Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μπορει να συνδυαστει CFW+OFW εννοεις θελει τσιπακι? Για ποιο λογο? Πρεπει να τρεξει κωδικας πριν μπει στο XMB?

 

Για σκέτο 3.55 όπως έχουμε τώρα αν δεν έχεις κάνει αναβάθμιση σε 3.56,3.60,3,61 το κάνεις και περνάς και μόνος.Για dual boot όμως(cfw+ofw) στο ίδιο ps3 λένε ότι είναι θέμα του hardware(της vflash μνήμης συγκεκριμένα) οπότε είναι κάτι σαν το τσιπάκι του ps2.

 

Λοιπον, το προβλημα μου λυθηκε ετσι, σε ευχαριστω φιλε για την ιδεα! Με hub να παρεμβαλεται παιζει αψογα, καλυτερα και αποτι θα περιμενα. Τον βλεπει καθε φορα, και μαλλιστα αμα κλεισεις το ps3 παει αυτοματα σε standby ο δισκος και αμα το ανοιξεις ξεκιναει αυτοματα... δε θα μπορουσ ανα ζητησω κατι παραπανω! (ειναι και πολυ βολικο αυτο γιατι το ps3 το εχω στο διπλανο δωματιο απο την τηλεοραση και το ανοιγω με το ασυρματο dualshock που παιζει καλα παρολο που παρεμβαλεται τοιχος. Οποτε ετσι δε χρειαζεται καν να πηγαινω διπλα να κλεινω το δισκο και να τον ανοιγω... τελεια!

 

Εντωμεταξυ εχω παραγγειλει μια βαση για να το στηριζει ορθιο που περιλαμβανει και 4αρι usb hub γιατι τα 2 ειναι πολυ λιγα, μονο με το playTV και το dongle των buzzers δεν εμενε κανενα ηδη για δισκο και αλλα...

 

Οποτε ελπιζω να παιξει σωστα και με εκεινο το hub οταν ερθει η βαση (γιατι δεν ειναι powered εκεινο και γενικα ποτε δε ξερεις...)

 

Ωραίος ρε φίλε.Τελικά έφταιγε ο controller του σκληρού που είναι usb3 και του hub λογικά είναι usb2 για αυτό και λειτουργεί άψογα με το ps3.Το αυτόματο stand by είναι το καλύτερο δεν δεν έχει κουμπί ο σκληρός.Μόλις δει ρεύμα στο hub ανοίγει και μόλις σβήνεις το ps3 σβήνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ετσι ειναι, βεβαια πιο πολυ ριχνω την ευθυνη στο ps3 (που εχει προβλημα με usb3) και οχι στο δισκο που παιζει αψογα σε PC usb2 και στο hub, αλλα σημασια εχει οτι τελικα δουλεψε, τελος καλο ολα καλα!

 

Εχει κουμπι ο δισκος, αλλα αφου εχει και το αυτοματο standby στην οποια κατασταση δεν στροφαρει καθολου αρα δεν μειωνεται η διαρκεια ζωης του, δε με απασχολει να γλιτωσω 2 ευρω το χρονο στο λογαριασμο ρευματος απο το led ακι που αναβοσβηνει καθε 3 δευτερολεπτα...οποτε δε θα τον κλεινω ποτε εκτος αν παω διακοπες πχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι, βεβαια πιο πολυ ριχνω την ευθυνη στο ps3 (που εχει προβλημα με usb3) και οχι στο δισκο που παιζει αψογα σε PC usb2 και στο hub, αλλα σημασια εχει οτι τελικα δουλεψε, τελος καλο ολα καλα!

 

Εχει κουμπι ο δισκος, αλλα αφου εχει και το αυτοματο standby στην οποια κατασταση δεν στροφαρει καθολου αρα δεν μειωνεται η διαρκεια ζωης του, δε με απασχολει να γλιτωσω 2 ευρω το χρονο στο λογαριασμο ρευματος απο το led ακι που αναβοσβηνει καθε 3 δευτερολεπτα...οποτε δε θα τον κλεινω ποτε εκτος αν παω διακοπες πχ...

 

Σωστός.Ο elements που έχω δεν έχει κουμπάκι αλλά κλείνει αυτόματα.Έχουν 2-3 με κουμπάκι αλλά δεν κλείνουν αυτόματα(μάλλον αυτός με το usb3 που έχεις είναι πιο εξελιγμένος για να κλείνει μόνος του και ας έχει κουμπάκι).Το ps3 είναι 4 χρονών περίπου οπότε λογικό να μην υποστηρίζει usb3 σκληρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν και ο elements ειναι η απολυτα φτηνοτερη εκδοση, και αυτος που πηρα σε "φτηνη" σειρα ανηκει και ας εχει usb3. Ειναι My Book essential, και κοστισε μολις 70 λιρες στο amazon...δηλαδη ~80 ευρω μονο. Πλεον βλεπω οτι τον ριξανε και στην Ελλαδα στα 99, καθολου ασχημα!

Ωστοσο δε θα οτν προτεινω σε αλλους για χρηση με ps3 εφοσον εχει αυτο το θεματακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν και ο elements ειναι η απολυτα φτηνοτερη εκδοση, και αυτος που πηρα σε "φτηνη" σειρα ανηκει και ας εχει usb3. Ειναι My Book essential, και κοστισε μολις 70 λιρες στο amazon...δηλαδη ~80 ευρω μονο. Πλεον βλεπω οτι τον ριξανε και στην Ελλαδα στα 99, καθολου ασχημα!

Ωστοσο δε θα οτν προτεινω σε αλλους για χρηση με ps3 εφοσον εχει αυτο το θεματακι...

 

Οι σκληροί πέφτουν κάθε μέρα φίλε μου.Εγώ τον είχα πάρει 90 τον elements πριν 2 μήνες αλλά δεν κοίταξα καν για usb 3.Αυτο το amazon καλή λύση αλλά ακόμα να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι προσευχές μου εισακούσθηκαν !

 

λίνκ 1

 

λίνκ 2

 

Τι έκανε ο άρχοντας !

 

Wait, thn eikona poy την εχεις? Στο PC, ή στην TV? Στρεαμαρει την εικονα στο μονιτρ του PC, ενω ταυτοχρονα σου επιτρεπει να χρησιμοποιησει πληκτρολογιο, ή απλα μεταφραζει πληκτρολογιο/mouse και τα στελνει στην κονσολα και εσυ κανονιζα παιζεις απο τηλεοραση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιχνιδια create και tv superstars δεν μου παιζουν ενω στη compatibility list λεει οτι παιζουν.εχει κανει κανεις αυτα τα παιχνιδια να παιξουν να μου πει και εμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Infamous 2 παιζει σε CFW 3.55.

 

Ναι αλλά ακόμα να βγει στα torrentadika.To έχουν μόνο αυτοί που το έχουν αγοράσει αυθεντικό και το παρέλαβαν πιο νωρίς απο τις 12 Ιουνίου που είναι η επίσημη κυκλοφορία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικα παιχνιδια δεν μου παιζουν και δεν ξερω αν κανω κατι λαθος. εχω τον μουλτιμαν 2 και παταω load βγενω εξω πηγαινω εκι που λεει apps/games κτλ παταω χ και το μονο που κανει ειναι να αλαζει σημα απο 1080 σε 720 και παλι σε 1080 και βγενει εξω ξανα στο μενου. ξερετε τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικα παιχνιδια δεν μου παιζουν και δεν ξερω αν κανω κατι λαθος. εχω τον μουλτιμαν 2 και παταω load βγενω εξω πηγαινω εκι που λεει apps/games κτλ παταω χ και το μονο που κανει ειναι να αλαζει σημα απο 1080 σε 720 και παλι σε 1080 και βγενει εξω ξανα στο μενου. ξερετε τι παιζει?

 

Μερικά games θέλουν select+x(είναι το λεγόμενο bd mirror στο multiman στις ρυθμήσεις).Κάποια άλλα θέλουν disk για να παίξουν.Αυτά τα games τα τρέχεις κανονικά απο το disk στο xmb και όχι απο το app/games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wait, thn eikona poy την εχεις? Στο PC, ή στην TV? Στρεαμαρει την εικονα στο μονιτρ του PC, ενω ταυτοχρονα σου επιτρεπει να χρησιμοποιησει πληκτρολογιο, ή απλα μεταφραζει πληκτρολογιο/mouse και τα στελνει στην κονσολα και εσυ κανονιζα παιζεις απο τηλεοραση?

 

Από ότι έχω καταλάβει, το θέμα είναι πως το PS3 επικοινωνεί με blutooth με το Dualshock και όχι με κάποια "πατέντα". Οπότε στο πρόγραμμα που είναι για Linux (δουλεύει και απλά σε live cd) βάζεις κάποιες διευθύνσεις του PS3 και όπως το Dualshock στέλνει το σήμα με blutooth στο PS3 ακριβώς το ίδιο κάνει και ο υπολογιστής έχοντας κάνει map αντί του μοχλού του dualshock το ποντίκι παράδειγμα ή όποια άλλα κουμπιά θέλεις. Δηλαδή παίζεις κανονικά και χρησιμοποιείς τον υπολογιστή για να εξομοιώνει το Dualshock με τη βοήθεια του blutooth.

 

Για μένα είναι τρομερά νέα. Πλέον ούτε δεύτερη σκέψη να ασχοληθώ με αναβαθμίσεις για Deus Ex στο PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θελω να αγορασω ενα εξωτερικο δισκο για το ps3,εχετε καποιον να προτεινετε?Θα προτιμουσα μεχρι 1tb.Επισης θα ταν καλο να περασω μεσο στο δισκο κ αλλα αρχεια ασχετα του αν δεν θα ειναι παιχνιδια ps3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...