Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Παντως αν βαζετε στο μυαλο σας το ιδιο τσουβαλι καποιον που στηριζεται αποκλειστικα σε διατροφη σε σχεση με καποιον που παιρνει την κρεατινη του τα νιτρικα του τις πρωτεινες και τα αμινοξεα και διαφορα αλλα καλουδια νομιμα παντα μιλαμε, τοτε οκ μιλαμε για διαφορετικη αντιληψη στο συγκεκριμενο θεμα απλα.

Εγω παντως που ειμαι στα 82 κιλα πλεον κανω οτι μπορω να μειωσω την πρωτεϊνη απο τα γευματα που παρα να ψαξω τροπους πως να την αυξησω μια και κακως ξεπερναω λιγο το 2χ του σωματικου βαρους..

Για τα χρηματα που ειπωθηκε εγω βλεπω οτι πανω κατω βγαινει το ιδιο, δεν εχει μεγαλες διαφορες μεγαλες...

Παντως σε συγκεκριμενες περιπτωσεις σε ανθρωπους που υποσυτιζονται δεν τρωνε πχ πολλες τροφες (ή φυτοφαγοι)κλπ εκει να το δεχτω να παρει καποιο συμπληρωμα πρωτεινης αν δεν συμπληρωνουν την ελαχιστη που χρειαζονται..εκει οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε, pull ups στην πόρτα; :P  Χάθηκε ένα pull bar;  :-D

 

Υ.Γ.: Σε πειράζω, γαμάτο το Toaster της Neila - αν και δεν περιλαμβάνει pull ups.

 

Ετοιμάζω gym αλλά έκατσαν πολλά ανάποδα πράγματα και θα ξανασχοληθώ Μαιο με το προτζεκτ, προς το παρόν καλή ειναι η πόρτα :) Τα pull ups τα κάνω εκτός των προγραμμάτων της Neila, απλά και μόνο επειδή τα γουστάρω, όπως τις βυθισεις σε καρεκλα για τρικεφαλους.

 

Χτες προσπάθησα να βγάλω το Epic, δεν τα κατάφερα στο 100%, λίγο έκλεψα. Το toaster όμως βγήκε πλήρως!

 

Ναι ντάκον, απλά burpees ναι, είπες κανείς ότι είναι σύνθετα; Όταν κάνεις ΗΙΙΤ, τέτοιες ασκήσεις διαλέγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω παντως που ειμαι στα 82 κιλα πλεον κανω οτι μπορω να μειωσω την πρωτεϊνη απο τα γευματα που παρα να ψαξω τροπους πως να την αυξησω μια και κακως ξεπερναω λιγο το 2χ του σωματικου βαρους..

http://www.biolayne.com/uncategorized/myths-surrounding-high-protein-diet-safety/

 

http://examine.com/faq/can-eating-too-much-protein-be-bad-for-you.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν μιλαω για τετοιες περιπτωσεις μιλαω για πανω 25 ετων ατομα(ξερεις γιατι εβαλα ηλικια) που εχουν ενασχοληση στον χωρο πανω απο 5 χρονια...και γυμναζονται στον ιδιο ρυθμο

Στο μονο που μπορω να δικαιολογησω καπως το αποτελσμα ειναι να φορτωνουν με σκουπς την ημερα τους και να μην τρωνε το ιδιο στα βασικα τους γευματα.

 

@dakonblackblade υπαρχουν ενα σωρο εκει εξω καταλογοι με διατροφικη αξια του καθε κρεατος και της καθε τροφης δεν ειναι τοσο σπουδαιο.

Για μενα για να το ξεχωρισω αυτος που παιρνει 2-3 συμπληρωματα δεν μπορει να μπει στο ιδιο τσουβαλι με καποιον που δεν παιρνει τιποτα.

Δεν μιλησε κανεις για φαρμακωμενους και τετοια οπως συνεβη σε προηγουμενη συζητηση μεταξυ αλλων μελλων.

Μπορεις να βαλεις μια φωτογραφια να δουμε σωματοτυπο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα χρηματα που ειπωθηκε εγω βλεπω οτι πανω κατω βγαινει το ιδιο, δεν εχει μεγαλες διαφορες μεγαλες...

 

1χ 6 ασπράδια τη μέρα χ 60 μέρες = 72 euro (τα φθηνότερα)

ρευμα 5 λεπτά χ 60 φορές ας μην το υπολογίσουμε

ας μείνουμε στα 72 euro

 

whey

72 δώσεις για 72 μέρες

36.05 Euro

 

η whey ειναι παράδειγμα γιατι τόσο έχουν οι Unflavored & Unsweetened για κάποιον που κάνει οικονομία αλλα και τη δική μου που ειναι σοκολάτα την παίρνω 45

 

χμμμ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμος για βουτιά! κυριλέ φένεται η πλάτη αλλά με αυτή την πόζα δεν φαίνεται άνοιγμα. 

την έκοψα επίτηδες,υπάρχουν άτομα εδω,που γνωριζόμαστε :P

1χ 6 ασπράδια τη μέρα χ 60 μέρες = 72 euro (τα φθηνότερα)

ρευμα 5 λεπτά χ 60 φορές ας μην το υπολογίσουμε

ας μείνουμε στα 72 euro

 

whey

72 δώσεις για 72 μέρες

36.05 Euro

 

χμμμ

 

 

μου ηρθε η συγκεντρωτική απο τη χρεωστική.

σε ενα μήνα ακριβώς,εχω 280 ευρω σουπερ μαρκετ και δεν ειναι καλλυντικά ή αρώματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τροφή αποτελείται από πολλά συστατικά. Υπάρχει η τεχνολογική δυνατότητα να απομονώσουμε μέρος των συστατικών αυτών και να καταναλώσουμε μόνο αυτό το μέρος.

 

Είναι το ίδιο να βράζεις 10 αυγά, να πετάς τους κρόκους και να τρως μόνο τα ασπράδια με το να παίρνεις ένα σκουπ πρωτεινης; Σε μεγάλο βαθμό ναι.

Σε βοηθούν τα συμπληρώματα να πετύχεις μεγαλύτερη μυικότητα από κάποιον με ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά+προπόνηση με σένα; Σε μικρό βαθμό ναι.

 

Αλλά το να εξισώνουμε τη whey με τα ΑΑΣ είναι εντελώς άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την έκοψα επίτηδες,υπάρχουν άτομα εδω,που γνωριζόμαστε :P

μου ηρθε η συγκεντρωτική απο τη χρεωστική.

σε ενα μήνα ακριβώς,εχω 280 ευρω σουπερ μαρκετ και δεν ειναι καλλυντικά ή αρώματα....

αν πεις να φας σωστά και να κάνεις δουλειά θες χρήμα .. αν τα βάλουμε κάτω κοστίζει κακά τα ψέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν και θελει καλη μελετη αυτα που εβαλλες απο ACSM και ξεσκονισμα των αγγλικων μου.

Απο εκει και περα δεν εχει ξεκαθαρισει εντελως για την περισευομενη πρωτεϊνη τι γινεται αλλα απο πλευρας βιοχημειας ειναι οτι αποβαλονται απο το σωμα οποτε το βαρος πεφτει προτιστως σε νεφρα και ηπαρ.

@ Nikoc89    31ασπραδια παστεριωμενα υγρης μορφης 2,90 ευρω (μαρκα δεν λεω) ...

 

@fotis13 δεν ψηνομαι bro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την έκοψα επίτηδες,υπάρχουν άτομα εδω,που γνωριζόμαστε :P

μου ηρθε η συγκεντρωτική απο τη χρεωστική.

σε ενα μήνα ακριβώς,εχω 280 ευρω σουπερ μαρκετ και δεν ειναι καλλυντικά ή αρώματα....

Οσοι ασχολουνται σοβαρα με το θεμα διατροφη -gym  γνωριζουν πως χρειαζονται αρκετα χρηματα  καθως τα γευματα ειναι πολλα .Τα ποσα χρειαζονται εχει να κανει με την ποιοτητα των τροφων και ποσα μπορει να διαθεσει κανεις .Επισης χρειαζεται  χρονο και καλη οργανωση για να τα εχεις ολα ετοιμα και στοκαρισμενα καθε μερα .

Εδω κατα την γνωμη μου ειναι μεγαλη η συνεισφορα των συμπληρωματων διοτι π.χ εγω δεν ξερω να μαγειρευω δεν με ενδιαφερει να μαθω και δεν εχω και τον χρονο αρα  τα γευματα που χανω τα συμπληρωνω με πρωτεινη .Συν αυτα που ειπε ο maus σχετικα με καποια αμινοξεα που δεν ειναι ευκολο να τα παρεις απο τροφες κτλπ .

 

@fotis13 δεν ψηνομαι bro

Ειναι φυσικα δικαιωμα σου να μην ψηνεσαι οπως ειναι και δικο μου δικαιωμα να θεωρω πως εισαι 300 κιλα λιπος και αρα δεν δινω καμια απολυτως σημασια σε οσα λες .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@ Nikoc89    31ασπραδια παστεριωμενα υγρης μορφης 2,90 ευρω (μαρκα δεν λεω) ...

 

 

προτιμησε  αλβουμίνη απο κανα ζαχαροπλαστειο αν θες να αντικαθηστας  τα  κανονικα αυγουλακια ! 

επισης οσοι θελετε να ξερετε πιο αναλυτικα καποια πραγματακια για το αυγο ..

 

  Το αυγό είναι ζωντανό κύτταρο που περιβάλλεται από θρεπτικές ουσίες και προστατευτικά περιβλήματα και έχει μεγάλη σημασία για τη διατροφή του ανθρώπου αλλά και για βιομηχανική χρήση

 

Το αυγό αποτελείται από τρία μέρη:

 

Το κέλυφος ή τσόφλι,

Την αλβουμίνη ή το ασπράδι.

Τη λέκιθο ή κρόκο.

Ο μέσος όρος των αυγών της κότας συντίθεται από 10,5% κέλυφος, 58,5% αλβουμίνη, και 31 % κρόκο. Το κέλυφος είναι το προστατευτικό μέρος του αυγού που αποτελείται από διάφορα άλατα, και κυρίως από ανθρακικό ασβέστιο. Έχει πολλούς μικροσκοπικούς πόρους από τους οποίους γίνεται ανταλλαγή αερίων, με σκοπό την αναπνοή του εμβρύου. Ταυτόχρονα όμως οι πόροι επιτρέπουν, με ορισμένες συνθήκες, απώλεια νερού και την είσοδο μικροβίων στο περιεχόμενο του αυγού. Αυτό βέβαια, φυσιολογικά εμποδίζεται από κάποιο αόρατο εξωτερικό επιδερμικό στρώμα, αλλά και από τις εσωτερικές μεμβράνες του αυγού, οι οποίες καλύπτουν εσωτερικά το κέλυφος. Το ασπράδι είναι διαφανές ωχροκίτρινο παχύρευστο στρώμα που περιβάλλει τον κρόκο. Οπτικά τουλάχιστον, σε ένα σπασμένο στο πιάτο φρέσκο αυγό, διαπιστώνουμε ότι το ασπράδι αποτελείται από δύο μέρη, ένα γύρω από τον κρόκο πιο παχύρευστο κι ένα εξωτερικό πιο νερουλό. Επιπλέον διακρίνουμε δυο συσπειρωμένες ασπριδερές χορδές, τις χάλαζες, που ξεκινάνε από την επιφάνεια του κρόκου και καταλήγουν στους πόλους. Σκοπός τους είναι να συγκρατούν τον κρόκο στο κέντρο του αυγού. Ο κρόκος είναι μια σφαιρική κίτρινο-πορτοκαλιά μάζα, που χωρίζεται από το ασπράδι με μια λεπτή διαφανή μεμβράνη.

 

Το νερό είναι το κυριότερο συστατικό των αυγών. Οι πρωτεΐνες είναι μεγάλης βιολογικής αξίας, αφού περιέχουν όλες τις απαραίτητες και θρεπτικές ουσίες, για την ανάπτυξη ενός νέου οργανισμού. Αυτή την πρόνοια της φύσης εκμεταλλεύτηκε ο άνθρωπος για τη δική του διατροφή. Το λίπος του αυγού αποτελείται από ακόρεστα λιπαρά οξέα που είναι αβλαβή για τον ανθρώπινο οργανισμό. Η αναλογία πρωτεϊνών και λίπους είναι μεγαλύτερη στον κρόκο παρά στην αλβουμίνη. Η περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες είναι ελάχιστη, από την οποία το 98% είναι γλυκόζη. Αξιόλογη είναι η περιεκτικότητα του αυγού σε ανόργανα άλατα και κυρίως σε θείο, κάλιο, νάτριο και φώσφορο. Επίσης ο κρόκος είναι πλούσιος σε ενώσεις σιδήρου, που εύκολα αφομοιώνονται από τον οργανισμό. Τέλος το αυγό αποτελεί σημαντική πηγή βιταμινών Α, D, ριβοφλαβίνης και βιταμίνης Β12 . Η ξηρή ουσία στον κρόκο αποτελείται κυρίως από πρωτεΐνες και λιπαρά σε αναλογία 2 : 1. Μεγαλύτερο ποσοστό της ξηρής ουσίας είναι η πολύ χαμηλής πυκνότητας λιποπρωτεΐνες (VLDL), οι οποίες είναι διαλυμένες μέσα στην υδάτινη φάση του κρόκου. Η phosvitin είναι η δεύτερη σε ποσοστό λιποπρωτεΐνη, η οποία μετατρέπεται κατά 11% σε φώσφορο. Τα λιπαρά του κρόκου συντίθενται από 72,5% τριγλυκερίδια, 24,4% φωσφολιπίδια και 3,9% χοληστερόλη. Η ξηρή ουσία της αλβουμίνης αποτελείται κυρίως από πρωτεΐνες σε ποσοστό 90%. Αυτές αποτελούνται από:

 

Απλές πρωτείνες: 54% ovalbumin και 12% ovotransferrin.

Γλυκοπρωτεΐνες: 11% ovomucoid και 1,5% ovomucin.

Πρωτεΐνες που περιέχουν και υδατάνθρακες στο μόριο τους: 8% ovoglobulins και 3,5% lysozyme.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το point σου δεν καταλαβα?Εκτος και αν θεωρεις οτι το να φας ενα ολοκληρο αυγο την ημερα ειναι big deal?

Oταν γυρισω απο gym θα το ξαναδιαβασω μηπως μου ξεφυγε τπτ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...