Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαξε για Ε3 flasher και αυτο υπο προυποθεσεις. Δεν κανει σε ολα τα μοντελα ΠΣ3

Και αν σου κανει τοτε μονο εαν ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ καθοτι προυποθετει ανοιγμα της κονσολας και εφαρμογη των τσιπ.

Δηλαδη ειναι πολυ δυσκολη διαδικασια... :wacko: :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες έχω 2 ερωτήσεις:

 

1) Έψαχνα στο web πως να περάσεις κατεβασμένα παιχνίδια στον εσωτερικό του ps3 και γράφανε ότι θα πρέπει να γίνει με ftp server. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γίνεται η διαδικασία αυτή και με ένα usb stick (εφόσον βέβαια χωράει εκεί). Εάν ναι, πώς ακριβώς γίνεται? Απλά copy-paste μέσα στο dev_hdd0/GAMES ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

 

2) Έχω περάσει το Uncharted 3 από αυθεντικό bluray μέσα στον εσωτερικό. Πως ακριβώς το crackάρουμε για το 3.55 kmeaw?

Έχω κατεβάσει το τελευταίο fix αλλά οι οδηγίες ήταν πρώτα να εγκαταστήσεις κάποια αρχεία στο κατεβασμένο παιχνίδι στο pc και μετά να το περάσεις. Γίνεται να το crackάρεις με το ίδιο fix με κάποιον τρόπο τώρα που βρίσκεται ήδη στον εσωτερικό του ps3?

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Συνδεεις το ΠΣ3 με το ρουτερ μεσω ethernet (την μεταφορα μεσω wifi ξεχνα την καθοτι ειναι πολυ χρονοβορα 1GB/hour και βαλε)

- Ανοιγεις τον ΜΟΥΛΤΙΜΑΝ και τον αφηνεις ανοιχτο στο ΠΣ3 καθοτι ειναι και ftp server παραλληλα

Στο ΜΜ σου γραφει κατω μια ip-adress της ταξης 192.ΧΧΧ.ΧΧΧ.Χ

- Κατεβαζεις εναν ftp client στο pc (filezilla ειναι free)

- Βαζεις στον filezilla εκει που λεει Κομβος (πανω αριστερα την ip-adress του ΠΣ3) και πατας Συνδεση

- Με drag and drop η copy paste πετας μεσα στον φακελο dev_hdd0/GAMES (δεξιο παραθυρο του filezilla) το backup που θελεις με την μορφη BCES00975 για παραδειγμα

- Το αφηνεις να τα περασει και εισαι ετοιμος.

- Μετα κανεις refresh στον ΜΜ η βγαινεις και ξαναμπαινεις για να δει το backup

 

Μπορεις μεσω εξωτερικου σκληρου η usb stick (αν το backup ειναι μικρο και χωραει) να πας στον ΜΜ σε file mode

Απο αριστερα επιλεγεις το usb και μετα το backup που εχεις (παραδειγμα BCESXXX) και πατας Χ. Σου βγαζει κατι επιλογες και επιλεγεις το copy. πας δεξια τον κερσορα στο dev_hdd0/GAMES και επιλεγεις paste. Το αφηνεις να τα περασει και εισαι ετοιμος

Υποψιν δεν πρεπει να εχεις αρχεια > 4GB γιατι ο ΜΜ δεν αναγνωριζει NTFS

Γινεται αυτο αλλα με αλλο κολπο πιο προχωρημενο

 

2. Απ οσο γνωριζω οι διαδικασιες γινονται μεσα στο πισι. Κυκλοφορουνε παντως και ετοιμες εκδοσεις ευρεως που δεν χρειαζονται φιξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεταφορά παιχνιδιού στον εσωτερικό σκληρο το ΠΣ3 γίνεται με τη μεσολάβηση ενός εξωτερικού (φορμαρισμένου σε fat32).

1. Αν το παιχνίδι δεν έχει αρχεία > 4GB τότε μεταφέρεται απλώς ο φάκελος του παιχνιδιού (ΒΧΧΧ-0ΧΧΧΧ κάπως έτσι είναι) από το PC στον εξωτερικό στο φάκελο GAMES ή GAMEZ και μετά με τον moultiman copy στον εσωτερικό.

2. Αν το παιχνίδι έχει αρχεία >4GB τότε τα μεγάλα αρχεία σπάνε με το opensplit σε μικρότερα και το παιχνίδι μετονομάζεται σε _ΒΧΧΧ-0ΧΧΧΧ. Μετά ακολουθείται η ίδια διαδικασία. Ο moultiman καταλαβαίνει το σπασμένο αρχείο και το ενώνει πάλι αυτόματα στον εσωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση..αν και νομιζω οτι ξερω ιδη την απαντηση!

εχω ps3 fat και εχω την εκδοση 3.70 υπαρχει τροπος να του κανω jailbreak η οπωσ αλλιως λεγετε για να μπορω να παιζω παιχνιδια απο σκληρο!?

μηπως downgrade sthn 3.50?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση..αν και νομιζω οτι ξερω ιδη την απαντηση!

εχω ps3 fat και εχω την εκδοση 3.70 υπαρχει τροπος να του κανω jailbreak η οπωσ αλλιως λεγετε για να μπορω να παιζω παιχνιδια απο σκληρο!?

μηπως downgrade sthn 3.50?

 

ευχαριστω

Απ' ότι ξέρω και εγώ φίλε μου δεν γίνετε!

Εγώ είμαι εδώ και ένα χρόνο, από τότε σχεδόν που βγήκε στο Custom Firmware της 3.55 και παίζω έτσι παιχνίδια από σκληρό, αλλά και πάλι θα φύγω μόλις βγει καινούργιο Custom Firmware γιατί δεν μπορώ να παίξω τα καινούργια παιχνίδια όπως Pro Evolution Soccer 2012 και άλλα!

Τώρα αν γίνετε downgrade από την έκδοση που είσαι στην 3.55 θα στο πει κάποιος άλλος γιατί δεν το έχω ψάξει το θέμα, αν και έχω ακούσει πως με ένα chipaki που περνάς μέσα στο PS3 μπορείς να κάνεις downgrade αλλά δεν ξέρω για ποιες εκδόσεις firmware είναι!

Αλλά θέλει προσοχή και γνώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ φιλε

αν δεν παιζει καινουργια παιχνιδια δεν αξιζει τοτε,

καλυτερα να κανω υπομονη!

Αυτό ακριβώς, βγήκε όμως τώρα ένα True Blue Dongle που το αγοράζεις και με κάποιο τρόπο μπορείς να παίξεις ακόμα και τα καινούργια παιχνίδια αλλά νομίζω όχι όλα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις τα χρήματα που πρέπει (γύρω στα 50 ευρώ) γιατί ίσως μετά από λίγο καιρό να είναι πάλι άχρηστο!

Εγώ θα περιμένω για νέο Custom Firmware και αν δεν βγει σε κανέναν μήνα ακόμα θα αγοράσω το Dongle, μόνο τότε!

http://www.ps3hax.net/2011/11/first-paradox-truebluejb2-only-games-released-tb-v2-2-update/

Αυτό εδώ είναι και μέρα με την μέρα βγαίνουν καινούργια updates και παιχνίδια που μπορείς να παίξεις...όμως δεν γνωρίζω αν πραγματικά αξίζει τα χρήματα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση, σε περίπτωση που χακάρω (jailbrake) την κονσόλα χάνω την σύνδεση στο internet (σερφάρισμα κλπ) ή μόνο την δυνατότητα να παίζω multiplay games online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Internet browser λειτουργει κανονικα οπως και τα updates των παιχνιδιων.

Χανεις οτιδηποτε απαιτει συνδεση σε PSN και επομενως χανεις και το online play

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χανεις οτιδηποτε απαιτει συνδεση σε PSN και επομενως χανεις και το online play

 

 

Δηλαδή δεν υπάρχει γυρισμός ούτε με reset στις default ρυθμήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει, αφαιρείς τα πάντα απο hack και περνάς το τελευταίο διαθέσιμο επίσημο update (το οποίο αυτή τη στιγμή είναι το 4.00).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...