Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέει στο changelog:

 

Και όντως στις ρυθμίσεις στο Languages έχει προστεθεί το "SRT character set" από όπου μπορούμε να επιλέξουμε τα ελληνικά (ISO-8859-7 (Latin/Greek)).

 

Το πρόβλημα που έχω εγώ βέβαια είναι ότι τις περισσότερες φορές τους .srt υπότιτλους δεν μου τους φορτώνει.

 

Δεν το βρήκα στις ρυμίσεις, (δεν κοίταξα καλά μάλλον) ωστόσο, τους υπότιτλους δεν τους εμφανίζει εξ ορισμού.

Θα χρειαστεί να πας από το μενού καθώς παίζει το αρχείο και να τους εμφανίσεις.

Τρίγωνο, να οδηγήσεις δεξιά, στο τοξάκι προς τα δεξιά που είναι στην άκρη της οθόνης, και να βρεις στο μενού για το συγχρονισμό ήχου και την επιλογή υποτίτλου.

Αν αναφέρεσαι στις ρυθμίσεις που αναγράφεις κωδικοποίηση υπότιτλων (πρώτων, δεύτερων, τρίτων) και επιλογή ήχου, έχω πρόβλημα, μιας και δεν έχω usb πληκτρολόγιο. Αν εννοείς άλλο μενού, θα πρέπει να το ξανακοιτάξω... όταν ξανανοίξω την κονσόλα...

 

Edit:

Συγνώμη για το λάθος μου.

Έίχα την προηγούμενη έκδοση τελικά 27χ αντί την 283 τελικά...

Επεξ/σία από user024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από 3.41 πάς αμέσως σε 3.55 kmeaw, μπορείς όμως να ακολουθήσεις πιστά τον παρακάτω οδηγό

Custom Firmware 3.55 kmeaw με υποστήριξη Backup Manager

http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=167&t=16362

 

Οδηγός FTP για PS3 Μεταφέρετε παιχνίδια στον εσωτερικό δίσκο

http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=60&t=16314

 

να εισαι καλα φιλε gherudos...ΤΗΧ

 

πολυ καλα guides...!!!! :mrgreen: :rolleyes:

 

ειμαι με 3.55 κmeaw και ολα ρολοι, παιζουν ολα τα παλια games και το Mortal kombat (αλλα θελει 1 update και 1 fix..)!!!

 

Φλασακια αντε γεια !!... :devil:

 

 

 

O mulτiman ειναι καλυτερος απο Gaia/Open Manager ? Κανα λινκ ? (αν και δεν εχω προβλημα μεχρι τωρα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστεί να πας από το μενού καθώς παίζει το αρχείο και να τους εμφανίσεις.

Τρίγωνο, να οδηγήσεις δεξιά, στο τοξάκι προς τα δεξιά που είναι στην άκρη της οθόνης, και να βρεις στο μενού για το συγχρονισμό ήχου και την επιλογή υποτίτλου.

 

Ναι, κάποιες φορές δεν μου τους φορτώνει παρά το ότι το κάνω αυτό... από εξωτερικό usb να φανταστώ τα τρέχεις user024;

 

Αν αναφέρεσαι στις ρυθμίσεις που αναγράφεις κωδικοποίηση υπότιτλων (πρώτων, δεύτερων, τρίτων) και επιλογή ήχου, έχω πρόβλημα, μιας και δεν έχω usb πληκτρολόγιο. Αν εννοείς άλλο μενού, θα πρέπει να το ξανακοιτάξω... όταν ξανανοίξω την κονσόλα...

 

Θα το είδες τώρα, ενημερωτικά για όποιον ενδιαφέρεται το γράφω, εκεί προστέθηκε άλλη μία ρύθμιση που δεν θέλει πληκτρολόγιο.

 

O mulτiman ειναι καλυτερος απο Gaia/Open Manager ? Κανα λινκ ? (αν και δεν εχω προβλημα μεχρι τωρα..)

 

Το "επίσημο" thread του multiman: Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμforites καλησπερα σας. Ειμαι ενας πολυ νεος κατοχος ps3 μονο και μονο για να παιζω to pro 10-11. Με ενδιαφερει ομως να μαθω εαν, και πως γινεται ,να παιζονται παιχνιδια χωρις δισκακι, ή ακομα καλυτερα να κατεβαζω οποιοδηποτε παιχνιδι της αρεσκειας μου και να παιζει οπως βλεπω σε αρκετα storrent sites. Πως μπορω να το "σπασω" δηλαδη με λιγα λογια. 352 σελιδες πελαγωσα να σας πω την αληθεια, διαβασε αρκετες, με ΠΑΡΑ πολες αποριες και αγνωστες λεξεις. εαν υπαρχει καποιος οδηγος ή πληροφοριες γενικοτερες και ειδικοτερες ας τις μοιραστειτε μαζι μου. Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κάποιες φορές δεν μου τους φορτώνει παρά το ότι το κάνω αυτό... από εξωτερικό usb να φανταστώ τα τρέχεις user024;

 

Ναι.

Δοκίμασα να παίξω και ένα 720p mkv από DVD9 που έβαλα στο drive, αλλά δε μου έκανε τη χάρη.

Όταν το πέρασα όμως στον σκληρό, το έπαιξε μια χαρά. Και τους εξωτερικούς υπότιτλους.

 

Αναρωτιώμουν για το αν μπορούμε να κάνουμε split με το προγραμματάκι που δίνει ο Dean για το mutliman, να το φέρνουμε στο εσωτερικό drive με το multiman και να γλυτώσουμε κοψίματα σε srt αρχεία. Δεν ξέρω αν φαίνεται ως κάτι σε αυτή την περίπτωση το χωρισμένο αρχείο στο πρόγραμμα mutliman ή όχι...

 

Ωστόσο, να πω πως ακούσαν πολλά μπράβο οι developers του showtime απόψε που το δοκίμασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιώμουν για το αν μπορούμε να κάνουμε split με το προγραμματάκι που δίνει ο Dean για το mutliman, να το φέρνουμε στο εσωτερικό drive με το multiman και να γλυτώσουμε κοψίματα σε srt αρχεία. Δεν ξέρω αν φαίνεται ως κάτι σε αυτή την περίπτωση το χωρισμένο αρχείο στο πρόγραμμα mutliman ή όχι...

 

Αν ενδιαφέρεσαι να περάσεις ένα μεγάλο αρχείο στον εσωτερικό για να μην μπλέκεις με split, μπορείς εναλλακτικά να το κάνεις σχετικά εύκολα μέσω ftp. Όχι ό,τι πιο πρακτικό πάντως, μια υποστήριξη ntfs στον showtime πολύ θα βόλευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμforites καλησπερα σας. Ειμαι ενας πολυ νεος κατοχος ps3 μονο και μονο για να παιζω to pro 10-11. Με ενδιαφερει ομως να μαθω εαν, και πως γινεται ,να παιζονται παιχνιδια χωρις δισκακι, ή ακομα καλυτερα να κατεβαζω οποιοδηποτε παιχνιδι της αρεσκειας μου και να παιζει οπως βλεπω σε αρκετα storrent sites. Πως μπορω να το "σπασω" δηλαδη με λιγα λογια. 352 σελιδες πελαγωσα να σας πω την αληθεια, διαβασε αρκετες, με ΠΑΡΑ πολες αποριες και αγνωστες λεξεις. εαν υπαρχει καποιος οδηγος ή πληροφοριες γενικοτερες και ειδικοτερες ας τις μοιραστειτε μαζι μου. Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.

 

 

κανα νεο καποιος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανα νεο καποιος???

Από 3.41 πάς αμέσως σε 3.55 kmeaw, μπορείς όμως να ακολουθήσεις πιστά τον παρακάτω οδηγό

Custom Firmware 3.55 kmeaw με υποστήριξη Backup Manager

http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=167&t=16362

 

Οδηγός FTP για PS3 Μεταφέρετε παιχνίδια στον εσωτερικό δίσκο

http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=60&t=16314

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από 3.41 πάς αμέσως σε 3.55 kmeaw, μπορείς όμως να ακολουθήσεις πιστά τον παρακάτω οδηγό

Custom Firmware 3.55 kmeaw με υποστήριξη Backup Manager

http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=167&t=16362

 

Οδηγός FTP για PS3 Μεταφέρετε παιχνίδια στον εσωτερικό δίσκο

http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=60&t=16314

 

 

εχω την εκδοση (system informations.) 3.60. θα πρεπει να κανω downgrade ή οπως ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ενας φιλος παζει pro-2011 online..

 

Αν του σπασω το PS3 με 3.55 kmeaw, θα μπορει να κανει multiplayer online ?

 

 

 

 

εχω την εκδοση (system informations.) 3.60. θα πρεπει να κανω downgrade ή οπως ειναι?

ox, φιλε νομιζω την πατησες, αν εχεις official version 3.56+ δεν μπορεις να το σπασεις...

Αλλα ας το κανουν confirm και οι ποιο εμπειροι, παντως νομιζω οτι ΔΕΝ μπορεις να κανεις downgrade... :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gherudos ευχαριστώ, γνωρίζω τη διαδικασία. Ωστόσο, αν θέλεις απλά να δεις μια ταινία που ρίπαρες και είναι π.χ. 10GB, πιο εύκολα κανείς διαχωρισμό σε έναν σκληρό και μεταφέρεις, παρά μεταφέρεις μέσω FTP. Ιδίως αν δεν έχεις την ευχέρεια του ενσύρματου δικτύου.

Εκτός από την πρακτικότητα του, χάνει και τον αυθορμητισμό του το πράγμα, λόγω χρόνου που απαιτείται.

Σίγουρα μια υποστήριξη NTFS ή EXT θα ήταν καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανένας πως μπορώ να κάνω τα χειρηστήρια απ΄το PS2 να παίξουν στο PS3???

Εδώ και τόσα χρόνια τα χρησιμοποιώ στο PC με έναν αντάπτορα 2 σε 1 και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Όταν όμως τα βάζω στο PS3 είναι νεκρά! Δεν τα αναγνωρίζει καν.

Υπάρχει λύση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανένας πως μπορώ να κάνω τα χειρηστήρια απ΄το PS2 να παίξουν στο PS3???

Εδώ και τόσα χρόνια τα χρησιμοποιώ στο PC με έναν αντάπτορα 2 σε 1 και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Όταν όμως τα βάζω στο PS3 είναι νεκρά! Δεν τα αναγνωρίζει καν.

Υπάρχει λύση???

 

Βρήκα αυτό με μια αναζήτηση στο google αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/4618/PS2-CONTROLLER-TO-PS3-PC-SYSTEM-CONVERT-CABLE-V2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο firmware 3.55 η Sony απέτρεψε όλα τα μή εξουσιοδωτημένα χειριστήρια και περιφερειακά να μην αναγνωρίζονται από το PS3, για να αποτρέψει τα jailbreak dongles. Οπότε ότι adaptor και να αγοράσεις δεν θα σου αναγνωρίζει τα χειριστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...