Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)αν εχεις firmware 3.55 η κατω γινεται

2)αν η κονσολα ειναι λειτουργικη(πχ σου χαλασει το drive)επαναφερεις το official να μην εχεις καποιο θεμα

3)Δεν χανεις μονο το Online αλλα και τα τελευταια παιχνιδια μιας και εχουν σταματησει τη "δωρεαν" υποστηριξη και τα παιχνιδια παιζουν μεσω usb dongle(TrueBlue)το οποιο κοστιζει αλλα και παλι λειτουργει με 3.55

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτος ο νεος cobra manager Που κυκλοφορησε ο οποιος δεν χρειαζεται το dongle, εχει καποιο καλο χαρακτηριστικο που λειπει απο τον Multiman? Με λιγα λογια, εχουμε εμεις κανα λογο να τον εγκαταστησουμε?

 

Δεν προσφερει κατι νεο (ουτε αυτο που λενε οτι παιζει PSP ISO σε PS3 μιας και χρειαζεται dongle)

Οποτε ακολουθα τον χρυσο κανονα. Οτι δεν μας ενοχλει δεν το ενοχλουμε !!!

 

Μονο ενα μας σωζει: να βρει ο DEANK τα payloads του TB και να τα ενσωματωσει στον Μουλτιμαν (Αν και νομιζω πως μπορει αλλα δεν το κανει για αλλους λογους)

 

Έκανα update στο 4.00 και το original νομίζω ήταν 3.7 κάτι, οποτε μάλλον την πάτησα.

 

Δεν πατησες τιποτα γιατι αν ειχες 3.70+ αυτο ειναι μεγαλυτερο απο3.55 οποτε δεν μπορουσες να κανεις κατι. Καλα εκανες και πηγες στην 4.00 να εχεις και το online. Οσα ειναι πανω απο 3.55 (3.56, 3.60, 366, 3.70, 3.73, 4.00) δεν γινεται να κανεις τιποτα

Υπαρχει λυση βεβαια με το Ε3 flasher αλλα προυποθετει ανοιγμα του ΠΣ3 και γνωση. Δεν ειναι για νεους χρηστες.

Με το ανοιγμα του ΠΣ3 βγαινεις αυτοματως απ την εγγυηση !!! Αμαρτια ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Επειδή είμαι άσχετος και μόλις πήρα το ps3(χθες) και αυτά που λέτε μου ακούγονται λίγο κινέζικα με firmware 4.00 σπασμένα παιχνίδια παίζει να παίξουμε ή θα τα πληρώνουμε όλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα τις προάλλες το Uncharted 3. (Μεταχειρισμένο από το ebay είναι πάντα πιο φτηνό, δε χρειάζεται να το πάρω με το που βγήκε.)

Το πέρασα στον εσωτερικό σκληρό του PS3 και κατόπιν το πέρασα στον εξωτερικό με τον multiman, για να περάσω το fix (version5) και να μπορώ να το παίξω.

Χρησιμοποιώ Ubuntu, επομένως, αφού εγκατέστησα το xdelta3, έτρεξα το uc3_fix_unix.command σε τερματικό.

 

Το τερματικό έβγαλε την ερώτηση για το αν τρέχω πρώτη φορά το fix και αφού απάντησα ναι (για την ακρίβεια "n", αρνητικά, γιατί η διατύπωση της ερώτησης δεν ήταν αυτή ακριβώς) το τερματικό έκλεισε σε δυο δευτερόλεπτα.

 

Υποθέτω πως η δουλειά δεν έγινε, μιας και στον φάκελο USDIR π.χ. υπάρχει μόνο το EBOOT.BAK, χωρίς να υπάρχει κάποιο EBOOT.BIN (αλλαγμένο).

 

Να υποθέσω πως ο λόγος που δεν έγινε η δουλειά είναι πως χωρίστηκε το αρχείο που ήταν 7+κάτι γίγα σε 8 κομμάτια;

Σε κάποιο άλλο φόρουμ διαβάζω:

You don't need to rejoin your pak23.psarc, if it is split, 'cause the patch doesn't touch it.

You do however need the original actor33.psarc, bin.psarc and text1.psarc or the modified versions from the first release of this fix.

 

Μπορεί να φταίει και κάτι άλλο, κατά τη γνώμη σας;

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να εφαρμόσω το fix χωρίς να πρέπει να καταφύγω σε over the network μεταφορές;

Δυστυχώς, η σύνδεση NTFS σκληρού δίσκου δε μου δούλεψε όταν την πάλευα.

 

Αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να εφαρμόσω το fix χωρίς να πρέπει να καταφύγω σε over the network μεταφορές;

Δυστυχώς, η σύνδεση NTFS σκληρού δίσκου δε μου δούλεψε όταν την πάλευα.

 

Αν μπορεί κάποιος ας με διαφωτίσει.

 

μονο για αυτο το κομματι μπορω να σου απαντησω

Aπ το ntfs μπορεις μονο να αντιγραψεις απο εξωτερικο σε εσωτερικο δισκο,το αναποδο δεν γινεται.Μαλλον θα πρεπει να το περασεις μεσω ftp στον υπολογιστη και μετα να γινει η δουλεια(παρε μονο τα αρχεια που χρειαζεται ως αθικτα απο το δισκακι μεσω ftp,κρακαρε και μετα βλεπεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πέρασα στον εσωτερικό σκληρό του PS3 και κατόπιν το πέρασα στον εξωτερικό με τον multiman,

Καλησπερα..να τα παρουμε με την σειρα

Αυτο δεν μπορει να γινει για τον εξης απλο λογο. Προφανως απ οτι καταλαβα εκανες copy το γνησιο παιχνιδι μεσα στην σκληρο σου δισκο απo to BDRom και μετα επισης copy απο τον εσωτερικο σκληρο σε εξωτερικο μεσω ΜΜ (διορθωσε με αν κανω λαθος)

Αυτο ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να γινει οσο αφορα το δευτερο κοπυ λογω του οτι το γνησιο παιχνιδι περιεχει psarc αρχεια μεγαλυτερα απο 4GB που εξ ορισμου δεν μπορουν να μεταφερθουν σε εξωτερικο ΦΑΤ32 σκληρο που αναγνωριζει το ΠΣ3.

Αρα σιγουρα δεν κοπιαριστηκε ολο το παιχνιδι.

 

Αυτο που κανει το φιξ ειναι το εξης: Αλλα αυτο το κανει σε υπολογιστη και οχι στο ΠΣ3

Τα psarc αρχεια ειναι κατι σαν τα zip η rar που χρησιμοποιουμε στο πισι.

το φιξ ξεζιπαρει τα psarc και τα βαζει σε φακελους με το ιδιο αρχικο ονομα του psarc. Ετσι αντι να υπαρχει actor33.psarc υπαρχει actor33 φακελος που εκει μεσα περιεχονται ΟΛΑ τα αρχεια του αρχικου psarc.

Προφανως το φιξ εχει μεσα και καποιο προγραμμα που επιτρεπει στο ΠΣ3 να βλεπει αυτους τους φακελους ως psarc αρχει (υποθετω δεν το ξερω αυτο) αλλα σιγουρα με αυτο τον τροπο η καποιο αλλο emulation αυτα τα psarc διαβαζονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα..να τα παρουμε με την σειρα

Αυτο δεν μπορει να γινει για τον εξης απλο λογο. Προφανως απ οτι καταλαβα εκανες copy το γνησιο παιχνιδι μεσα στην σκληρο σου δισκο απo to BDRom και μετα επισης copy απο τον εσωτερικο σκληρο σε εξωτερικο μεσω ΜΜ (διορθωσε με αν κανω λαθος)

Αυτο ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να γινει οσο αφορα το δευτερο κοπυ λογω του οτι το γνησιο παιχνιδι περιεχει psarc αρχεια μεγαλυτερα απο 4GB που εξ ορισμου δεν μπορουν να μεταφερθουν σε εξωτερικο ΦΑΤ32 σκληρο που αναγνωριζει το ΠΣ3.

Αρα σιγουρα δεν κοπιαριστηκε ολο το παιχνιδι.

 

μου φαινεται δυσκολο να μην γνωριζεις οτι ο μουλτιμαν κοβει τα αρχεια σε μερη ωστε να γραψει σε εξωτερικο δισκο αρχεια πανω απο 4 γιγα...

εξ ου και η καταληξη psarc.66601 66602 κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης βλεποντας το backup μου τωρα στον υπολογιστη βλεπω οτι δεν εχει μεσα κανενα psarc αρχειο και το fix τα εχει μετατρεψει ολα σε φακελους. και δεν υπαρχει κανενα αρχειο > 4 GB. επομενως μπορει να παιξει και απο εξωτερικο FAT32 σκληρο

 

Το θεμα ομως ειναι οτι πρεπει μεσω ftp να μεταφερεις το backup σου απο τον εσωτερικο σκληρο του ΠΣ3, σε σκληρο του Πισι ετσι ωστε να κανεις apply το fix

 

μου φαινεται δυσκολο να μην γνωριζεις οτι ο μουλτιμαν κοβει τα αρχεια σε μερη ωστε να γραψει σε εξωτερικο δισκο αρχεια πανω απο 4 γιγα...

εξ ου και η καταληξη psarc.66601 66602 κοκ

Δεν το γνωριζω φιλε χρηστο ειλικρινα, δεν εχω ασχοληθει καθολου με το κοματι εξωτερικου δισκου και σπλιτ files γιατι τα παιζω ολα απο εσωτερικο και ftp. το εβρισκα ευθυς εξαρχης πολυ πιο βολικο για μενα

 

Και για να μαθω κιολας... αυτα τα psarc.66601 πες οτι τα περναει σε ΦΑΤ 32 συνδεδεμενο με USB στο ΠΣ3. Μετα στον υπολογιστη πως τα ενωνεις αυτα να τα κανεις παλι 1 psarc αρχειο > 4GB για να το επεξεργαστει το fix ? η το fix μπορει να επεξεργαστει και αρχεια τυπου psarc.66601, 02 κοκ ;;; και εννοω το συγκεκριμενο Unc3 fix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης βλεποντας το backup μου τωρα στον υπολογιστη βλεπω οτι δεν εχει μεσα κανενα psarc αρχειο και το fix τα εχει μετατρεψει ολα σε φακελους. και δεν υπαρχει κανενα αρχειο > 4 GB. επομενως μπορει να παιξει και απο εξωτερικο FAT32 σκληρο

 

Το θεμα ομως ειναι οτι πρεπει μεσω ftp να μεταφερεις το backup σου απο τον εσωτερικο σκληρο του ΠΣ3, σε σκληρο του Πισι ετσι ωστε να κανεις apply το fix

 

 

Δεν το γνωριζω φιλε χρηστο ειλικρινα, δεν εχω ασχοληθει καθολου με το κοματι εξωτερικου δισκου και σπλιτ files γιατι τα παιζω ολα απο εσωτερικο και ftp. το εβρισκα ευθυς εξαρχης πολυ πιο βολικο για μενα

 

κανενα προβλημα απλα μου εκανε εκπληξη επειδη εισαι παντοτε εδω δινοντας συμβουλες..

εγω αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν μπορω να βοηθησω στο συγκεκριμενο μιας και δανειστηκα ετοιμη εκδοση απλα χρειαστηκε να κοψω τα αρχεια και παιζω απο εξωτερικο δισκο μια χαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα psarc.xxxx μπορουν μεσα στο πισι να επαναφερθουν στο αρχικο psarc αρχειο μεσω καποιου προγραμματος; αφου βεβαια τα κοπιαρουμε σε NTFS γιατι σε ΦΑΤ32 λογικα δε μπορει να γινει αν μιλαμε για >4Gb οπως στο Unch3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που κανει το φιξ ειναι το εξης: Αλλα αυτο το κανει σε υπολογιστη και οχι στο ΠΣ3

Τα psarc αρχεια ειναι κατι σαν τα zip η rar που χρησιμοποιουμε στο πισι.

το φιξ ξεζιπαρει τα psarc και τα βαζει σε φακελους με το ιδιο αρχικο ονομα του psarc. Ετσι αντι να υπαρχει actor33.psarc υπαρχει actor33 φακελος που εκει μεσα περιεχονται ΟΛΑ τα αρχεια του αρχικου psarc.

Προφανως το φιξ εχει μεσα και καποιο προγραμμα που επιτρεπει στο ΠΣ3 να βλεπει αυτους τους φακελους ως psarc αρχει (υποθετω δεν το ξερω αυτο) αλλα σιγουρα με αυτο τον τροπο η καποιο αλλο emulation αυτα τα psarc διαβαζονται

 

Αυτό που γράφεις είναι πιθανό.

Για αυτό και η πρώτη σκέψη μου ήταν πως το fix δεν δούλεψε, όχι επειδή το έτρεξα από Linux, αλλά επειδή είχα χωρισμένο το αρχείο.

Ωστόσο, εικάζω πως δεν είναι αυτό το πρόβλημα, μιας και βρήκα στο φόρουμ ps3hax, σε ένα update σχετικό με το θέμα του συγκεκριμένου fix, με ημερομηνία 3 Νοεμβρίου, το κείμενο που επισημαίνει το ότι δεν έχει σημασία αν το pak23.psarc είναι χωρισμένο, αφού το patch δεν το αγγίζει, αρκεί να είναι άθικτα (όπως και είναι, γιατί δεν είναι μεγαλύτερα από 4GBs τα actor33.psarc, bin.psarc και text1.psarc.

 

Αν κάποιος το δοκίμασε και έβγαλε άκρη με κάποια Linux διανομή, (εγώ χρησιμοποιώ Ubuntu), θα με βοήθαγε με τα φώτα του.

 

Εκτός αυτού, κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...