Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Ubuntu στο startup (αρχάριος)


chronisemma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι νέος χρηστής στο UBUNTU …το χρησιμοποιώ εδώ και μια βδομάδα και δεν είχα άλλη επαφή με LINUX ….

Διάβασα κάποια πράγματα ώστε να κάνω την εγκατάσταση επέλεξα το UBUNTU από φίλο ο οποίος το χρησιμοποιεί και μου είπε πως είναι κοντά στα WINDOWS τα οποία χρησιμοποιούσα …..

 

Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition είναι η έκδοση που κατέβασα και εγκατέστησα..

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν ξεκινάει μέχρι να φτάσει στο σημείο που ζητάει τον χρηστή κάνει 3 με 4 λεπτά … δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό η φταίει κάτι που έκανα…

 

Αν μπορεί κάποιος να μου απάντηση…

Το μόνο που έβαλα από πάνω(αν και από την αρχή πριν βάλω οτιδήποτε πήγαινε έτσι)

Είναι τα update τους drivers της κάρτας γραφικών και την διεύθυνση ip που ρύθμισα….

 

Ευχαριστώ πολύ ….

 

ελπιζω να μην διαγραφη και αυτο...:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αργό το boot στo linux και φυσικά πιο αργό απο τα windows αλλά από την άλλη τα 4 λεπτά μου φένονται υπερβολικά πολλά. Εκεί που επιλέγεις λειτουργικό υπάρχει μια καταχώρηση που λέει recovery mode. Μπες εκεί και πες μας αν κόλησε σε κάποιο σημείο μεχρι να σε βγάλει στην οθόνη με τις επιλογές. Αν ναι πες μας και τι λέει σε αυτό το σημειό. Οταν βγεις στην οθόνη με τις επιλογές επέλεξε κανονική εκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις προσβαση στο νετ, και μπορεις να εγκαταστησεις πακετα, εγκατεστησε το bootchart

>sudo apt-get install bootchart

. Αυτο σου κανει ενα διαγραμμα που δειχνει τι φορτωνεται και ποσο χρονο παιρνει. Κανε ενα reboot και ποσταρε εδω το png αρχειο που θα βρεις στο /var/log/bootchart.

 

Παραδειγμα http://www.bootchart.org/images/bootchart.debian.mcrae.1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα το ιδιο προβλημα με το λαπτοπ μου και επισης δεν εδειχνε το λοατινκ του ουμπουντου. αυτο συμβαινει συνηθως με καρτες ατι. εγκατεστησα το startup manager μεσω synaptic αλλαξα το ρεζολουσιον και να εμφανιζονται text κατα τη διαρκεια του boot και το εκανα σε 24μπιτ και ολα διορθωθηκαν. δοκιμασε το!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Null_Hypothesis ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΛΥ....

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ LINK ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ....

ΕΝΑ CD-RW ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΚ !!!!

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...