Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικά έχω πρόβλημα στον καρπό, αλλά δε με ενοχλούσε μέχρι που το γύρισα σε low-bar.
Συγκεκριμένα με πονούσε πολύ έντονα κατά την εκτέλεση της άσκησης και αμέσως μετά που έκανα πάγκο δεν το ένιωθα να με ενοχλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

πολύ περίεργο ρε φίλε να σε ενοχλεί ο καρπός στο squat, η μπάρα προφανώς δεν παίζει καθόλου να κουνιέται για να ερεθίζει. Δεν ξέρω τι να πώ εκτός από ότι πιστεύω ότι ο καρπός σου όταν πιάνεις την μπάρα είναι ίσιος όχι λυγισμένος έτσι? Επίσης η μπάρα στο squat "κάθεταί" πάνω στα τραπς τα χέρια την κρατάνε απλά σταθερή δεν την σηκώνουν. 

 

Κάνεις τίποτα τέτοιο μήπως?


Διατάσεις κανω αυτές που έμαθα στον στίβο, για χέρια και πόδια δεν ξέρω να στις περιγράψω.το βιντεο στο δωσα για να καταλάβεις μέχρι που κατεβαίνω απλά σημερα ήθελα να δοκιμάσω το ass to grass

 

ε είναι αρκετά σημαντικό όμως το θέμα. Ψάξε κάνα βίντεο που να δείχνει διατάσεις πριν από το squat.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pankol απλά μη προσπαθείς να κρατήσεις τη μπάρα, βάλε όλα σου τα δάχτυλα από πίσω και άνοιξε ίσως λίγο τη λαβή αρκεί να είναι σφιχτή η πάνω πλάτη. Με πρόλαβε ο alex. Μα καλά πόσο ελεύθερο χρόνο είχες σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως ειπα το γυρισα σε low-bar, οπότε την ακουμπάω λιγο πιο κατω απο τους πίσω δελτοειδείς.

Σε αυτή τη θέση το "πάτημα" στην πλάτη δεν είναι εξίσου καλό, όσο στους τραπεζοειδείς. 

Πάντως τον καρπό τεντωμένο προσπαθώ να τον έχω, παίζει και λυγίζει ομως, γτ ο πόνος είναι αρκετά έντονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως τον καρπό τεντωμένο προσπαθώ να τον έχω, παίζει και λυγίζει ομως, γτ ο πόνος είναι αρκετά έντονος.

απλα εχεις προβλημα με τους τενοντες στον καρπο ! οταν τον εχεις ισιο δεσε ενοχλει οταν τον λυγιζεις ομως λιγο σε ποναει !

100 % ποβλημα με τενοντες  ! θελει πολυ παγο  κ μην το ζοριζεις καθολου στην σταση που ποναει !

κοιτα σιγα σιγα σιηα να σου περασει - αν γινει χειροτερα παιζει να μην μπορεις να κοιμηθεις απο τον πονο τα βραδια ..

πολυ παγο .. καθολου ζορισμα .. απο τους πιο υπουλους και χειροτερους τραυματισμους η τενοτιντιδα στον καρπο σε κοβει δε μπορεις να κανεις τιποτα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πόνος στον αριστερό καρπό πρωτοάρχισε μεσα φλεβάρη. την πρώτη βδομάδα πονούσε αφάνταστα, δεν μπορούσα να γυμναστώ.

Από τότε πηγαίνω κανονικά και σταδιακά μειωνόταν ο πόνος. Δικέφαλα πχ δεν μπορώ να κάνω γτ με πονάει.

Οπότε ίσως έχεις δίκιο και να είναι κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να μην ειχα δικιο αλλα στον καρπο δεν ειναι κατι αλλο , αυτο ειναι !

εχω περασει πολυ βαρια τενοντιτιδα σε καρπο και σε ωμο ..

απλα κλαις  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pankol απλά μη προσπαθείς να κρατήσεις τη μπάρα, βάλε όλα σου τα δάχτυλα από πίσω και άνοιξε ίσως λίγο τη λαβή αρκεί να είναι σφιχτή η πάνω πλάτη. Με πρόλαβε ο alex. Μα καλά πόσο ελεύθερο χρόνο είχες σήμερα?

 

δυστυχώς πολύ φίλε, η ζωή μου είναι 8 ώρες δουλειά και ο υπόλοιπος χρόνος ξύσιμο, και μάλιστα τελευταία και στην δουλειά παίζει ξύσιμο, έχω δουλέψει τόσο σκληρά τρια χρόνια που τρέχουν τα πράματα μόνα τους πλέον 

όπως ειπα το γυρισα σε low-bar, οπότε την ακουμπάω λιγο πιο κατω απο τους πίσω δελτοειδείς.

Σε αυτή τη θέση το "πάτημα" στην πλάτη δεν είναι εξίσου καλό, όσο στους τραπεζοειδείς. 

Πάντως τον καρπό τεντωμένο προσπαθώ να τον έχω, παίζει και λυγίζει ομως, γτ ο πόνος είναι αρκετά έντονος.

 

ε μαν το βρίκαμε το θέμα. Κρατάς την μπάρα με τα χέρια. Βάλτην στην σωστή θέση πάνω στα traps, και μην αναγκάζεις τα χέρια σου να κάνουν κάτι που δεν πρέπει , θα καταστρέψεις τους καρπούς σου. Κοίτα εδώ μεγάλε και θα καταλάβεις τι θα πει squat και έλα πες μου για χέρια μετά

 

 

παιδιά squat και deadlift δεν πρέπει να κάνει κανείς αν δεν έχει δει 20 βίντεο και δεν έχει διαβάσει 20 άθρα πρώτα (εφόσον δεν έχει κάποιον να σας δείξει). Μπορεί να πάθετε μεγάλη ζημιά προσέχετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στο λοου μπαρ, αυτη είναι η θέση της μπάρας. Κάτω απο τους δελτοειδείς, προκειμένου να χρειάζεται να γερνεις προς τα μπροστά πιο πολύ για να κρατήσεις τον κορμό ίσιο.

έτσι αυξάνεται η συμμετοχή του δικέφαλου στην όλη κίνηση, αλλα το εύρος κίνησης είναι λίγο πιο μικρό, δυσκολα να πας τέρμα κάτω. Βοηθαει όμως στην αύξηση των κιλών.

λογικά όπως είπες , μάλλον κρατάω την μπάρα για αυτο με πονάει, θα προσπαθήσω να το φτιάξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στο λοου μπαρ, αυτη είναι η θέση της μπάρας. Κάτω απο τους δελτοειδείς, προκειμένου να χρειάζεται να γερνεις προς τα μπροστά πιο πολύ για να κρατήσεις τον κορμό ίσιο.

έτσι αυξάνεται η συμμετοχή του δικέφαλου στην όλη κίνηση, αλλα το εύρος κίνησης είναι λίγο πιο μικρό, δυσκολα να πας τέρμα κάτω. Βοηθαει όμως στην αύξηση των κιλών.

λογικά όπως είπες , μάλλον κρατάω την μπάρα για αυτο με πονάει, θα προσπαθήσω να το φτιάξω.

 

ναι δεν πρόσεξα το low bar, ίσως να κόψεις το low bar αφού σε χαλάει? Γιατί δεν γυρνάς στο κανονικό back squat να μην έχεις κανένα πρόβλημα με τα χέρια αφού δεν συμμετέχουν καθόλου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα μεινει για μερικες προπονησεις στα ιδια κιλα και στο τελευταιο σετ χαλαγε η τεχνικη πολύ με το high-bar, οπότε είπα να δοκιμάσω low-bar, που είναι πιο εύκολο να ανεβεις στα κιλα.

αν συνεχισει ο πονος εννοειται θα γυρίσω σε high-bar παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προπονηση 17χρονης ! αρσεις  100k  -  σκουωτ το ιδιο κτλ ! Respect  ..

αυτο που κανει στο 3.30 με τα  Kettler με το 36κιλο δειτε ..

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...