Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει περίπτωση με CFW 3.55 να παίξει online game? Γνωρίζω ότι δεν μπαίνει στο PSN αλλά κάπου πήρε το μάτι μου ότι γίνεται, αν ξέρεις ποιός είναι ο server σε κάθε game (IP μάλλον). Έχω προς το παρόν official 3.55 και είμαι σε δίλημμα να πάω σε CFW 3.55 ή σε official 3.60..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε εγώ θα έλεγα να πας σε3.55 cfw. Δεν φανταζεσαι πόσο γαματο είναι...!!!! Παιδια θέλω να ρωτήσω τώρα που κυκλοφόρησε το πρώτο παιχνίδι που απαιτεί τα κλειδιά της 3.60, και έπονται και αλλα παιχνίδια πιστεύετε ότι είναι το τέλος για το hacking του ps3??? θέλω να πω που βρίσκονται τα πράγματα στην προσπάθεια για hacking της 3.60??

Επεξ/σία από alexandros4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The cats out of the bag, after many subtle hints, Mathieu explains his exploit and how it will lead to application keys. With the help of this loader exploit, devs can now obtain the Bootloader keys which will lead to the Application keys and eventually, a 3.60 CFW! With application keys, Portal 2 and future 3.60 encrypted games may soon be playable!

 

Synopsis of Mathieu's explanation of the exploit:

 

The function that copies the SCE header from the shared LS to the isolated Local Store doesn’t check the header’s size.

[so] you craft a self with a HUGE header so [that] it overwrites ldr code as it gets copied to the isolated LS and you wait [for] the loader to jump to it.

[Then] you can get lv0 decrypted, once you get lv0 decrypted, you get appldr, once you get appldr, you get 3.60 application keys, [and] once you get that, you [get] warez.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εγώ θα έλεγα να πας σε3.55 cfw. Δεν φανταζεσαι πόσο γαματο είναι...!!!! Παιδια θέλω να ρωτήσω τώρα που κυκλοφόρησε το πρώτο παιχνίδι που απορεί τα κλειδιά της 3.60, και έπονται και αλλα παιχνίδια πιστεύετε ότι είναι το τέλος για το hacking του ps3??? θέλω να πω που βρίσκονται τα πράγματα στην προσπάθεια για hacking της 3.60??

 

Όχι και τέλος.Πιστεύω το πολύ σε κανα 10ήμερο θα έχουμε cfw 3.60.

 

Διαβάστε εδώ:

 

http://psgroove.com/content.php?1006-Mathieu-Explains-3.60-Exploit-Will-Lead-to-Application-Keys-and-Eventually-3.60-CFW

 

Καιρός ήταν ο Mathieu εδώ και 2 μήνες το έχει σπάσει και δεν έλεγε τίποτα.έπρεπε πρώτα να βγουν τα 3.60 παιχνίδια για να πει πως γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και τέλος.Πιστεύω το πολύ σε κανα 10ήμερο θα έχουμε cfw 3.60.

 

Διαβάστε εδώ:

 

http://psgroove.com/content.php?1006-Mathieu-Explains-3.60-Exploit-Will-Lead-to-Application-Keys-and-Eventually-3.60-CFW

 

Καιρός ήταν ο Mathieu εδώ και 2 μήνες το έχει σπάσει και δεν έλεγε τίποτα.έπρεπε πρώτα να βγουν τα 3.60 παιχνίδια για να πει πως γίνεται.

Μαλιστα φίλε μου!!! Μακάρι να κυκλοφορήσει σύντομα!!! Τώρα και άλλη μια ερώτηση! Λέμε ότι ´´σπανέ´´ τα πολυποθητα κλειδιά της 3,60 και βγαίνει cfw, η σονυ δεν μπορει αμέσως να κυκλοφορήσει την 3.61 πχ και να έχει καινούρια κλειδιά??? και να παίζουν οι hackers με τη Sony το παιχνίδι του σκύλου με της γάτα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα φίλε μου!!! Μακάρι να κυκλοφορήσει σύντομα!!! Τώρα και άλλη μια ερώτηση! Λέμε ότι ´´σπανέ´´ τα πολυποθητα κλειδιά της 3,60 και βγαίνει cfw, η σονυ δεν μπορει αμέσως να κυκλοφορήσει την 3.61 πχ και να έχει καινούρια κλειδιά??? και να παίζουν οι hackers με τη Sony το παιχνίδι του σκύλου με της γάτα???

 

φυσικα οπως εγινε και με την 3.55 μετα απο λιγο βγηκε η 3.56...

εξαλλου αν θες cfw δεν παιζεις με online και αλλες ιστοριες απλα εχεις περισσοτερα παιχνιδια στις επιλογες σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα φίλε μου!!! Μακάρι να κυκλοφορήσει σύντομα!!! Τώρα και άλλη μια ερώτηση! Λέμε ότι ´´σπανέ´´ τα πολυποθητα κλειδιά της 3,60 και βγαίνει cfw, η σονυ δεν μπορει αμέσως να κυκλοφορήσει την 3.61 πχ και να έχει καινούρια κλειδιά??? και να παίζουν οι hackers με τη Sony το παιχνίδι του σκύλου με της γάτα???

 

φυσικα οπως εγινε και με την 3.55 μετα απο λιγο βγηκε η 3.56...

εξαλλου αν θες cfw δεν παιζεις με online και αλλες ιστοριες απλα εχεις περισσοτερα παιχνιδια στις επιλογες σου..

 

 

Βεβαίως και γίνετε αλλά ξεχνάτε ένα βασικό πράγμα.Απο την 1.00 έκδοση μέχρι την 3.56 τα κλειδιά είναι ίδια για αυτό και τα games που θέλουν 3.56 με ένα mod eboot παίζουν κανονικά και σε 3.55 και σε 3.41.Η 3.60 έχει ολοκαίνουργια κλειδιά.Οπότε για να βγει 3.61... πρέπει η sony να κάνει συνέχεια το ίδιο πράγμα.Εμάς μας νοιάζει να έχουμε τα παιχνίδια που θέλουν 3.60(portal 2,Operation.Flashpoint Red River) τώρα και για τα υπόλοιπα έχουμε δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και γίνετε αλλά ξεχνάτε ένα βασικό πράγμα.Απο την 1.00 έκδοση μέχρι την 3.56 τα κλειδιά είναι ίδια για αυτό και τα games που θέλουν 3.56 με ένα mod eboot παίζουν κανονικά και σε 3.55 και σε 3.41.Η 3.60 έχει ολοκαίνουργια κλειδιά.Οπότε για να βγει 3.61... πρέπει η sony να κάνει συνέχεια το ίδιο πράγμα.Εμάς μας νοιάζει να έχουμε τα παιχνίδια που θέλουν 3.60(portal 2,Operation.Flashpoint Red River) τώρα και για τα υπόλοιπα έχουμε δρόμο.

Ναι αυτό ήθελα να ρωτήσω! Για πόσο καιρό παραμένουν τα ίδια κλειδιά. Και μια ακομα ερωτηση παιδιά άσχετη με τα παραπάνω. Είναι φυσιολογικό να έχω ταχύτητα 1 το πολύ 2 mbps, όταν μεταφέρω αρχεια απο τον υπολογιστη μου μεσω filezilla στον εσωτερικό σκληρό του ps3?? μήπως δεν κάνω κάτι σωστά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Mathieulh λεει οτι με αυτα τα κλειδια δεν θα εχουμε προβλημα ακομα κ με μελλοντικα updates

 

ps3devnews etc. host metldr keys, appldr keys etc.

X1 cause you can get lv0 decrypted

once you get lv0 decrypted

you get appldr

once you get appldr

you get 3.60 application keys

once you get that

you warez

also, with those keys you can sign your own lv0, no ps3 fw update can beat you then

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό ήθελα να ρωτήσω! Για πόσο καιρό παραμένουν τα ίδια κλειδιά. Και μια ακομα ερωτηση παιδιά άσχετη με τα παραπάνω. Είναι φυσιολογικό να έχω ταχύτητα 1 το πολύ 2 mbps, όταν μεταφέρω αρχεια απο τον υπολογιστη μου μεσω filezilla στον εσωτερικό σκληρό του ps3?? μήπως δεν κάνω κάτι σωστά???

 

Μήπως το κάνεις ασύρματα? Αν ναί, δοκίμασε ενσύρματα, θα πρέπει να έχεις γύρο στο 45 - 50Mb/Sec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το κάνεις ασύρματα? Αν ναί, δοκίμασε ενσύρματα, θα πρέπει να έχεις γύρο στο 45 - 50Mb/Sec.

Τελικά γινόταν ασύρματα φίλε μου! Επειδή ήταν η επιλογή wireless στο ps3! Ενσυρματα τώρα έχω μέχρι 20 Mbps βέβαια. Φταίει μήπως κάτι πάλι?? να τονίσω ότι το καλώδιο του Ethernet που έρχεται απο το ps3 στο router μου είναι ιδιαιτέρως μεγάλο σε μήκος. Το λέω μήπως υπάρχουν απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά γινόταν ασύρματα φίλε μου! Επειδή ήταν η επιλογή wireless στο ps3! Ενσυρματα τώρα έχω μέχρι 20 Mbps βέβαια. Φταίει μήπως κάτι πάλι?? να τονίσω ότι το καλώδιο του Ethernet που έρχεται απο το ps3 στο router μου είναι ιδιαιτέρως μεγάλο σε μήκος. Το λέω μήπως υπάρχουν απώλειες.

 

Aν μπορεις συνεδεσε κατευθειαν το PS3 με το PC σου (ελπιζω να εχεις χιλιαρα καρτα) με ενα CAT-6 FTP 1GB ethernet καλωδιο, ας ειναι και 25 μετρα.

 

Θα εχεις 400-500Μbps ... :devil: (αυτο κανο εγω οταν θελω να μεταφερω παιχνιδια με τον Filezilla..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αν και δεν συνηθίζω να κάνω noob ερωτήσεις πριν ψάξω από μόνος μου κάποιο θέμα, θα κάνω μια εξαίρεση (κατανοώντας βέβαια ότι είναι μάλλον εκνευριστικό για τους guru του είδους να λένε τα ίδια ξανά και ξανά).

 

Ψήνομαι τρελά για PS3 και θα ήθελα να μάθω μερικά απλά πραγματάκια στα γρήγορα πριν ασχοληθώ περισσότερο.

 

1) Τα PS3 slim 320GB που πουλάνε τα γνωστά μαγαζιά σπάνε όλα; Αν κατάλαβα καλά υπάρχει θέμα μόνο με το 3.60 firmware αλλά θα παρακαμφθεί κι αυτό σύντομα (αν δεν έχει ήδη σπάσει).

 

2) Για τη διαδικασία του JB (που δεν έχω διαβάσει ακόμα) χρειάζεται "ειδικό" USB dongle ή μπορεί να γίνει δουλειά και με απλό στικάκι; Αν ισχύει το πρώτο, υπάρχει κάποιο dongle που είναι must και το αγοράζουν οι περισσότεροι ή το κάθε hacker group φτιάχνει το δικό του; Αυτά αναβαθμίζονται στην εκάστοτε έκδοση του firmware;

 

3) Υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιώ το JB μόνο σε offline mode αλλά όταν μπαίνω στο PSN να παίζω με original δισκάκι ώστε να γλιτώσω πιθανό ban; Αν φάω ban, υπάρχουν sites που να προσφέρουν χειροκίνητα patches/updates για τα παιχνίδια (όπως πχ. με το 360);

 

4) Διάβασα ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εξωτερικό USB σκληρό (FAT32;) για να περνάμε απευθείας τα κατεβασμένα παιχνίδια μέσω FTP. Δουλεύουν όλοι οι USB δίσκοι ή απαιτούνται συγκεκριμένες μάρκες/τύποι; Τα παιχνίδια παίζουν απευθείας από τον εξωτερικό δίσκο χωρίς κολλήματα κλπ; Το κάθε παιχνίδι πιάνει 20-25GB στο δίσκο;

 

Αυτά τα ολίγα. Ζητώ την κατανόησή σας γιατί προς το παρόν με ενδιαφέρει η γενικότερη φιλοσοφία του πράγματος και όχι ο ακριβής τρόπος που επιτυγχάνεται το JB (γι' αυτό δεν έχω διαβάσει ακόμα τα tutorials που προτείνονται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αν και δεν συνηθίζω να κάνω noob ερωτήσεις πριν ψάξω από μόνος μου κάποιο θέμα, θα κάνω μια εξαίρεση (κατανοώντας βέβαια ότι είναι μάλλον εκνευριστικό για τους guru του είδους να λένε τα ίδια ξανά και ξανά).

 

Ψήνομαι τρελά για PS3 και θα ήθελα να μάθω μερικά απλά πραγματάκια στα γρήγορα πριν ασχοληθώ περισσότερο.

 

1) Τα PS3 slim 320GB που πουλάνε τα γνωστά μαγαζιά σπάνε όλα; Αν κατάλαβα καλά υπάρχει θέμα μόνο με το 3.60 firmware αλλά θα παρακαμφθεί κι αυτό σύντομα (αν δεν έχει ήδη σπάσει).

 

2) Για τη διαδικασία του JB (που δεν έχω διαβάσει ακόμα) χρειάζεται "ειδικό" USB dongle ή μπορεί να γίνει δουλειά και με απλό στικάκι; Αν ισχύει το πρώτο, υπάρχει κάποιο dongle που είναι must και το αγοράζουν οι περισσότεροι ή το κάθε hacker group φτιάχνει το δικό του; Αυτά αναβαθμίζονται στην εκάστοτε έκδοση του firmware;

 

3) Υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιώ το JB μόνο σε offline mode αλλά όταν μπαίνω στο PSN να παίζω με original δισκάκι ώστε να γλιτώσω πιθανό ban; Αν φάω ban, υπάρχουν sites που να προσφέρουν χειροκίνητα patches/updates για τα παιχνίδια (όπως πχ. με το 360);

 

4) Διάβασα ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε εξωτερικό USB σκληρό (FAT32;) για να περνάμε απευθείας τα κατεβασμένα παιχνίδια μέσω FTP. Δουλεύουν όλοι οι USB δίσκοι ή απαιτούνται συγκεκριμένες μάρκες/τύποι; Τα παιχνίδια παίζουν απευθείας από τον εξωτερικό δίσκο χωρίς κολλήματα κλπ; Το κάθε παιχνίδι πιάνει 20-25GB στο δίσκο;

 

Αυτά τα ολίγα. Ζητώ την κατανόησή σας γιατί προς το παρόν με ενδιαφέρει η γενικότερη φιλοσοφία του πράγματος και όχι ο ακριβής τρόπος που επιτυγχάνεται το JB (γι' αυτό δεν έχω διαβάσει ακόμα τα tutorials που προτείνονται).

 

1) Σπάνε όλα αρκεί να έχουν μέχρι 3.55 firmware. Αν έχει μεγαλύτερο αναμένεις μέχρι να σπάσει και αυτό.

 

2) Όλη η δουλειά πλέον γίνεται με custom firmware και είναι η πιο απλή διαδικασία που υπάρχει στον κόσμο! Προσφέρει χρυσάφι και χρειάζεται μονάχα λίγα λεπτά! ΚΑΜΙΑ άλλη επιβάρυνση!

 

3) Το online προς το παρόν το ξεχνάς αν θέλεις να είσαι με custom firmware. Όταν με το καλό σπάσει και το 3.60 και η Sony ΔΕΝ έχει κυκλοφορίσει νέα έκδοση μόνο τότε θα μπορείς να παίζεις online. Κίνδυνος ban υπάρχει άσχετα με τι δισκάκι παίζεις. Τώρα οι χάκερς δουλεύουν ένα project με dual boot που θα μας επιτρέπει να έχουμε δύο λειτουργικά στην κονσόλα και να επιλέγουμε ποιό θέλουμε όταν ανοίγουμε την κονσόλα. Το ένα θα είναι το Official για online και για όλα τα άλλα θα έχουμε το custom.

Τα update γίνονται κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα, αυτόματα, online ή χειροκίνητα μέσω USB stick.

 

4) Δουλεύουν όλοι οι USB δίσκοι. Τα παιχνίδια παίζουν απευθείας από τον εξωτερικό ή εσωτερικό δίσκο χωρίς κολλήματα. Υπάρχουν παιχνίδια που είναι 1.5Gb και υπάρχουν παιχνίδια με 42Gb. O μέσος όρος πάντως είναι περίπου 7-8Gb.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα, ότι άλλο θέλεις εδώ είμαστε. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...