Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά όλα αυτά.

Και είμαι ήδη σε ofw 3.55.

Αν όμως θελήσω π.χ. να περάσω το Gran Turismo 5 στον εσωτερικό για να μειώσω τον χρόνο φορτώματος (από το original δισκάκι του, δε θα μπλέξω με τροποποιημένα EBOOT.BINs κ.τ.λ.) δε θα πρέπει να έχω κάνει backup τα game data του παιχνιδιού, μπας και μου βγάλει μαύρη οθόνη; (Και τα saves, φύλαγε τα ρούχα σου...)

Αν έκανα full backup, μήπως σε τέτοιες περιπτώσεις γλίτωνα π.χ. τα saves του Assassins Creed (ώρες επί ωρών free running και αιματοχυσίες του Al Tair), που δε λένε να περαστούνε σε usb stick ή drive με τίποτα;

 

Αυτό είναι το σκεπτικό της ερώτησης.

Λέω σήμερα που έχω χρόνο να κάνω το πέρασμα στο cfw από το ofw και αναρωτιέμαι για το πώς θα το κάνω με τις μικρότερες δυνατές απώλειες.

Τη διαδικασία την έχω ήδη κάνει σε ένα καινούργιο PS3 ενός φίλου (δεν είχε saved data ή games δηλαδή, απλά update έκανα προηγουμένως από την 3.40 στην 3.55 ofw) και όλα πήγαν ρολόι.

 

απωλεις δεν θα εχεις σε τιποτα.Περασα απο ofw σε cfw και ειναι ολα στην θεση του.Μαυρη οθονη τρως σε συγκεκριμενα παιχνιδια οταν πας να τα τρεξεις απ τον μανατζερ σε καμια αλλη περιπτωση!(Εκτος κ αν γινει στραβη με το ρευμα εκεινη τη στιγμη)Κατα τα αλλα δεν εχεις να φοβασαι οτι θα χασεις δεδομενα.

 

εκπλήσσομαι

έμενα είναι εντελώς αθόρυβος

τουλάχιστον με το pc ανοιχτό (και είναι πάντα ανοιχτό)

δεν ακούω τπτ

όσο για την ταχύτητα τι ftp και π@π@ριες ...

 

 

τον εχω σε εξωτερικη θηκη και μου κανει φασαριουλα δλδ με απολυτη ησυχια ακουγεται το στροφαρισμα του.Ακομη και ο 320 που ειχα,παλι τον ιδιο "μεταλλικο"θορυβο εχει.

Στην κονσολα δεν τον εχω βαλει ποτε-επιφυλλασομαι για μετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω ενα ps3 με χαλασμενο ματι μπωρο να βαλω cfw ??????????? ειμαι στην 3,41 με ps3break 1.2 ακομα!!

 

Φυσικά και μπορείς.Πέρασε την official 3.55 και μετά την 3.55 kmeaw και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορείς.Πέρασε την official 3.55 και μετά την 3.55 kmeaw και είσαι έτοιμος.

 

ναι ομως απο τη στιγμη που τα περισσοτερα παιχνιδια θελουν δισκακι μεσα στο μπλουρει, τα μπακαπς θα παιζουν αν το ματι ειναι χαλασμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ομως απο τη στιγμη που τα περισσοτερα παιχνιδια θελουν δισκακι μεσα στο μπλουρει, τα μπακαπς θα παιζουν αν το ματι ειναι χαλασμενο?

 

Eγώ 7 παιχνίδια που έχω τα παίζω χωρίς δισκάκι.Με multiman δεν μου έπαιζε τίποτα.Και πειραματίστηκα λιγάκι και τώρα ότι παιχνίδι θέλω το παίζω χωρίς δισκάκι και χωρίς backup manager.Απο το xmb τα τρέχω και παίζουν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα ps3 με χαλασμενο ματι μπωρο να βαλω cfw ??????????? ειμαι στην 3,41 με ps3break 1.2 ακομα!!

Καπου εχω διαβασει οτι η διαδικασια κολλαει στο 66% δοκιμασε το παντως δεν εχεις να χασεις κατι μονο να σου βγαλει error

Αναφερεραι πως το PS3 δεν μπορει να κανει upgrade γιατι το PUP αρχειο ζηταει το functionality tou BD ROM για να λειτουργησει κατα την διαρκεια εγκαταστασης. Ετσι οταν πας να κανεις upgrade σου βγαζει μηνυμα λαθους και σταματαει στο 66% και αυτο δεν λειτουργει ουτε μεσω service mode

Ενας ισπανος χακερας εδωσε στη δημοσιοτητα το lv2diag.self για να μπορεις να περασεις μεσω service mode OFW 3.55 (αφου εχεις ps3break 1.2 μπαινεις ευκολα σε service mode δες στο site του ps3break πως γινεται) σε περιπτωση που εχεις χαλασμενο BD και μετα μπορεις να περασεις CFW3.55 προφανως. Δεν εχω απολυτη γνωση επι του θεματος αλλα αυτο καταλαβα

Για περισσοτερα δες εδω

και εδω

Μετα οπως ειπε και ο ΚΙΝΓΚ μπορεις να παιζεις παιχνιδια χωρις δισκακι απο το ΧΜΒ μεσω instal pkg (αλλη ιστορια αυτη αλλα λειτουργει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ 7 παιχνίδια που έχω τα παίζω χωρίς δισκάκι.Με multiman δεν μου έπαιζε τίποτα.Και πειραματίστηκα λιγάκι και τώρα ότι παιχνίδι θέλω το παίζω χωρίς δισκάκι και χωρίς backup manager.Απο το xmb τα τρέχω και παίζουν κανονικά.

 

εμενα με μουλτιμαν μου παιζουν το 99% των παιχνιδιων(απο καμια 30αρια που δοκιμασα)-1 παιζει μονο απο εξωτερικο δισκο. χωρις back up manageς πως τα φορτωνεις? σε τι firmware εισαι?μηπως εχεις βαλει τοy geohot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα με μουλτιμαν μου παιζουν το 99% των παιχνιδιων(απο καμια 30αρια που δοκιμασα)-1 παιζει μονο απο εξωτερικο δισκο. χωρις back up manageς πως τα φορτωνεις? σε τι firmware εισαι?μηπως εχεις βαλει τοy geohot?

Κατσε εκει που καθεσαι με τον ΜΟΥΛΤΙΜΑΝ

Αυτο το κολπο που λεει ο κινγκ βγηκε οταν πρωτοκυκλοφορησε το GEOHOT CFW η για να τρεχουν τα παιχνιδια σε 3.41 με modified EBOOT. Δηλαδη μαζι με καθε παιχνιδι πρεπει να εχεις modified EBOOT file. Δουλευει και σε KMEAW CFW και σε WANINKOKO

Μεσα σε ενα pkg αρχειο βαζουν τα directories του παιχνιδιου μαζι με το modified EBOOT file και γινεται install to pkg μεσα στο ΧΜΒ (κατι αναλογο οταν ινσταλαρεις ΜΟΥΛΤΙΜΑΝ, ΓΚΑΙΑ κτλπ). Μετα μεσα σε συγκεκριμενο path του HDD_0 περνας με φτπ τα υπολοιπα αρχεια του παιχνιδιου εκτος απο το ΕΒΟΟΤ (συνηθως στον φακελο game που γινεται ινσταλ το καθε παιχνιδι, αλλα υπαρχουν και παραλλαγες σχετικα με τη τοποθεσια αναλογα το παιχνιδι)

Ειναι οντως βολικο, αλλα οσο το χρησιμοποιουσα δεν υποστηριζε updates των παιχνδιων μετα την εγκατασταση, δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι, ενω με ΜΟΥΛΤΙΜΑΝ υποστηριζονται τα updates

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου εχω διαβασει οτι η διαδικασια κολλαει στο 66% δοκιμασε το παντως δεν εχεις να χασεις κατι μονο να σου βγαλει error

Αναφερεραι πως το PS3 δεν μπορει να κανει upgrade γιατι το PUP αρχειο ζηταει το functionality tou BD ROM για να λειτουργησει κατα την διαρκεια εγκαταστασης. Ετσι οταν πας να κανεις upgrade σου βγαζει μηνυμα λαθους και σταματαει στο 66% και αυτο δεν λειτουργει ουτε μεσω service mode

Ενας ισπανος χακερας εδωσε στη δημοσιοτητα το lv2diag.self για να μπορεις να περασεις μεσω service mode OFW 3.55 (αφου εχεις ps3break 1.2 μπαινεις ευκολα σε service mode δες στο site του ps3break πως γινεται) σε περιπτωση που εχεις χαλασμενο BD και μετα μπορεις να περασεις CFW3.55 προφανως. Δεν εχω απολυτη γνωση επι του θεματος αλλα αυτο καταλαβα

Για περισσοτερα δες εδω

και εδω

Μετα οπως ειπε και ο ΚΙΝΓΚ μπορεις να παιζεις παιχνιδια χωρις δισκακι απο το ΧΜΒ μεσω instal pkg (αλλη ιστορια αυτη αλλα λειτουργει)

ευχαριστω παιδια περασε το waninkokos v2 χωρις προβληματα παω για game test!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα με το θεμα του blu-ray μετα απο downgrade τι γινεται; Βρηκαν καμια λυση ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Τι ακριβως εννοεις τι εχει γινει με το BDROM?

Για κοιτα εδω

http://psx-scene.com/forums/f118/list-consoles-lose-blu-ray-movies-after-downgrade-73430/

Αν εχεις PS3 με χαλασμενο ΒLUERAY κοιτα το ποστ 3143 παραπανω

Ο πετσο ειπε πως δουλευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα με μουλτιμαν μου παιζουν το 99% των παιχνιδιων(απο καμια 30αρια που δοκιμασα)-1 παιζει μονο απο εξωτερικο δισκο. χωρις back up manageς πως τα φορτωνεις? σε τι firmware εισαι?μηπως εχεις βαλει τοy geohot?

 

Το ποστ του m2ts τα λέει όλα.

 

"Κατσε εκει που καθεσαι με τον ΜΟΥΛΤΙΜΑΝ

Αυτο το κολπο που λεει ο κινγκ βγηκε οταν πρωτοκυκλοφορησε το GEOHOT CFW η για να τρεχουν τα παιχνιδια σε 3.41 με modified EBOOT. Δηλαδη μαζι με καθε παιχνιδι πρεπει να εχεις modified EBOOT file. Δουλευει και σε KMEAW CFW και σε WANINKOKO

Μεσα σε ενα pkg αρχειο βαζουν τα directories του παιχνιδιου μαζι με το modified EBOOT file και γινεται install to pkg μεσα στο ΧΜΒ (κατι αναλογο οταν ινσταλαρεις ΜΟΥΛΤΙΜΑΝ, ΓΚΑΙΑ κτλπ). Μετα μεσα σε συγκεκριμενο path του HDD_0 περνας με φτπ τα υπολοιπα αρχεια του παιχνιδιου εκτος απο το ΕΒΟΟΤ (συνηθως στον φακελο game που γινεται ινσταλ το καθε παιχνιδι, αλλα υπαρχουν και παραλλαγες σχετικα με τη τοποθεσια αναλογα το παιχνιδι)

Ειναι οντως βολικο, αλλα οσο το χρησιμοποιουσα δεν υποστηριζε updates των παιχνδιων μετα την εγκατασταση, δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι, ενω με ΜΟΥΛΤΙΜΑΝ υποστηριζονται τα updates"

 

 

Eμένα ο multiman δεν με ήθελε.Παντού έβγαζε black screen και κολλούσε το ps3.Με τα pkg βρήκαν την υγειά μου.Ούτε disk μέσα ούτε backup managers.Αυτό με το update καλύτερα να μην γίνονται γιατί υπάρχει κίνδυνος για ban απο το psn.Κατα τα άλλα τρέχουν όλα άψογα όσα έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια τελικα με το θεμα του blu-ray μετα απο downgrade τι γινεται; Βρηκαν καμια λυση ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Την τελευταία φορά που είχα δει κάτι ήταν όταν είχαν κυκλοφορήσει αυτά τα drl tools, αλλά δεν μου φαινόταν και πολύ εύκολη διαδικασία, δεν ξέρω αν έχει προχωρήσει το θέμα κι άλλο από τότε.

 

EDIT: Α, επίσης με τη χακιά του jaicrab που ανέφερε πιο πάνω ο mtzs, κάνεις λένε downgrade σε phat ps3 με 256MB NAND χωρίς πρόβλημα (περιττό για τους περισσότερους πάντως πια από τη στιγμή που υπάρχουν τα 3.55 cfw's.)

 

Του petso δεν του κόλλησε το πέρασμα cfw γιατί κατά το upgrade κοιτάει για χαλασμένο ή ξηλωμένο drive και όχι για χαλασμένο laser/ματάκι.

Επεξ/σία από economymousemat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταία φορά που είχα δει κάτι ήταν όταν είχαν κυκλοφορήσει αυτά τα drl tools, αλλά δεν μου φαινόταν και πολύ εύκολη διαδικασία, δεν ξέρω αν έχει προχωρήσει το θέμα κι άλλο από τότε.

 

EDIT: Α, επίσης με τη χακιά του jaicrab που περιέγραψε πιο πάνω ο mtzs, κάνεις λένε downgrade σε phat ps3 με 256MB NAND χωρίς πρόβλημα (περιττό για τους περισσότερους πάντως πια από τη στιγμή που υπάρχουν τα 3.55 cfw's.)

 

Του petso δεν του κόλλησε το πέρασμα cfw γιατί κατά το upgrade κοιτάει για χαλασμένο ή ξηλωμένο drive και όχι για χαλασμένο laser/ματάκι.

 

συγκεκριμενα εχω fat 40gb τραβαει μεσα το δισκακι και δεν το βλεπει καθολου!! ουτε error βγαζει!!! παταω eject και περνω το δισκακι πισω ειχα 3,41 εβαλα το ocfw 3.55 και μετα το 3,55cfw waninkokos v2 χωρις σφαλμα ( ημουν τυχερος?)!!!! πεζει κανονικα με multiman 1.16.1 το blackbox 1.2 και fix permissions!!!!!!!!!!! μονο δεν μπωρω να πεξω τα games που θελουν δισκακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!!

Προσπαθώ απο χτες να hack-αρω το ps3...Η αλήθεια είναι οτι γνωρίζω λίγα πράγματα γιαυτό το θέμα και επειδή η πληροφόρηση είναι τόσο μεγάλη δεν μπορώ να επικεντρωθώ καπου.Ακόμα και σε αυτό το thread που πλησιάζει τις 400 σελίδες(!!!) δεν ξέρω απο που να αρχίσω.

Έχω εγκαταστήσει το official update 3.55 και στη συνέχεια εγκατέστησα αυτό PS3_355_KMEAW_CFW...

Μεχρι εδώ νομίζω οτι είμαι σωστός αλλα μόλις παω να εγκαταστήσω κάποιο package το ps3 μου βγάζει error!

 

Επειδή το κεφάλι μου πάει να σπασει απο το ψάξιμο ας με κατατοπίσει κάποιος...plz! :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...