Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αναρωτιεμαι πως γυμνασε την lowerback

 

Ρε συ τόσο χαμηλά σε κιλά που είναι που είδες την γυμνασμένη κάτω πλάτη ?  

 

Πάντως με deadlifts πιάνεις το σημείο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ρε συ τόσο χαμηλά σε κιλά που είναι που είδες την γυμνασμένη κάτω πλάτη ?  

 

Πάντως με deadlifts πιάνεις το σημείο αυτό.

 

Βασικα δειχνει ενα τελεια γυμνασμενο κομματι κρεας στην lowerback...

 

για αποφυγη παρεξηγησεων, στο απο κατω κομματι αναφερομουν

 

Lower-Back-Exercises-l.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημένη άσκηση; χμ, Βαθιές κάμψεις και Βυθίσεις σε πάγκους

 

Ρε παιδιά, ξεκολήστε με τα βίντεο αυτών των σάπιων των πνιγμένων στα αναβολικά ή/και στεροειδή. Αυτά τα πρότυπα για τους άντρες είναι ότι οι κοκκαλιάρες για τις γυναίκες που τις κάνουν ανορεκτικές.

 

Φχαριστηθείτε τη γυμναστική!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δειχνει ενα τελεια γυμνασμενο κομματι κρεας στην lowerback...

 

για αποφυγη παρεξηγησεων, στο απο κατω κομματι αναφερομουν

 

Lower-Back-Exercises-l.jpg

Οκ...σε ενδιαφέρει να απομονώσεις τον τετράγωνο οσφυϊκό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα χρονάκι? Μάλλον έπινε πράσινο καφέ. Εδώ άλλαξε και η φάτσα του. Μεγαλώσαν τα ζυγωματικά. Τίγκα το αναβολικό. Δεν είναι μόνο τα μεγάλα κορμιά που παίρνουν αναβολικά.

 

Οι βυθίσεις σε πάγκο καλές είναι για αρχάριο χωρίς βάρη, αλλά αργότερα επειδή είναι μεγάλο το στρες για ώμους για όχι και τόσο μεγάλα οφέλη, μην τη συνεχίσεις με βάρος. Πήγαινε αλλού

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω καραμπερδευτει...

 

 

Ο ενας λεει αυτο κανε, ερχεται μετα μια αλλη αποψη και με βαζει σε σκεψεις...

 

Χτες εκανα βυθισεις στο παγκο και τα ποδια σε μια καρεκλα ιδιου υψους και κατεβαινα..

 

Την θεωρησα πολυ καλη ασκηση.. Διοτι αν καποιος δεν μπορει με τα χερια του να σηκωσει το δικο του βαρος τι κανει..

 

Μολις φτασω να βγαζω τις επαναληψεις με μεγαλη ευκολια θα κανω αλλη ασκηση... Οπως λακτισματα τρικεφαλλων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω καραμπερδευτει...

 

 

Ο ενας λεει αυτο κανε, ερχεται μετα μια αλλη αποψη και με βαζει σε σκεψεις...

 

Χτες εκανα βυθισεις στο παγκο και τα ποδια σε μια καρεκλα ιδιου υψους και κατεβαινα..

 

Την θεωρησα πολυ καλη ασκηση.. Διοτι αν καποιος δεν μπορει με τα χερια του να σηκωσει το δικο του βαρος τι κανει..

 

Μολις φτασω να βγαζω τις επαναληψεις με μεγαλη ευκολια θα κανω αλλη ασκηση... Οπως λακτισματα τρικεφαλλων

Εσύ θα ακολουθείς αυτό που σου αρέσει και σου φέρνει αποτελέσματα.

 

Οι βυθίσεις (όποια από τις δύο εκδοχές) είναι πολύ καλή άσκηση. Απλά μετά από ένα σημείο και μετά που το σώμα σου είναι σαν φτερό όταν κάνεις την άσκηση θες πρόσθετο βάρος. Εκεί θέλει προσοχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο στοχευω ωστε να μπορω να σηκωνω το βαρος του σωματος μου με ανεση..

 

Το προγραμμα ετσι οπως το διαμορφωσαμε μου αρεσει και θα το κανω ως το τελος του καλοκαιριου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιξτε κιλα παιδια,οσο περισσοτερα μπορειτε  και αφηστε τις ασκησεις απομονωσης.deadlifts,squats,pull ups,chest press millitary press κτλ,ειναι ασκησεις που σε πιανουν σε πολλα σημεια ,ετσι χτιζεις σωμα ,και φτιαχνεις καλο κορμο.Αυτες οι ασκησεις οι εξτρα[τροχαλιες και μαλακιες],ειναι καλες ,αλλα ειναι για την λεπτομερεια,απορω πως γυμναστες πανε και βαζουν ενα καρο μαλακισμενες ασκησεις σε αρχαριους,μετα βλεπεςι τα ιδια ατομα σε 1 χρονο να μην εχουν αποτελεσμα.Λογικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που πηγαινα σε γυμναστηριο στην Κοζανη, μονο χασιμο κιλων εβλεπα.

 

3 μηνες και τα χερια μου, στηθος δεν εκαναν τιποτα.. Μπορω να πω οτι δεν προσεχα τοσο πολυ την διατροφη μου.

 

Τωρα που κανω βλεπω το σωμα μου να διαμορφωνεται..

 

Ο γυμναστης ηταν καλος, χαβαλε ειχε αλλα ηταν σε ενα πισι με παιχνιδια και ιντερνετ..

 

Τον καιρο που εκανα στην κοζανη πιεσεις στηθους με μπαρα πανω απο 35 κιλα δεν μπορεσα να βαλω.

 

Εκανα τρικεφαλλο με σχοινι στην τροχαλια και για δυο μηνες την εκανα καθος, παλι καλα ηταν ενας 40αρης τουμπανο και μια μερα με ειδε πως την κανω. Με διακοψε κατευθειαν, μου ειπε μειωσε κιλα και μου εδειξε αυτο που επρεπε να με ειχε δειξει απο την αρχη ο γυμναστης..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι 9 στους 10 γυμναστές δεν ενδιαφέρονται.Απλά.Έχουνε μάθει καρμπόν 2-3 προγράμματα (ένα για όγκο,ένα για αδυνάτισμα και ένα για γυναίκες) και τα δίνουν σε όλους ακριβώς ίδια.Όποιός θέλει να γυμναστεί ή θα πρέπει να είναι τυχερός και να πέσει σε καλό γυμναστή ή να κάτσει να διαβάσει και να ψάξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι βυθίσεις σε πάγκο και σε διζυγο. 

 

Στον πάγκο its all about the triceps . Το στήθος δε συμμετέχει , το βάρος πέφτει στους τρικέφαλους και στους ώμους. Ποια είναι τα μειονεκτήματα. Περίεργη θέση καρπών. Πρέπει όσο μπορείτε οι καρποί να είναι σε ευθυγράμμιση με τον πήχη. Σα να δίνετε γροθιά. Αυτό στον πάγκο δεν είναι δυνατόν . Επίσης από τον ώμο, δουλεύει πολύ rotator cuff. Ειδικά λόγω της θέσης του χεριού  ta rotator cuffs  είναι σε πολύ μεγάλη πίεση. Όταν τα κιλά ανεβαίνουν , το πράγμα ζορίζει πολύ και όλα μοιάζουν αφύσικα. 

 

Οι βυθίσεις σε δίζυγο, βάζουν τον καρπό σε πιο φυσιολογική θέση. Επίσης συμμετέχει και το στήθος περισσότερο, παίρνοντας την ένταση από τους ώμους , οι οποίοι βρίσκονται και σε πιο φυσιολογική θέση, ειδικά αν δεν περνάνε την παράλληλο με τον αγκώνα. Επίσης σε πρόσθετα βάρη ανταποκρίνονται πολύ καλύτερα και πιο εύκολα 

 

Προφανώς και οι δύο δουλεύουν και έχουν αποτελέσματα. Αν έπρεπε όμως να προτιμήσουμε μία από τις δύο , οι βύθίσεις σε δίζυγο, είναι ανώτερες.

 

Squat σήμερα και τύφλα να έχει το αερόβιο. Ποτάμι ο ιδρώτας. Παραθέτω και τα warm up sets. Η μπάρα είναι 20 κιλά. Τα βάρη είναι με την μπάρα. 

 

Squat warm up: 5x20, 5x40, 5x60, 5x70,3x80

Squat Work sets: 3x107,5, 3x112,5, 5x117,5

Squat as accesorie: 6x6x70

Stiff legged Deadlift: 5x8x65

Leg Curl: 3x13x63

Calves. 

 

Πολύ κιλό σήμερα. Αν περπατάμε αύριο θα είμαστε τυχεροί.

Επεξ/σία από Dakonblackblade
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Squat σήμερα και τύφλα να έχει το αερόβιο. Ποτάμι ο ιδρώτας. Παραθέτω και τα warm up sets. Η μπάρα είναι 20 κιλά. Τα βάρη είναι με την μπάρα. 

 

Squat warm up: 5x20, 5x40, 5x60, 5x70,3x80

Squat Work sets: 3x107,5, 3x112,5, 5x117,5

Squat as accesorie: 6x6x70

Stiff legged Deadlift: 5x8x65

Leg Curl: 3x13x63

Calves. 

 

Πολύ κιλό σήμερα. Αν περπατάμε αύριο θα είμαστε τυχεροί.

Μια χαρά θα σαι.Φαε και ετοιμάσου για την εβδομάδα 1+   B) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους τους γυμνασμενους insomniacs:P Θα ηθελα οποιος γνωριζει κ εχει την ορεξη να με συμβουλεψει σε καποια θεματα.Πρωτα απ ολα να να πω οτι ειμαι 21 χρ. 1.72 67κιλα.Λιπος δεν γνωριζω σιγουρα ποσο εχω πριν 3-4 μηνες που εκανα λιπομετρηση ειχα 19.6,μυικη μαζα 40.7,BMI 22.7 ,σπλαχνικο λιπος 5(γενικα αυτες οι πληροφοριες ειναι προ 3-4 μηνων).Αυτο το λεω γιατι εχω ξεκινησει γυμναστικη εδω κ 2 μηνες.Οταν λεω γυμναστικη εννοω τρεξιμο,ελξεις,καμψεις,κοιλιακους,διζυγο.Το τρεξιμο το κανω αρχικα σε ανωμαλο δρομο 4 γυρους(800μ περιπου/γυρος)κ 1.5χιλ σε κανονικο δρομο.Στον ανωμαλο δρομο εχει μια ανηφορα γυρω στα 200μ την οποια σε καθε γυρο την ανεβαινω διαφορετικα.Εξηγω,στον 1ο γυρο τρεχωντας,στον 2ο γυρο τρεχωντας αλλα προς τα πισω(οπισθεν)3ο γυρο την μιση τρεχωντας(οπισθεν) κ την αλλη μιση περπαντωντας(οπισθεν)κ στον 4ο γυρο οπισθεν περπατωντας.Αμεσως μετα χωρις παυση τρεχω το 1.5 χιλ κ στο τελος του κατεβαινω κ ανεβαινω σκαλια(1 φορα) τα οποια ειναι γυρω στα 120 τα μισα 1-1 τα αλλα μισα 2-2.Κ θελω να μου πειτε αν ολο αυτο που κανω στο τρεξιμο μου ειναι σωστο.Συγγνωμη για το τερααααστιο ποστ αλλα επρεπε να ειμαι κατατοπιστικος για να δωθουν σωστες συμβουλες. :-)Αν χρειαστειτε παραπανω πληροφοριες ρωτηστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...