Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γεια σας παιδιά. να κάνω και εγώ μία ερώτηση.

 

παίζω παιχνίδια μέσω ενός εξωτερικού σκληρού δίσκου western digital. διάβασα κάπου ότι υπάρχει περίπτωση το play να υπερθερμένεται όταν παίζει παιχνίδια μέσω εξωτερικού(κυρίως από εξωτερικό με 7200rpm) και στο τέλος να τα φτύσει. ισχύει κάτι τέτοιο γιατί είμαι έτοιμος να αγοράσω internal σκληρό και δεν θέλω να κάνω τσάμπα αγορές????

 

Έχω την εντύπωση ότι μπερδεύτηκες, το θέμα υπερθέρμανση και σκληρός των 7200rpm έχει συζητηθεί για τον εσωτερικό επειδή ο stock έιναι στις 5400. Ο εξωτερικός δεν μας πειράζει τι είναι, εκτός αν έχεις κάποια παραπομπή που λέει το αντίθετο.

 

Παιδιά,

 

άλλη μία ερώτηση μπορώ απο CFW 3.55 Kmeaw να πάω σε κάποιο official load;

Όχι πως θα το κάνω αλλά λέμε τωρα.

 

Εννοείς official firmware; Γίνεται πολύ εύκολα, θα περάσεις πρώτα την official 3.55 μέσω recovery menu (αν δεν ξέρεις πώς να μπεις εκεί, ψάξε στο youtube, υπάρχουν πολλοί που δείχνουν τον τρόπο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι μπερδεύτηκες, το θέμα υπερθέρμανση και σκληρός των 7200rpm έχει συζητηθεί για τον εσωτερικό επειδή ο stock έιναι στις 5400. Ο εξωτερικός δεν μας πειράζει τι είναι, εκτός αν έχεις κάποια παραπομπή που λέει το αντίθετο.

 

 

 

Εννοείς official firmware; Γίνεται πολύ εύκολα, θα περάσεις πρώτα την official 3.55 μέσω recovery menu (αν δεν ξέρεις πώς να μπεις εκεί, ψάξε στο youtube, υπάρχουν πολλοί που δείχνουν τον τρόπο).

Σ'ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι μπερδεύτηκες, το θέμα υπερθέρμανση και σκληρός των 7200rpm έχει συζητηθεί για τον εσωτερικό επειδή ο stock έιναι στις 5400. Ο εξωτερικός δεν μας πειράζει τι είναι, εκτός αν έχεις κάποια παραπομπή που λέει το αντίθετο.

 

 

αν διαβάσεις εδώ τα post, λένε κάτι τέτοιο για αυτό το λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση παιδες

 

Εδω και μερικες εκδοσεις μουλτιμαν οταν παταω για αναβαθμιση ναι μεν την κατεβαζει κλπ αλλα στο install package files μου το εχει 2 φορες!

τι παιζει;

οταν εβαλα την τελευταια εκδοση 1.16.04 ειχα πανω και το στικακι που ειχε μεσα cfw,managers κλπ και μου περασε το .pkg(546kb) του 1.16.04!Ετσι γινεται κανονικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια ερωτηση παιδες

 

Εδω και μερικες εκδοσεις μουλτιμαν οταν παταω για αναβαθμιση ναι μεν την κατεβαζει κλπ αλλα στο install package files μου το εχει 2 φορες!

τι παιζει;

οταν εβαλα την τελευταια εκδοση 1.16.04 ειχα πανω και το στικακι που ειχε μεσα cfw,managers κλπ και μου περασε το .pkg(546kb) του 1.16.04!Ετσι γινεται κανονικα;

ναι και μενα 2 φορες το βγαζει μεσα στο install pakage (δεν ξερω γιατι γινεται αυτο), το κανω install και μετα εξαφανιζεται!!

τρεχει κανονικα στην τελευταια εκδοση

 

Προς ενδιαφερομενους η κολλημενους του PSN κοιταξτε εδω

Πανευκολος τροπος και χρειαζεται 5 λεπτα μονο!!!!! το δοκιμασα χθες σε windows 7

αναφερει οτι εχει και για OSX

εαν ακολουθησετε τον οδηγο 2 θεματα αξια προσοχης μονο

1. να κανετε backup απο το PS3 sou μεσα στον σκληρο του υπολογιστη το CA27.cer με απλο drag and drop i copy σε εναν καθαρο folder που θα τον ονομασετε original cer files. Καλο ειναι να κρατησετε ολα τα cer ενα backup πριν αντιγραψετε η κανετε overwrite το CA27.cer που δινει ο γατος

2. googlareτε psninja v4 για να καθαριζετε τα system files του PS3 στα οποια εχει προσβαση η σονυ και να τα κανετε read only ΠΡΙΝ ΣΥΝΔΕΘΕΙΤΕ στο ΠΣΝ ετσι ωστε να ελαχιστοποιησουμε τον κινδυνο ban (αν ειναι εφικτο αυτο)

 

 

Την ip address του υπολογιστη μας τη βρισκουμε ως εξης

Start--> accessories --> Command Prompt

Εκει γραφουμε ipconfig και enter

to IPv4 ειναι η διευθυνση του υπολογιστη την οποια γραφουμε στο PRIMARY + SECONDARY DNS του PS3 και κανουμε επανεκινηση του PS3!!

Ανοιγουμε το F@ckPSN v0.5 στον υπολογιστη και ειμαστε ετοιμοι

Επισης πρεπει το firewall να ειναι απενεργοποιημενο για τα ports 53,80,443

Επεξ/σία από mtzs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν διαβάσεις εδώ τα post, λένε κάτι τέτοιο για αυτό το λέω.

 

Έριξα μια ματιά, λινκάρουν και σε ένα ποστ που λέει τι να προσέξετε πριν την αγορά εξωτερικού, αλλά πουθενά δεν συσχετίζονται οι στροφές με τον εξωτερικό, το ζήτημα 5400vs7200 έχει να κάνει με τον εσωτερικό. Οι 7200 και φυσικό είναι ανεβάζουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες και η ανησυχία ήταν μήπως επηρεάσει αρνητικά το σύστημα αφού θα είναι μέσα στην κονσόλα.

 

Αν εννοείς αυτό το post "an exeis megalo eksoteriko skliro thermenete.exo grapsei ti prepei vre na proteimate 5400rpm kai mexri 500giga", έχω την εντύπωση ότι η δεύτερη πρόταση απαντάει στην ερώτηση "posa rpm internal 500gb hdd proteinete?", άρα και εκεί η αναφορά είναι σε σχέση με τον εσωτερικό.

 

Τέλος πάντων, να μη σε ζαλίζω, το συμπέρασμα είναι ότι μου φαίνεται μια χαρά ο δίσκος που έχεις έιναι και 3.5" με εξωτερική τροφοδοσία οπότε δε ζητάει τίποτα από το ps3, τον συνδέεις και παίζει, αν σου δουλεύει μια χαρά μην κάνεις περιττές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και μενα 2 φορες το βγαζει μεσα στο install pakage (δεν ξερω γιατι γινεται αυτο), το κανω install και μετα εξαφανιζεται!!

τρεχει κανονικα στην τελευταια εκδοση

 

Προς ενδιαφερομενους η κολλημενους του PSN κοιταξτε εδω

Πανευκολος τροπος και χρειαζεται 5 λεπτα μονο!!!!! το δοκιμασα χθες σε windows 7

αναφερει οτι εχει και για OSX

εαν ακολουθησετε τον οδηγο 2 θεματα αξια προσοχης μονο

1. να κανετε backup απο το PS3 sou μεσα στον σκληρο του υπολογιστη το CA27.cer με απλο drag and drop i copy σε εναν καθαρο folder που θα τον ονομασετε original cer files. Καλο ειναι να κρατησετε ολα τα cer ενα backup πριν αντιγραψετε η κανετε overwrite το CA27.cer που δινει ο γατος

2. googlareτε psninja v4 για να καθαριζετε τα system files του PS3 στα οποια εχει προσβαση η σονυ και να τα κανετε read only ΠΡΙΝ ΣΥΝΔΕΘΕΙΤΕ στο ΠΣΝ ετσι ωστε να ελαχιστοποιησουμε τον κινδυνο ban (αν ειναι εφικτο αυτο)

 

 

Την ip address του υπολογιστη μας τη βρισκουμε ως εξης

Start--> accessories --> Command Prompt

Εκει γραφουμε ipconfig και enter

to IPv4 ειναι η διευθυνση του υπολογιστη την οποια γραφουμε στο PRIMARY + SECONDARY DNS του PS3 και κανουμε επανεκινηση του PS3!!

Ανοιγουμε το F@ckPSN v0.5 στον υπολογιστη και ειμαστε ετοιμοι

Επισης πρεπει το firewall να ειναι απενεργοποιημενο για τα ports 53,80,443

Ποια η διαφορά όταν μπαίνουμε με CA27.cer ενώ πριν με το CA24.cer;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορά όταν μπαίνουμε με CA27.cer ενώ πριν με το CA24.cer;

Δεν εχω ιδεα. O Drizt προτεινει και λεει μονο CA27 και original CA24 (ετσι το δοκιμασα εγω και δουλευει)

Παρεπιπτοντως βγηκε καινουριο version FPSNv6 η οποια κανει fix to 3.56 spoofing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω ιδεα. O Drizt προτεινει και λεει μονο CA27 και original CA24 (ετσι το δοκιμασα εγω και δουλευει)

Παρεπιπτοντως βγηκε καινουριο version FPSNv6 η οποια κανει fix to 3.56 spoofing

 

 

δηλαδη δεν χρειαζεται να το κανουμε 3.56 spoof εμεις τωρα το πσ3 μας η παλι πρεπει να το κανουμε Install το 3.56 spoof?κ μετα να ακολουθησουμε τον οδηγο που εχεις στο λινκ σου?εγω εχω να μπω psn απο τοτε που αρχισαν τα emails αλλα ποτε δεν μου ηρθε εμενα καποιο μαιλ,δεν εχω βαλει δηλαδh 3.56 spoof

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε και παλι υπαρχει τροπος για προσβαση στο PSN? Μεχρι ποτε ομως αυτη τι φορα? Εχει δοκιμαστει καθολου αυτο?

Το δοκιμασα με το FPSN v5 μεχρι και εχθες και μπαινει κανονικα PSN

Προφανως λειτουργει και το v6

Οσο για το spoof δεν το εχω περασει μεσα οποτε δεν ξερω να σας πω, πιθανως η νεα version το υποστηριζει χωρις να ξερω αν αυτο προστατευει απο banaki.

Ο λογος που μπηκα ηταν γιατι ηθελαν να ψωνισω την FORMULA GT στο online dealerships μιας και δεν την βγαζει καπου αλλου πλεον με τα updates

μετα καθαρισα το log με το PSNinja v4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα με το FPSN v5 μεχρι και εχθες και μπαινει κανονικα PSN

Προφανως λειτουργει και το v6

Οσο για το spoof δεν το εχω περασει μεσα οποτε δεν ξερω να σας πω, πιθανως η νεα version το υποστηριζει χωρις να ξερω αν αυτο προστατευει απο banaki.

Ο λογος που μπηκα ηταν γιατι ηθελαν να ψωνισω την FORMULA GT στο online dealerships μιας και δεν την βγαζει καπου αλλου πλεον με τα updates

μετα καθαρισα το log με το PSNinja v4

UPDATE το FPSN v0.6 δεν λειτουργει σωστα σε ολους. Βγαζει error, οποτε οσοι θελετε δοκιμαστε το v0.5 που λειτουργει μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελληνικα γμτhttp://psx-scene.com...it-found-82682/

 

Well-known hacker Mathieu Hervais has reportedly found a bug that allows exploiting metldr, the bootloader and firmware version 3.56. Unfortunately, he refuses to release it.

 

Interestingly, it was recently rumored that Sony was soon going to be releasing new "unhackable" PS3 models to the market.

 

Quote:

Originally Posted by MathieulhI hesitated a lot before tweeting about it, but a bug allows exploiting metldr, the bootloader and 3.56+. I don't intent to ever unveil it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...