Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κουβεντα εγινε πανω στα πλαισια του σχεδιασμου του προγραμματος που θα ακολουθησω και του ειπα οτι πριν εκανα μεγαλυτερες προπονησεις και μου ανεφερε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

35 sets είναι ήδη παααααρα πολλά. Εκτός και αν μετράς τίποτα ροκανισματα

Ειναι πολλα ακομα και αν γυμναζει 2 μερη του σωματος  ,βεβαια παιζουν ρολο και οι επαναληψεις :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αριθμός των σετ μόνος του λέει πολλά αλλά είναι ένα κομμάτι της προπόνησης. Τι διαλείμματα, τι επαναλήψεις, τι τέμπο, τι βάρος του 1 rep max, αν και σε πόσα σετ πάμε failure κτλ.. οπότε δεν είναι σωστό να μιλάμε μόνο για αριθμό σετ και μόνο και να κρίνουμε. 

 

όπως και να έχει 50 σετ είναι τραγικά πολλά εκτός αν δουλεύεις με πολλά super set κτλ λίγα κιλά, δεν πας σχεδόν ποτέ failure κτλ.  Εγώ κάνω 16 -20 ανάλογα με την περίοδο και είναι 1:30 ώρα προπόνηση (ολα drop set, κάθε σετ και drop set σε failure).

 

Για εμένα πάντως είναι λάθος να μπαίνουμε με το ζόρι σε καλούπι και να λέμε "κάνε τοσα σετ ακριβώς" κτλ εκτός αν το πρόγραμμα είναι σχεδιασμένο με πολύ ακρίβεια όπως το 5v5 πχ. Ο καθένας ανταποκρίνεται καλύτερα και γουστάρει άλλου είδους προπόνηση οπότε τα 35 σετ μπορεί να μην είναι πολλά και τα 12 σετ μπορεί να μην είναι λίγα. Σημασία έχει να πουσάρεις το σώμα σου στο max που μπορεί να δώσει (χωρίς τραυματισμούς και συμπτώματα υπερπροπόνησης) και κάντο όπως γουστάρεις.

 

that said είμαι πολύ περίεργος να ακούσω τι σκατά κάνεις για 50 set  :D

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για εμένα πάντως είναι λάθος να μπαίνουμε με το ζόρι σε καλούπι και να λέμε "κάνε τοσα σετ ακριβώς" κτλ εκτός αν το πρόγραμμα είναι σχεδιασμένο με πολύ ακρίβεια όπως το 5v5 πχ. Ο καθένας ανταποκρίνεται καλύτερα και γουστάρει άλλου είδους προπόνηση οπότε τα 35 σετ μπορεί να μην είναι πολλά και τα 12 σετ μπορεί να μην είναι λίγα. Σημασία έχει να πουσάρεις το σώμα σου στο max που μπορεί να δώσει (χωρίς τραυματισμούς και συμπτώματα υπερπροπόνησης) και κάντο όπως γουστάρεις.

 

 

Πολυ σωστο διοτι ειναι γνωστο πως ακομα και το ιδιο προγραμμα  σε 2 ατομα λειτουργει  στο σωμα τους διαφορετικα  παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο  μεταξυ των οποιων και η ενταση της προπονησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει υπαρχουν βασικες ασκησεις που δουλευουν σε οποιοδηποτε σωμα... Αλλα υπαρχουν αλλες που πρεπει να πειραματιστεις και να δοκιμασεις....

 

Τωρα το καθε σωμα εχει τις ιδιοτεροτητες του και τα καλα σημεια του.. Αλλοι στηθος αλλοι πλατη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που υπαρχουν προπονησεις που δε μετραω καθολου τα σετ αλα μπαινω απο μηχανημα σε μηχανημα οσο αντεξω ειμαι καλα γιατρε ?? :-)  να πεις αυτουνου που στο πε οτι ειναι καλυτεα να μασαει απ το να μιλαει φιλε ! στα 49 δηλαδη εισαι οκ και στα 51 παθαινεις κοκομπλοκο ? οπως σωστα ειπαν , ,αλλη προπονηση αλλη ενταση , αλλη ξεκουραη αναμεσα στα σετ , αλλες επαναληψεις ! αυτα καθοριζουν την προπονηση και οχι ο αριθμος των σετ !

 

 

 

 


                                           :-) :-D B)

1797541_317380968409549_8742579036505494

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπωπω έχω βαρεθεί με αυτά τα πρέπει, έχω ακούσει χίλια δύο και έχω αρχίσει να εκνευρίζομαι.
Όχι ή ναι υδατάνθρακας μετά την προπόνηση, όχι ή ναι ελάχιστο λίπος μετά την προπόνηση.
όχι ή ναι πολλά λειτουργικά σετ. 
Τι από όλα αυτά είναι σε ισχύ, τι θεωρείται παγιωμένο, τι όχι. 
για μένα τπτ. Ακούω και διαβάζω το σώμα μου τι μπορεί να αποδώσει στο μέγιστο των δυνατοτήτων του.

Πρέπει να μάθω να συνδέω το μυαλό με τον μυ μου και να μη πέφτω ψυχολογικά και υποχωρώ. Πρέπει να δυναμώσω και όχι μόνο μυικά αλλά και εγκεφαλικά. Δεν είναι το ζητούμενο να αυξήσεις απλά τα βάρη στη μπάρα, πρέπει να αποκτήσεις και την ψυχολογία να τα σηκώσεις.
Παρατήστε τα λόγια και ρίξτε ιδρώτα τεστοστερόνης...

ε και που είστε, κάνα αποσμητικό βάλτε :P

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αριθμός των σετ μόνος του λέει πολλά αλλά είναι ένα κομμάτι της προπόνησης. Τι διαλείμματα, τι επαναλήψεις, τι τέμπο, τι βάρος του 1 rep max, αν και σε πόσα σετ πάμε failure κτλ.. οπότε δεν είναι σωστό να μιλάμε μόνο για αριθμό σετ και μόνο και να κρίνουμε. 

 

όπως και να έχει 50 σετ είναι τραγικά πολλά εκτός αν δουλεύεις με πολλά super set κτλ λίγα κιλά, δεν πας σχεδόν ποτέ failure κτλ.  Εγώ κάνω 16 -20 ανάλογα με την περίοδο και είναι 1:30 ώρα προπόνηση (ολα drop set, κάθε σετ και drop set σε failure).

 

Για εμένα πάντως είναι λάθος να μπαίνουμε με το ζόρι σε καλούπι και να λέμε "κάνε τοσα σετ ακριβώς" κτλ εκτός αν το πρόγραμμα είναι σχεδιασμένο με πολύ ακρίβεια όπως το 5v5 πχ. Ο καθένας ανταποκρίνεται καλύτερα και γουστάρει άλλου είδους προπόνηση οπότε τα 35 σετ μπορεί να μην είναι πολλά και τα 12 σετ μπορεί να μην είναι λίγα. Σημασία έχει να πουσάρεις το σώμα σου στο max που μπορεί να δώσει (χωρίς τραυματισμούς και συμπτώματα υπερπροπόνησης) και κάντο όπως γουστάρεις.

 

that said είμαι πολύ περίεργος να ακούσω τι σκατά κάνεις για 50 set   :D

Στα γρήγορα γιατί βαριέμαι να γράφω:

 

3 φορές γυμναστήριο την εβδομάδα

 

Χωρισμένο σε στήθος - δικέφαλα - τρικέφαλα και πλάτη - ώμους - πόδια

 

Στήθος 5 ασκήσεις, δικέφαλα 5 και τρικέφαλα 4.

Πλάτη 5, ώμους 4 και πόδια 7

 

Επαναλήψεις 10-12 και διάλειμμα 1 λεπτό max.

 

Σετ κυρίως 4 και κάποια λίγα 3

 

Υπολογίζω τα κιλά ώστε στο τελευταίο σετ να μην βγάζω τις επαναλήψεις.

 

P.S Μην με ρωτήσετε ποιες ασκήσεις κάνω βαριέμαι να ψάχνω πως λέγονται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παει και ο φωτης φαρμακωθηκε ! :-D

φιλε σε νερακι  διαλυσε το  pre workout -λιγο πριν την προπονηση-  και νηστικος νομιζω δουλευει καλυτερα !

τουμπανο ειναι ξερεις που τα χωνεις τα φραγκα μπραβο !

μιας και υπαρχουν συμπληρωματα που δεν αξιζουν τα λεφτα τους γι αυτο το λεω ! το παραπανω γαμει !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...