Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2ο λαθος: Δεν επρεπε να παρεις WD.Με διαφορα οι χειροτεροι σκληροι δισκοι.

 

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός εχώ ακόμα δίσκο WD 12,7 gb που δουλεύει ακόμα από το 2001 και γενικότερα ότι WD δίσκο έχω πάρει ποτέ δεν είχα πρόβλημα!!!Χειρότερους και με διαφορά πάντως δεν τους λες!

 

/οfftopic off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός εχώ ακόμα δίσκο WD 12,7 gb που δουλεύει ακόμα από το 2001 και γενικότερα ότι WD δίσκο έχω πάρει ποτέ δεν είχα πρόβλημα!!!Χειρότερους και με διαφορά πάντως δεν τους λες!

 

/οfftopic off

 

Για εξωτερικους WD μιλησα :-D

 

Αυτο που λες φιλε πρωτη φορα το ακουω. ειχα ακουσει οτι ειναι απο τους καλυτερους σκληρους .Εγω εχω αυτον

Western Digital Elements 1.0TB τον ειχα αγωρασει απο τον κοτσοβολο 60 γιουρα πριν 4μηνες. εχω βαλει μεσα 120 games :-D ειναι Σχεδον γεματος αλλα δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα

 

Ειναι διαπιστωμενο οτι οι εξωτερικοι WD δεν ειναι και ο,τι καλυτερο σε σχεση με τον ανταγωνισμο.Δεν το λεω μονο εγω αλλα και κριτικες hardware ανα τον κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέτε ρε παιδιά ότι δεν είναι καλοί οι wd μην παραπληροφορείτε τον κόσμο.2 εσωτερικοί απο το 2002 δουλεύουν ακόμα άψογα.Επίσης το ps3 μια χαρά αναγνωρίζει σκληρό 2tb.Πριν κανα μήνα είχα πάρει τον elements 2tb και πάντα τον βλέπει(ανοίγει μαζί με το ps3) και ποτέ δεν είχα πρόβλημα(800gb γεμάτα).Επίσης thrylos το πρόβλημα σου είναι το usb 3.Πρώτα ρώτα και μετά πάρε.Το ps3 δεν τα πάει καλά με το usb 3.Επίσης όλοι οι σκληροί είναι καλοί αρκεί να τους προσέχεις και να μην τους έχεις μέσα στη σκόνη ή σε μέρος που ανεβάζουν μεγάλες θερμοκρασίες και εννοείται μην σας πέσουν.Οι wd μαζί με τους seagate είναι πάντα πρώτοι έναντι του ανταγωνισμού(maxtor,hitachi).Τώρα αν σας έπεσε ένας wd κάτω και λέτε ότι οι wd είναι μάπα δεν είναι αυτό κριτήριο αξιοπιστίας.

 

Thryle πάντον πίσω και χτύπα ένα wd elements 2tb να βρεις την υγειά σου.PS3 και usb 3 δεν πάνε μαζί.

 

Αυτο που λες φιλε πρωτη φορα το ακουω. ειχα ακουσει οτι ειναι απο τους καλυτερους σκληρους .Εγω εχω αυτον

Western Digital Elements 1.0TB τον ειχα αγωρασει απο τον κοτσοβολο 60 γιουρα πριν 4μηνες. εχω βαλει μεσα 120 games :-D ειναι Σχεδον γεματος αλλα δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα

 

Τον ίδιο σε 2tb έχω και πάντα τον βλέπει και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα την μεγαλυτερη δυνατη χωρητικοτητα για να μην αλλαζω αργοτερα, για 20 ψωρο ευρω πχ, να παρω απο την αρχη το "σωστο".

Εκανα λοιπον την ερευνα μου και ειδα online οτι το ps3 υποστηριζει μεχρι 1tb εσωτερικο, και 2tb εξωτερικο...συνεπως πηγα για 2tb.

 

Αποκει και περα, ηθελα εναν με usb2+esata γιατι ενταξει το ps3 εχει μονο usb2, αλλα δεν ειναι αναγκη να κανω και 100 ωρες να τα περασω απο το PC στο δισκο...

Ομως εκατσε σε καλη τιμη στο amazon αυτος ο Mybook 2tb usb3, και λεω "ενταξει αφου το pc Μου εχει usb3 δε γ@μιεται το esata, εξισου καλη δουλεια θα κανω...

 

Λοιπον, στην πρωτη αποπειρα δεν τον ειδε, με 2-3 δοκιμες τιποτα. Σκεφτηκα οτι μπορει να διαβασα παπαριες για το οριο των 2tb και τον παω στο PC και φτιαχνω partition 500gb...και εκει τον ειδε αμεσως (αλλα δεν εκανε παραπανω δοκιμες, μπορει να ηταν θεμα τυχης). Αρχιζω λοιπον να φτιαχνω ολο και μεγαλυτερα partitions με σκοπο να βρω το οριο του ps3 (αφου αυτο νομιζα οτι εφταιγε). Ξεπερασα τα 1500gb και μου φανηκε περιεργο, γιατι το οριο θα επρεπε να ειναι σχετικα στρογγυλο, και αν ηταν στο 1.5tb, τοτε θα επρεπε να ειναι στα 1397gb... Αρχισα να σκεφτομαι μηπως εχει καποιο αθροιστικο οριο μαζι με τον εσωτερικο δισκο...αλλα δεν επιβεβαιωθηκε με τις υπολοιπες δοκιμες.

 

Να μη τα πολυλογω, καταλαβα οτι κατι περιεργο παιζει, οταν στα 1502gb τον ειδε, πηγα παραπανω, ΔΕΝ τον ειδε, και μετα γυρναω στα 1502 νομιζοντας οτι εκει ηταν το οδιο και ΠΑΛΙ ΔΕΝ τον ειδε, ενω δεν τον ειδε και λιγο χαμηλοτερα μετα.... Εκει καταλαβα οτι κατι αλλο παιζει...

Επειδη στο PC τον βλεπει αψογα ΚΑΘΕ φορα, σκεφτομουνα μηπως εχει τιποτα μλκιες ο western με green features που παει idle και δε τον βλεπει σε καθε κατασταση το ps3 ενω το PC δεν εχει προβλημα... Αλλα σημερα το πρωι εκανα απειρες δοκιμες και δε βγηκα καποιο pattern.

 

Μετα απο 10αδες δοκιμες καταφερα τωρα να τον δει, και μεταφερω παιχνιδια....οταν τελειωσω θα προσπαθησω να αναπαραγω τη διαδικασια. Παντως ειναι πολυ περιεργο...

Αν ειναι προβλημα το μεγεθος δε μπορω να το καταλαβω, ας μη τον εβλεπε ΠΟΤΕ....δε γινεται να τον βλεπει μερικες μονο φορες αν ειναι εκει το θεμα...

Παντως δε μπορω να τον γυρισω επειδη ειναι απο Amazon...βεβαια τον πηρα πολυ φτηνα και μπορω να τον πουλησω εδω τοπικα ακομα και με κερδος ισως, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα, και να τον δωσω πρεπει να ξερω τι να παρω μετα...και αν δε ξερω που ειανι το προβλημα, δεν θα ξερω τι να παρω...

Το καλυτερο απολα ωβεβαια θα ηταν να δουλεψει σωστα αυτος, και να μη μπλεκω με αγοραπωλησιες κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα την μεγαλυτερη δυνατη χωρητικοτητα για να μην αλλαζω αργοτερα, για 20 ψωρο ευρω πχ, να παρω απο την αρχη το "σωστο".

Εκανα λοιπον την ερευνα μου και ειδα online οτι το ps3 υποστηριζει μεχρι 1tb εσωτερικο, και 2tb εξωτερικο...συνεπως πηγα για 2tb.

 

Αποκει και περα, ηθελα εναν με usb2+esata γιατι ενταξει το ps3 εχει μονο usb2, αλλα δεν ειναι αναγκη να κανω και 100 ωρες να τα περασω απο το PC στο δισκο...

Ομως εκατσε σε καλη τιμη στο amazon αυτος ο Mybook 2tb usb3, και λεω "ενταξει αφου το pc Μου εχει usb3 δε γ@μιεται το esata, εξισου καλη δουλεια θα κανω...

 

Λοιπον, στην πρωτη αποπειρα δεν τον ειδε, με 2-3 δοκιμες τιποτα. Σκεφτηκα οτι μπορει να διαβασα παπαριες για το οριο των 2tb και τον παω στο PC και φτιαχνω partition 500gb...και εκει τον ειδε αμεσως (αλλα δεν εκανε παραπανω δοκιμες, μπορει να ηταν θεμα τυχης). Αρχιζω λοιπον να φτιαχνω ολο και μεγαλυτερα partitions με σκοπο να βρω το οριο του ps3 (αφου αυτο νομιζα οτι εφταιγε). Ξεπερασα τα 1500gb και μου φανηκε περιεργο, γιατι το οριο θα επρεπε να ειναι σχετικα στρογγυλο, και αν ηταν στο 1.5tb, τοτε θα επρεπε να ειναι στα 1397gb... Αρχισα να σκεφτομαι μηπως εχει καποιο αθροιστικο οριο μαζι με τον εσωτερικο δισκο...αλλα δεν επιβεβαιωθηκε με τις υπολοιπες δοκιμες.

 

Να μη τα πολυλογω, καταλαβα οτι κατι περιεργο παιζει, οταν στα 1502gb τον ειδε, πηγα παραπανω, ΔΕΝ τον ειδε, και μετα γυρναω στα 1502 νομιζοντας οτι εκει ηταν το οδιο και ΠΑΛΙ ΔΕΝ τον ειδε, ενω δεν τον ειδε και λιγο χαμηλοτερα μετα.... Εκει καταλαβα οτι κατι αλλο παιζει...

Επειδη στο PC τον βλεπει αψογα ΚΑΘΕ φορα, σκεφτομουνα μηπως εχει τιποτα μλκιες ο western με green features που παει idle και δε τον βλεπει σε καθε κατασταση το ps3 ενω το PC δεν εχει προβλημα... Αλλα σημερα το πρωι εκανα απειρες δοκιμες και δε βγηκα καποιο pattern.

 

Μετα απο 10αδες δοκιμες καταφερα τωρα να τον δει, και μεταφερω παιχνιδια....οταν τελειωσω θα προσπαθησω να αναπαραγω τη διαδικασια. Παντως ειναι πολυ περιεργο...

Αν ειναι προβλημα το μεγεθος δε μπορω να το καταλαβω, ας μη τον εβλεπε ΠΟΤΕ....δε γινεται να τον βλεπει μερικες μονο φορες αν ειναι εκει το θεμα...

Παντως δε μπορω να τον γυρισω επειδη ειναι απο Amazon...βεβαια τον πηρα πολυ φτηνα και μπορω να τον πουλησω εδω τοπικα ακομα και με κερδος ισως, αλλα δεν ειναι εκει το θεμα, και να τον δωσω πρεπει να ξερω τι να παρω μετα...και αν δε ξερω που ειανι το προβλημα, δεν θα ξερω τι να παρω...

Το καλυτερο απολα ωβεβαια θα ηταν να δουλεψει σωστα αυτος, και να μη μπλεκω με αγοραπωλησιες κλπ!

 

 

Αυτό που φταίει είναι το καλώδιο usb 3.Το ps3 δεν έχει κανένα πρόβλημα με εξωτερικούς μέχρι 2tb.Οι usb 2 θύρες του είναι που σε περιορίζουν σε usb2 σκληρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα και usb2 καλωδιο που ειχα απο κινητο και δεν αλλαξε κατι...

Ισως εχει θεμα γενικοτερα με τον usb3 controller που εχει μεσα ο δισκος...αν και υποτιθεται οτι ειανι πληρως backwards compatible...στο PC παιζει αψογα και σε usb2 θυρες.

Επισης γενικα δε μπορω να χωνεψω αυτη τη συμπεριφορα που καμια φορα τον βλεπει καμια οχι...και οταν τον δει μετα ΠΟΤΕ δεν κοβεται η συνδεση ή τιποτα τετοιο....οσο ειναι ανοικτο το ps3 βλεπει και το δισκο. Αυτο με κανει να ψαχνομαι....αμα δεν επαιζε ποτε, θα το επαιρνα αποφαση ΟΚ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια επειδη δε παρακολουθω τα διαφορα ξενα φορουμς υπαρχει κανενα νεο για το ποτε θα σπασει η 3.56 ? ελεος για 0.01 παραπανω πια! :P

επειδη σκεφτομαι σοβαρα να το πουλησω για να παρω ενα καινουριο στη 3.55 λετε να αξιζει η να περιμενω λιγο ακομα? ειναι και αχρησιμοποιητο ολο απο το δισκο παιζω παναθεμα το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια επειδη δε παρακολουθω τα διαφορα ξενα φορουμς υπαρχει κανενα νεο για το ποτε θα σπασει η 3.56 ? ελεος για 0.01 παραπανω πια! :P

επειδη σκεφτομαι σοβαρα να το πουλησω για να παρω ενα καινουριο στη 3.55 λετε να αξιζει η να περιμενω λιγο ακομα? ειναι και αχρησιμοποιητο ολο απο το δισκο παιζω παναθεμα το

Συμφωνα με τα ξενα εμπιστα φορουμ που τσεκαρα υπαρχει μια θεωρια για dual-boot ofw και cfw!Και με αυτην την θεωρια θα σπασει ευκολα (οπως λενε μεγαλοι dev) η 3.60 3.61 4.00 και οτι γινει.Ειναι δυσκολο να γινει ομως γιατι ειναι hardware-based

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια επειδη δε παρακολουθω τα διαφορα ξενα φορουμς υπαρχει κανενα νεο για το ποτε θα σπασει η 3.56 ? ελεος για 0.01 παραπανω πια! :P

επειδη σκεφτομαι σοβαρα να το πουλησω για να παρω ενα καινουριο στη 3.55 λετε να αξιζει η να περιμενω λιγο ακομα? ειναι και αχρησιμοποιητο ολο απο το δισκο παιζω παναθεμα το

 

 

"Συμφωνα με τα ξενα εμπιστα φορουμ που τσεκαρα υπαρχει μια θεωρια για dual-boot ofw και cfw!Και με αυτην την θεωρια θα σπασει ευκολα (οπως λενε μεγαλοι dev) η 3.60 3.61 4.00 και οτι γινει.Ειναι δυσκολο να γινει ομως γιατι ειναι hardware-based"

 

 

 

 

Σημαίνει ότι θέλει τσιπάκι σαν το ps2(οπότε υπολόγισε κανα 80άρι όσο είχε και του ps2 όταν είχε βγει).Cfw σκέτο όπως το 3,55 δύσκολα προς το παρόν εκτός και αν πεχτεί κανα θαύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερουμε κανεναν που να κανει τετοια δουλεια? αξιζει τον κοπο γενικα η να παω στο easy buy world να το ανταλαξω με κανενα καινουριο με τα ιδια πανω κατω λεφτα? σ ευχαριστω ρε κινγκ για τη μεταφραση γιατι το ποστ του προ το ειδα σα κινεζικο δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερουμε κανεναν που να κανει τετοια δουλεια? αξιζει τον κοπο γενικα η να παω στο easy buy world να το ανταλαξω με κανενα καινουριο με τα ιδια πανω κατω λεφτα? σ ευχαριστω ρε κινγκ για τη μεταφραση γιατι το ποστ του προ το ειδα σα κινεζικο δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το θεμα...

τι να ανταλαξεις ; το ps3 εννοεις και θες να το πας στο ebw για να παρεις αλλο καινουργειο που εχει 3.55 fw ;τρελαθηκες ρε συ και ποσο λες να στο παρουνε στο ebw αντε να σου πουνε 140-150 ευρω .αμα θες την γνωμη μου βαλε το αγγελια εδω στο ινσομνια .δεν ξερω και ποιο μοντελο εχεις αμα ειναι το 320slim 230-240 θα τα παρεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

80αρι φατ εχω. που κατα τη γνωμη μου ειναι απειρως οραιοτερο απο το σλιμ για ενα σαλονι πχ αλλα ενταξει το σλιμ το βαζεις και στη τσαντα και πας σε κανα φιλο σου. το ebw αποτι καταλαβα αν δωσω κανενα 100αρι θα παρω ενα 3.55 σλιμ 120 ξερωγω θα εχει κ εγγυηση... αμα κανει 80 το τσιπακι μονο αξιζει νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει ότι θέλει τσιπάκι σαν το ps2(οπότε υπολόγισε κανα 80άρι όσο είχε και του ps2 όταν είχε βγει).Cfw σκέτο όπως το 3,55 δύσκολα προς το παρόν εκτός και αν πεχτεί κανα θαύμα.

 

Για να μπορει να συνδυαστει CFW+OFW εννοεις θελει τσιπακι? Για ποιο λογο? Πρεπει να τρεξει κωδικας πριν μπει στο XMB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^έχεις δοκιμάσει να τον συνδέσεις μέσω usb hub?

 

Αν όχι, κάν'το.

 

Λοιπον, το προβλημα μου λυθηκε ετσι, σε ευχαριστω φιλε για την ιδεα! Με hub να παρεμβαλεται παιζει αψογα, καλυτερα και αποτι θα περιμενα. Τον βλεπει καθε φορα, και μαλλιστα αμα κλεισεις το ps3 παει αυτοματα σε standby ο δισκος και αμα το ανοιξεις ξεκιναει αυτοματα... δε θα μπορουσ ανα ζητησω κατι παραπανω! (ειναι και πολυ βολικο αυτο γιατι το ps3 το εχω στο διπλανο δωματιο απο την τηλεοραση και το ανοιγω με το ασυρματο dualshock που παιζει καλα παρολο που παρεμβαλεται τοιχος. Οποτε ετσι δε χρειαζεται καν να πηγαινω διπλα να κλεινω το δισκο και να τον ανοιγω... τελεια!

 

Εντωμεταξυ εχω παραγγειλει μια βαση για να το στηριζει ορθιο που περιλαμβανει και 4αρι usb hub γιατι τα 2 ειναι πολυ λιγα, μονο με το playTV και το dongle των buzzers δεν εμενε κανενα ηδη για δισκο και αλλα...

 

Οποτε ελπιζω να παιξει σωστα και με εκεινο το hub οταν ερθει η βαση (γιατι δεν ειναι powered εκεινο και γενικα ποτε δε ξερεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...