Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να εχεις υπομονή αλλα δεν εχεις ιδεα, ο άνθρωπος σου εξηγεί οτι τα αυγά και η whey δεν έχουν καμια απολύτως θρεπτική διαφορα.(για το σκοπό που τα θες)

Αυτο που δεν καταλαβαίνεις ειναι οτι ενα σκουπ whey εχει 24 γραμ πρωτεΐνης ενω τα 3 αυγά που τρως(αν τρως και τους κρόκους που αμφιβάλλω και αν δεν τα τρως ομελέτα) έχουν λιγότερη...

Η διάφορα λοιπον ειναι στην ποσότητα που λαμβάνει και οχι στη σύνθεση της πρωτεΐνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

haha δεν εχω ιδεα...yes sir!Η διαφορα μας ειναι οτι εσυ πιστευεις τυφλα το τι γραφει καθε συμπληρωμα τι περιεχει απεξω επικαλουμενος εχει περασει ΕΟΦ τι στον πουτσο και εγω σου λεω δεν ειναι ακριβως ετσι...

Εφοσον εχει το ιδιο ακριβως effect οπως λετε γιατι ολοι κατατρεχετε σε συμπληρωμα πρωτεινης?

Μαλλον τα αυγουλακια προκαλουν αναγουλα ε? χμμ

Επισης για να το παμε και αλλου αν εξαιρεσουμε το μεταπροπονητικο γευμα που θες γρηγορης αποροφησης πρωτεϊνη γιατι να χρειαστεις αλλη στιγμη της ημερας να παρεις αλλη δοση?

Μην μου πεις με μετρια πραγματα απο διατροφη οτι δεν μπορεις να φτασεις το μεγιστο αυτου που χρειαζεται για υπερτροφια ο οργανισμος σου( αν ξερεις και ποιο ειναι αν δεν παιρνεις ασυστολα σκουπς)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα το TOASTER σήμερα, με τους χρόνους ακριβώς όπως τους έχει στο πρόγραμμα.

 

Βρε τον παππού κατόρθωμα... :)

 

Υ.Γ. Μήπως το γαμήσατε και ψόφησε 3 σελίδες τώρα; λέω γω...

 

ΥΓ2. Αυτά τα pull ups στην πόρτα είναι πολύ σούπερ άσκηση, τη γουστάρω κάργα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haha δεν εχω ιδεα...yes sir!Η διαφορα μας ειναι οτι εσυ πιστευεις τυφλα το τι γραφει καθε συμπληρωμα τι περιεχει απεξω επικαλουμενος εχει περασει ΕΟΦ τι στον πουτσο και εγω σου λεω δεν ειναι ακριβως ετσι...

Εφοσον εχει το ιδιο ακριβως effect οπως λετε γιατι ολοι κατατρεχετε σε συμπληρωμα πρωτεινης?

Μαλλον τα αυγουλακια προκαλουν αναγουλα ε? χμμ

Επισης για να το παμε και αλλου αν εξαιρεσουμε το μεταπροπονητικο γευμα που θες γρηγορης αποροφησης πρωτεϊνη γιατι να χρειαστεις αλλη στιγμη της ημερας να παρεις αλλη δοση?

Μην μου πεις με μετρια πραγματα απο διατροφη οτι δεν μπορεις να φτασεις το μεγιστο αυτου που χρειαζεται για υπερτροφια ο οργανισμος σου( αν ξερεις και ποιο ειναι αν δεν παιρνεις ασυστολα σκουπς)?

Δύο σελίδες ποστ τωρα βλεπω γραφείς δεν ειναι ακριβως έτσι και κάτι άλλο παιζει και και και κλαιν μαιν χαριλαιν.

Οτι παπατζα εχεις γράψει δεν ακολουθεί καμια πηγή , κανενα γεγονος(πέραν των φίλων σου που φούσκωσαν) γενικά το απόλυτο τίποτα πέραν του εγώ σου.

Δεν με ξερεις καν για να μου αναφέρεις ποσά σκουπ κατεβαζω την ημερα, για ποιον λογο τα κατεβαζω και στην τελική αν τα κατεβαζω.

Μάθε να ακούς και να διαβαζεις λοιπον στη ζωή σου απ το να βάζεις ανούσιες νόρμες που απορρέουν απ το όσα δεν φτανει η αλεπού τα κανει κρεμασταρια.

 

Βάσει λοιπον των από πάνω ναι , μεταξύ εσού και του ΕΟΦ μάντεψε ποιον θα πιστέψω...

Όσο για τα αυγα πες μας πως τα τρως και ποσά τρως μπα και νιωσεις πόση πρωτεινη κατεβαζεις και οχι πόση νομίζεις οτι κατεβαζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

ΥΓ2. Αυτά τα pull ups στην πόρτα είναι πολύ σούπερ άσκηση, τη γουστάρω κάργα!

 

Καλά ρε, pull ups στην πόρτα; :P  Χάθηκε ένα pull bar;  :-D

 

Υ.Γ.: Σε πειράζω, γαμάτο το Toaster της Neila - αν και δεν περιλαμβάνει pull ups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο σελίδες ποστ τωρα βλεπω γραφείς δεν ειναι ακριβως έτσι και κάτι άλλο παιζει και και και κλαιν μαιν χαριλαιν.

Οτι παπατζα εχεις γράψει δεν ακολουθεί καμια πηγή , κανενα γεγονος(πέραν των φίλων σου που φούσκωσαν) γενικά το απόλυτο τίποτα πέραν του εγώ σου.

Δεν με ξερεις καν για να μου αναφέρεις ποσά σκουπ κατεβαζω την ημερα, για ποιον λογο τα κατεβαζω και στην τελική αν τα κατεβαζω.

Μάθε να ακούς και να διαβαζεις λοιπον στη ζωή σου απ το να βάζεις ανούσιες νόρμες που απορρέουν απ το όσα δεν φτανει η αλεπού τα κανει κρεμασταρια.

 

Βάσει λοιπον των από πάνω ναι , μεταξύ εσού και του ΕΟΦ μάντεψε ποιον θα πιστέψω...

Όσο για τα αυγα πες μας πως τα τρως και ποσά τρως μπα και νιωσεις πόση πρωτεινη κατεβαζεις και οχι πόση νομίζεις οτι κατεβαζεις.

 

Ειμαι τοσα χρονια στα γυμναστηρια και (σε σιδεραδικα και μη) και ξερω να κρινω μια χαρα επισης ειμαι επαγγελματιας στον χωρο just saying μια και δεν ξερω να κρινω..

Πιστευεις τον ΕΟΦ που βαζει απλα ενα αυτοκόλλητο σωστα,

εχεις ψαξει να δεις αν πραγματοποιει οντως χημικους ελεγχους σε οτι βάζει?

Μιλησε κανεις για φουσκωματα και ιστοριες?

Ειπα πολυ απλα ειχαν πολυ καλυτερο αποτελεσμα μυικα πιο ευδιακριτοι μυεις κλπ.

Οταν βλεπω ατομα χρονια να το παλευουν με διατροφες και απλα βαζοντας μια πρωτεινη να γινονται αισθητες αλλαγες θα το πω.

Ειναι γεγονος.

Σε ρωτω απλα ξερεις καταρχας ποση ειναι η μεγιστη ημερισια ποσοτητα καταναλωσης πρωτεϊνης για αθλητες σωματοδομης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2χ το βάρος περίπου. Για να είναι φυσικοί λοιπόν θα έπρεπε να κατεβάζουν 3 μπριζόλες τη μέρα (τυχαίο νούμερο). Αν τις κατέβαζαν θα ήταν στα μάτια σου φυσικοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.8 ειναι κατα ακριβεια το μεγιστο ουτε καν 2!Ξεχνας την φυτικη πρωτεινη αν εξαιρεσεις οτι απο καποιες φυτικες πρωτεϊνες λειπουν 2-3 αμινοξεα μια χαρα μπορουν να υπολογιζονται στην συνολικη ποσοτητα.

Ουτε καν με υπερβολες φτανεις την απαραιτητ ποσοτητα χαλαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά σου είναι ο τρόπος φαγητού για να καταλάβω? Αν την μασάς ή αν την πίνεις? ΚΑι αυτό ορίζει τον φυσικό από τον μη? Δε μου φαίνεται σοβαρό κριτήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φιλε μου κερδιζεις σε μυικοτητα και αν με ρωτησεις ναι εχω τουλαχιστον 2 παραδειγματα απο που κοντινο μου περιβαλλον και ειδα τις διαφορες.

 

Φίλε δεν έχει καμία σοβαρή διαφορά. Υπάρχουν δύο κύριοι λογοι που μπορείς να δεις διαφορές σε ανθρώπους που χρησιμοποιούν συμπληρώματα άσχετες με τα συμπληρώματα

 

1)Καθώς και αυτοι που τα χρησιμοποιούν δεν έχουν ιδέα, αλλά καθώς όπως ο περισσότερος κόσμος πιστεύουν οτι τα συμπληρώματα κάνουν κατι μαγικό, πριν πάρουν τα συμπληρώματα ξύνουν τα @@ τους ενώ αφού πάρουν τα συμπληρώματα το παίρνουν σοβαρα και γυμνάζοναι by the power of protein. 

2)Αυτοί που φτάνουν να αρχίζουν να παίρνουν συμπληρώματα ήδη ασχολούνται παραπάνω με όσους δεν παίρνουν με αποτέλεσμα να έχουν καλύτερα αποτελέσματα. 

3) H διατροφή τους πριν τα πάρουν ήταν σκατά και γεμίσαν τρύπες ή ελλείψεις. 

 

δεν υπάρχει περίπτωση συμπλήρωμα να κάνει διαφορά που φαίνεται με το μάτι.. ίσως να κάνει κάποια διαφορά που μετριέται με νούμερα άλλα μέχρι εκεί, με εξαίρεση την κρεατίνη που επιτρέπει τους μυες να κρατάνε πιο πολλά νερά και κάποιους όντως τους δίνει ενα 5% που και αυτό δεν είναι μυική μάζα.  Αυτός είναι και ο λόγος που όσοι παίρνουν συμπληρώματα θεωρούνται natural, καθώς και τα σημπληρώματα δεν είναι natural με την έννοια "οργανικα" πολλά είναι συνθετικά όπως τα αναβολικά

 

Τώρα για το θέμα ότι ένα συμπλήρωμα μπορεί να έχει μέσα οτιδήποτε, δεν διαφωνώ σε αυτό. Αποδεδειγμένα συμπληρώματα στο παρελθόν είχαν μέσα άκυρες ουσίες, αλλά δεν νομίζω κάποιος να αγοράσει κάτι διάσημο, όπως gold standard whey και να έχει μέσα κάτι εκτός whey.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι αυτο φυσικα,ετσι και αλιως μπορεις να πινεις αν ξερεις και να ειναι και φυσικη.

Το προβλημα μου οπως το λες ειναι οτι δεν μπορει να ξερει σιγουρα ο καθενας τι μπορει να περιεχει μια πρωτεϊνη (ειδικα αυτες που δεν ειναι και πολυ καθαρες) στον βωμο του αποτελεσματος του πελατη και οτι δεν γινονται και σπουδαιοι ελεγχοι σε αυτες οπως και στα περισσοτερα συμπληρωματα.

Και δευτερον κατα ποσο αναγκαια ειναι σε καποιον το ροφημα πρωτεινης με μια ικανοποιητικη διατροφη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μπορεί να περιέχει 1 κιλό κρέας? Πως το ξέρεις? Δε βγάζει πουθενά.

 

Αναγκαία η πρωτείνη είναι για αυτόν που δε μπορεί ή δε θέλει να ετοιμάζει γεύματα και σούπερ μάρκετ. Θέμα επιλογής είναι, δε θα κάτσω να κρίνω. Δηλαδή αν τρως πρωτείνη με το πιρούνι είσαι φυσικός και μπράβο και αν την πίνεις από το σέηκερ είσαι μη φυσικός και εντάξει κλάιν?

 

Και για τους φίλους σου , αυτό που είπε ο alex. Όσοι παίρνουν συμπληρώματα τα παίρνουν για να ενισχύσουν τη σοβαρή προπόνηση που κάνουν. Εγώ δεν έχω δει διαφορά πριν και μετά τα συμπληρώματα πχ. Και ξεχνάω και να τα πάρω αρκετές φορές , τα κόβω ανά 2 εβδομάδες και δε γίνεται και τίποτα. Είδα διαφορά μετά από 1-2 χρόνια προπόνησης και διατάσεων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν μιλαω για τετοιες περιπτωσεις μιλαω για πανω 25 ετων ατομα(ξερεις γιατι εβαλα ηλικια) που εχουν ενασχοληση στον χωρο πανω απο 5 χρονια...και γυμναζονται στον ιδιο ρυθμο

Στο μονο που μπορω να δικαιολογησω καπως το αποτελσμα ειναι να φορτωνουν με σκουπς την ημερα τους και να μην τρωνε το ιδιο στα βασικα τους γευματα.

 

@dakonblackblade υπαρχουν ενα σωρο εκει εξω καταλογοι με διατροφικη αξια του καθε κρεατος και της καθε τροφης δεν ειναι τοσο σπουδαιο.

Για μενα για να το ξεχωρισω αυτος που παιρνει 2-3 συμπληρωματα δεν μπορει να μπει στο ιδιο τσουβαλι με καποιον που δεν παιρνει τιποτα.

Δεν μιλησε κανεις για φαρμακωμενους και τετοια οπως συνεβη σε προηγουμενη συζητηση μεταξυ αλλων μελλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, δεν είναι και τόσο εύκολο να πλακώνεσαι στο φαγητό για 2χ και πάνω πρωτείνη. Και μη κοιτάς το 1.8 που αναφέρεις εσύ. Η αντίληψη από πολλούς έμπειρους στο χώρο είναι πάνω από 2χ , μιλάμε για 2.5 και 3χ. Δεν υπήρχαν επιστημονικές και τέτοια  στο παρελθόν. Άσε που στη διατροφή κάθε 2 εβδομάδες έχουμε και μια νέα έρευνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...