Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.t-nation.com/free_online_article/most_recent/get_bigger_and_stronger_even_banged_up

 

 

Πολύ καλό μεγάλο άρθρο για την ασφάλεια σας στα βάρη. Αξίζει να το διαβάσετε όλοι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Λίβερπουλ, για να μην το παρακάνουμε με τα οφτοπικ, ρίξε μια ματιά εδώ για τον κήπο μου.

 

Παιδιά, πλην της γυμναστικής, τι απαιτήσεις έχει η ζωή σας; Είναι κατά βάση καθιστική με μόνη απαίτηση τις ώρες της γυμναστικής;

 

Τελευταία τρώω ζόρια, γι αυτό ρωτάω, αλλά δεν αφήνω τα βάρη πίσω. Χτες π.χ. αφού έκανα τρέξιμο και βάρη (ώμους-τρικέφαλους), έπιασα να κουρέψω το χωράφι κι ήμουν ένα τετράωρο με τη μεσινέζα. Μετά είχα άλλη μία ώρα διάφορες κηπευτικές δουλειές.

Σήμερα, που υποτίθεται ότι είναι μέρα ξεκούρασης, κουβάλησα 5 τόνους ξύλα σε άλλο σημείο γιατί εκεί που τους είχα θα κάνω υπόστεγο για το αμάξι.

Αύριο, έχω το πρωινό τρέξιμο, 1 ώρα πατόφτυαρο για να ανοίξω τρύπες για τη σιδεροκατασκευη του υποστέγου, και στα καπάκια βάρη (στήθος-δικέφαλο).

 

Δε θέλω να αφήνω τα βάρη γιατί μετά μένω πίσω. Προτιμώ να κάνω τις ασκήσεις κι ας μειώσω -αν χρειαστεί- τα βάρη ή τις επαναλήψεις. Τι λέτε κι εσείς;

 

Υ.Γ. Να δεις μετά bosei πώς θες το πρωινό να είναι μπάρα ενεργειας. Την ξοδευεις ολη! Και δε σε νοιάζει αν ξεφεύγει σε υδατάνθρακες ή λίπη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίβερπουλ, για να μην το παρακάνουμε με τα οφτοπικ, ρίξε μια ματιά εδώ για τον κήπο μου.

 

Παιδιά, πλην της γυμναστικής, τι απαιτήσεις έχει η ζωή σας; Είναι κατά βάση καθιστική με μόνη απαίτηση τις ώρες της γυμναστικής;

 

Τελευταία τρώω ζόρια, γι αυτό ρωτάω, αλλά δεν αφήνω τα βάρη πίσω. Χτες π.χ. αφού έκανα τρέξιμο και βάρη (ώμους-τρικέφαλους), έπιασα να κουρέψω το χωράφι κι ήμουν ένα τετράωρο με τη μεσινέζα. Μετά είχα άλλη μία ώρα διάφορες κηπευτικές δουλειές.

Σήμερα, που υποτίθεται ότι είναι μέρα ξεκούρασης, κουβάλησα 5 τόνους ξύλα σε άλλο σημείο γιατί εκεί που τους είχα θα κάνω υπόστεγο για το αμάξι.

Αύριο, έχω το πρωινό τρέξιμο, 1 ώρα πατόφτυαρο για να ανοίξω τρύπες για τη σιδεροκατασκευη του υποστέγου, και στα καπάκια βάρη (στήθος-δικέφαλο).

 

Δε θέλω να αφήνω τα βάρη γιατί μετά μένω πίσω. Προτιμώ να κάνω τις ασκήσεις κι ας μειώσω -αν χρειαστεί- τα βάρη ή τις επαναλήψεις. Τι λέτε κι εσείς;

 

Υ.Γ. Να δεις μετά bosei πώς θες το πρωινό να είναι μπάρα ενεργειας. Την ξοδευεις ολη! Και δε σε νοιάζει αν ξεφεύγει σε υδατάνθρακες ή λίπη. ;)

Εγώ προσωπικά έχω μόνο τη σχολή που με απασχολεί οπότε και του δίνω να καταλάβει στην γυμναστική.

 

Οι προπονήσεις σου ανεξαρτήτως κιλών (και με άδεια μπάρα να κάνεις που λέει ο λόγος) αν έχουν ένταση και προπονείσαι στο 100 % μην προβλιματίζεσαι.

 

Καλά το ότι θες ενέργεια δεν σημαίνει ότι πρέπει να τρως και ζάχαρη (μου έχουν μείνει οι 4 κουταλιές μέλι). Μπορείς να τρως ποιοτικότερες πηγές π.χ. βρώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπαρχει καλη ξεκουρασει το μεσημερι και ειδικα το βραδυ μην φοβασαι τιποτα.

 

Απλα αν θεωρεις οτι την αυριανη μερα θα καψεις πχ 3000 θερμιδες φαε πιο πολυ απ'οσο θα ετρωγες .

 

Μπορεις να φας ενα πλουσιο πρωινο, μετα απο τρεις ωρες κανενα φρουτο.

 

Ακομα τις δουλειες σου αν δεν σε πιεζει ο χρονος μπορεις να τις χωρισεις σε μερες . πχ το υποστεγο τελειωσετο σε 3 μερες αντι για δυο. Καλοκαιρι εχουμε και εχει φτιαξει ο καιρος .

 

Ολοι εχουν μες στην μερα τους δουλειες.

 

Εμενα εχει μαμηθει ο υπνος μου. Ξυπναω 4:00 το πρωι παιρνω το αμαξι τις δουλειας και μεχρι της 8:30 καθομαι σε ενα καθισμα. Συνολικα 40 λεπτα απο αυτες τις ωρες σηκωνομαι να παω το εμπορευμα στους πελατες.

 

Μεσα σε αυτες τις ωρες τρωω κανενα φρουτο, ή κριτσινια ολικης ή κουλουρι ολικης. 

 

Μετα απο τις 8:30 μεχρι τις 10:00 ξαπλωνο να ηρεμησω λιγο. Σηκωνομαι και κανω διαφορες δουλεις οπως να βοηθησω τον πατερα μου στο συνεργειο, να κοψω χορτα και λοιπα . Οχι καθε μερα. Το μεσιμερι τρωω, την πεφτω ενα δυωρο σηκωνομαι 17:00 17:30 αφου εχω φαει κατι ετοιμαζομαι για το γυμναστηριο. 

 

10:30 παω παιρνω το αμαξι της δουλεια και 24:00 πρεπει να εχω κοιμηθει.

 

Αν δεν ειχα το γυμναστηριο σπιτι δυσκολα να εκανα γυμναστικη. Ασε που το πιο κοντινο γυμναστηριο σε μενα ειναι 35 χιλιομετρα πανε ελα. + συνδρομη + βενζινες + κουραση. Μαλλον θα τα παρατουσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κυκλοφορούν πολλές μπαρούφες στο ιντερνετι, τι προτείνεται για κοιλιακούς;

 

Π.χ. αυτό το σετάκι αξίζει ή είναι μια από τις πολλές μπαρούφες; Μου κάνει εντύπωση η συχνότητα άσκησης που προτείνετε, μέρα παρά μέρα, ενώ έχουμε πει ότι δεν πρέπει να γυμνάζουμε ένα μυ περισσότερο από 2 φορές τη βδομάδα.

 

Δε με ενδιαφέρει να κάνω six pack, απλά να βοηθήσω στο κάψιμο του κοιλιακού λιπους και να δυναμώσω τους κοιλιακούς μυς.



Άλλη μία ερώτηση: Στην αναπνοή δίνεται μεγάλη βαρύτητα ή αναπνέετε όπως σας έρθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κυκλοφορούν πολλές μπαρούφες στο ιντερνετι, τι προτείνεται για κοιλιακούς;

 

Π.χ. αυτό το σετάκι αξίζει ή είναι μια από τις πολλές μπαρούφες; Μου κάνει εντύπωση η συχνότητα άσκησης που προτείνετε, μέρα παρά μέρα, ενώ έχουμε πει ότι δεν πρέπει να γυμνάζουμε ένα μυ περισσότερο από 2 φορές τη βδομάδα.

 

Δε με ενδιαφέρει να κάνω six pack, απλά να βοηθήσω στο κάψιμο του κοιλιακού λιπους και να δυναμώσω τους κοιλιακούς μυς.

 

Άλλη μία ερώτηση: Στην αναπνοή δίνεται μεγάλη βαρύτητα ή αναπνέετε όπως σας έρθει;

Αφήστε ρε παιδιά τα προγράμματα για κοιλιακούς...αν δεν έχεις χαμηλό ποσοστό λίπους ό,τι και να κάνεις δεν πρόκειται να φανεί...ούτε θα βοηθήσεις στο κάψιμο του κοιλιακού λίπους.

 

Τώρα για να δυναμώσεις τους κοιλιακούς οι καλύτερες ασκήσεις είναι deadlifts, squat, over head press. Μαζί με κοιλιακούς στη ρόδα και leg raises στο μονόζυγο έχεις ξεμπερδέψει. Και όταν πάς χαμηλά σε λίπος τότε θα δεις τι δουλειά έχεις κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψήνομαι για κετο αλλα πέρσι κόντεψα να σκοτωθώ με όσου ξέρω σχεδόν
πολλά νεύρα και περίεργη φάση η κετο
αξίζουν τα αποτελέσματα όμως  B) ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψήνομαι για κετο αλλα πέρσι κόντεψα να σκοτωθώ με όσου ξέρω σχεδόν

πολλά νεύρα και περίεργη φάση η κετο

αξίζουν τα αποτελέσματα όμως  B) ..

Το carb cycling το έχεις αποκλίσει ? Είναι μάλλον το αποτελεσματικότερο σε natural απ' όσα έχω διαβάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bosei, εσύ δεν είσαι που τρως αγγούρι το βράδυ; Δε μένεις εδώ κοντά ρε φίλε να σου δινα μια σακούλα τη βδομάδα ;)

 

Τι λέτε για το http://www.passion4profession.net/ ; Μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω τρωω αλλα οχι πολυ συχνα...

 

Θελουν πολυ νερο τ ατιμα.

 

Τι μας προσφερει αυτο ομως ?

 

Οσο για τους κοιλιακους, μερικοι που εχουν παραπανισια κιλα πως εχουν κατι τουβλα για κοιλιακους σαν την παρακατω εικονα...

 

50-cent.jpg?w=196&h=300

 

50-Cent-Shirtless.jpg

 

 

Αυτος μου ηρθε πρωτος στο μυαλο...χιιχιχιχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bosei, εσύ δεν είσαι που τρως αγγούρι το βράδυ; Δε μένεις εδώ κοντά ρε φίλε να σου δινα μια σακούλα τη βδομάδα ;)

 

Τι λέτε για το http://www.passion4profession.net/ ; Μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.

 

Την ημέρα τρώω 2 αγγούρια (εκτός κι αν φάω μαρούλι μεσημέρι, οπότε μόνο ένα το βράδυ) οπότε και η σακούλα δεν μας φτάνει για μία βδομάδα.

 

Το site τι πως μας φαίνεται? Είναι ένα από τα πολλά που δείχνει ασκήσεις...έχει γεμίσει ο τόπος από αυτά. Το θέμα είναι να μην χρειάζεται να τα κοιτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εγώ δεν πιστευω ότι τέτοιοι κοιλιακοί γίνονται μόνο με τη διατροφή.

 

Λίβερπουλ, δε θέλουν και τόσο νερό τα αγγούρια. Τελικά νομίζω ότι είναι θέμα χώματος. Κολοκυθακια πέρνω αρκετά, ντομάτες όχι τόσο αλλά αγούρια... πάνικ...

 

Ίσως να παίζει ρόλο και η κυβέρνηση που έχουμε. Όσο να 'ναι, αποτελεί πηγή έμπνευσης :)

 

Αναφορικά με το σαιτ, αυτό που στην ουσία παρατήρησα είναι η τρομακτική πληθώρα ασκήσεων. Είναι που βαριέμαι εύκολα και θέλω αλλαγή (ελπίζω να μην μπει η γυναίκα μου στο φόρουμ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...