Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μου βγαλει update για την 3.60 το αναβαθμιζω ή οχι; Online θα μπορω να ειμαι; Σκεφτομαι να το χακαρω μελλοντικα, αλλα εχω χασει επεισοδια τωρα.. Ακομα υπαρχουν αυτες οι καρτες για jailbreak; Εχουν απλουστευσει τα πραγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα πράγματα είναι απίστευτα απλά όσον αφορά στο 3.55. Χωρίς να έχω καμία γνώση περί του PS3, το έσπασα μόνος μου διαβάζοντας απλώς μερικές σελίδες από δω κι από κει.Ο οδηγός του gherudos νομίζω είναι υπεραρκετός και το σπάσιμο γίνεται με ένα απλό USB στικάκι σε FAT32 (δεν χρειάζεται "κάρτα" JB). Η όλη διαδικασία δεν παίρνει πάνω από 5'-10'.

 

Όλα αυτά όμως για το 3.55. Αν πας στο 3.56 ή ακόμα χειρότερα στο 3.60, δεν υπάρχει επιστροφή. Δεν θα μπορείς να κάνεις downgrade σε παλιότερη έκδοση και φυσικά δεν θα σου παίζει κανένα backup παιχνίδι, καθώς το 3.60 δεν έχει σπάσει ακόμα (και ουδείς γνωρίζει πότε θα σπάσει).

 

Δυστυχώς με το 3.55 ξεχνάς το PSN (θα έχεις online μόνο όσον αφορά τον browser και τα updates των παιχνιδιών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να μου στειλεις τον οδηγο σε ΠΜ; Δε μπορω να τον δω στο site.

 

Δλδ απλα κατεβαζεις τα παιχνιδια, τα μεταφερεις και παιζουν κανονικα; Εχουν φτιαξει τα πραγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον έστειλα με ένα σκέτο copy/paste, ελπίζω να διαβάζεται. Εν ολίγοις το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να είσαι ήδη αναβαθμισμένος σε original 3.55, να πάρεις ένα FAT32 USB στικάκι και να αποθηκεύσεις το custom firmware στη διαδρομή που λέει ο οδηγός, να βάλεις το στικάκι στο PS3, να κάνεις χειροκίνητο update μέσω του stick και μετά restart.

 

Η μόνη αλλαγή που θα δεις θα είναι ένα έξτρα μενού στην καρτέλα με τα games, όπου θα σου επιτρέπει να εγκαθιστάς ανεπίσημο λογισμικό. Το πρώτο πράγμα που θα εγκαταστήσεις είναι το Multiman (χρησιμοποιώντας το ίδιο στικάκι) και καθάρισες. Ο Multiman αυτοματοποιεί πολλές από τις διαδικασίες που αναφέρονται στον οδηγό του Gherudos (πχ. fix permissions κλπ) ενώ έχει και ενσωματωμένο FTP server. Θα χρειαστεί επίσης να εγκαταστήσεις και το αρχείο bdemu.pkg (το οποιος δεν συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο του Multiman αλλά είναι απαραίτητο). Γκούγκλαρέ το.

 

Από εκεί και πέρα το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να συνδεθείς μέσω FTP απ' το PC σου (προσοχή να "τρέχεις" σε Gigabit Ethernet) και θα περνάς το φάκελο του παιχνιδιού αυτούσιο στον εσωτερικό φάκελο /dev_hdd0/games/. Φορτώνεις το παιχνίδι μέσα από το μενού του Multiman και παίζεις. Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει κάμποσα backup παιχνίδια και το μόνο που με ζόρισε ήταν το GTA4 complete, γιατί χρειάζεται οπωσδήποτε να παίξει από εξωτερικό δίσκο (εννοείται πάντα FAT32).

 

Αν για τον οποιονδήποτε λόγο δεν θέλεις να μεταφέρεις τα παιχνίδια μέσω FTP μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιον εξωτερικό δίσκο. Μπορείς είτε να παίζεις τα παιχνίδια απευθείας από τον εξωτερικό δίσκο, είτε να τα περάσεις στον εσωτερικό με copy/paste μέσω του file manager του Multiman. Δεν μπορείς να παίξεις από NTFS δίσκο, αλλά το Multiman πλέον υποστηρίζει απλή ανάγνωση από NTFS (ίσα-ίσα να κάνεις εκείνο το copy/paste δηλαδή). Προσοχή, γιατί αρκετά παιχνίδια απαιτούν να υπάρχει κάποιο -οποιοδήποτε- original δισκάκι στο drive. Εγώ έχω αφήσει μέσα εδώ και 2-3 βδομάδες το δισκάκι του Killzone3 και δεν έχω ξανασχοληθεί.

 

Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις ή ιδιαιτερότητες, αλλά εδώ είμαστε να βοηθήσουμε (όσο ξέρουμε δηλαδή, γιατί κι εγώ ακόμα ψάχνομαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη διαδικασια ρε φιλε! Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες. Αν θελησω να παιξω ονλινε καποια στιγμη, τι γινεται;

 

Γενικα για εσενα, αξιζει να το χακαρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη διαδικασια ρε φιλε! Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες. Αν θελησω να παιξω ονλινε καποια στιγμη, τι γινεται;

 

Γενικα για εσενα, αξιζει να το χακαρω;

είναι πανεύκολο, απλά ακολουθείς προσεκτικά τα βήματα... εγώ φαντάσου το hackara πριν το χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά.. για μένα που δεν είχα σκοπό να αγοράσω κανένα παιχνίδι αξίζει ... !! αν και με 4 παιχνιδάκια που του πέρασα ψιλογέμισε ο δίσκος :/ τώρα για το online ας σου πεί κάποιος που ξέρει καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπείτε online πρέπει οπωσδήποτε να αναβαθμίσετε σε 3.60 (πλέον 3.61). Αν έχετε φλασάρει το custom 3.55 όμως, νομίζω είναι καλύτερα να γυρίσετε στο original firmware πριν πάτε στο 3.60. Το pspgr.net αναφέρει τον τρόπο.

 

Όπως είχα πει και πιο πριν, από τη στιγμή που θα το κάνετε αυτό δεν υπάρχει γυρισμός γιατί δεν θα μπορείτε να κάνετε downgrade και να ξαναγυρίσετε στο 3.55. Το 3.60 δεν ξέρουμε αν και πότε θα σπάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπείτε online πρέπει οπωσδήποτε να αναβαθμίσετε σε 3.60

φιλε αμα ψαξεις λιγο καλυτερα θα δεις οτι γινετε...

 

αυτο χωρις να το εχω δοκιμασει ηταν για 3.60 κατι αντιστοιχο θα βγει για 3.61

 

http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=87&t=16829

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γινόταν επίσης και με τη χρήση συγκεκριμένων DNS servers. Αν όμως δεις στην τελευταία σελίδα του thread που ανέφερες, στις 18/3 ο Gherudos λέει ότι το κόλπο με το spoofer δεν δουλεύει πλέον. Δεν ξέρω αν έχει ανανεωθεί κάτι από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν υπάρχει τρόπος για psn μέσω 3.55 ,ελπίζω να βρεθεί λύση άμεσα για τα καινούρια παιχνίδια τουλάχιστον,μην ξεχνάμε δεν υπάρχει τρόπος να παίξει κάποιος portal2/la noir αλλα το μεγάλο μπαμ θα γίνει όταν δεν θα μπορεί ο κόσμος να παίξει uncharted3 εκεί έχει να γίνει χαμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δινει 1.01 στο στοιχημα να εχει 3.60 :)

Μπα Εγω παιζω Μονο Μπομπες θα παω στο Διπλο του 3.55

:lol: Ασε που Μπορει Να ειναι σαν το Brink και το Mx vs Atv Alive που τρεχει σε 3.55 απο λαλακια τον Developers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...