Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια επειδη εχω μπερδευτει και εχω χαθει στον ογκο πληροφοριων του νετ, τελικα σπαει το ps3? εγω ειμαι στην 3.56 και το μηχανημα μου ειναι φατ και αρκετα παλιο. Βγηκε καποιο σοφτγουερ η μονο με τσιπακι γινεται δουλια? ευχαριστω

 

Και αν οντως σπαει μπορει καποιος να δωσει ενα σιτε οπου βα εξηγει βημα βημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω ένα σκληρό 500gb στο ps3.

Aν το συνδέσω με το pc θα μπορέσω να δω με το hdd sentinel?

Και για να βάλω κάποιο άλλο σκληρό τι διαδικασία πρέπει να ακοολουθήσω?Γιατι έχω καιρό να το πειράξω..

Απλά βάζω το καινούργιο σκληρο και του κάνω φορμάτ μέσα απο το ps3 και μετά απλά εγκατάσταση το multiman?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφει στο τελος CECHL04

γινεται downgrade με το Ε3 flasher (τσιπακι) που κλιπαρεις στην μητρικη του ΠΣ3

μετα αν θελεις το αφαιρεις.

 

Παιδια επειδη εχω μπερδευτει και εχω χαθει στον ογκο πληροφοριων του νετ, τελικα σπαει το ps3? εγω ειμαι στην 3.56 και το μηχανημα μου ειναι φατ και αρκετα παλιο. Βγηκε καποιο σοφτγουερ η μονο με τσιπακι γινεται δουλια? ευχαριστω

 

Και αν οντως σπαει μπορει καποιος να δωσει ενα σιτε οπου βα εξηγει βημα βημα?

 

το ιδιο ισχυει και για σενα. Στην 3.56 που εισαι δεν γινεται τιποτα. Πρεπει να κανεις downgrade σε προηγουμενο firmware με το Ε3 και μετα βαζεις πανω το cfw

 

Eχω ένα σκληρό 500gb στο ps3.

Aν το συνδέσω με το pc θα μπορέσω να δω με το hdd sentinel?

Και για να βάλω κάποιο άλλο σκληρό τι διαδικασία πρέπει να ακοολουθήσω?Γιατι έχω καιρό να το πειράξω..

Απλά βάζω το καινούργιο σκληρο και του κάνω φορμάτ μέσα απο το ps3 και μετά απλά εγκατάσταση το multiman?

Ευχαριστώ!

Τι firmware εχεις; και γιατι θελεις να βαλεις τον σκληρο του ΠΣ3 στο pc?

Ο σκληρος του ΠΣ3 ειναι διαφορετικο φορματ (δεν ειναι ουτε fat, ουτε ntfs) και το pc δεν προκειται να τον δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mtzs Σε 3,55 το έχω και παίζω κανονικά τα games...

Ξέρω οτι είναι σε άλλο format απλά θέλω να το βάλω να δω σε τι κατάσταση είναι με το hdsentinel και αν είναι ok να το κάνω format να το βάλω το pc.

Θέλω να το αντικαταστήσω με άλλο μικρότερο κανα 250gb... Aπλά αμα βάλω το 250αρη θα πρέπει να κάνω άλλη διαδικασία πέρα του format και εγκατάστασης του multiman...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mtzs Σε 3,55 το έχω και παίζω κανονικά τα games...

Ξέρω οτι είναι σε άλλο format απλά θέλω να το βάλω να δω σε τι κατάσταση είναι με το hdsentinel και αν είναι ok να το κάνω format να το βάλω το pc.

Θέλω να το αντικαταστήσω με άλλο μικρότερο κανα 250gb... Aπλά αμα βάλω το 250αρη θα πρέπει να κάνω άλλη διαδικασία πέρα του format και εγκατάστασης του multiman...

δεν ξερω αν θα τον δει το sentinel στο format που ειναι τωρα. αλλα τι σε νοιαζει. απαξ και ειναι λειτουργικος στο ΠΣ3 λογικα θα λειτουργει και για pc, αρκει να τον φορμαρεις καταλληλα μετα. Εγω χρησιμοποιω το Acronis Disk Director Suite για φορματ και partitions στο pc.

Τωρα αν αλλαξεις δισκο στο PS3 λογικα θα χρειαστει εκ νεου φορματ ο νεος σκληρος ωστε να αναγνωριζεται απο το συστημα του ΠΣ3.

Αν εννοεις το αν θα χρειαστεις ξανα εγκατασταση του firmware δεν το νομιζω (μιας και το firmware δεν γραφεται στον σκληρο αλλα στην μνημη του ΠΣ3) αλλα δε χανεις κατι να το εχεις ετοιμο το cfw3.55 σε ενα στικακι αν σου ζητησει να το ξαναπερασεις (δεν ειναι κατι το δυσκολο).

εχουν αναφερθει περιπτωσεις που τους ζητησε αναβαθμιση firmware μετα την αλλαγη σκληρου οποτε ξαναβαζεις το 3.55 αν θες να μεινεις εκει

Υποψιν πως θα χασεις saves + trophies διοτι σωζονται στον σκληρο, οποτε δες πως μπορεις να τον κανεις backup πρωτα.

Μετα εγκαθιστας τα κλασσικα. Μουλτιμαν + BDEMU2.pkg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok!Οπότε ξεκινάω το βράδι και το βλέπω...Save θα κρατήσω μόνο αυτά που με ενδιαφέρουν γιατι δεν πάίζω και πολύ το τελευταίο χρόνο κανα 2 game οπότε τσάμπα μένουν τα 250gb ελέυθερα στο ps3!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληροφοριακα ποσο χωρο σου εδινε ο 500αρης απο τα 465 γιγα του;

εχε υποψιν σου οτι απο τον 250αρη θα εχεις διαθεσιμα κοντα στα 190(εγω τοσα ειχα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ΚΜEAW δεν τρεχει.

Σε TrueBlue εχει βγει patch και τρεχει

 

 

 

Κατι εχω διαβασει για το ΤΒ.

Μπορειτε να με φωτισετε λιγο παιδια σχετικα με το ΤΒ. Πρεπει να το αγορασω σονυ και καλα?Δεν μπορω να το κανω με απλο στικακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το TB ειναι για οσους εχουν 3.55 firmware (δεν εχει σημασια ποιο)

Ειναι Usb dongle (drm infected) -δηλαδη περιεχει το payload PL3 σε μορφη drm που υπαρχει στο κανονικο cfw για να κανουν το λεγομενο lv1/lv2 patch στα παιχνιδια ωστε να τρεχουν τα backup

Η διαφορα του ειναι οτι τρεχει τα λεγομενα 3.60+ games (οχι ολα - αλλα οσα βγαζει patch η ομαδα PARADOX που το προωθει) σε cfw 3.55 (χωρις online φυσικα)

Πρεπει να εγκαταστησεις πρωτα το δικο τους firmware (TB cfw) το οποιο ειναι payload free (προφανως γιατι τα φορτωνει απο το dongle) και μπουταρεις παντα με το usb dongle το ΠΣ3.

Αν το μπουταρεις χωρις το dongle συμπεριφερεται σαν ενα απλο ofw 3.55 που εχει τη δυνατοτητα απλα install package file και να τρεχει unsigned homebrew applications (βλεπε Μουλτιμαν). Δηλαδη φαντασου ενα KMEAW χωρις τα payloads γιατι αυτα φορτωνουν απο το dongle

Τα payloads ειναι αυτα που χρειαζονται για να τρεχουν τα signed applications (icluding games)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρηστάρα νομίζω κάπου στα 400gb.

Ο εσωτερικός του ps3 έχει δουλέψει σύνολο 144 ώρες και το έχω σίγουρα πάνω απο ένα έτος...

Οπότε απλά <κάθεται> μέσα στο ps3...

Θα κάνω τι δουλειά μου με ένα 250άρη λογικά άνετα!!!

Παιδιά που θα βρω όλα τα save μέσω ftp να τα μεταφέρω στo pc ωστε να γλιτώσω το ένα ένα usb...

Γιατι βρήκα κάποιους φακέλους αντι για μερικά mb είναι gb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...