Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε προφανως φανταζομαι οτι αναφερεσεαι σε CFW γιαυτα τα games. Ξερεις εαν με αυτους τους managers παιζουν και σε jailbreak με usb?

 

Όχι, usb jailbreak έχω κι εγώ. Από εξωτερικό, με multiMAN 1.15.00 και με το select+X.

 

το BUZZ Παγκόσμιο κουίζ με jailbreak 3,41 έχει καταφέρει κανείς να το παίξει;

 

Ναι, δοκίμασε το από εξωτερικό σκληρό, έτσι έλεγαν και στα διάφορα compatibility lists και τελικά έτσι ήταν και εδώ (από εσωτερικό μου πέταγε black screens).

Compatibility Lists:

http://www.psjcl.com/

 

http://www.ps3news.com/subdomain.php?pagename=ps3-jailbreak

 

 

Χεχε.Τουλαχιστον με ενα κουμπακι κανεις update μεσα απο τον manager οποτε no harm. :rolleyes:

Πλεον και μετα τον 1.15.00 χρησιμοποιω μονο Multiman και ειδικα με το Select+X αφου πλεον παιζει και το Eternal Sonata με αυτον τον τροπο.

 

To select+X έγραψε. Δοκίμασα με επιτυχία τα μέχρι πρότινος δύστροπα MW, MW2 και SEGA Mega Drive Ultimate Collection.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ευχαριστω παιδια.Τελεια νεα αυτα με multiman και select x. Επειδη εχω ολα τα games με open manager και gaia στο φακλεο omni12345 αν θυμαμαι καλα, οταν βαλω το multi πρεπει να κανω κατι ωστε να τα δει τα παλια games η θα τα δει μονο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια.Τελεια νεα αυτα με multiman και select x. Επειδη εχω ολα τα games με open manager και gaia στο φακλεο omni12345 αν θυμαμαι καλα, οταν βαλω το multi πρεπει να κανω κατι ωστε να τα δει τα παλια games η θα τα δει μονο του?

 

Κοιτάει σε αυτά τα folders, αν τα έχεις σε άλλο, κανένα πρόβλημα, πρόσθεσε το.

 

 

# >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Directory / Folder Options <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

# ========================================================================================

 

# Option: Game Backup Folders

hdd_dir=/dev_hdd0/GAMES

usb_dir=GAMES

 

# Option: Look for Game Backups recursively in this folders

# Hint: leave blank for USB (usb_home) root (/) folder

# Main search folders:

hdd_home=/dev_hdd0/GAMES

usb_home=/GAMES

 

# Secondary search folders:

hdd_home2=/dev_hdd0/GAMEZ

hdd_home3=/dev_hdd0/game/OMAN46756/GAMEZ

hdd_home4=/dev_hdd0/game/LAUN12345/GAMEZ

hdd_home5=/dev_hdd0/BDRIPS

usb_home2=/GAMEZ

 

 

Read more: http://www.ps3news.com/forums/ps3-hacks/avchd-game-file-manager-mod-obm-dean-114315.html#ixzz1CtQrdRL0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα το rogero 8.0 και έκτοτε ΟΛΑ τα του PSN (demos/games) που ήταν χύμα χαμηλά στο /game του xmb μπήκαν στον πάτο του /game (του xmb) σε ένα folder που λέγεται Playstation @ 3 . ακόμα και οι τρεις managers ΕΚΕΙ μπήκαν. πως γίνεται να τα ξαναβγάλω στο "root" GAME του XMB έξω από folders κλπ.

 

economymousemat : φίλε για το SEGA Mega Drive Ultimate Collection, επειδή παιδεύομαι μέρες μπορείς να μου πεις ποια διαδικασία ακολουθείς (και κυρίως αν χρησιμοποιείς το patch που βγηκε για 3.55) αλλά πάλι δε μου δουλεύει.. π.χ εγώ από το multiman το διαλέξω με βγάζει στο xbm εκεί πάω στο /folder που μετατρέπεται σε icon του game και πατάω select+x . δυστυχώς έχω το πράσινο ledάκι του ps3 αναβοσβήνει για ώρα, ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...

 

 

Update : το πρώτο issue το έλυσα . οκ για το θέμα του SEGA mega drive Ult. Coll. φίλε economymousemat ή οποιοσδήποτε φίλος έχει καταφέρει να το κάνει να δουλέψει σε 3.55kmeaw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα το rogero 8.0 και έκτοτε ΟΛΑ τα του PSN (demos/games) που ήταν χύμα χαμηλά στο /game του xmb μπήκαν στον πάτο του /game (του xmb) σε ένα folder που λέγεται Playstation @ 3 . ακόμα και οι τρεις managers ΕΚΕΙ μπήκαν. πως γίνεται να τα ξαναβγάλω στο "root" GAME του XMB έξω από folders κλπ.

 

economymousemat : φίλε για το SEGA Mega Drive Ultimate Collection, επειδή παιδεύομαι μέρες μπορείς να μου πεις ποια διαδικασία ακολουθείς (και κυρίως αν χρησιμοποιείς το patch που βγηκε για 3.55) αλλά πάλι δε μου δουλεύει.. π.χ εγώ από το multiman το διαλέξω με βγάζει στο xbm εκεί πάω στο /folder που μετατρέπεται σε icon του game και πατάω select+x . δυστυχώς έχω το πράσινο ledάκι του ps3 αναβοσβήνει για ώρα, ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...

 

 

Update : το πρώτο issue το έλυσα . οκ για το θέμα του SEGA mega drive Ult. Coll. φίλε economymousemat ή οποιοσδήποτε φίλος έχει καταφέρει να το κάνει να δουλέψει σε 3.55kmeaw

Το sega ultimate collection stin 3.55 τρεχει με το κολπο του pkg

βρισκεις αυτο το pkg για 3.55 (προσοχη γιατι υπαρχει και για 3.41)

SONICC-BLES00475_00-SONICSEGACOLEC00.pkg

το ινσταλλαρεις απο install package me usb

kai meta copy ola ta arxeia ektos tou eboot.BIN pou exei o fakelos bles00475/USRDIR μεσα στο /dev_hdd0/game/BLES00475/USRDIR

Trexei apo to xmb meta

 

Tora to allo thema

an pas ekei pou sou leei PS3 sto root tou XMB kai patiseis tetragono [] tha sou kanei ungroup ola ta periexomena tou kai tha emfanistoun sto root tou xmb pali ola

An pas tora se kapoio ksexorista kai patiseis trigono (p.x ston multiman) tha deis to menou pou leei info

ekei mesa leei album

an to kaneis edit afto vazeis opoio onoma thes p.x managers

an to kaneis se olous tous managers afto to idio kai patiseis meta [] tha deis oti stous katigoriopoiei (group together) se enan fakelo managers

etsi mporeis na exeis ousiastika folders sto xmb!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sega ultimate collection stin 3.55 τρεχει με το κολπο του pkg

βρισκεις αυτο το pkg για 3.55 (προσοχη γιατι υπαρχει και για 3.41)

SONICC-BLES00475_00-SONICSEGACOLEC00.pkg

το ινσταλλαρεις απο install package me usb

kai meta copy ola ta arxeia ektos tou eboot.BIN pou exei o fakelos bles00475/USRDIR μεσα στο /dev_hdd0/game/BLES00475/USRDIR

Trexei apo to xmb meta

 

 

σε χάνω στο "meta copy ola ta arxeia ektos tou eboot.BIN pou exei o fakelos bles00475/USRDIR" κάνω install to .pkg από το usb stick. τα αρχεία που λες (εκτός του εβοοτ.βιν) που έχει ο φάκελος bles00475/USRDIR {source} ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ??? δώς μου δηλαδή το source path (να καταλάβω ΑΠΟ ΠΟΥ τα κάνω ovcerwrite/ή copy sto /dev_hdd0/game/BLES00475/USRDIR

 

αφού κάνω όλη τη δουλειά που λες , φαντάζομαι το installed package από το XMB το σβήνω...

 

μιλάω πάντα για internal HDD

 

ευχαριστώ mtzs!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σβηστα όλα

πέρνα πρώτα το .pkg (install στο ps3 με usb)

μετά στείλε με ftp το game από το pc στο ps3 game/BLES-00475 ΧΩΡΙΣ το eboot.bin

αντιγραφή και αντικατάσταση όλα τα αρχεία(αν σε ρωτήσει)

 

awesome works just fine ...

 

for those that needs help

make sure u upload the folder to ps3 via ftp ... after you run the pkg

the path is //hddo/games/BLES-00475

do not upload the eboot file

but upload everything else and overwrite the files (except the eboot file)

 

this is how i did it... thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον. το κολπο με τα pkg ειχε βγει για να τρεχουν παιχνδια στο geohot 3.55 επειδη αυτο δεν υποστηριζει backup managers

τι γινοταν

Βγαζανε σε αρχειο pkg τα basic files του παιχνδιου και τα κανεις κανονικα ινσταλλ οπως κανεις τον backup manager (μεσα απο στικακι)

Οτιδηποτε γινει ινσταλλ με αυτο τον τροπο εμφανιζεται στο xmb του ΠΣ3

Απο παιχνιδια μεχρι μανατζερς, utilities, ktlp (βλεπε lv2.pkg που καναμε στην αρχη, απο το ΧΜΒ το τρεχαμε)

Οταν κατι γινεται ινσταλλ μεσω pkg αυτο γραφεται αυτοματως στον /dev_hdd0/game/ φακελο και οχι στον GAMEZ

Ο /dev_hdd0/game/ ειναι αυτος που χρησιμοποιειται απο παντως ειδους ινσταλλ, ακομη και τα παιχνδια που τρεχουμε για πρωτη φορα (ασχετο αν τα τρεχουμε απο τον GAMEZ μεσω μανατζερ η ακομη και απο το BDROM), εγκαθιστουν basic files στο PS3. Αυτη η εγκατασταση γινεται παντα μεσα στο /dev_hdd0/game/

Ετσι το GT5 ειναι εγκατεστημενο /dev_hdd0/game/BCES00569, Ασχετα αν το τρεχουμε απο το GAMEZ

Ενα αλλο παραδειγμα ειναι ο GAIA που εγκαθισταται μεσω pkg και τον βλεπουμε στο ΧΜΒ, μπαινει μεσα στο /dev_hdd0/game/GAIA01985, o rogero μεσα στο /dev_hdd0/game/ROGE12345, και παει λεγοντας

 

Επι το προκειμενω τωρα:

Αν ινσταλλαρουμε το pkg του segamegadrive ultimate collection τοτε θα μας εμφανιστει στο ΧΜΒ ενα εικονιδιο με αυτο το παιχνιδι. Αν παμε να το τρεξουμε ετσι οπως ειναι θα κανει οτι ξεκιναει αλλα θα μας γυρισει πισω στο ΧΜΒ. Κοινως δεν εκκινει

Αυτο το pkg εχει εγκατασταθει μεσα στο /dev_hdd0/game/BLES00475/

Αν παμε να το τρεξουμε το παιχνιδι απο τον μανατζερ και το εχουμε στον φακελο GAMEZ η του εξωτερικου η του εσωτερικου σκληρου δεν θα τρεξει γιατι βγαζει black screen (δεν το εχω δοκιμασει με τις καινουριες βερσιονς των μανατζερς οποτε μπορει να τρεχει και ετσι). Τι κανανε λοιπον οι μαγκες?

Περνεις ολα τα αρχεια που εχει μεσα στο dir GAMEZ/BLES00475/USRDIR/ (η οπου αλλου το εχεις σωσμενο το παιχνιδι) και τα πετας στο /dev_hdd0/game/BLES00475/USRDIR/ ΕΚΤΟΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ EBOOT.BIN γιατι αυτο ειναι modified και εχει ηδη εγκατασταθει απο το pkg αρχειο

Μολις τελειωσει η μεταφορα αρχειων πας και τρεχεις το παιχνιδι απο το ΧΜΒ

Βασικες λεπτομερειες τωρα

Καθε pkg ειναι συγκεκριμενο για την εκδοση παιχνιδιου (ευρωπαικη αμερικανικη) και επισης για firmware

Για το SMUC υπαρχουν 2 pkg ενα για την 3.41 και ενα για την 3.55

Επισης δουλευουν μονο στην εκδοση παιχνδιου BLES00475

Ετσι στην 3.55 τρεχουν και αλλα παιχνιδια που δεν ετρεχαν με μανατζερ στην αρχη

POPFTS, Apache, Tombraider underworld

Ελπιζω τωρα να εγινα κατανοητος !!!!

Υποψιν: Το update σε αυτες τις περιπτωσεις απαγορευεται ρητα διοτι αλλαζει το EBOOT.bin οποτε θα μπειτε στη διαδικασια να διαγραψετε οτι ειχατε ινσταλλαρει και να το περασετε απ την αρχη!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλάκα είναι πως μέχρι να μου απαντήσεις έψαξα τα path βρήκα και το /game... οπότε έκανα copy ό,τι λες αλλά από το game στο /gamez (δηλαδή τίποτα αφού μόνο το eboot.bin είχε! ) :-Dδηλαδή το ανάποδο .. τέσπα το κάνω τώρα κόπι και σου ξαναλέω...

 

θα τρέχουμε το game λες από το XMB άρα από το icon που έφτιαξε το .pkg Στην αρχή. ερωτηση to /gamez/bles-00475 to σβήνουμε , με άλλα λόγια μέσα από τον multiman ή όποιον manager έχουμε θα βλέπουμε τελικά το game ή μόνο στο xmb όπως τα psn games που εγκαθιστούμε?

 

[αν λάβω υπόψην τα του aliakas προφανώς /gamez/.....κλπ ΣΒΗΝΕΤΑΙ και μένει μόνον το του xmb παίγνιον... right?]

 

πάντως κάπου δέ θυμάμαι που, διάβασα πως και χωρίς πατς μόνο με (select/+) δουλεύει... αλήθεια αυτό με το select/+ είναι και για internal hdd..?

 

 

πάω να δοκιμάσω τι έκανα ..

 

οκ όλα καλά.σας ευχαριστώ σας, both of you!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κατάφερες ε; Ωραία!

 

Εγώ είμαι με 3.41 Hermes, αλλά τουλάχιστον ο multiMAN είναι ακριβώς ο ίδιος που βάζετε κι εσείς στην Kmeaw.

 

Πληροφοριακά, το Sega (όπως και τα MW) μου έτρεξε:

 

- Από εξωτερικό σκληρό,

- Με select+X στον multiMAN,

- Με δισκάκι μέσα και φόρτωμα από το blu-ray icon και όχι το /app_home/PS3_GAME/.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλάκα είναι πως μέχρι να μου απαντήσεις έψαξα τα path βρήκα και το /game... οπότε έκανα copy ό,τι λες αλλά από το game στο /gamez (δηλαδή τίποτα αφού μόνο το eboot.bin είχε! ) :-Dδηλαδή το ανάποδο .. τέσπα το κάνω τώρα κόπι και σου ξαναλέω...

 

θα τρέχουμε το game λες από το XMB άρα από το icon που έφτιαξε το .pkg Στην αρχή. ερωτηση to /gamez/bles-00475 to σβήνουμε , με άλλα λόγια μέσα από τον multiman ή όποιον manager έχουμε θα βλέπουμε τελικά το game ή μόνο στο xmb όπως τα psn games που εγκαθιστούμε?

 

[αν λάβω υπόψην τα του aliakas προφανώς /gamez/.....κλπ ΣΒΗΝΕΤΑΙ και μένει μόνον το του xmb παίγνιον... right?]

 

πάντως κάπου δέ θυμάμαι που, διάβασα πως και χωρίς πατς μόνο με (select/+) δουλεύει... αλήθεια αυτό με το select/+ είναι και για internal hdd..?

 

 

πάω να δοκιμάσω τι έκανα ..

Το select + X ειναι για να τρεχουν games οπως το AC1, CODMW, POP, που πριν βγαζανε blank screen απο εξωτερικο σκληρο

Εγω το POP που δοκιμασα απο εσωτερικο σκληρο δεν τρεχει με αυτο το τροπο

το αν θες να το σβησεις απο τον φακελο GAMEZ ειναι δικο σου θεμα καθαρα. Αν το εχεις σε αλλο σκληρο backup φυσικα και το σβηνεις.

Αν τρεχεις τα παιχνδια απο τον εσωτερικο του PS3 δεν χρειαζεσαι το devHDD_0/GAMEZ/bles-00475 για να τρεξει το παιχνιδι απο τη στιγμη που τα ιδια ακριβως αρχεια τα περνας στον devHDD_0/game

Αν παλι τα τρεχεις απο εξωτερικο σκληρο και δεν τα εχεις αλλου κρατημενα τοτε τα κρατας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλάκα είναι πως μέχρι να μου απαντήσεις έψαξα τα path βρήκα και το /game... οπότε έκανα copy ό,τι λες αλλά από το game στο /gamez (δηλαδή τίποτα αφού μόνο το eboot.bin είχε! ) :-Dδηλαδή το ανάποδο .. τέσπα το κάνω τώρα κόπι και σου ξαναλέω...

Οταν κανεις copy EBOOT.BIN αρχεια παντα να κρατας την original κοπια του ΕΒΟΟΤ

γιατι αυριο μευθαριο μπορει να τρεξει το παιχνιδι μεσω μανατζερ και να λες τι μαλακια εκανα :rolleyes: :rolleyes: οταν αυτο θα θελει το κανονικο ΕΒΟΟΤ

Κατι τετοιο ειχε γινει με το GT5 kai NFS modified eboots για 3.41

και ψαχναν ολοι μετα να βρουνε τα γνησια για να τους τρεξει στην CFW3.55 που πηγανε

 

τα trophies που έχουν φτάσει να είναι άπειρα και κανουν compile κάθε φορά που τα ανοίγεις (XMB) καθαρίζονται?

 

Οχι αλλα grouparontai me to [] νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...