Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Κλασική περίπτωση υπερ ανάλυσης. Αν εσένα σου αρέσει , τρέξε όσο αντέχεις. Δεν κάνεις και κάτι λάθος. 

Καλυτερα υπερ αναλυση παρα "παραλυση" απο τραυματισμο :P Αυτο το κανω καθε μερα εκτος Σ\Κ δεν θα εχω θεμα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κλασική περίπτωση ''φόβου τραυματισμού'' . Δεν το λέω για να σε στενοχωρήσω αλλά για να σε εμψυχώσω. Δεν σπάνε τα κορμιά μας απότομα . Αν νιώσεις ενοχλήσεις σε συνδέσμους και τένοντες , ψάξου. Αν είναι απλά μυικά και πιασίματα είναι μέσα στο παιχνίδι και περνάνε ανώδυνα. Για να το κάνεις τόσο καιρό και να μη νιώθεις τίποτα, μάλλον δε θα πάθεις και τίποτα. Τώρα, αν από τα 5000 μέτρα περίπου πας αύριο και τρέξεις μαραθώνιο , θα έχεις πρόβλημα. Αν τρέξεις 6000 μέτρα δεν έγινε και τίποτα. Το πιάνεις το σκεπτικό ? Οι μικρές αλλαγές δεν είναι επικίνδυνες.

 

Στα βάρη , πχ. κάνω squat. Ξεκίνησα με άδεια μπάρα και ανά δύο μέρες ανέβαζα 2.5 κιλά. Μια τούρτα. ¨οταν κάνω 5 επαναλήψεις με 100 κιλά ανενόχλητος, τα 102,5 δε θα με τραυματίσουν.Και ούτω καθεξής. Τα 150 όμως θα με διπλώσουν. Έτσι γίνονται οι χοντρές ζημιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κλασική περίπτωση ''φόβου τραυματισμού'' . Δεν το λέω για να σε στενοχωρήσω αλλά για να σε εμψυχώσω. Δεν σπάνε τα κορμιά μας απότομα . Αν νιώσεις ενοχλήσεις σε συνδέσμους και τένοντες , ψάξου. Αν είναι απλά μυικά και πιασίματα είναι μέσα στο παιχνίδι και περνάνε ανώδυνα. Για να το κάνεις τόσο καιρό και να μη νιώθεις τίποτα, μάλλον δε θα πάθεις και τίποτα. Τώρα, αν από τα 5000 μέτρα περίπου πας αύριο και τρέξεις μαραθώνιο , θα έχεις πρόβλημα. Αν τρέξεις 6000 μέτρα δεν έγινε και τίποτα. Το πιάνεις το σκεπτικό ? Οι μικρές αλλαγές δεν είναι επικίνδυνες.

 

Στα βάρη , πχ. κάνω squat. Ξεκίνησα με άδεια μπάρα και ανά δύο μέρες ανέβαζα 2.5 κιλά. Μια τούρτα. ¨οταν κάνω 5 επαναλήψεις με 100 κιλά ανενόχλητος, τα 102,5 δε θα με τραυματίσουν.Και ούτω καθεξής. Τα 150 όμως θα με διπλώσουν. Έτσι γίνονται οι χοντρές ζημιές.

Ναι επιασα τι εννοεις.Απλα για το τρεξιμο σε ανωμαλο δρομο εχω ακουσει οτι ειναι επιπονο για τα γονατα κ δεν θα ηθελα να τραυματιστω αλλωστε δεν κανω την γυμναστικη για πρωταθλητισμο αλλα για την υγεια μου.Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις κ να εισαι σιγουρος θα εχω κ αλλες ερωτησεις :ph34r: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το καθισιό είναι επίπονο για τη μέση μας. Αλλά καθόμαστε. Μη φοβάσαι, αν έχεις καλά παπούτσια και το μελετάς λίγο το πράγμα, θα πρέπει να είσαι ούνος για να πάθουν κάτι τα γόνατά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο εχω πλατη.

 

Φαι 14:00 η ωρα, κατι μπριζολες, πολυ σαλατα, μετα καλο υπνο.

 

Θα ξυπνησω 17:30 θα φαω κανενα μηλο ή μπανανα και μετα παω στο γυμναστηριο για λιωσιμο.

 

Τωρα με τις ζεστες, τρεχει ποταμι ο ιδρωτας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο εχω πλατη.

 

Φαι 14:00 η ωρα, κατι μπριζολες, πολυ σαλατα, μετα καλο υπνο.

 

Θα ξυπνησω 17:30 θα φαω κανενα μηλο ή μπανανα και μετα παω στο γυμναστηριο για λιωσιμο.

 

Τωρα με τις ζεστες, τρεχει ποταμι ο ιδρωτας...

Κι εγώ πλάτη αύριο. Κι εγώ κρεατικό με σαλάτα και ίδια ώρα προπόνα. Σε έχουμε μυήσει για τα καλά.

 

Που να δεις στην αποθήκη μου τι γίνεται. Φαντάσου όταν κάνω κοιλιακούς με τη ρόδα από τον ιδρώτα που πέφτει στην πορεία γλιστράει η ρόδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τίποτα γιάννη , αποφασιστικότητα θέλει. Κάνε τη μέρα ποδιών σου 5χ5 squat με άδεια μπάρα και την επόμενη πρόσθεσε 2.5 κιλά κ.ο.κ. Απλά δεν το έχεις αποφασίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ για πρώτη φορά έβαλα 10 +10 =20 και εκανα και με 20+20 =40 μερικές επαναλήψεις ... μέγιστο λάθος.. Βέβαια έχω εμπεριία αλλά οσον αφορά καινούργιες ασκήσεις θέλει λίγο κράτη. ξεκινήστε με λίγα και να κάνετε σωστά την κίνηση στο squat

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς μαυρόσπαθε, όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, προσήλωση και σωστή τεχνική με ανεβάζουν σιγά-σιγά. Απλά, τα πόδια είναι το πλέον αδύναμο σημείο στο σώμα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1η μέρα γυμναστήριο μετά από 20+ χρόνια. Μεγάλες στιγμές λέμε... :)

 

Στα συν: Το προφανές, τεράστια ποικιλία οργάνων. Τσίμπησα ιδέες για να ετοιμάσω τα δικά μου. Η ρόδα ήταν μόνο η αρχή!  Λόγω συνθηκών, θα πάω γυμναστήριο μόνο για ένα μήνα, και θα ξαναέχω δυνατότητα μετά από 11, οπότε κάτι πρέπει να κάνω για να αναβαθμίσω την υλικοτεχνική μου υποδομή. Και μια που πιάνουν τα χέρια μου... ;)

 

Στα πλην: Το προφανές, το κόστος. Βάλε και τις βενζίνες -είναι 15 χλμ πήγαινελα. Το χειροτερο όμως ήταν ότι εκείνη την ώρα ήταν μια γκόμενα, μεγαλύτερη απο μένα, που το παίζει όμορφη... κι ένας πιτσιρικάς τσιλιβιθρόνι που έκανε στήθος με τα ροζ βαράκια για τις γυναίκες. Που να εμπνευστείς έτσι.

 

Αύριο έχω ρεπό. Ελπίζω την Πέμπτη να έχουμε καλύτερη παρέα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...