Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά το FTP είναι όντως η καλύτερη φάση, ειδικά αφού ο FTP server εμπεριέχεται στη διανομή του multiman. Η αλήθεια είναι ότι δεν πιάνω τις καλύτερες δυνατές ταχύτητες (όσο έχω δει κυμαίνονται μεταξύ 180-380Mbps με μέσο όρο τα 200Mbps) αλλά απλοποιείται πολύ η κατάσταση και γλυτώνω όλη αυτή την κουραστική διαδικασία "γράφ' τα από το PC στον εξωτερικό δίσκο, κουβάλα τον μέχρι το PS3, σήκωσε τους NTFS drivers του multiman, άρχισε το backup του παιχνιδιού κλπ".

 

Ίσως αν "παίξω" με Cat6 καλώδια παντού να ανέβει ακόμα περισσότερο η ταχύτητα, γιατί αυτή τη στιγμή είμαι με ένα 6 και ένα verified 5e (όχι shielded όμως). Αλλά και πάλι δεν είμαι εντελώς σίγουρος, γιατί ακόμα και τώρα που έχω ρίξει τα μηχανάκια σε ένα Cisco switch τα δύο interfaces φαίνονται να κλειδώνουν στα 1000Mbps, χωρίς CRC (ή άλλα) errors κατά τη μεταφορά. Τελικά τα 40GB του GoW3 έκαναν ακριβώς 31' για να μεταφερθούν.

 

Τελοσπάντων, κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω. Υποτίθεται μέσα από το multiman μπορώ να κάνω update τα διάφορα παιχνίδια. Αν κατάλαβα καλά η όλη διαδικασία δεν απαιτεί PSN αλλά απλή σύνδεση στο Internet, όπου και συνδέεται σε κάποιο site. Υπάρχει -μέχρι στιγμής- πρόβλημα με την όλη διαδικασία; Δηλαδή διατρέχει κάποιο κίνδυνο η κονσόλα; Πχ. να αναβαθμιστεί από μόνη της σε 3.56-3.60; Ή το παιχνίδι να αναβαθμιστεί και να απαιτεί 3.60 για να τρέξει;

 

Ουτως ή αλλως το update των παιχνιδιων ποτε δεν γινεται μεσω PSN.Απλα συνδεση Internet χρειαζεται.Για ποιο λογο να κανεις Update μεσω multiman?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως ή αλλως το update των παιχνιδιων ποτε δεν γινεται μεσω PSN.Απλα συνδεση Internet χρειαζεται.Για ποιο λογο να κανεις Update μεσω multiman?

 

Πριν 2 λεπτά έκανα update 35 παιχνίδια μέσω του multiman.Πιο εύκολο πράγμα δεν υπάρχει.Σε κατεβάζει το pkg αρχείο το τρέχεις και τέλος.Δεν μπλέκεις με psn καθόλου.Απλά σε κατεβάζει το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φαντάζομαι κατεβάζει πάντα το τελευταίο update, ε;

 

"Τσίμπησα" μερικά pkg's από εδώ: http://www.ps3news.com/forums/ps3-guides-tutorials/how-download-ps3-game-update-packages-your-pc-114304.html αλλά τώρα λέω να δοκιμάσω και το ίδιο το multiman για την ίδια δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φαντάζομαι κατεβάζει πάντα το τελευταίο update, ε;

 

"Τσίμπησα" μερικά pkg's από εδώ: http://www.ps3news.c...-pc-114304.html αλλά τώρα λέω να δοκιμάσω και το ίδιο το multiman για την ίδια δουλειά.

 

Βεβαίως το τελευταίο update.Μετά σε πετάει στο xmb και το κάνεις install.Επειδή το έχω με wi-fi στο internet βολεύει απίστευτα και πάει σφαίρα στο download.Επίσης κάνε ένα σκληρό fat32 και βάλε εκεί τα games.Αυτά που έχουν αρχεία μεγαλύτερα απο 4gb βάλτα στον εσωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, thanks. Άρχισα κι εγώ να κατεβάζω τα updates μέσω wifi. Μου αρέσει που στην κεντρική σελίδα του multiman εμφανίζεται και η έκδοση του παιχνιδιού κι έτσι ξέρω αν πρέπει να κάνω update ή όχι (γιατί δοκίμασα να κάνω update σε ήδη αναβαθμισμένο παιχνίδι και αντί να μου πει ότι είναι ήδη κομπλέ, ήθελε να μου ξανακατεβάσει τα updates).

 

Αυτά αποθηκεύονται μόνιμα σε κάποιο φάκελο; Αν ναι, μπορούμε να τα σβήσουμε ώστε να ελευθερώσουμε χώρο; Πχ. τα updates του Uncharted 2 είναι κοντά 350ΜΒ.

 

Και κάτι τελευταίο. Αν υποθέσουμε ότι για τον οποιονδήποτε λόγο γυρίζω με recovery mode στο OFW 3.55 και μετά ξαναβάζω το CFW, αυτά που υπάρχουν εγκατεστημένα (multiman, παιχνίδια κλπ) θα συνεχίσουν να δουλεύουν ή πρέπει να ξαναμπούν απ' την αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και το αναφερατε η κεντρικη σελιδα του μουλτιμαν ποια ειναι;;;;;;

κατεβασα και 23 θεματα και ομορφυνε αρκετα ο μουλτιμαν...

Βρηκα και πως μπορουμε να βαλουμε μουσικη υποκρουση οταν τον ανοιγουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θέλω να βγάλω τη μουσική υπόκρουση, γιατί έχει αρχίσει να με εκνευρίζει. :P

 

edit: Αχά, τελικά σταματάει με Start+τετράγωνο. Ενώ τα updates αποθηκεύονται στον φάκελο /dev_hdd0/game/BLES80608/USRDIR/PKG/ Τελικά μπορούμε να τα σβήσουμε ή όχι; Γιατί ήδη έχουν πιάσει πάνω από 400ΜΒ.

 

edit2: Διόρθωση. Όταν είπα "κεντρική σελίδα του multiman", εννοούσα τη σελίδα που εμφανίζονται όλα τα παιχνίδια και πατώντας πάνω στα "Game settings" του καθενός μπορούμε να δούμε πάνω αριστερά την έκδοσή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θέλω να βγάλω τη μουσική υπόκρουση, γιατί έχει αρχίσει να με εκνευρίζει. :P

 

edit: Αχά, τελικά σταματάει με Start+τετράγωνο. Ενώ τα updates αποθηκεύονται στον φάκελο /dev_hdd0/game/BLES80608/USRDIR/PKG/ Τελικά μπορούμε να τα σβήσουμε ή όχι; Γιατί ήδη έχουν πιάσει πάνω από 400ΜΒ.

 

edit2: Διόρθωση. Όταν είπα "κεντρική σελίδα του multiman", εννοούσα τη σελίδα που εμφανίζονται όλα τα παιχνίδια και πατώντας πάνω στα "Game settings" του καθενός μπορούμε να δούμε πάνω αριστερά την έκδοσή του.

για τη μουσικη απλα σβηνεις το sound.bin που εχει μεσα το θεμα.(αρκει αμα το χρειαστεις να το κρατησεις καπου :P)

 

εγω τα updates τα κανω αναλογα με το παιχνιδι δεν θελω να μπλεκω με τα pkg...

οποτε μαλλον ο king θα σου απαντησει... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, thanks. Άρχισα κι εγώ να κατεβάζω τα updates μέσω wifi. Μου αρέσει που στην κεντρική σελίδα του multiman εμφανίζεται και η έκδοση του παιχνιδιού κι έτσι ξέρω αν πρέπει να κάνω update ή όχι (γιατί δοκίμασα να κάνω update σε ήδη αναβαθμισμένο παιχνίδι και αντί να μου πει ότι είναι ήδη κομπλέ, ήθελε να μου ξανακατεβάσει τα updates).

 

Αυτά αποθηκεύονται μόνιμα σε κάποιο φάκελο; Αν ναι, μπορούμε να τα σβήσουμε ώστε να ελευθερώσουμε χώρο; Πχ. τα updates του Uncharted 2 είναι κοντά 350ΜΒ.

 

Και κάτι τελευταίο. Αν υποθέσουμε ότι για τον οποιονδήποτε λόγο γυρίζω με recovery mode στο OFW 3.55 και μετά ξαναβάζω το CFW, αυτά που υπάρχουν εγκατεστημένα (multiman, παιχνίδια κλπ) θα συνεχίσουν να δουλεύουν ή πρέπει να ξαναμπούν απ' την αρχή;

 

Όταν σου ζητήσει να ξανακατεβάσεις το update και ναι να πατήσεις θα σε πει ότι έχεις είδη την τελευταία έκδοση οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Προσοχή όμως:

 

Κάποια games όπως το motostorm apocalypse που έκανα πριν update σε κατεβάζει 2 patch τα οποία κάνεις πρώτα το 1,02 έκδοση install και μετά το 1.03.Το ίδιο ισχύει και με little big planet 2,gran turismo 5.Τώρα αν τα games σου είναι στον εξωτερικό τα pkg τα κατεβάζει στον εξωτερικό έξω απο το φάκελο GAMEZ.Στον internal τα κατεβάζει εκεί που είπες.Για να τα σβήσεις μόλις τα έχεις κάνει install πας στο multiman file manager και στο path που βρίσκονται τα αρχεία.Πατάς τετράγωνο και τα σβήνεις.Τα παιχνίδια δεν σβήνονται θα υπάρχουν κανονικά και ofw 3.60 να βάλεις που λέει ο λόγος.Τώρα για το multiman δεν θα τρέχει αλλά ένα λεπτάκι είναι να κάνεις install αυτό +bdemu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα το mortal combat παιζει απο εσωτερικο σκληρο;

 

παιζει με οπεν/γαια/μουλτιμαν

 

εχω δισκακι μεσα παντως μονιμα ενα demo. χωρις δεν εχω δοκιμασει

 

Τελικά το FTP είναι όντως η καλύτερη φάση, ειδικά αφού ο FTP server εμπεριέχεται στη διανομή του multiman. Η αλήθεια είναι ότι δεν πιάνω τις καλύτερες δυνατές ταχύτητες (όσο έχω δει κυμαίνονται μεταξύ 180-380Mbps με μέσο όρο τα 200Mbps) αλλά απλοποιείται πολύ η κατάσταση και γλυτώνω όλη αυτή την κουραστική διαδικασία "γράφ' τα από το PC στον εξωτερικό δίσκο, κουβάλα τον μέχρι το PS3, σήκωσε τους NTFS drivers του multiman, άρχισε το backup του παιχνιδιού κλπ".

 

Ίσως αν "παίξω" με Cat6 καλώδια παντού να ανέβει ακόμα περισσότερο η ταχύτητα, γιατί αυτή τη στιγμή είμαι με ένα 6 και ένα verified 5e (όχι shielded όμως). Αλλά και πάλι δεν είμαι εντελώς σίγουρος, γιατί ακόμα και τώρα που έχω ρίξει τα μηχανάκια σε ένα Cisco switch τα δύο interfaces φαίνονται να κλειδώνουν στα 1000Mbps, χωρίς CRC (ή άλλα) errors κατά τη μεταφορά. Τελικά τα 40GB του GoW3 έκαναν ακριβώς 31' για να μεταφερθούν.

 

 

ναι μπορει, εγω ειμαι με direct connection με FTP shielded καλωδιο και πιανω 400+ μονιμα.

Εννοειται οτι θελουμε Cat6 FTP shielded και πανω για optimal.

Νομιζω οτι θα πας παραπανω αν βαλεις cat6 shielded, αφου τωρα μαλλον σε κοβει το 5e (εχει ταβανι κοντα εκει που λες ~350Mbps).

 

 

Αν εχει δοκιμασει κανεις με Cat6a η Cat7 να μας πει, εχω περιεργεια μηπως παει ακομα ποιο πανω....

Μπορουν να πιασουν 1000Mbps αυτα τα καλωδια, αν και θα θελουν 10GE source interfaces που δεν εχουμε, αλλα μηπως πιασουν καμια 700αρα στις GE ?

 

 

Last: Tα παιχνιδια πως τα κανετε update απο μουλτιμαν ? Εγω πατισα το R3, αλλα το μονο που εκανε ηταν να κατεβασει το τελευταιο version του multiman 1.0.17 κατι, οχι κατι για τα ιδια τα παιχνιδια..

Επεξ/σία από stefanos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει με οπεν/γαια/μουλτιμαν

 

εχω δισκακι μεσα παντως μονιμα ενα demo. χωρις δεν εχω δοκιμασει

 

 

 

ναι μπορει, εγω ειμαι με direct connection με FTP shielded καλωδιο και πιανω 400+ μονιμα.

Εννοειται οτι θελουμε Cat6 FTP shielded και πανω για optimal.

Νομιζω οτι θα πας παραπανω αν βαλεις cat6 shielded, αφου τωρα μαλλον σε κοβει το 5e (εχει ταβανι κοντα εκει που λες ~350Mbps).

 

 

Αν εχει δοκιμασει κανεις με Cat6a η Cat7 να μας πει, εχω περιεργεια μηπως παει ακομα ποιο πανω....

Μπορουν να πιασουν 1000Mbps αυτα τα καλωδια, αν και θα θελουν 10GE source interfaces που δεν εχουμε, αλλα μηπως πιασουν καμια 700αρα στις GE ?

 

 

Last: Tα παιχνιδια πως τα κανετε update απο μουλτιμαν ? Εγω πατισα το R3, αλλα το μονο που εκανε ηταν να κατεβασει το τελευταιο version του multiman 1.0.17 κατι, οχι κατι για τα ιδια τα παιχνιδια..

 

τι ταχυτητες ειναι αυτες ρε παιδια;;;!!! εγω το εχω συνδεμενο απευθειας με το pc με το original ethernet καλωδιο που ειχε μαζι το ps3 (cat6) και πανω απο 40mb στο filezilla δεν εχω δει! για πειτε καμια ιδεα. παιζουν ρολο και τα μετρα του καλωδιου;

 

υ.γ για update των παιχνιδιων εχω το PS3 Game Updater 1.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...