη χακάρεις/τσιπάρεις/φλασάρεις. Same thing. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...