Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.. και έλεγα μπας και ετούτο είναι λίγο καλύτερο από τα άλλο.

δε το εχω διαβασει δεν εχω αποψη να σου πω για το αλατι ..

μπραβο σου που δε το βαζεις στο φαι σου ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ναι εντάξει παίδες, κόψτε λίγο τις υπερβολές, φάτε λίγο ιωδιούχο αλατάκι γιατί το ιώδιο είναι απαραίτητο για τη ρύθμιση του θυροειδούς. 

 

http://www.euroclinic.gr/arthro.aspx?lang_id=1&article_id=53

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εντάξει παίδες, κόψτε λίγο τις υπερβολές, φάτε λίγο ιωδιούχο αλατάκι γιατί το ιώδιο είναι απαραίτητο για τη ρύθμιση του θυροειδούς.

:blink:  :wacko:  :unsure:  :huh:  

ίσα ίσα...πρέπει να αποφεύγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:whistle: και τόσο καιρό ήξερα ότι έπρεπε να το αποφεύγω.....
Ο υποθυρεοειδισμός είναι η συχνότερη από τις θυρεοειδοπάθειες, πέντε φορές συχνότερη στις γυναίκες από ό,τι στους άντρες και ακόμη πιο συχνή σε ηλικιωμένα άτομα (4-8% συχνότητα στο γενικό πληθυσμό, που ανεβαίνει στο 9-16% μετά την ηλικία των 60). Τα αίτια του υποθυρεοειδισμού είναι πάρα πολλά. Είναι περιπτώσεις που φταίει ο ίδιος ο θυρεοειδής και τότε λέγεται πρωτογενής ή θυρεογενής, καθώς και άλλες στις οποίες δεν φταίει ο θυρεοειδής, αλλά η υπόφυση ή ο υποθάλαμος (ο ίδιος ο εγκέφαλος) που δεν στέλνουν μήνυμα, δηλ. την ορμόνη TSH στο θυρεοειδή να λειτουργήσει. Σ’ αυτή την περίπτωση ο υποθυρεοειδισμός λέγεται δευτερογενής ή και τριτογενής.
Πάντως η κύρια αιτία του υποθυρεοειδισμού σε πολλές χώρες είναι η έλλειψη ιωδίου από τις τροφές, ενώ στις χώρες που αυτός ο παράγοντας έχει εκλείψει, η κύρια αιτία είναι τα αυτοαντισώματα που δημιουργεί ο ίδιος ο οργανισμός εναντίον του θυρεοειδούς του (θυρεοειδίτιδα Hashimoto από το όνομα του Γιαπωνέζου γιατρού που την περιέγραψε).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιαίτερα στους αθλητές καλό είναι να καταναλώνεται το αλάτι λόγω ηλεκτρολυτών...κοντά στα 2-4γρ. (συμπερηλαμβανομένου και του νάτριου σε ό,τι φαγητά έχουμε) είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραία που ειναι τα πράγματα οταν δεν τρώμε αλάτι

 

http://authoritynutrition.com/how-much-sodium-per-day/

 

 

On that note

 

Το αλάτι βαραίνει τα κακά μόρια που ειναι στο αίμα για να τα καθαρίσει το σύστημα αργότερα.

 

 

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να γινεται lean χωρίς να πάτε στο νοσοκομειo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε εσεις βαλτε οσο θελετε ! εγω αλατι ξουτ , μακρια ! 

dakon  δεν απαντησες αν γιορταζεις σημερα η αν εχεις γεννεθλια αλλα δε πειραζει ..

 

να ξκαθαρισω κατι .. το αλατακι δε το αποφευγω για bb φασεις κατακρατηση υγρων και τετοια !

δεν ειμαι πλεον τοσο ψηρας ! καθαρα  για λογους γευστικους δε το θελω !

δε το χω συνηθισει και δε το μπορω καθολου μου το χαλαει το φαγητο δε μου το φτιαχνει ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ, :)

 

Λίγο αλάτι δεν κάνει κακό ρε παίδες, κόψτε τις υπερβολές. Εσύ ρε μαους χαλιεσαι με λίγο αλάτι και δεν τάραζεσαι με όσα κυκλοφορούν για κρέας και γάλα που τα τσακιζεις άφοβα.

 

Έχεις περίεργες ιδέες περί υγιεινής διατροφής ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε προλαβα τζονι πιο πανω και εγραψα τους λογους ! καθαρα γευστικοι - δεν ειμαι ψηρας αν μου αρεσε ισως το εβαζα B)

 

περα απο αυτο ομως μιας και το εθεσες σε υγιεινη βαση -  δηλητηριο σαν το αλατι και την ζαχαρη δεν υπαρχει

οσα και να λες για το γαλα και τα κρεατα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μαους ούτε η ζάχαρη ούτε το αλάτι είναι"δηλητήρια" εξ ορισμού. Έχουνε όντως καταντήσει δηλητήρια στην σημερινή κοινωνία γιατί η μέση διατροφή σαβούρας είναι γεμάτη με ζάχαρη και αλάτι σε υπέρογκες ποσότητες και η υπερκατανάλωση οδηγεί και σε παχυσαρκία και σε σοβαρά προβλήματα υγείας. 

 

2 κουτάλια ζάχαρη στον καφέ και μισή σοκολάτα μέρα παρα μέρα δεν σημαίνει τίποτα, το ίδιο επίσης να βάλεις και 2 τζούρες αλάτι στα μακαρόνια σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...