Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία, αλλά δε θεωρείς πως τα ενημερωμένα παιχνίδια π.χ. μπορεί να σου ζητήσουν το τελευταίο firmware για να λειτουργήσουν;

Δεν αντιμετώπισες πρόβλημα όταν π.χ. το multiman χρειαζόταν BDemu από τη μια στιγμή στην άλλη;

Όχι ότι δε μπόρεσες να βγάλεις άκρη, αλλά δεν υπήρχε κάποιος χρόνος που δεν ήξερες γιατί δεν έπαιζαν τα backups σου;

 

Θα το δοκιμάσω για εμένα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν φρόνιμο να το συστήσω σε φίλο που δεν παρακολουθεί τις εξελίξεις. (Πραγματικά δεν ξέρω, δεν το λέω για να εκφράσω απλά επιφύλαξη/αντίθεση)

 

θα στα απαντησω ενα-ενα φιλε μου

αν ζητησουν τελευταιο firmware διαγραφη το παιχνιδι και ξανα backup βαζοντας μια αναβαθμιση πριν

οχι δεν αντιμετωπισα προβλημα μιας και ειχα ενημερωθει εξ αρχης(εξου και το σωστο ποστ του tsakonas απο πανω)

αν δεν παιζει καποιο game το πας στον εξωτερικο αν δεν παιζει και απο εκει το πιο πιθανο ειναι οτι δεν παιζει γενικοτερα

ο φιλος σου που δεν παρακολουθει τις εξελιξεις οταν συναντα καποιο προβλημα θα μπορει να συμβουλευεται εσενα η το φορουμ και να βρεθει καποια λυση

 

Τελος γνωμη μου ειναι οτι μιας και δεν παρακολουθε τις εξελιξεις καλο θα ηταν να μην αναβαθμιζει παιχνιδια κλπ εφοσον παιζουν η δεν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα!

 

φιλικα χρηστος!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία, αλλά δε θεωρείς πως τα ενημερωμένα παιχνίδια π.χ. μπορεί να σου ζητήσουν το τελευταίο firmware για να λειτουργήσουν;

 

Και συνδεδεμένος να είσαι, έχεις πάντα την επιλογή να μη βάλεις το update. Αν το βάλεις και μετά το παιχνίδι δε δουλεύει, μπορείς να πας στο Game Data Utility και να το σβήσεις, σε δύο games που το κοίταξα τουλάχιστον, τα updates ήταν εκεί και μπορούσες να τα σβήσεις.

 

Δεν αντιμετώπισες πρόβλημα όταν π.χ. το multiman χρειαζόταν BDemu από τη μια στιγμή στην άλλη;

 

Σχετικά με αυτό η λύση είναι απλή. Πας στο επίσημο thread του multiMAN παρακάτω:

 

multiMAN thread

 

και ενημερώνεσαι από το changelog για το τι αλλαγές φέρνει η καινούρια έκδοση πριν την εγκαταστήσεις. Δεν χρειάζεται Sony και καλά να κάνει κανείς update με το που βγει η καινούρια έκδοση, ειδικά με τον Dean του multiMAN που έχει τρελαθεί να βγάζει νέες εκδόσεις. :P Eγώ έχω μείνει στο 1.16.03 προς το παρόν.

 

Και μια και ανέφερα αυτό το thread, τα posts #2 και #3 έχουν πάρα πολλές πληροφορίες για τον multi, κάτι σαν user manual, και το post #5 είναι το καλύτερο post που έχω βρει που να εξηγεί αυτό το χαμό με τα payloads, τα PL3 του Kakaroto, Hermes v4, syscall36 κλπ κλπ (αν και αυτό το θέμα έχει κατασταλάξει, και στον multiman με το bdemu.bin εγκατεστημένο (syscall36 - SC-36 | bdemu λέει στο setup) και στον Rogero με επιλεγμένο το ενσωματωμένο payload Dean syscall36, η kmeaw πια δεν τραβάει κανένα κόλλημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως συνήθως offtopic, αυτό που περιμένω από τους hackers είναι linux και υποστήριξη mouse & keyboard για τα shouter στο PS3

 

εκτός αυτού, σκέφτηκα πως άλλος καλός λόγος να "σπάσω" το PS3 είναι να παίξω το Nier Peplicant...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί offtopic;

Τουλάχιστον εγώ, (για να μη νιώθεις μόνος σου) μια χαρά εντός θέματος θα το χαρακτήριζα το linux στην κονσόλα...

Το ίδιο και το Showtime Home Theater System, που δίνει κάτι παραπάνω σαν δυνατότητες στο μηχάνημα.

Πολύ πιο εντός θέματος από το "πού θα βρω το τάδε παιχνίδι", "το δείνα eboot" ή "πώς θα αποκλείσω το PSN μέσω router".

 

Για να γυρίσω στο ερώτημά μου, απάντηση δε βρέθηκε εν τέλει.

Μόνο, ελλείψει απαντήσεως, είπαμε "δε βαριέσαι, δεν είναι ανάγκη να μπαίνεις σε τέτοιο κόπο".

Η απορία μου έμεινε πάντως...

 

Μαζί με δυο άλλες:

 

α)Πώς λειτουργεί ο FTP server στο multiman;

Ο ίδιος έγραψε κάπου πως μπαίνεις με username: anonymous και η θύρα είναι η 21 (ΑΕΚ προφανώς... :Ρ)

αλλά προσπαθώντας να μπω από τον FTP client των ubuntu (connect to Server -> FTP with login) έφαγα πόρτα.

Δεν είμαι βέβαιος και για το αν ήθελε άνοιγμα η θύρα από τον router, αλλά ήθελα να το δοκιμάσω πριν χρησιμοποιήσω κάποιον stand alone FTP server στο PS3.

 

β)Το psarc extractor φέρνει αποτέλεσμα με το multiman;

Δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω με το Uncharted 2, για να μη χρησιμοποιώ το δισκάκι και να μπορώ να το τρέχω από τον εξωτερικό σκληρό (είναι σχεδόν γεμάτος ο εσωτερικός), αλλά πριν το update μου έκανε restart το PS3. Όταν το έβγαλα offline, απλά κόλλαγε στο φόρτωμα.

Ενώ όταν το περνάω από το δισκάκι του στον εσωτερικό, όλα μέλι-γάλα.

Η αλήθεια είναι βέβαια πως χρειάστηκαν windows για την αποσυμπίεση του psarc αρχείου, και μπορεί να πήγε τίποτα στραβά, αλλά δε μου έδωσε μήνυμα λάθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως συνήθως offtopic, αυτό που περιμένω από τους hackers είναι linux και υποστήριξη mouse & keyboard για τα shouter στο PS3

 

Εχουν δηλωσει οτι θα κανουν κατι τετοιο ? Πραγματικα το περιμενω πως και πως απ την πρωτη στιγμη που επαιξα ps3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν δηλωσει οτι θα κανουν κατι τετοιο ?

 

Όχι, το θέμα είναι πως ακούω τόσο μπλα μπλα του τύπου η κακιά Sony κλειδώνει τη κονσόλα της και οι hackers θέλουμε μόνο να ξεκλειδώσουμε τις δυνατότητες της και άλλα αθώα αλλά κάτι χρήσιμο δεν έχουν κάνει μόνο βοήθησαν κόσμο να κλέβει παιχνίδια που στην τελική την αγορά λιανικής πονάει περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να κανουμε back-up μια blu-ray ταινια μεσω multiman; Αν ναι, εχει δοκιμασει κανεις με επιτυχια; Τελος αν εχει γινει back-up απο pc ο multiman μπορει να τρεξει το αρχειο; Ευχαρισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παίδες! Προσπαθώ να τρέξω κάποια backup απ'τον εσωτερικό σκληρό του PS3 αλλά ενώ ο manager τα αναγνωρίζει και τα εμφανίζει μόλις πατάω να τα τρέξω (X or select+X) μου πετάει μαύρη οθόνη είτε με πετάει στο XMB.

Έχω Kmeaw 3.55+multiMAN 1.16.11. Έχω κάνει μία πιο πλήρη περιγραφή του προβλήματος εδώ ---> http://www.pspgr.net...=120250#p120250

Έχω δοκιμάσει και με δισκάκι στο drive και χωρίς.

Καμιά ιδέα??? :cry:

 

Υ.Γ: Είδα ότι κυκλοφορούν διάφορες εκδόσεις του εκάστωτε multi (base, full, mega). Μήπως στην "πρώτη" εγκατάσταση χρειάζεται ο full ή ο mega και μετά περνάμε τα base σαν updates? Eγώ στο πρόβλημά μου έχω δοκιμάσει με 1.16.09 (base), 1.16.10 (base) και 1.16.11 (base).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE: Εγκατέστησα το Fix Permissions --> http://www.ps3-hacks.com/file/268 και μου τρέξανε τα παιχνίδια επιτέλους!

Δεν θα έπρεπε όμως να δουλεύει από μόνος του ο multi?

 

Τέλος πάντων, ήρθε η ώρα για κάψιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να κανουμε back-up μια blu-ray ταινια μεσω multiman; Αν ναι, εχει δοκιμασει κανεις με επιτυχια; Τελος αν εχει γινει back-up απο pc ο multiman μπορει να τρεξει το αρχειο; Ευχαρισω...

Καπου εχω διαβασει (χωρις να το εχω δοκιμασει) πως γινεται κανονικα πατωντας τον κυκλο αρκει να εχεις εγκατεστημενο το BDEMU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου εχω διαβασει (χωρις να το εχω δοκιμασει) πως γινεται κανονικα πατωντας τον κυκλο αρκει να εχεις εγκατεστημενο το BDEMU

 

Και εγω το αναρωτιεμαι αυτο. Δεν υποτιθεται πως τα αρχεια ειναι κρυπτογραφημενα? Αφου σε PC χρεαζεται προγραμμα για να αποστπασεις τα περιεχομενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, εχω μια ερωτηση που νομιζω δεν εχει καλυφτει αλλα εχει ενδιαφερον...

Τι γινεται με custom FW και με PSN games? Μιλαω για παιχνιδια που ειναι ΜΟΝΟ γιαθεσιμα για αγορα+κατεβασμα απο το PS Network. Ας πουμε (μια που με ενδιαφερει και ιδιαιτερα) το Sonic 4 Episode 1...

Στο xbox360 οταν κανεις το hack για να παιζεις απο δισκο κλπ, παιζουν και ολα τα DLC games, (ενω πχ με αλλαγη firmware του drive μπορεις μονο κοπιες υπαρχοντων παιχνιδιων),

εδω στο PS3 που η δουλεια γινεται απευθειας στην κονσολα και παιζουμε απο δισκο, υπαρχει η δυνατοτητα να βρουμε PSN games και να τρεχουν κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!

Οποιος μπορει να με βοηθησει.

Μετα απο ylod παρελαβα ενα ανακατασκευασμενο ps3 με τη 3.55 εγκατεστημενη.

Εχω το Psbreak 1.2, γινεται να το ριξω στο 3.41?Υπαρχει καποιος κινδινος αν κανω downgrade?(επειδη το παρελαβα ετοιμο με 3,55)

Υπαρχει καποια λυση, ή μια αξιοπιστη συμβουλη για να το κατεβασω στα 3,41?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...