Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

οι α-βυζωτες με μεγάλη περιφέρεια είναι συχνότερο φαινόμενο θαρρώ....

gotta luv μεσογειακό σωματότυπο :P

 

 

sova, δεν ειρωνεύομαι αλλά...

 

 

 

 Άλλο ένα... άσπονδο αδερφάκι της zumba έρχεται για να κερδίσει τις εντυπώσεις και φαίνεται πως τα καταφέρνει. Γιατί; Επειδή υπόσχεται καύση του λίπους, σμιλεμένο κορμί, άφθονη διασκέδαση και όλα αυτά σε 45'.

 

 

 

 

 Θεωρείται ένα από τα fitness trends της φετινής χρονιάς. Στο εξωτερικό έχει ήδη πολλούς φανατικούς οπαδούς, ενώ πλέον θα το βρείτε και σε επιλεγμένα γυμναστήρια στην Ελλάδα

 

όχι, δεν ξέρω τι ειναι και τι προσφέρει, αλλά ξέρω ότι προτιμώ ένα hiit 45λεπτο (εκανα στο γυμν. στη λάρισα και ΓΑΜΗΣΕ! γενικά και εμενα). Στην τελική είναι όλα θέμα γουστου και προτίμησης. αλλά αυτα με τις μοδες, τα trends κλπ που υπόσχονται και υπόσχονται ΠΟΛΥ με τη δίνουν.

 

(πάω να συνεχίσω την 5:2 δίαιτά μου και μετά βουρ για power pilates yoga)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορίτσια του φόρουμ!

Ανακάλυψα το SH'BAM! Τέλειο πρόγραμμα! Και διασκεδαστικό επίσης!

Ουάου. 

 

έχω ανακαλύψεις τα glute bridge-deadlifts-squat

να δεις διασκέδαση...επί 48ωρα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουάου. 

 

έχω ανακαλύψεις τα glute bridge-deadlifts-squat

να δεις διασκέδαση...επί 48ωρα....

Ανακάλυψα και t-rex η αλήθεια είναι, αλλά σαν το sh'bam τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pant13

θα προσπαθησω να σου πω λιγο καλυτερα τι εννοουσα πριν με τα λιγ κιλα και αν θελεις ακουμε αν οχι το μηνυμα εδω θα μεινει ολο και σε καποιον μπορει να φανει χρησιμο !

λοιπον .. ειχες βαλει συν 30 κιλα απ το κανονικο σου βαρος ειχες φτασει τα 100 - τωρα εχασες τα 15 εισαι περιπου αλλα τοσα συν ! αυτα τα κιλα μιας κ δε γυμναζοσουν ειναι κιλα απο λιπος ! λιπος = και δυναμη!

κατω απο το δερμα σου ομως δε κρυβοντε μονο οι μυες και τι λιπος ! υπαρχουν ενα σωρο αλλα πραγμτα οπως τα κοκκαλα οι αρθρωσεις οι τενοντες κτλ και το κυριοτερο ολων που δεν εχει αναφερθει εδω ποτε ξανα νομιζω υπαρχουν οι μυες σταθεροποιησης (σταθεροποιητες) ειναι μικροι μυες που βρισκοντε γυρω γυρω απο τους βασικους μας μυες και μας βοηθανε να μην τραυματιζομαστε ! αυτοι λοιπον οι μυες σε σενα ειναι προφανως αγυμναστοι εως και  ανυπαρκοι  θα ελεγα (προσεχε δε παω να σε προσβαλω να σε βοηθησω θελω)

εισαι 39 χρ με καμμια εμπειρια πανω στα βαρη ! οταν εσυ λοιπον πας να φορτωσεις τα 120 κιλα για αρσεις (καθαρα και μονο επειδη η δυναμη που εχεις ειναι απο το παραπανω λιπος για να στο πω οσο πιο απλα μπορω χωρις ομως το σωμα σου να εχει καμμια υποδομη οσο αναφορα τενοντες κοκκαλα σταθεροποιητες κτλ) τοτε ερχεσαι φατσα με τον τραυματισμο !

(καλα αν δεσεις τα χερια σου με Straps μπορει να σου ξεκωλισει κανα χερι δε το συζηταμε  ) δε φταινε μονο που γλυστρανε τα χερια σου που σου πεφτουν τα κιλα ! ειναι ολα τα αλλα οσα σου ειπα !

λοιπον ..  λυση ? ακουμε .. μη βαζεις 120 να παιξεις 6αρα στις αρσεις ! θα βαλεις 50-60 και θα παιζεις 20 αρες !

μην βαζεις 80 στο παγκο να παιξεις 3  ! βαζε 40 και παιζε 20 ! κτλ κτλ ! μεχρι να φυγουν τα 15 παραπανισια κιλαπου εχεις πανω σου και να ερθει σε αναλογια ο σωματοτυπος σου ! και μεχρι τοτε θα δυναμωσει ολο το μυοσκελετικο σου συστημα ! ιδρωσε ! λιγα κιλα .. πολλες επαναληψεις ! ξανα κ ξανα ..

μικρη χρονικα ξεκουραση να δθναμωσεις την αντοχη σου ..

κ οποτε μπορεις εννοοειται κ αεροβια ασκηση ! οταν πεσεις 10 κιλα ενννοειται ξανασυζηταμε κ μπαινουν ολα κατω απο αλλες βασεις .. αυτα .. συμβουλευτικα παντα ..

  ΥΓ σκεφτομουν αν πρεπει να γραψω τοσα πολλα , αλλα απ την αλλη λεω μας τρωει τοσο χρονο ο αλλος ο τρελλος διπλα με τον δημητροκαλη τσαμπα , εδω τουλαχιστον αξιζει ..

 

ωραίος. πολύ καλές οι συμβουλές. Εφόσον κάνει πρόγραμμα του dakon ο φίλος θα κάνει 5v5 η κάποια παραλλαγή του. 

 

Στο 5v5 δεν υπάρχει πουθενά το στύλ χώσε 100 κιλά και ξεκίνα, σε ξεκινάει πολύ χαμηλά και σε ανεβάζει αργά. 

 

Φίλε πας να ξεπεράσεις τον αλεξ αλλά δεν θα τα καταφέρεις ποτέ ρε

Μόνο ο αλεξ γράφει εκθεσάρες :P

 

γαμάει ο άλεξ

 

------------

 

σήμερα έκανα 8x100 deadlift χωρίς να αναφέρω τα drop set, με αρκετή ευκολία καθώς είναι λίγα τα κιλά ακόμα. Όμως επειδή είναι η 4η φορά που κάνω deadlift θα συνεχίσω σε αυτά τα κιλά γιατί δεν θέλω να γίνει τίποτα με την μέση... Σιγά σιγά. 

 

Κανονικά θα έπρεπε να βάζω λιγότερα αλλά ειλικρινά τα λιγότερα είναι πολύ λίγα, η υποδομή στο σώμα είναι για αρκετά παραπάνω όταν συνηθίσω το movement pattern. 

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι το overhead press που είμαι κολλημένος κάπου 4x50. Είναι ξεφτίλα τα κιλά και κάνω αρκετό καιρό (2 μήνες περίπου). Κάτι δεν πάει καλά εκεί πέρα ενώ η τεχνική μου είναι καλή και οι ώμοι μου είναι δυνατοί σε οτιδήποτε άλλη άσκηση κάνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γαμάει ο άλεξ

χχαχαχαχα  - ωραιος !!

 

στα δικα μας  .. εκανα τρελλη προπονηση σημερα στηθος ωμους  καθαρα μια ωρα βαρη μονο χωρις αεροβιο ! με παρα πολυ μικρη ξεκουραση αναμεσα στα σετ ! αν ξεκουραζομουν νορμαλ 1.30-2 λεπτα θα βγαινε 2ωρη η προπονηση σιγουρα με τοσα σετ που εκανα ! πολυ καλο πριξημο σημερα καμμια σχεση με την φωτο πριν λιγες μερες που ανεβασα !

ερχομαι βεβαια μετα εδω βλεπω χλαπατσα και ανχωνομαι λιγακι που λεει κ ο ντακον :-D

χλαπατσας εχω απορια ! αν στο τελευται σετ στο σκουωτ εκει στα 10επι 110 την ωρα που μετρας σου μιλησει καποιος κ μπερδευτεις στο μετρημα .. το κανεις το σετ στο περιπου .. η σταματας και το πας παλι αλλη μια απ την αρχη να βγει ακριβως 10 ? :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ανακαλύψεις και τα τρία που σου είπα, έλα να τα πούμε  :ph34r:

Με αυτά διασκεδάζεις ή ζορίζεσαι μόνο; Μοιράσου τις γνώσεις σου αν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είναι το γυμναστήριο μια εκτόνωση, ένας χώρος όπου πειθαρχώ πάνω στο πρόγραμμά μου, μελατάω την τεχνική και χρησιμοποιώ μια στρατηγική ώστε να φτάσω στον στόχο της κάθε άσκησης. το τελευταίο rep του κάθε set να με οδηγήσει σε failure.
Για μένα δεν είναι διασκέδαση, γιατί όταν διασκεδάζω αφήνομαι, ξεχνιέμαι, αφαιρούμε, περνάω καλά.
Από την άλλη ναι για μένα η εκτόνωση και η nirvana που αισθάνομαι μετά μου αρκεί για να το βαφτίσω "διασκέδαση".
Στα squat έχω πετύχει τον εαυτό μου πολλές φορές να σιχτιρίζει αλλά δεν τα βάζω κάτω, πεισμώνω, δυναμώνω, βάζω τον πόνο πίσω μου ώστε να φτάσω να πω fail. ο μεγαλύτερος ανταγωνιστής μου είναι ο εαυτός μου. 
Το μόνο που μετανιώνω είναι ότι δεν έχω έναν spoter να μου φωνάζει, να με δυναμώνει με τον λόγο του. 

Και όλα αυτά σε συνδυασμό με rockιες, ε καλά θέλω να δείρω κόσμο κατά την διάρκεια της προπόνησης.
 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξα στο Google και είδα ότι τα έκανα κι εγώ αυτά στο Bodypump, το οποίο σταμάτησα γιατί δεν με βολεύουν οι ώρες. Αλλά και να βόλευαν, προτιμώ το χορό.

Έτσι κι αλλιώς δεν προσπαθώ να φτάσω κάποιο στόχο γιατί εκτός από τα προγράμματα γυμναστηρίου σηκώνομαι και τρέχω κάθε πρωί 40'. Μου αρκεί αυτό σαν γυμναστική. Όλα τα υπόλοιπα τα κάνω για το κέφι μου.

Αλλά μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις. Keep up the good work!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...