Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλεξ .. σου χω ασκηση να σου κανω πλατη ωμους και τραπ τουμπανο αλλα δε ξερω πως να στην περιγραψω ρε φιλε !

εννοω θα με δυσκολεψει πρεπει να ψαξω να βρω φωτο κτλ  για να με πιασεις !

μιλαμε η ασκηση ειναι απιστευτη  και θα σου ταιριαζε κουτι !

 

clean and press?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

οχι καμμια σχεση ! θα προσπαθησω να στην περιγραψω !

θα την κανεις ομως οκ ? και θα με θυμηθεις  .. 

hands_p04.jpg
αυτο το μηχανημα χρειαζομαστε και αυτο
lave-schoini-yia-trochalia-trikefalon-pf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα δοκίμασα να κατέβω πιο κατω (πάντα σταματώ οταν σχηματίσω 90 μοίρες) και ένιωσα καλύτερο πιάσιμο προσέχοντας πάντα το γόνατο να μην ξεπερνά τα δάχτυλα του ποδιού μου αλλα το φοβάμαι το βαθύ κάθισμα για το γόνατο ήδη ακου κάποια κρακ οταν το λυγιζω τώρα...παντως δεν συγκρίνεται η ελευθερη μπάρα με το Σμιθ, το Σμιθ το άφησα τελείως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει υπάρχουν όλα. Ρίξε περιγραφή. 

μισο , κοπαναω κατι ασπρδια κ ερχομαι  ,, σιγα σιγα μην ξυπνησουμε τον Φωτη παλι :-) :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα δοκίμασα να κατέβω πιο κατω (πάντα σταματώ οταν σχηματίσω 90 μοίρες) και ένιωσα καλύτερο πιάσιμο προσέχοντας πάντα το γόνατο να μην ξεπερνά τα δάχτυλα του ποδιού μου αλλα το φοβάμαι το βαθύ κάθισμα για το γόνατο ήδη ακου κάποια κρακ οταν το λυγιζω τώρα...παντως δεν συγκρίνεται η ελευθερη μπάρα με το Σμιθ, το Σμιθ το άφησα τελείως...

Τα δικα μου τα κρακ κρακ ειναι καθημερινο φαινομενο. γενικα τα ελευθερα δεν συγκρινονται. Να δεις με τη χαρη ανεβαινεις 5 οροφους για τουλ δυο φορες με back pack. Αυτο ειναι υγεια. Περσι τετοιο καιρο τα φτυνα, καπνιζα κιολας το χαζο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα δοκίμασα να κατέβω πιο κατω (πάντα σταματώ οταν σχηματίσω 90 μοίρες) και ένιωσα καλύτερο πιάσιμο προσέχοντας πάντα το γόνατο να μην ξεπερνά τα δάχτυλα του ποδιού μου αλλα το φοβάμαι το βαθύ κάθισμα για το γόνατο ήδη ακου κάποια κρακ οταν το λυγιζω τώρα...παντως δεν συγκρίνεται η ελευθερη μπάρα με το Σμιθ, το Σμιθ το άφησα τελείως...

 

1)τα κιλά που κάνεις αν δεν ξεπερνάς τις 90 μοίρες δεν έχουν καμία σχέση με τα κιλά που θα κάνεις αν τις ξεπεράσεις

2) Ο λόγος που κάνουν κρακ τα γόνατα σου είναι γιατί δεν κάνεις ζέσταμα και διατάσεις πριν κάνεις squat

3) Ρίξε τα κιλά σου και άρχισε να κάνεις below paralel κάθισμα για να πάρεις το σωστό όφελος γιατί τώρα δεν το παίρνεις. 

4) Below parallel δεν σημαίνει ass to grass. Δεν είναι υποχρεωτικό να πας όσο χαμηλά μπορείς θα πάρεις τα οφέλη και λίγο below parallel αλλά όσο πιο χαμηλά τόσο πιο καλά

5) Δες τεχνική για squat ψάξε τι είναι το olympic squat και τι είναι το hybrid squat, μάθε τι σε βολεύει, βελτίωσε την τεχνική σου

6) Αν τα πόδια πονέσουν δες τα με wraps στις επαναλήψεις με βαριά κιλά. Αν δεν πονάνε μην τα δένεις μέχρι να ανέβεις αρκετά σε κιλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας με τον γυμναστή μου είπε πως πιθανό να κρακ που ακουω να προερχονται από το διάδρομο καθώς τρέχω με μεγάλη ενταση και πιεζομαι από τους κραδασμούς.οταν κανω σκουωτ δεν νιώθω κάποια άσχημη ενόχληση.οσον αφορά το κατέβασμα στην αρχή για να συνηθίσω έβαζα έναν πάγκο και κατέβαινα μέχρι να καθίσω στον πάγκο, θεωρώ επικίνδυνο το βαθύ κάθισμα και περισσότερες πιθανοτητες για να μου προκαλέσει πρόβλημα.

Πριν από κάθε προπόνηση κανω διατάσεις και διάδρομο δηλαδή ένα πολύ καλό ζέσταμα, συγκεκριμένα πριν μπω για σκουωτ νιώθω ένα κάψιμο στα πόδια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα!!!

Μετά από καιρό που έκανα high-bar squat το γύρισα  σε low-bar και οι επαναλήψεις στα βαριά για μένα κιλά βγαίνουν πιο εύκολα.

Ωστόσο με πιάνει ένας πόνος στον καρπό του αριστερού χεριού. Πιθανότατα δεν κρατάω αρκετά καλά την μπάρα. Καλύτερα είναι να έχω αρκετά ανοιχτό κράτημα;;;

Για την ώρα την πιάνω λίγο πιο έξω από τους ώμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κάνεις link κάποιο βιντεο δεν φαίνεται κάτι. Όταν λες κάνω διατάσεις τι διατάσεις εννοείς? Δώσε ένα παράδειγμα. Το βαθύ κάθισμα είναι επικίνδυνο μόνο αν έχει πρόβλημα η τεχνική σου και το κάνεις με τρόπο που δεν σηκώνει το γόνατό σου. Υπάρχουν 2-3 τρόποι να γίνει το squat και λογικά ένας από αυτούς ταιριάζει σε όλους όσους είναι υγιείς. 

 

Εγώ κάνω squat χωρίς πρόβλημα αφού άρχισα να το δένω,  και το γόνατό μου είναι κατεστραμμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα!!!

 

Μετά από καιρό που έκανα high-bar squat το γύρισα  σε low-bar και οι επαναλήψεις στα βαριά για μένα κιλά βγαίνουν πιο εύκολα.

Ωστόσο με πιάνει ένας πόνος στον καρπό του αριστερού χεριού. Πιθανότατα δεν κρατάω αρκετά καλά την μπάρα. Καλύτερα είναι να έχω αρκετά ανοιχτό κράτημα;;;

Για την ώρα την πιάνω λίγο πιο έξω από τους ώμους.

 

γεια!

 

από πού συμπεραίνεις ότι ο πόνος στον καρπό είναι απο το βαθύ κάθισμά? Γιατί δεν είναι από κάτι άλλο? Λίγο πιο έξω από τους ώμους ειναι το σωστό κράτημα για να σφίγγουν τα τραπς που ακουμπάει επάνω η μπάρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διατάσεις κανω αυτές που έμαθα στον στίβο, για χέρια και πόδια δεν ξέρω να στις περιγράψω.το βιντεο στο δωσα για να καταλάβεις μέχρι που κατεβαίνω απλά σημερα ήθελα να δοκιμάσω το ass to grass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλεξ από ποσά κιλά και πάνω να βάζω wrap που θα έπαιρνες ; http://m.ebay.com/sch/i.html?_nkw=knee+wrap&_sop=15&itemId=null&_back=1&_pgn=2

 

ο μόνος λόγος που σου λέω να βάλεις wrap είναι γιατί λες ότι έχεις πρόβλημα. Αλλιώς θα σου έλεγα να βάλεις σε αρκετά κιλά, πχ αν είσαι 85 κιλά πάνω από 120 θα έβαζα wraps. Εγώ που έχω πρόβλημα στο γόνατο αναγκαστικά βάζω wrap και με άδεια μπάρα να κάνω αλλά με έχουν σώσει. 

 

powerlifting elastic wrap θα ψάξεις, είναι φτηνά κάνα 12 ρι ευρώ. 

 

https://www.google.com.cy/search?q=powerlifting+elastic+wrap&espv=210&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=DdQ9U8vYDInnywP5pIKgBg&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1203&bih=659#q=powerlifting+elastic+knee+wrap&tbm=isch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...